Меню Закрити

Життя в Німеччині: чим приваблює та як дисциплінує

Коли ми збираємося в подорож у нову країну, то цікавимося в першу чергу її історією та головними визначними пам’ятками. Але якщо задумали переїзд на тривалий час або назавжди, то необхідно зрозуміти, як влаштовані всі сфери життя в країні. Життя в Німеччині викликає особливий інтерес, оскільки ця успішна країна має високорозвинену економіку і лідирує в Європі по багатьом позиціям у 2024 році.

Життя в Німеччині

Рівень життя в Німеччині

У рейтингу ООН Німеччина займає верхній рядок по багатьох показникам, таким як рівень освіти, розмір ВВП, рівень індексу розвитку людини, індекс верховенства закону.

Такі важливі показники, як рівень доходів на душу населення та тривалість життя також дозволяють занести ФРН в список найбільш успішних країн світу.

Влада Німеччини здатна забезпечити так званий мінімальний рівень життя, що включає в себе медичне обслуговування і житло, одяг та харчування, захист прав і безпека.

Це і є непорушні основи соціально орієнтованої економіки країни – гарантія отримання цього мінімуму будь-яким жителем Німеччини, навіть особами, що проживають без громадянства на її території.

Розмір заробітної плати: від чого він залежить

Стабільність заробітку, розмір прибутку і його зростання в перспективі – головні критерії, ретельний аналіз яких і визначає рішення про переїзд в Німеччину: важливо зрозуміти, на що можна розраховувати, опинившись у цій країні. Середні зарплати в Німеччині значно вищий, ніж у багатьох інших країнах. І цей аргумент є основним при виборі для проживання країни Євросоюзу.

Розмір зарплати залежить від багатьох факторів: професії (наскільки вона популярна), освіти, досвіду роботи та кваліфікації фахівця, сфери діяльності та галузі виробництва.

Враховується також і регіональна складова – федеральна земля Німеччини, на якій належить виконувати роботу. Жінки, нехай і відмінні фахівці, в середньому заробляють трохи менше, ніж чоловіки – їх колеги.

За статистикою середня брутто-зарплата (до сплати податків) визначена в розмірі 3703 євро, а середня нетто-зарплата (після сплати всіх податків) – 2225 євро. Хоча і ці цифри є досить відносними. У кожній конкретній компанії рівень доходів може також відрізнятися.

Максимальна зарплата може досягати 10 000-15 000 євро. Як правило, на таку оплату можуть претендувати власники дефіцитних спеціальностей та працівники високого рівня кваліфікації, особливо в медицині.

Зарплатний мінімум, запроваджений у Німеччині з 1 січня 2017 року, становить сьогодні 8,84 євро за годину.

Нижче цієї ставки заробляють практиканти та учні, неповнолітні робітники найманої праці без професії та волонтери.

Детальніше читайте в статті “Зарплата в Німеччині“.

Що потрібно знати про податки

Податки в Німеччині здатні забезпечити майже 70 % доходів у бюджет: це одне з головних засобів впливу німецької держави на поступальний розвиток економіки. При цьому в країні діє досить складна і розгалужена система справляння податків, що налічує близько 45 різних зборів.

Громадяни Німеччини, і особи, які проживають на її території понад 180 днів у році, – податкові резиденти – щомісяця отримують поштою письмові повідомлення від податкових органів. Новачкам у підприємництві при заповненні перших податкових декларацій часто потрібна допомога. Тому емігранти іноді звертаються до експертів: податковим консультантам, фінансовим інспекторам або аудиторам, які допомагають розібратися в нюансах.

Життя в Німеччині

У країні прийнята прогресивна шкала оподаткування. Шість категорій класів платників податків визначають різний рівень збору податків і список соціальних послуг. Кожен клас знаходиться в прямій залежності від рівня зарплати, сімейного стану, наявності дітей і навіть стану здоров’я платника податку.

Максимальні податкові ставки – для німців з високим доходом, а перший клас – мінімальні ставки – для людей, які перебувають у скрутній фінансовій ситуації.

Максимальний прибутковий податок досягає 45 %, а мінімальний збір – 14 %.

Розмір податкових відрахувань збільшується не тільки відповідно до рівня доходів, але і враховує ступінь регіонального добробуту. Так, за рахунок високих податків жителів Баварії та інших економічно розвинених земель німецький уряд виділяє субсидії для менш розвинених членів федерації, таких як Саксонія.

Детальніше читайте в статті “Податки в Німеччині для підприємств та фізичних осіб“.

Соціальний захист в Німеччині

Грамотна податкова система дозволяє уряду Німеччини забезпечити фінансування багатьох соціальних програм та гарантує стійке економічне зростання.

Із зароблених в Німеччині сум, крім прибуткового податку, який необхідно сплатити в бюджет країни:

 • внесок на медстрахування (14,6 %);
 • пенсійний внесок (18,7 %);
 • страховий внесок на безробіття (3 %);
 • страховий внесок на випадок необхідності догляду (2,55 %).

За рахунок роботодавця виплачується основна частина внесків, а з доходу працівника – його менша частина.

Соціальне забезпечення в Німеччині вважається одним з найефективніших серед країн Євросоюзу. І це теж вагома причина для вибору цієї держави для еміграції.

Основні види соцзабезпечення – пенсії, допомоги, компенсації та дотації. Працюючі громадяни, сплачуючи внески за різними видами страхування, мають всі підстави надалі користуватися соціальними привілеями:

 • Близько 90% мешканців країни використовують медстрахування, яке покриває чималі витрати на консультацію лікаря, діагностику, стаціонарне лікування. Можна розраховувати й на лікування по інвалідності.
 • Безробітні, які раніше сплачували внески по безробіттю, можуть користуватися страховкою.
 • Пенсійне страхування забезпечує цілком гідний рівень життя по завершенню трудового періоду: 70 % від середнього доходу громадянина, який платив пенсійні внески протягом усієї трудової діяльності почне отримувати кошти з 65 років.
 • Страховка від нещасного випадку дає право забезпечити лікування у випадку травми (якщо роботодавець сплачує внески, то страховка покриває витрати на травми, отримані на роботі або по дорозі на роботу і назад). На виплату страховки можна розраховувати й у випадку серйозних ускладнень зі здоров’ям і як на покриття витрат, пов’язаних з похованням.

У Німеччині можна отримувати різні види допомог, ось тільки деякі з них:

Суми допомог виплачуються залежно від соціального стану та віку одержувача, враховуються також конкретні обставини їх життя.

Але в будь-якому випадку ці дотації призначені для забезпечення найбільш нагальних потреб людей: їжі, необхідної одягу, лікування, надання притулку і залучення в соціально-культурне суспільне життя.

Німецька медицина – одна з найкращих

Держава фінансує систему охорони здоров’я та створює сприятливі умови для успішного розвитку наукового потенціалу, виробництва сучасної медичної техніки, впровадження нових фармакологічних розробок. Медицина в Німеччині визнана однією з кращих не тільки в Європі, але й у світі.

Життя в Німеччині

Сюди приїжджають багато іноземних громадян для проходження обстеження та лікування. Діагностика в Німеччині точна, сучасні методи лікування, медикаментозні засоби ефективні, а клініки, реабілітаційні та діагностичні центри чудово оснащені новітньою апаратурою і дорогою технікою.

Високою якістю медичних послуг можуть похвалитися не тільки великі центри, але і невеликі німецькі міста. Всюди можна зустріти щирість, тепло і посмішки обслуговуючого медперсоналу.

Наявність медичної страховки – обов’язкова умова для всіх громадян Німеччини. Велика частина населення включена в програму обов’язкового медстрахування (майже 87 %). Інші громадяни – підприємці, державні службовці та особи, які мають річний дохід понад 50 000 євро, – користуються приватними медичними страховками.

Кожен німецький житель має право і може отримати додаткову медстраховку від приватної страхової компанії. Потрібно зазначити, що базова медична страховка не охоплює послуги стоматології, тому за роботу зубного лікаря доведеться оплатити додатково.

Вартість життя в Німеччині

Оцінювати рівень життя в Німеччині лише за величиною заробітку не зовсім справедливо. Дуже важливо передбачити та вміти розрахувати рівень витрат, які доведеться понести, проживаючи в країні. Хоча слід відразу підкреслити, що вартість життя безпосередньо залежить від конкретного способу життя.

Якщо брати середні цифри по країні, то щомісяця сім’я з двох чоловік буде витрачати приблизно:

 • 650 € – на оренду квартири в спальному районі міста (з залом і однією спальнею);
 • 90 € – на оплату комунальних послуг;
 • 30 € – на оплату інтернету;
 • 60 € – на мобільний (або телефонну) зв’язок;
 • 150 € – на сплату річного податку
 • 600 € – на харчування (у розрахунку на двох);

Підсумкова сума виходить в межах 1580 € в місяць. Сюди необхідно додати витрати на автостраховку і вартість проїзного квитка. Ці платежі розраховуються в залежності від регіону (землі).

Сім’я з 3 чоловік (з однією дитиною) повинна розраховувати на середньостатистичний щомісячний мінімум 2250 €.

У мегаполісах вартість життя набагато вище, ніж у містах німецької провінції. Наприклад, в Ерфурті й навіть в Дрездені дешевше обходиться не тільки оренда самого житла, але і всі послуги, що забезпечують певний рівень комфортного життя. А в Мюнхені, Кельні, Гамбурзі, Штутгарті та деяких інших західнонімецьких містах проживання дорожче за рахунок високих цін на житло. Але є і переваги: у цих містах більш ймовірно знайти роботу з пристойним заробітком.

Для порівняння можна навести вартість комунальних платежів за квартиру з двох кімнат в Берліні: приблизно у 200 € обійдеться вартість газу, електрики та вивезення побутових відходів. А середня вартість комуналки в країні може скласти 4-5 € на один квадратний метр.

Всі комунальні послуги у ФРН можна умовно розділити на 3 групи:

 • оплата послуг приватної керуючої компанії, відповідальної за утримання і ремонт житлових будинків (60-100 € в середньому);
 • оплата один раз на рік за безпосередньо надані послуги: опалення, вода, газ, вивіз сміття (передоплата по попереднім показникам минулого року плюс коригування за даними лічильників);
 • внески в домову касу на капремонт, зміст і ремонт ліфтів, доброустрій дитячих майданчиків біля будинку.

Найбільшою статтею витрат вважається оренда житла в Німеччині. Її розмір варіюється в залежності від місця проживання і величини площі житла: невелика квартира в провінційному містечку може коштувати 300 €, а особняк в центральній частині Мюнхена – кілька тисяч євро.

Середня вартість оренди три— чи чотирикімнатної квартири в більшості районів Німеччини буде коштує від 700 до 1000 €.

Збираючись орендувати житло, необхідно враховувати, що заведено вносити заставну плату (оренда за 1-2 місяці).

Навіть добре забезпечені іноземці іноді відмовляються від можливості придбати власне житло: в цьому випадку вони втрачають право на отримання соціальних виплат. Але і самі німці, крім тих, що живуть в селах, не поспішають придбати власні квартири та будинки, а воліють орендоване житло. І таких – майже 60 % корінних жителів.

Ціни на продукти харчування в Німеччині

Де купувати продукти та за якою ціною? Це перше питання, що можуть поставити іноземці, які вперше прибули в Німеччину. Відповідь досить передбачувана: у супермаркетах. Саме тут зосереджений величезний асортимент продуктів, та й коштують вони дешевше, ніж на продовольчих ринках (на відміну від деяких східноєвропейських країн).

Мережа супермаркетів велика: це можуть бути й невеликі міські магазини, і величезні гіпермаркети в заміських зонах. Рівень цін також відрізняється. Гіпермаркети Globus, Kaufland або Real мають досить високі цінники, але купити тут можна все, що стане в пригоді в господарстві. Rewe та Edeka – супермаркети, які також можна віднести до високої цінової категорії.

Більш доступні ціни в супермаркетах — дискаунтерах: Plus, Aldi, Penny і Lidl. Порівняємо вартість одного кілограма картоплі: у Rewe – 2,5 €, а в Lidl – 1,5 €.

Щоб мати приблизне уявлення про вартість продуктів в магазинах, їжі в кафе і ресторанах, розглянемо ціни в Берліні на продукти. У таблиці представлені середні ціни в магазинах:

Найменування продукту Середня ціна (€)
Білий хліб (500 р.) 1,23
Молоко (1 літр) 0,69
Яйця (упаковка – 12 штук) 1,83
Грудка куряча (1 кг) 6,61
Картопля (1 кг) 1,27
Помідори (1 кг) 2,22
Цибуля (1 кг) 1,18
Яблука (1 кг) 1,92
Апельсини (1 кг) 2,21
Банани (1 кг) 1,63

Середні ціни в берлінських кафе і ресторанах:

кафе ресторан
сніданок 5 € 8 €
обід 10 € 16 €
вечеря 20 € 28 €

Традиційні та дуже популярні німецькі ковбаски й сосиски продаються всюди на вулицях Німеччини. Особливо мають попит каррівурст – всього за 2 € за одну порцію. Азіатська і турецька кухня виручає студентів: за 2-4 € можна непогано перекусити.

Для незаможних існують спеціальні лавки Tafel, де організована роздача безкоштовної їжі. Іноді в деяких місцях потрібно символічна вхідна плата. А статус незаможного потрібно підтвердити, показавши посвідчення, видане соціальним органом.

Транспортні витрати

Автовласник-німець може бути щасливий від того, що і машина у нього високої якості, і дороги в країні чудові. Але при цьому можна забути про економію на транспортних витратах: володіти автомобілем – дороге задоволення. Тому громадський транспорт Німеччини завжди в пошані: більш надійну, точну та високоякісну транспортну систему важко знайти у всій Європі.

Чудово функціонують всі види транспорту: міські електрички, автобуси та тролейбуси, трамваї та метро.

Вартість єдиного квитка залежить від кількості поїздок і пересадок, а також від регіону: один з найдорожчих проїздів – в міській системі Мюнхена, а берлінський єдиний квиток буде коштувати дешевше.

У середньому проїзд на невелику відстань в одну сторону коштує 4 € (по системі «один квиток – одна зона»).

Поїздки в таксі не припускають єдиних тарифів, тому вартість у різних містах значно розрізняється: від 0,9 € в Бранденбурзі до 3 € в баварських містах. Середня ціна – 1,5 €.

Про німецький менталітет

Як і в житті багатьох народів, німці дбайливо і шанобливо зберігають свої звичаї та традиції. З ранніх років дітей привчають лягає спати після 7 години вечора, послухавши передачу Sandmann (аналог нашої «Спокійної ночі, малята»). Зберігаючи на все життя звичку рано лягати та рано вставати, німці вважають недоречним телефонувати кому-небудь після 9 вечора.

У Німеччині дуже трепетно піклуються про своє житло: із задоволенням прикрашають дитячі кімнати, при цьому втягують дітей у сімейні традиції створювати багато речей власними руками. Так живуть звичайні люди, вважаючи свій будинок єдиним місцем, де можна комфортно себе почувати та повністю розслабитися.

Життя в Німеччині

Якщо дітей залишають під наглядом бабусь чи дідусів, то вважається для молодих батьків цілком логічним оплатити старшому поколінню за цю «підробіток». Деякі німці відселяють дітей після 14 років, і часом навіть не цікавляться, як ті живуть самостійно. Багатьом переселенцям у Німеччині це незрозуміло, оскільки вони звикли «няньчити» своїх чад аж до одруження або заміжжя.

Потрібно відзначити, що німців відносять до однієї з самих законослухняних націй. Не виключено, що це пов’язано з побоюванням отримати суворі покарання та високі штрафи за будь-яке правопорушення, навіть невелике.

Але так чи інакше, німці намагаються дуже строго дотримувати закони, встановлені в країні, і загальноприйняті правила поведінки в ФРН. Про них правила потрібно знати тим, хто збирається приїхати в Німеччину.

Про німецьку пунктуальність давно відомо: запізнитися на зустріч вони можуть тільки через дуже поважні причини. Тому, якщо час зустрічі обговорено заздалегідь, необхідно прийти вчасно, інакше німці визнають це неповагою.

Що стосується держустанов, то всі вони працюють тільки в години, відведені певними правилами, а прийом населення проводиться лише у зазначений час.

Не заведено турбувати людей телефонними дзвінками або несподіваними візитами у вихідні дні, коли німці воліють перебувати в колі сім’ї: вони не люблять, коли межі їх особистого простору порушуються сторонніми.

Культура поведінки німців виражається і в їх стриманості: на людях вони намагаються не висловлювати бурхливих емоцій. А ось висловити заслужену критику можуть прямо в обличчя: прямолінійність їм також властива.

Біля пішохідного переходу німці завжди будуть чекати на зелене світло і ніколи не стануть переходити навіть пустельну вулицю на червоний. А пересуваючись на улюбленому транспорті – велосипеді, ніколи не зійдуть зі спеціальною велосипедної доріжки. І ходити пішки по ній теж не будуть, навіть якщо у всій окрузі немає ні одного велосипеда.

Відрізняють німців ввічливість і порядність, любов до чистоти й порядку. І це не просто позитивні якості нації, а невіддільні риси німецького суспільства, що прагне до досконалості.

Дотримуючись етикет, німці виявляють велику повагу до своїх національних традицій. Це дуже хороший приклад, і багатьом є чому у них повчитися.

Але вони й не зануди зовсім. У цьому можна переконатися, якщо потрапити на один з карнавалів у Німеччині, коли Ordnung (німецький порядок) ніби й не існує: німці веселяться, беруть участь у переодяганнях, зображуючи різні персонажі.

Іноземцям добре відомі деякі свята в Німеччині, особливо Oktoberfest. Пивний фестиваль проводиться в Мюнхені з незапам’ятних часів, і донині залишається одним з найбільш масштабних і улюблених не тільки самими німцями, а й туристами. Сьогодні він вважається загальнонаціональним святом.

Шануються німцями й всі християнські свята: Різдво, Великдень, Трійця (Pfingsten) – ці та багато інших святкових днів вони люблять відзначати зі своєю родиною. Весело відзначається Фашинг (Fasching) – карнавал напередодні Великого посту.

Де і як живуть українці в Німеччині

Якщо називати українцями всіх україномовних та російськомовних мігрантів, у тому числі переселенців із колишніх країн СНД, незалежно від національності та походження, то їх загальна кількість в Німеччині наближається до чотирьох мільйонів осіб.

Найбільші громади зосереджені у кварталах великих німецьких міст – Берліна, Дрездена, Дюссельдорфа, Гамбурга, Штутгарта. Досить багато українців можна зустріти й в Карлсруе, у федеральній землі Баден-Вюртемберг. Вони компактно проживають, для них працюють соціальні служби, лікарні та магазини.

Адаптація в країні відбувається по-різному, в залежності від мети мігранта і його знання мови. Одним потрібно всього рік-два, щоб звикнути до нових умов життя, а інших, щоб відчувати себе як вдома, і десяти років недостатньо.

Члени україномовної діаспори приходять на допомогу, допомагаючи іммігрантам, які нещодавно прибули в Німеччину, інтегруватися в нове для них середовище, надаючи фінансову та інформаційну підтримку.

Потрібно відзначити, що для німців головним критерієм ставлення до людини, в тому числі мігрантові, є чітке виконання ним своїх трудових обов’язків і бездоганне дотримання всіх законів.

Влада Німеччини досить активно підтримують діяльність української діаспори, пов’язаної із заходами культурного обміну, гастролями українських театрів і виставками. І в цілому створюються сприятливі умови для збереження і розвитку української національної суспільства та ідентичності мігрантів.

Часті питання про життя в Німеччині

Головне питання, яке цікавить всіх емігрантів без винятку: чи справді у Німеччині говорять тільки німецькою мовою і як можна подолати мовний бар’єр?

Німці вважають, що їхня мова не тільки найкрасивіша у світі, але і найлогічніша. Вони його просто обожнюють і коли стверджують, оцінюючи мова приїжджого, що той говорить, як справжній німець, то можна бути впевненим, що це чудовий комплімент для іммігранта. Розуміючи, що мова досить складний, німці прагнуть в усному мовленні дотримуватися ввічливість.

Подолання мовного бар’єра – складне завдання для мігрантів. Навіть успішне проходження обов’язкового тестового іспиту не дає гарантії, що вони зможуть розмовляти по-німецьки та розуміти німців в будь-якій ситуації: адже літературна мова яким навчають на різних курсах, дуже відрізняється від розмовної німецької.

Тому кращий спосіб зрозуміти всі тонкощі та пізнати особливості мови, що має до того ж безліч діалектів, – безпосереднє спілкування на практиці, в «польових» умовах. Відмінний спосіб проведення дозвілля спільно з німцями.

Як проводять дозвілля в Німеччині

Німці не тільки добре працюють, але і відпочивати вміють з ладу. Дозвілля в Німеччині чудово налагоджене, оскільки це важлива частина життя суспільства.

Життя в Німеччині

Для спільного проведення часу німці люблять об’єднуватися в групи. Клуби за інтересами – ферайни (Verein) – надзвичайно популярні в Німеччині: спортивні, музичні, національні, філософські, міжнародні, клуби любителів птахів, наприклад голубів. У стрілецьких клубах (Trachtenvereine) зберігається традиція національних костюмів.

Німців відрізняє пристрасть до подорожей: вони цілком можуть вибороти першість у переліку найбільш активних туристів.

Серед закордонних країн вони часто воліють екзотичні місця – якомога далі від цивілізації, де можна усамітнитися і насолоджуватися природою.

Мистецтво народів їм теж цікаво, тому німців нерідко можна зустріти у відомих музеях різних країн. Неодмінно про кожну подорож буде складено фотозвіт з усіма подробицями.

Як живуть люди в німецькому селі

Майже кожне сучасне село в Німеччині – той же маленьке містечко з усіма ознаками цивілізації: школами, магазинами, аптеками та клубами за інтересами. В деяких селах збереглося багато старих, але добре реконструйованих будинків. І сьогодні фасади дерев’яних каркасних будинків з балками та розкосами виглядають дуже мальовничо завдяки фахверковим конструкціям (Fachwerk). Як правило, двоповерхові будинки.

Можна було б подумати, що в селах живуть бідні люди, проте це несправедливо: найчастіше німці мають цю нерухомість у власності, а ціна коливається від 200 до 400 тисяч €. В місті можна купити квартиру і дешевше. Німці не люблять виставляти напоказ своє багатство: у сільських будинків стоять прості автомобілі, частіше малолітражні. Парканів ніде не видно, та й навіщо?

У селах панує абсолютна чистота і порядок. Всі вулиці заасфальтовані, на дільницях – газони та клумби.

Високий рівень життя сільських жителів підтверджується тим фактом, що ні на одній з вулиць не побачиш покинутих або зношених будинків – все просто в ідеальному стані.

Сільське життя протікає розмірено, після заходу сонця і зовсім затихає. Розваг мало і з роботою теж туго. Тому молодь воліє міста.

Але деякі воліють жити в екологічно чистих і мальовничих селах, а на роботу їздити в місто: прекрасні дороги в будь-якій частині Німеччини це цілком дозволяють. Таке життя підходить і тим, хто працює віддалено – адже інтернет є скрізь.

Німецька кухня і переваги в їжі

Існує міф про те, що німці віддають перевагу в їжі лише сосиски, ковбаски, капусту і картопляний салат. Але насправді німецька кухня різноманітна і представляє величезну кількість смачних страв. Сьогодні німці намагаються не витрачати багато часу на приготування їжі та частіше використовують напівфабрикати. У магазинах можна купити все, а в ресторанах – спробувати вишукані страви.

Життя в Німеччині

 • Дуже поширена страва – шніцель (Schnitzel) – відбивна зі свинини або індички в панірувальних сухарях.
 • Картопля-фрі (pommes frietes)– гарнір, який подається завжди й скрізь. Німці люблять стейки, як і всі м’ясоїди.
 • Grillteller – тарілка зі смаженими на грилі шматочками м’яса, прикрашена листами салату – хто ж відмовиться?
 • Currywurst – назва говорить сама за себе: сосиски (ковбаски) з соусом каррі. Гурмани розрізняють: до білої ковбаски – карі, а до червоної – краще кетчуп.
 • У Баварії дуже поширений наваристий суп Pichelsteiner Eintopf, приготований з різних сортів м’яса (свинини, яловичини та баранини) і заправлений овочами: картоплею, морквою, цибулею-пореєм і петрушкою.
 • З м’ясного ще дуже популярна запечена шматком свинина – Sauerbraten, а також м’ясні рулети з яловичини з пікантною начинкою з цибулі та маринованих огірків.
 • Традиційне німецьке блюдо Kohlrouladen – як голубці в Україні – теж серед улюблених страв.
 • А ще в Німеччині дуже люблять спаржу і знають багато рецептів з цього овоча.

Німці не тільки м’ясоїди, але ще й ласуни: перелік улюблених ними солодощів може бути дуже довгим.

Що воліють німці на сніданок

Потрібно визнати, що німці люблять ситно і смачно поїсти, в тому числі й на сніданок. Звичайно, головна ранкова страви – бутерброди, але вони дуже різні. До міцної кави або апельсинового соку на сімейний сніданок неодмінно подадуть свіжу випічку з конфітюром (Marmeladenbrot). Інші інгредієнти бутерброда – це вже за смаком: сир, салямі, копчена шинка – у кожній родині свої переваги. Але джем, мармелад – це обов’язково.

Німці дуже люблять хліб. У Німеччині величезна кількість його різновидів: випікають не тільки з пшеничного та житнього борошна, але і з картопляної й навіть з морквяної з додаванням різних, дуже корисних для здоров’я насіння: гарбузового насіння, кунжуту, маку, кмину. Майже кожна булочка або крендель мають свої назви.

Підсумки

Чи добре жити в Німеччині? Підсумовуємо цілком очевидні плюси:

 • високий рівень освіти, життя в цілому, обслуговування в усіх державних сферах;
 • відмінна медицина,
 • відносно невисокі ціни на продукти харчування
 • законослухняність і громадський порядок
 • хороші умови для професійної та особистісної реалізації.

До недоліків можна віднести непростий процес імміграції, дорожнечу багатьох послуг, труднощі в пошуку роботи з високим заробітком без належного рівня знань німецької мови; особливості менталітету німців і їх зайву самовпевненість.

Щоб відповідати у всьому працьовитим німцям, доведеться дуже багато працювати. Таким чином, життя в Німеччині й приваблює, і дисциплінує одночасно.

Мінуси життя в Німеччині: Відео

Статті по темі