Меню Закрити

Податки в Німеччині для підприємств та фізичних осіб

Основа бюджету ФРН – податкові надходження від діяльності підприємств, громадян і нерезидентів в межах міждержавних угод. Рівень оподаткування доходів платників доходить до 70 % від валового доходу. І хоча останнім часом все частіше лунають голоси на підтримку зниження фіскального тягаря, значно скоротити податки в Німеччині і їх кількість в найближчі роки не вийде.

Податки в Німеччині

Коротка характеристика податкової системи Німеччини

Як будь-яка федеративна держава, що Німеччина має не тільки складну систему адміністративного поділу та управління, але і таку ж непросту фіскальну політику. Складний історичний шлях, який довелося пройти державі, а також орієнтир на високі соціальні стандарти стали передумовами того, що податкова система Німеччини сьогодні налічує близько 45 різноманітних зборів. Серед них, наприклад, податок на солідарність, що з’явився після возз’єднання країни у 1990 році, покликаний згладити розрив у рівні розвитку двох республік.

Відмінною особливістю податкового законодавства ФРН є те, що структура надходжень до бюджету має три рівні: федеральний, земельна, на рівні комун. Для кожного суб’єкта визначено свої види податків, якими вони можуть розпоряджатися на основі Конституції та спеціальних законів щодо формування бюджету.

Оскільки прагнення до високого соціального стандарту життя населення на території всієї країни зведено в ранг державної політики, податкова система Німеччини покликана регулювати розподіл отриманих коштів між суб’єктами федерації. Найскладніше завдання щодо забезпечення збалансованості механізму збору платежів і правильного перенаправлення потоків між землями з різним рівнем доходів, через відсутність єдиного податкового органу в країні, взяв на себе Мінфін ФРН.

Система поділу на податкові класи

Поділ населення за рівнем доходів досить поширена практика у світі. Для кожної з виділених груп держава встановлює або окремі ставки податків, або свій перелік фіскальних пільг. Успішно користується цим досвідом і Німеччина.

Тут платників податків поділили на податкові класи: шість категорій, для яких визначено різний рівень податкового збору, а також список визначених соціальних послуг.

Клас кожного платника залежить не тільки від розміру заробітку, а ще від сімейного стану, кількості дітей і навіть стану здоров’я. Для людей з високим щорічним доходом передбачений шостий клас і максимальні податкові ставки. Для самого уразливого у фінансовому плані шару населення передбачений перший клас і відповідні йому послаблення.

Перелік податків на операції та споживання

До 40 % всіх податкових надходжень становлять податки з доходів. Крім цієї значної частини платежів, у Німеччині є ще два великих класи зборів: податки на майно та з суми операцій та обсягу споживання. Перший клас має регулярний характер і залежить від первісної вартості або ціни придбання.

На платежі, що надходять від податків з угод (ПДВ або податок з обороту), припадає майже 25 % від загальної суми бюджету. Це пояснюється тим, що даним видом податку охоплені всі види операцій.

Більш скромний відсоток бюджетних доходів приносять збори за споживання – акцизи. Ними обкладають продажу продуктів харчування, палива, тютюну, пива і кави. Про все це докладніше мова буде йти далі.

Податки для фізосіб у Німеччині

Основним податком для німців і громадян інших країн, які отримують дохід на території ФРН, по праву вважають прибутковий. Він становить базу для багатьох утримань з доходу фізосіб в Німеччині та обчислюється за прогресивною ставкою. Під обкладення потрапляють:

Крім того, практично всі мешканці сплачують податки, наведені в таблиці.

Назва податку Ставка Примітка
Прибутковий податок (Einkommеnsteuer) від 14 до 45 % Ставка ПДФО прогресивна і залежить від величини річного доходу та присвоєного податкового класу. Такий високий, на перший погляд, відсоток податкового утримання застосовується тільки до доходів вище 250 тисяч євро. Для 1-4 класів або якщо дохід нижче 8 652 євро, передбачені податкові відрахування
Церковний податок (Kirchensteuer) 8-9 % від розміру ПДФО, але не більше 3,5 % від суми доходів Розмір платежу встановлюють на рівні кожної федеральної землі. Право на відмову від церковного податку закріплено законодавчо, але для його скасування потрібно подати заяву в паспортний стіл.
Податок солідарності в Німеччині (Solidaritätszuschlag) 5,5 % від нарахованої суми ПДФО Своєрідна плата за возз’єднання країни, покликаний вирівняти перекіс в інфраструктурному розвитку.
Податок на домашніх тварин (Hundesteuer) Фіксована сума, в середньому 150-300 євро У Німеччині застосовується спеціальна шкала оцінки розміру собаки та ступеня її потенційної небезпеки. Чим вище цей показник, тим дорожче вона обійдеться своєму господареві.

Іноземці, котрі приїжджають до Німеччини з туристичною метою теж стикаються з фіскальної дійсністю країни: за кожну добу перебування в тому чи іншому населеному пункті гість заплатить міський податок.

Розмір платежу залежить від рішення муніципалітету кожного адміністративного утворення. Наприклад, за день перебування в Дрездені турист заплатить 1,3 євро.

Оподаткування зарплат і сплата соцвнесків за працюючих у ФРН

Працюючій людині цікавіше знати більше про те, які передбачені податки в Німеччині для фізичних осіб, і скільки в результаті він отримає на поточний рахунок в банку. Із зароблених чесною працею сум утримають не лише прибутковий податок, доплатити в бюджет доведеться:

  • внесок на медичне страхування (14,6 %) – сплачується як працівником, так і роботодавцем. Покриває періоди перебування у стаціонарі медустанов, послуги стоматолога, діагностику, медикаменти;
  • страхові внески на безробіття (3 %) – за умови сплати внесків протягом 12 місяців втратив роботу німець буде отримувати допомогу у період пошуку роботи;
  • пенсійні платежі (18,7 %) – як і в більшості цивілізованих країн, цей внесок формує майбутні пенсійні виплати. Левову частку оплачує роботодавець;
  • страховку на випадок необхідності догляду (2,55 %) – солідарний внесок, що дозволяє державі містити інвалідів, сиріт, а також жертв насильства.

Велика частина зборів виплачується за рахунок роботодавця, менша – з доходу самого працівника.

Детальніше про це можна прочитати у статті «Податки із зарплати в Німеччині».

Основні податки на доходи підприємств

Важливу роль у формуванні бюджету відіграє оподаткування в Німеччині для юридичних осіб, тому що високий рівень розвитку економіки та стабільність виконання соціальних гарантій з боку держави не можуть підтримуватися виключно зусиллями працьовитих громадян.

Основу фінансового благополуччя ФРН складають успішно працюють підприємства з участю як вітчизняного, так і іноземного капіталу. Яку б форму організації бізнесу не обрав інвестор, після сплати податків йому дістанеться не більше 55 % зароблених грошей.

Назва податку Ставка Примітка
Корпоративний податок (Körperschaftsteuer) 15 % плюс податок на солідарність (5,5 % від розрахованої суми) Податковим періодом при адмініструванні цього виду збору вважається календарний рік. Під дію цього податку не потрапляють прибуток приватних підприємців, а також партнерських товариств (комерційних об’єднань). Перші сплачують ПДФО, другі враховують дохід і обчислюють податок на прибуток для кожного з партнерів окремо
ПДВ (податок з обороту з урахуванням вирахувань) – Umsatzsteuer 19 % – загальна ставка і 7 % – знижена на окремі види продукції, в основному для громадського харчування, 0 % – на експортні операції Непрямий податок, який опосередковано перекладається на плечі кінцевого споживача. Пільги всередині країни отримують невеликі компанії і приватні особи, які працюють у сфері обмеженого переліку послуг.
Податок на приріст капіталу (Kapitalertragsteuer) 25 % (плюс 5,5 % солідарної надбавки) Оподаткуванню підлягають дивіденди, отримані за підсумками діяльності підприємства протягом останнього року, а також відсотки за депозитами та прибуток за цінними паперами.
Промисловий податок (Gewerbesteuer) Базова ставка становить 3,5 %, але у кожної землі є право встановити її самостійно. Середня ставка коливається в межах 14-18% Оподатковується чистий прибуток від підприємницької діяльності. Для юросіб сума податку на торговельну діяльність у Німеччині визначається виходячи з усієї суми. Для підприємців і самозайнятих осіб (адвокатів, нотаріусів, лікарів тощо) діє система податкового вирахування в розмірі неоподатковуваної суми у 24 500 євро.

Практично всі види податкових зборів залежать від рішень місцевих громад або федеральних земель. В цілях економії деякі платники податків реєструють підприємства на території тих муніципальних утворень, які встановлюють пільгові режими або знижені ставки. Зокрема, це стосується промислового податку.

Акцизні збори

Більшу частину податків на споживання у ФРН становлять акцизи. Вони встановлюються на досить широкий спектр продуктів і послуг. Наприклад, акцизний збір встановлений для обсягів спожитої енергії, бензину, дизпалива і т. д. Також встановлюється податок на спирт, пиво, вино, кава, алкогольні напої, тютюн.

Ставка акцизу являє собою фіксовану суму на одиницю проданого товару. Так, наприклад, за кожну сигарету споживач віддасть ще 9,3 євроцента у вигляді акцизного збору.

Податки на майно і перехід власності

Придбання нерухомого майна пов’язане зі сплатою двох видів податків. Один з них перераховується в бюджет одноразово при передачі прав власності. Ставка такого збору залежить від суми угоди та становить від 3,5 до 5 %. Конкретний розмір визначається федеральної земельної владою.

Після укладення угоди та придбання нерухомості або земельної ділянки у власність власнику належить щорічно сплачувати податок на майно – 1 % від початкової ціни для фізосіб і 0,6 % для підприємств. Для об’єктів нерухомості з відносно невисокою оцінкою передбачена пільга у вигляді неоподатковуваної вартості в розмірі 120 тисяч євро для громадян і 20 тисяч євро – для юросіб.

ПДВ у Німеччині

Механізм справляння податку на додану вартість (Mehrwertsteuer) у ФРН, багато в чому схожий з тими, які діють в інших країнах ЄС. Оподаткуванню за стандартною ставкою 19 % підлягає вся сума грошових надходжень від комерційної діяльності. Одночасно з цим з отриманої суми зобов’язань виключаються суми, які вже були раніше сплачені постачальникам. У кінцевому підсумку під оподаткування потрапляє лише торгова націнка.

Цей вид фіскального платежу іноді називають податком з обороту (Umsatzsteuer). Для експортних операцій встановлена нульова ставка, а для підприємств громадського харчування діє пільга – податок обчислюється, виходячи з 7-процентної торгової надбавки.

Докладніше про те, як сплачувати та звітувати по даному виду податку, розказано в статті «ПДВ у Німеччині».

Податок на володіння автомобілем або іншим транспортним засобом

У Німеччині дбають не тільки про соціально незахищені верстви населення і тварин, але і безпеки для навколишнього середовища. Цю опіку певною мірою оплачують власники автомобілів.

В залежності від віку машини, типу та об’єму її двигуна, а також рівня показників шкідливих викидів щорічно вираховується сума транспортного податку (KFZ-Steuer).

Автомобілі, оснащені двигунами високого класу екологічності, звільняються від сплати зобов’язань на період від року до трьох. Орієнтованість цього збору на збереження довкілля стала причиною появи другого, жартівливого, назви – податок на повітря.

Податки «з гумором» у німців

Нераціональність не можна назвати відмінною рисою уряду Німеччини. Тому всі нелогічні, на перший погляд, збори мають цілком зрозуміле походження:

  • податок на дощ оплачують тільки мешканці тих районів, де дощова вода вимагає спорудження спеціальних систем відведення або прибирання, оскільки здатна принести неприємності та шкоди довкіллю або людям – правильніше назвати цей платіж комунальним збором;
  • податок на Гугл – більше відноситься до сфери авторських прав і покликаний захистити інтереси авторів, які розміщують у мережі свій унікальний контент;
  • збір на радіо піклується вже про підтримку німецьких теле і радіоканалів, його беруть за одиницю кожного виду пристрою (приймача або телевізора).

Податкові відрахування і пільги

Соціальна справедливість у розумінні уряду ФРН полягає в тому, що жителі країни та компанії, які ведуть успішну підприємницьку діяльність і отримують високі доходи, повинні сплачувати податки за підвищеними ставками.

У свою чергу ті верстви населення, які відчувають постійні або тимчасові труднощі, не повинні піддаватися фіскального гніту, а іноді навіть можуть розраховувати на додаткову фінансову підтримку. Пільгове оподаткування у Німеччині з прибуткового податку, наприклад, надається неповнолітнім, інвалідам, громадянам похилого віку, а також багатодітним та одиноким батькам.

Для тих, чий дохід не дозволяє зарахувати себе і свою сім’ю до платників п’ятого і шостого класу, існує система неоподатковуваних та паушальних сум.

Практично всі види податкових платежів у ФРН стягуються за прогресивною шкалою або їх розмір і ставка залежать від територіального чинника. Саме тому майже всі платники податків вдаються до допомоги податкових консультантів при складанні декларацій і перерахування зобов’язань. В якості допомоги для бухгалтерів і підприємців податкові інспектори сповіщають населення про те, скільки в Німеччині платять податків в кожному календарному періоді.

Статті по темі