Меню Закрити

Як отримати стипендію або грант на навчання в Німеччині

Мрія будь-якого майбутнього чи нинішнього студента з України – виїхати на навчання за кордон у 2024 році. Привабливим варіантом у даному контексті є країни Західної Європи, зокрема, Німеччина: диплом німецького ВНЗ цінується у всьому світі та гарантує перспективне працевлаштування. Для багатьох, проте, вирішальним фактором є фінансовий, але і тут є хороші новини – щедрі стипендії та гранти в Німеччині передбачені навіть для іноземних студентів, крім того, сама освіта є безкоштовною.

Отримання стипендії

Безкоштовне навчання в Німеччині

Вища освіта в Німеччині починаючи з 2014-15 роках дійсно стало повністю безкоштовним, і найприємніше, що таким воно є і для іноземних студентів. Ціни на освіту, до речі, і раніше були демократичними – близько 600 євро за семестр. Але тепер який-небудь збір взагалі відсутній.

Безумовно, для участі в більшості освітніх програм молодим людям доведеться підтвердити знання німецької мови на достатньому рівні (як правило, це С1 для ВНЗ і В1 для Studienkolleg), наявність хоча б 1-2 курсів вищої освіти в українському й іншому ВНЗ країн СНД, а також наявність коштів на утримання і наймання житла на годину навчання.

Не все втрачено і для тих, хто не знає німецької мови. В університетах ФРН можна зустріти спеціальності, навчання яким відбувається англійською. Для українців воно теж безкоштовне, проте охоплює лише деякі напрямки, найчастіше це іноземні мови та філологія, міжнародні відносини, IT-спеціальності й так далі.

Стипендії та гранти: найпопулярніші програми

Але і на цьому принади отримання вищої освіти в Німеччині не закінчуються. Річ у тім, що німецькі фонди щорічно виділяють допомогу десяткам тисяч студентів. Примітно, що гранти та стипендії у Німеччині для іноземців виділяються практично на тих же умовах, що і місцевим жителям, чим вдало користуються сотні студентів, які здобувають освіту у ФРН.

У число найбільш популярних програм входять:

 • Стипендіальна програма «Міст в німецький університет».
 • Стипендія від Фонду академічних обмінів (DAAD).
 • Загальнонаціональна стипендіальна програма Deutschlandstipendium.
 • Програма для магістрів і докторів Erasmus Plus.
 • Стипендія Генріха Бьолля.
 • Стипендії компанії “Байєр”.
 • Дослідницька стипендія Гумбольдта.
 • Стипендія-позика Bafog та інші.

Далі ми розповімо, як отримати грант на навчання в Німеччині від кожного з меценатів і спонсорів, а також розповімо про кожну програму.

Міст в німецький університет

Міст в німецький університет – це унікальна стипендіальна програма предметної підготовки для навчання в університетах Німеччини від інституту ім. Гете. Вона дозволяє українським школярам потрапити в німецький виш відразу після школи, без проходження 1-2-річного навчання в українському університеті.

Раніше абітурієнти з країн СНД не могли брати участь у конкурсі, проте після внесення деяких законодавчих змін 2015 року «Міст в німецький університет» відкритий і для українців. Співпрацюють з Інститутом ім. Гете університети щороку бронюють місця для тих, хто успішно проходити навчання.

Програма передбачає мовну і предметну підготовку, знайомство з німецькою студентським життям, специфікою викладання, навчання і місцевою культурою.

Заявку на участь можуть подати учні дев’ять ять ять ятих класів загальноосвітніх шкіл, які мають результати навчання вище середнього по природничих і технічних шкільних дисциплін.

Крім того, потрібно:

 • мінімальний рівень знання німецької мови – А2;
 • високий рівень мотивації навчання у ФРН;
 • документи, що підтверджують участь в олімпіадах і конкурсах.

Заявки зазвичай подаються дев’ятикласниками щорічно до кінця січня на літніх канікулах вже починаються перші мовні курси. При успішному завершенні програми до кінця 11 класу проводяться консультації з приводу вступу в один з ВНЗ Німеччини.

Стипендія від Фонду академічних обмінів (DAAD)

Фонд академічних обмінів (Deutscher Akademischer Austauschdienst) – найбільша в Німеччині організація, надаючи підтримку студентам з усього світу. Щорічно вона видає кілька тисяч стипендій для студентів з різних країн, в тому числі й з країн СНД.

DAAD видає стипендії та гранти по безлічі напрямків, найпопулярнішими серед яких є:

 • мовні програми;
 • програми післядипломної освіти для магістрів;
 • програми для тих, хто навчається на бакалавраті та аспірантурі;
 • програми виробничої практики на німецьких підприємствах.

Студенти в Німеччині

Кількість програм приємно здивує абітурієнтів і дозволить знайти відповідну. Ознайомитися з ними. можна тут.

Зазвичай для участі в одній з програм потрібно стандартний пакет документів, в який входять:

 • анкета,
 • мотиваційний лист,
 • резюме, рекомендації від вишівських викладачів,
 • сертифікати про знання мови,
 • диплом про вищу освіту,
 • підтвердження участі в наукових конференціях.

Середня стипендія у Німеччині від DAAD становить 750-1000 євро, в залежності від програми: їх вистачить для оплати житла і навчання (при необхідності), крім того, вона може стати фінансовою гарантією для студента.

Загальнонаціональна стипендіальна програма Deutschlandstipendium

Deutschlandstipendium – державна програма призначення стипендій, брати участь в якій можуть практично будь-які німецькі студенти, в тому числі приїхали з-за кордону. Фінансування здійснює федеральний бюджет спільно з великим бізнесом. Частка потенційних роботодавців у цьому процесі є великим плюсом: бізнес влаштовує спеціальні семінари та практики для студентів, а кращих запрошує на роботу.

Як стверджують керівники програми, у 2017 році вона охопила близько 2% від загального числа німецьких студентів, а у 2016 році в цілому стипендії та гранти по лінії Deutschlandstipendium отримали 58,7 тис. студентів. Більше про програму можна дізнатися тут.

Для отримання стипендії необхідно подати заявку безпосередньо через свій університет у Німеччині, попередньо дізнавшись, чи поширюється на нього Deutschlandstipendium. Дізнатися це можна тут.

При відборі звичайно враховується рівень успішності, сімейний стан, рівень доходів, наявність утриманців, громадянство, активність у соціальному і культурному житті Німеччини, участь у конференціях і так далі. Розмір стипендії зазвичай становить 300 євро в місяць.

Програма Erasmus+

Програма Erasmus Plus стала вдалим продовженням раніше успішної що діє Erasmus Mundus. Erasmus Plus – це програма Європейського союзу, спрямована на підтримку міжнародного співробітництва у сфері освіти й професійного навчання молоді.

Програму Erasmus фінансує Єврокомісія, загальний розмір стипендіального фонду – 20 млрд євро, розраховувати на який, до речі, можуть не тільки студенти, але і їх викладачі.

Слід враховувати, що стипендії призначаються лише тим студентам, університети яких беруть участь у програмі Erasmus. Стосується це і Німеччини. Більше про те, як взяти участь у ній можна дізнатися на сайті програми.

Розмір можливої стипендії зазвичай залежить від країни навчання, наукового ступеня і програми. Розмір стипендії може коливатися в межах 500-2000 євро, виплати здійснюються протягом 1-2 семестрів, однак терміни можуть бути встановлені й індивідуально. Зазвичай більше шансів отримати стипендію у тих, хто проходити навчання в магістратурі та аспірантурі.

Як правило, грант покриває не тільки вартість післядипломного навчання, але й переліт до Німеччини, проживання, харчування та інші витрати. Отримати більше інформації про доступні програми, можливості для фінансування і процедури подачі заявок можна тут.

Стипендія Генріха Бьолля

Щорічно фонд їм. Генріха Бьолля (Heinrich-Böll-Stiftung) надає фінансову підтримку близько 1,2 тис. студентів і докторантів всіх дисциплін і національностей, які будуть навчатися в університетах і коледжах Німеччини. Фонд шукає кандидатів з високим академічним рівнем, соціальною та політичною активністю і готовністю слідувати основним початкам, які переслідує фонд.

Організація приймає виключно через свій сайт. У 2019 році приймання заявок буде проводитись двічі: до 01.03.2019 і до 01.09.2019. Можливість подати заявку відкривається приблизно за 6 тижнів до закінчення терміну. Дізнатися більше про умови, програмах і вимогах можна тут.

Розмір стипендії для іноземних студентів зазвичай становить 750 євро + ще 276 євро для тих стипендіатів, які живуть зі своїми сім’ї ямі. Дізнатися більше про розміри стипендії Генріха Бьолля можна тут.

Відбір зазвичай проходити в три етапи:

 1. Аналіз поданих документів і на його основі – запрошення на другий етап.
 2. Інтерв’ю з викладачем, що є представником фонду. Як правило, проходять очно за місцем роботи викладача, хоча можливі й телефоном.
 3. Відбірковий семінар, що складається з персональної бесіди з кожним учасником і подальшої загальної дискусії.

Якщо кандидату відмовили вже після всіх трьох етапів, повторна подача заявки неприпустима.

Стипендії фонду Bayer Foundations

Німецька корпорація Bayer вже не перший рік надає підтримку студентам і молодим вченим не тільки в Німеччині, але і по всьому світу. Так, Фонд компанії просуває 2 найбільш перспективні програми:

 • Міжнародна програма стипендій, що складається з 5 підпрограм для студентів і молодих фахівців за такими спеціальностями, як біологія й фармацевтика, хімія і медицина, агроіндустрія та сільськогосподарські науки.
 • Стипендія Bayer Germany, спрямована виключно на німецьких та іноземних студентів, які здобувають вищу освіту в Німеччині в напрямку біології та медичних наук. Щорічно цю стипендію у рамках Deutschlandstipendium отримують 100 студентів з 22 двох німецьких ВНЗ.

Навчання у Німеччині

Подача заявок здійснюється сайті фонду електронною поштою режимі. Претендувати на стипендію можуть студенти, випускники та молоді фахівці, які мають високі досягнення в освіті, витворили власні розробки та проводять дослідження. Розмір стипендії залежить від програми та призначається індивідуально. Терміни подачі заявок зазвичай обмежуються серединою липня.

Стипендія фонду їм. Олександра фон Гумбольдта

Фонд їм. Олександра фон Гумбольдта надає активну фінансову підтримку випускникам та молодим науковцям не нижче рівня докторанта. Претендувати на грант можуть активні молоді люди з видатними академічними досягненнями, власними науковими працями та бажанням проводити дослідження. Власне, на ці дослідження і виділяються стипендії, які покривають всі необхідні витрати. Розмір стипендії залежить від конкретної програми та починається зазвичай від 2 тис. євро. Розмір також залежить від строків, на які виділяється стипендія – зазвичай це 6-24 місяці. Вивчити наявні програми можна тут.

Стипендія-позика BAföG

Відповідно до федерального закону Німеччини про сприяння освіті (Вundesausbildungsförderungsgesetz), студенти німецьких вишів, коледжів та інших навчальних закладів можуть претендувати на стипендію-позику, іменовану зазвичай по скороченій назві закону – BaföG. Суть даної стипендії в тому, що після закінчення навчання половину отриманих грошей доведеться повернути державі назад (за винятком деяких пільгових категорій, начебто студентів з дітьми, інвалідів та інших, кому вона надається безоплатно).

Однак, на відміну від приватних стипендій, ця державна допомога обмежена для іноземців. Так, якщо у вас немає батьків або чоловіка з німецьким громадянством, отримати BaföG можна, лише якщо ви:

При цьому для негромадян ЄС діють додаткові правила, згідно з якими отримати BaföG можуть лише особи, які пропрацювали в Німеччині протягом 5 років, або якщо протягом 3 років у Німеччині працювали їхні батьки, легально проживаючи при цьому не менше 6 років.

Розмір виплат індивідуальний і зазвичай призначається в межах 400-500 євро. Першокурсники подають заявки на одержання допомоги в Studentenwerk (студентське товариство) свого навчального закладу. Дізнатися про стипендії більше можна на сайті програми.

Інші стипендії

Перераховані стипендії та гранти – далеко не всі програми, які пропонують німецькі фонди місцевім та іноземним студентам. Програми є відмінною мотивацією для старанних студентів, що якісно відрізняє німецьку вищу школу від української вищої освіти. У студентів є можливість подавати заявки відразу під всі програми, за критеріями яких вони проходять, – ніхто не забороняє отримувати декілька стипендій відразу.

Вісь ще кілька прикладів програм, в яких можуть брати участь студенти:

 • Стипендія фонду їм. Конрада Аденауера: студентам та аспірантам у віці до 30 років, які мають академічні досягнення у ВНЗ і активно беруть участь у громадському та політичному житті.
 • Стипендія фонду їм. Рози Люксембург: щорічно призначається 150 студентам та аспірантам з відмінними оцінками, наявністю бакалаврського ступеня, гарним знанням німецької мови, яка займає активну громадянську і політичну позицію. Розмір стипендії 750 євро.
 • Стипендія за програмою фонду Copernicus Stipendium: програма обміну для тих, хто ще не встиг стати студентом в Україні та хоче пройти 1 семестр навчання в Німеччині. Студенти зазвичай проживають у  сім’ях, що приймають, а всі витрати бере на себе фонд, плюс видає кошти на кишенькові витрати – приблизно 220 євро.
 • Регіональні стипендії: зазвичай в кожному регіоні місцеві влади засновують стипендії для успішних студентів. Наприклад, в регіоні Баден-Вюртемберг бакалаврам платять по 300 євро. Конкретну інформацію необхідно уточнювати в регіональній адміністрації своїй федеральної землі.

Важливі етапи підготовки

Важливо розуміти: число претендентів стипендій набагато більше, ніж самих стипендій і грантів, тому для отримання позитивної відповіді хоча б по одній заявці важливо:

 • зайнятися підбором програми заздалегідь, не пізніше ніж за рік до планованого початку навчання у Німеччині;
 • шукати програми та фонди з максимально реалістичними критеріями відбору;
 • старатися відповідати вимогам, зібрати докази бездоганних академічних досягнення та інших заслуг в освіті;
 • індивідуально готувати кожну заявку та мотиваційний лист до неї виходячи зі спрямованості програми, стипендії фонду;
 • зібрати всі необхідні документи та відправити їх за кілька місяців до закінчення строків;
 • не втрачати надію і відправляти заявки по всіх потенційно успішним програмам.

Гроші на навчання

Вартість життя в Німеччині

Одна з найбільших проблем для студентів з України – висока вартість життя в Німеччині, включаючи вартість житла. Така ситуація спостерігається практично у всіх містах, де є великі університети.

Наприклад, в Берліні є 35 студентських гуртожитків загальною місткістю близько 9,5 тис. студентів. Проходити навчання до 150 тис. студентів – такого числа студентів позаздрять навіть великі міста США. Природно, що власники житла користуються цим. Безумовно, ціни в різних містах різні й коливаються в межах 6-16 євро/м² або 150-350 євро в місяць.

Однак житло – далеко не єдина стаття витрат, які доведеться враховувати студентам. Розглянемо основні статті у вигляді таблиці.

Стаття видатків Витрати в євро/місяць
Оренда квартири або кімнати 100-350
Харчування 120-200
Проїзд в громадському транспорті 30-50
Медична страховка 70-120
Витрати на навчальні матеріали 50
Особисті витрати 250-∞

Висновок

Враховуючи тієї факт, що вища освіта в Німеччині є безкоштовним навіть для іноземців, можливість отримати стипендію від якого-небудь приватного фонду стані ще однією приємною несподіванкою для студентів з СНД. Німеччина потребує молодих талантів, і стипендія є одним зі способів їх виявлення та мотивації. Розмір грантів у кожному випадку різний, але навіть сама скромна допомога буде незамінна для молодого і перспективного студента. Головне – проявити ініціативу, бути наполегливим і відповідати вимогам фондів.

Навчання в Європі. Як переїхати безкоштовно: Відео

Статті по темі