Меню Закрити

Біженці в Німеччині: права та життя

Німеччина – одна з тих європейських країн, які особливо популярні у біженців. Політика «відкритих дверей» призвела до серйозної міграційної кризи. І донині ситуація залишається напруженою. Все більше збільшуючись в числі біженці в Німеччині підвищують соціальну напругу в державі та створюють проблеми для бюджету країни у 2024 році.

Біженці з близького сходу

Хто може претендувати на статус біженця в Німеччині

Згідно з чинним законодавством, ви можете отримати статус біженця у ФРН, якщо на батьківщині:

  • відбувається порушення ваших прав, обумовлених Декларацією прав людини;
  • обмеження за статевою, релігійною, расовою або іншою ознакою;
  • є реальна загроза життю та здоров’ю;
  • вас переслідують за політичні погляди;
  • займаючись бізнесом, ви піддаєтеся переслідуванню з боку організованої злочинності або офіційної влади.

З початку двотисячних років значно збільшилися в кількості чеченські та сирійські біженці в Німеччині. Це безпосередньо пов’язано з активними бойовими діями, що відбувалися на даних територіях. Причому потік сирійських громадян, які шукають притулок в Європі, досі не вичерпується.

Однак отримати його в Німеччині в останні кілька років стало набагато складніше: потрібно надати вагомі докази того, що життю і здоров’ю на батьківщині загрожує реальна небезпека. Перевагою при розгляді клопотань користуються громадяни країн, в яких ведуться активні бойові дії.

Права, гарантовані статусом біженця в Німеччині

Офіційний статус біженця в Німеччині практично зрівнює іноземних громадян з громадянами самій Німеччині. Він забезпечує широкий спектр соціальної допомоги й гарантує на території країни реалізацію безлічі прав. Не дивно, що сюди прагнуть виїхати так багато громадян з країн з низьким рівнем життя і несприятливим соціальним становищем.

Ще до винесення рішення про надання притулку в країні потенційні біженці отримують право на:

  • тимчасове житло;
  • соціальна допомога, рівне допомоги по безробіттю і становить 395 €;
  • навчання;
  • трудову діяльність.

Після офіційного присвоєння статусу біженця іноземні громадяни отримують на постійній основі права на:

  • безкоштовне навчання в державних освітніх установах, в тому числі ВНЗ;
  • працевлаштування та підприємницьку діяльність;
  • соціальна допомога;
  • державну безкоштовну медичну страховку.

Але головне – це можливість отримати німецьке громадянство після 8 років проживання в країні. Інші права біженців роблять цей період перебування в Німеччині максимально комфортним.

Процедура оформлення статусу

Існує два способи подати прохання про надання статусу біженця в Німеччині:

  • в момент перетину кордону;
  • законно перебуває на території країни.

Спроби одержати статус біженця на кордоні малоуспішні, якщо тільки ви не прибутку з територій, де ведуться активні бойові дії. В цьому плані володіють перевагою жителі Сирії та східної України.

Якщо ви намагаєтеся в Німеччині отримати статус біженця з Росії та країн СНД, заяву про це на кордоні, швидше за все, не принесе позитивного результату. Якщо у вас не буде візи, яка дає право перебувати на території країни, вас відправлять назад. Підставою для цього стане Дублінська конвенція.

У кращому випадку ви будете відправлені до з’ясування обставин в закритий табір для біженців, більшість мешканців яких потім депортуються на батьківщину. Громадяни країн, що мають спільний кордон з Німеччиною, і зовсім будуть негайно відправлені назад, оскільки сам факт їх прибуття до контрольно-пропускного пункту свідчить про свободу пересування і відсутності переслідування.

Набагато більше шансів потрапити в Німеччину як біженець з благонадійних в цілому країн, у того, хто, отримавши офіційний дозвіл на перебування в країні, звернеться з відповідним проханням в одну з наступних організацій:

  • BAMF (BundesamtfürMigrationundFlüchtlinge – Федеральне відомство з питань міграції та біженців);
  • Ausländerbehörde (Управління у справах іноземців);
  • будь-який поліцейський відділок.

Після подачі клопотання потенційного біженця рішення про надання статусу приймає BAMF.

Оскільки звернення розглядаються ним за місцем їх подання, має сенс відразу ж звертатися в регіональний підрозділ організації. Значно збільшує шанси на успіх підтримка імміграційного адвоката.

Як отримати політичний притулок на території Німеччини

Прохання про політичний притулок можна подати, тільки перебуваючи на території Німеччини. Тобто спочатку потрібно отримати візу і легально перетнути кордон країни. Крім того, не можна подавати прохання про політичний притулок у Німеччині, якщо аналогічне прохання вже було подано в іншій країні.

Процедура оформлення політичного притулку в Німеччині складається з наступних етапів:

  • подача прохання;
  • фотографування, здача відбитків пальців і фіксація особистих даних, необхідних для реєстрації мігранта та його звернення;
  • отримання листа-запрошення для проходження інтерв’ю в регіональному підрозділі BAMF, за результатами якого підписується протокол;
  • очікування рішення.

Політичний притулок надається з правом на проживання в країні протягом 3 років, після чого можна буде претендувати на ВНП. У разі відмови мігрантові може бути надано статус біженця або висунуто вимогу повернутися на батьківщину.

Не варто також забувати про те, що політичний притулок може надаватися тимчасово, до покращення чи зміни ситуації на батьківщині заявника.

Порядок дій при відмові в статусі біженця в Німеччині

Причинами для відмови у визнанні біженцем на території ФРН найчастіше стають:

  • відсутність незаперечних доказів переслідування заявника або наявності загрози його життю і здоров’ю;
  • відсутність прямого зв’язку між порушенням прав заявника та його виїздом за кордон;
  • наявність у заявника судимості або його ухилення від служби в армії.

Це основні причини для відмови, тому слід подбати про свою репутацію і заздалегідь підготувати доказову базу за своїм клопотанням. Чим більше ви надасте документів, що підтверджують наявність загрози життю або здоров’ю, а також свідчать про порушення ваших прав на батьківщині, тим більше шансів, що вам підуть назустріч.

Відмова у наданні постійного статусу біженця на території Німеччини може призвести:

  • до надання тимчасового притулку на території країни;
  • вимогу покинути країну протягом 30 діб;
  • вимогу покинути країну і заборони на в’їзд протягом року, якщо буде встановлено, що заявник родом з безпечної держави.

Оскаржити рішення чиновників можна в суді протягом тижня після його винесення. Разом з апеляцією обов’язково подайте клопотання про зупинення дії рішення, в іншому випадку вас депортують.

Крім того, в таких випадках можна претендувати на перебування на території Німеччини згідно з Дублінською конвенцією:

  • відсутність у заявника документів і неможливість визначити його громадянство;
  • наявність у заявника серйозного захворювання, що вимагає невідкладної медичної допомоги;
  • проблеми з транспортом або військові дії, які заважають поверненню на батьківщину;
  • коли рідна держава відмовляється приймати потенційного біженця назад.

Життя біженців на території Німеччини

Починаючи з 2015 року в країні спостерігаються проблеми з інтеграцією, розселенням і забезпеченням прибувають в країну вимушених переселенців. Про те, звідки біженці в Німеччині, говорить статистика: Сирія, Ірак, Афганістан, схід України, Сенегал, Нігерія, а також ряд інших африканських і балканських держав. І хоча потік прибувають у ФРН іноземців у 2016-2017 роках значно зменшився, досі багато хто з тих, хто бажає залишитися тут назавжди, змушені жити в актових залах шкіл або будівельних вагончиках.

Те, в яких районах Німеччини найбільше переселенців, наочно показує карта мігрантів у Німеччині, дані якої представлені в таблиці.

Регіон Відсоток біженців у відношенні до загальної їх чисельності в країні
Північний Рейн-Вестфалія 21,21
Баварія 15,52
Баден-Вюртемберг 12,86
Нижня Саксонія 9,32
Гессен 7,36
Саксонія 5,08
Берлін 5,05

Це сім областей, в яких знаходиться найбільш кількість переселенців. У решті кількість мігрантів становить менш як 5%. При цьому найбільша їх кількість зосереджена у великих містах, таких, як Мюнхен або Кельн.

Умови, в яких живуть біженці в Німеччині, неоднорідні, але прийнятні для більшості переховуються від військових дій і обстрілів. Більшість з них досі живуть у вагончиках таборів для біженців. І максимум, на що вони можуть розраховувати, – це кімната в соціальному гуртожитку. Але навіть цьому раді ті, хто зараз живе на обгороджених територіях, змушений миритися з громадськими туалетами, обмеженим раціоном і фактичною відсутністю власності.

Заплановані федеральні витрати країни на біженців складають 21,9 мільярда євро. Значна кількість коштів іде на утримання переселенців, які поповнили армію німецьких безробітних. Адже навіть у тих, хто ще може освоїти мову і нову професію, за оцінками експертів, йде на це не менше 22 місяців.

Але навіть після цього шанси на працевлаштування невеликі, а більшість вакансій – це робота у сфері обслуговування і низькокваліфікованої праці. Найпопулярніші посади: водії, пекарі, вантажники, прибиральники та продавці. На більш високі посади владналося менш як 20% від усіх у країні мігрантів, що працюють.

Не дивно, що 41,7% нових жителів Німеччини незадоволені своєю роботою, що сприяє зростанню соціальної напруженості в країні.

Ведеться активна соціальна робота в Німеччині з мігрантами, що дозволяє їм не тільки отримувати допомогу по безробіттю, але й успішно інтегруватися в європейську спільноту. Однак в країні продовжує зростати невдоволення ситуацією з боку місцевих жителів. Була навіть створена карта злочинів мігрантів, на якій тільки за 2016 рік було зафіксовано близько 10 000 інцидентів.

Розмір допомоги для біженців

Зрозуміти, багато це чи мало коштів отримують біженці в Німеччині, допоможе наступна таблиця, в якій порівнюється розмір допомоги мігрантам з середнім доходом по країні та прожитковим мінімумом.

Порівняльний аналіз доходів біженців і місцевого населення у Німеччині
Допомога для біженців на 1 сім’ю (2 дорослих + 1 дитина) 3000
Розмір прожиткового мінімуму 750
Середня заробітна плата 2 500 € (з вирахуванням податків)
Середній розмір допомоги по безробіттю 1 500-2 200 € (416 € після півтора року)

Як видно з наведених даних, допомога по безробіттю для емігрантів в Німеччині дає можливість забезпечити себе найнеобхіднішим. Не дивно, що більшість з них націлені на працевлаштування.

Причини депортації мігрантів з Німеччини

За рішенням німецького парламенту були значно спрощені правила депортації мігрантів. Так, країна, яка прийняла величезну кількість іноземців на свою територію, вирішила відокремити дійсно потребують допомоги біженців від тих, хто може безпечно жити й працювати на батьківщині. У зв’язку з цим пройшли масові акції протесту в Нюрнберзі та багатьох інших містах.

Однак невдоволення корінних німців, що вони відкрито продемонстрували канцлеру на мітингу в Гейдельберзі, підштовхує до більш жорсткої політики в плані приймання біженців.

В даний час депортація мігрантів з Німеччини може бути здійснена за таких причин:

  • відсутність інформації, що засвідчує особу мігранта, з країни його походження;
  • вчинення правопорушення на території країни;
  • визнання особистістю, що представляє потенційну небезпеку для безпеки ФРН та її мешканців;
  • відмова у наданні статусу біженця.

Таким чином уряд планує зменшити федеральні витрати, стабілізувати обстановку в країні та розв’язувати нагальні проблеми в Німеччині з мігрантами.

Висновок

Політика відкритих дверей дозволила величезної кількості біженців перетнути німецьку кордон. Це призвело до зростання соціальної напруженості та федеральних витрат. Стала проблемою злочинність у середовищі переселенців.

При цьому біженці, отримуючи матеріальну допомогу і місце в закритих таборах, аж ніяк не мають наміру миритися зі своїм становищем. Масові акції протесту доводять їх готовність боротися за право залишитися, працювати й жити гідно. Таким чином, ситуація в Німеччині з мігрантами та біженцями за останні пару років серйозно ускладнилася.

Те, як себе ведуть біженці, викликає у свою чергу протест корінного населення. Підсумком стало посилення правил надання статусу біженця та спрощення правил депортації тих, хто на думку німецьких чиновників, цілком може жити й працювати в країні результату. Саме тому, складаючи прохання, слід підготувати якомога більше документальних джерел, які підтверджують порушення ваших прав і свобод, а також найняти міграційного адвоката.

Статті по темі