Меню Закрити

Основні правила поведінки в Німеччині


Строгість і врівноваженість німців відома всім. Дисциплінованість і педантичність, акуратність, ощадливість і пунктуальність притаманна жителям Німеччини багато століть. Ці якості формувалися не одне покоління, тому німці навчають дітей такого ж поведінки та вітають тих туристів, які поважають їх менталітет. Але вплив глобалізації у 2020 році залишило свій слід, і молодь не завжди дотримується правил поведінки в Німеччині.

Німеччина

Особливості німецького менталітету

Знання менталітету німців дозволить налагодити спілкування з жителями Німеччини та уникнути непорозумінь. Життя в країні підпорядкована правилам і традиціям, які люди дотримуються беззаперечно. Німецькі громадяни не завжди виявляють законослухняність і слідують таким канонам:

 1. Сплата податків. В країні понад 100 податків, які мешканці справно вносять.
 2. Пристрасть до порядку. Німці приділяють велику увагу порядку в будинку і в саду. Існують установлені правила по підстриганню кущів, інші ж рослини повинні бути однієї висоти.
 3. Утилізація сміття. По всій країні встановлено контейнери для розподілу сміття.
 4. Охорона природи. У Німеччині велике значення приділяють охороні навколишнього середовища, що використовують альтернативні джерела енергії. Навіть молодь залучена в процес збереження природи, беручи участь в акціях по її захисту.
 5. Правила дорожнього руху. Німці не перешкоджають іншим учасникам дорожнього руху і дотримуються правил навіть вночі, коли на дорозі немає інших автомобілів. На вулицях встановлені камери, які стежать за порядком на дорогах.

Німці дуже прямолінійні та говорять правду, навіть якщо та не сподобається співрозмовнику. Не всі вважають таке якість позитивним, оскільки це може виглядати нетактовно і недоречно, проте до туристів жителі Німеччини ставляться толерантно.

Ще одне неодмінна якість німців – пунктуальність, що є показником дисциплінованості та цінується при вступі на роботу. Німцям також притаманні колективізм, раціональність і економічність. А основні цінності в їх житті – здоров’я і робота.

Спілкування і правила мовного етикету

Німецька мова вважається достатньо складним. Коли іноземець говорить на німецькій, це всіляко вітається. Німці намагаються бути ввічливими в усному спілкуванні. Вони використовують дві форми мови:

 • «ти» – du;
 • «ви» — Sie.

Форма «ти» використовується у спілкуванні з друзями та родичами та підкреслює довірчі відносини. На «ви» звертаються до старших за віком або вище за статусом: лікарів, юристів, вчителям та іншим.

Важливо вживати правильну форму, інакше ви ризикуєте здатися нетактовним і грубим. Якщо не знаєте, як правильно звернутися, прислухайтеся до співрозмовника і дотримуйтесь його прикладу.

Німці звертаються один до одного на прізвище, додаючи префікси Frau (пані) і Herr (пан).

Офіційне привітання у спілкуванні на роботі та навчанні звучить так: «Добрий день, пан Шульц!» (Guten Tag, Herr Schultz!). У повсякденному житті приставки використовуються рідше. Німці дуже ввічливі й вітаються з усіма, в тому числі незнайомими людьми, з якими їм довелося контактувати.

При спілкуванні з німцями потрібно дотримуватися мовний етикет і уникати заборонених тем, які можуть образити співрозмовника або здатися нетактовними. У Німеччині не варто зачіпати такі питання:

 1. Фінанси. Вважається некоректним питати у людей, скільки вони заробляють, витрачають на відпочинок або в яку вартість обходиться навчання дітей. З цих питань можна визначити добробут сім’ї, а це особиста справа, яка не стосується сторонніх.
 2. Здоров’я. Не можна цікавитися станом здоров’я, розпитувати про хвороби близьких тощо. Тим більше не потрібно давати поради — просто уникайте цієї теми.
 3. Політика. Оскільки Німеччина була нашим суперником у Другій світовій війні, краще не зачіпати цю тему і залишити її в минулому. Також в цій країні не заведено висловлювати невдоволення уряду і відкрито висловлювати свою позицію.
 4. Релігія. Ця тема вважається забороненою, оскільки країна багатонаціональна. Щоб уникнути конфліктів і непорозумінь, не варто дискутувати на цей рахунок.
Читайте також:  Франкфуртський книжковий ярмарок в Німеччині

Німці не люблять активних співрозмовників. Вони уникають близьких контактів і не в захваті, коли порушують їх особистий простір.

Спілкування у німців

Громадяни Німеччини ніколи не заводять друзів на роботі та не спілкуються з незнайомцями. Кращі теми для спілкування без обмежень — футбол, автомобілі, хобі.

Жестикуляція і міміка

Рукостискання – одне з головних привітань. Воно відіграє велику роль у спілкуванні. Чоловіки тиснуть один одному руки, коли вітаються, прощаються і в процесі бесіди. Цей ритуал демонструє ставлення до співрозмовника: якщо рукостискання міцне, означає хороше ставлення. Жінки в якості привітання можуть торкатися щокою до щоки, якщо вони добре знайомі.

Неввічливо при розмові тримати руки в кишенях. Щоб привернути увагу співрозмовника, німці показують вказівним пальцем на предмет або місце.

У Німеччині не можна показувати «зігу» — за це можуть виписати штраф і навіть посадити до в’язниці.

Міміка і емоції у німців не виражені, тому що їх демонстрація не вітається. У Німеччині непристойно голосно говорити, розмахувати руками, особливо у громадських місцях і на вулиці. Бесіди проходять тихо, розмова стриманий. В процесі діалогу слід дотримуватися дистанцію, щоб не порушувати особисте простір.

Діти в Німеччині проявляють себе вільно: вони можуть демонструвати емоції, грати в галасливі ігри. Така поведінка вважається допустимим і не викликає роздратування у суспільства.

У Федеративній Республіці Німеччина не вітаються бійки та будь-який прояв агресії на вулиці, а кривдників суворо карають. За некоректну поведінку передбачений штраф – 500 євро.

Культура їжі в Німеччині

Приїжджаючи в Німеччину, кожен турист хоче скуштувати вишукану місцеву кухню. Їжа для німців відіграє важливу роль у повсякденному житті та під час урочистостей.

Німецька кухня славиться численними м’ясними делікатесами, сосисками та ковбасами. Всього по країні в різних регіонах виробляють близько 300 видів ковбас: йенску, мюнхенську, ольденбургську, штутгартська та інші. М’ясні вироби стали основою національних страв. Наприклад, тут популярні суп з ковбасою, квашена капуста з сосисками.

Хоча німці люблять страви з м’яса, прянощі та приправи вони уникають. Місцеві жителі живуть і харчуються за розпорядком:

 • сніданок – 7.00-9.00;
 • обід – 12.00-13.00;
 • кавова пауза – 16.00;
 • вечеря – 19.00-20.00.
Читайте також:  Клімат та погодні умови в Мюнхені по місяцях

Німці люблять щільний сніданок, що включає сосиски, тости, сир, булочки, яйця. На обід, як правило, вибирають гарячі страви з гарніром з м’яса. Якщо з-за робочого графіка ситно пообідати не вдалося, гаряче переходить на вечерю, який зазвичай складається з холодних закусок.

У німецькій культурі прийнято під час полуденка випивати чашку кави або чаю з булочкою або печивом. Німці люблять поїсти, тому сідають за стіл не менше п’яти разів на день.

Якщо вас запросили в гості або ресторан, слід дотримуватися певного етикету:

 • не тримайте руки на колінах, а покладіть їх на стіл (але не лікті), навіть якщо ще не їсте;
 • не починайте їсти, поки страви не принесуть всім членам компанії;
 • перед їжею побажайте присутнім приємного апетиту (Guten Appetit або Mahlzeit);
 • якщо ви не закінчили трапезу, залиште на тарілці схрещені ніж і вилку;
 • якщо приймання їжі закінчено, покладіть ніж і вилку паралельно один одному праворуч від тарілки.

У німців особлива культура пиття, національним напоєм вважається пиво. На будь-якому святі завжди присутній легкий алкоголь, яким в Німеччині не зловживають. Місцеві люблять насолоджуватися смаком напою і ніколи не п’ють пиво на ходу з пляшки. Кожному сорту пива відповідає свій скляний келих.

Відвідування гостей

Німці замкнуті та не дуже товариські. Вони розмежовують сім’ю і ділової коло, рідко заводять на роботі друзів. Найчастіше спілкування відбувається в сімейному колі й з родичами. У гості ходять з вином для господаря і квітами для господині. Вино має бути гарним і дорогим, адже німці чудово в ньому розбираються, у багатьох є особисті винні погреби.

Якщо в гості запросили сторонньої людини, то це велика честь. Не можна відмовлятися – це негарно, а також не варто спізнюватися, щоб не образити господарів. Подарунки вручаються при зустрічі. Гостей приймають в одній кімнаті, екскурсії по будинку не вітаються.

Господар запрошує за стіл і, коли подані страви, бажає приємного апетиту — це означає, що можна приступати до трапези.

Асортимент страв на столі залежить від часу доби: якщо це полудень, частування у вигляді кави та солодощів, якщо обід, то гарячі страви, якщо вечеря — м’ясні делікатеси з гарніром і салатом.

В гостях краще спілкуватися на різні теми. Не слід зачіпати сімейні теми, розпитувати господарів про здоров’я, дітей та інше. Подумайте, які інтереси вас об’єднують, обговоріть дозвілля і захоплення. Будьте тактовні та ввічливі, стримуйте емоції, і ви увійдете в коло спілкування сім’ї, ставши постійним гостем.

Їжа в Німеччині

Діловий етикет в Німеччині

Німці серйозно ставляться до роботи. Їм не властиві легковажність, безвідповідальність, для них не існує дрібниць, у всьому потрібна точність. Жителі Німеччини вимогливі до себе й оточуючих. Німці ніколи не ухиляються від відповіді, завжди говорять чітко «так» або «ні».

Читайте також:  Які блошині ринки варто відвідати у Німеччині

Діловий етикет німців мало чим відрізняється від загальноприйнятого. Якщо ви бажаєте встановити діловий контакт з німцем, дотримуйтеся таких правил:

 • приходьте на зустрічі в призначений час, без запізнень;
 • дотримуйтесь дрес-код в діловому стилі;
 • дотримуйтеся субординації;
 • домовляйтеся про зустріч заздалегідь;
 • на переговорах відразу переходьте до справи, не зачіпайте сторонніх тем;
 • продумайте план бесіди;
 • звертайтесь за прізвища, а не ім’я.

Окремо особливості німецького ділового етикету включають загальне правило розмежування особистого життя і роботи, тому ділові зустрічі призначаються тільки в обідню перерву в ресторані, але не в іншій неформальній обстановці та не ввечері. Також пам’ятайте, що залишати чайові — моветон, оскільки вони вже включені в суму оплати.

Німці дуже старанні: завжди дотримуються правила, зазначені в службовій інструкції. Будьте ввічливі, дотримуйтеся діловий протокол — і проблем у спілкуванні з німцями не виникне.

Поведінка в транспорті, в магазині, на вулиці

Рух громадського транспорту у ФРН спокійно і впорядковано. Їзда без квитка карається штрафом до 60 євро, так що краще купувати квиток відразу. Щоб не спізнитися на роботу, німці можуть порушити порядок черзі в транспорті і йти напролом, доставляючи незручностей сусідам.

Німці охайні та не кидають сміття на вулицях, тому в Німеччині завжди чисті тротуари і парки.

Розпивати Алкоголь дозволено лише у відведених місцях, тому на вулиці не зустріти нетверезих людей. Прояв хамства в людних місцях і нетверезому стані погрожує затриманням і доставлянням в поліцейський ділянок.

Якщо в автобусах і метро німці чергу не поступляться, то в магазинах вони поводяться більш стримано: завжди пропускають вперед літніх людей, жінок з колясками та дітьми. Також у німців не заведено переходити дорогу в недозволених місцях і на червоне світло — це не тільки карається штрафом, але і презирством за неповагу до водіїв.

Пляжі в Німеччині

Місцеві жителі на німецьких пляжах поводяться досить вільно і відкрито. Для своєї зручності жінки можуть засмагати без верхньої половини купальника. Для туристів це незвично, але для місцевих жителів цілком нормально, хоча відверто розглядати жіночі форми вважається непристойним.

У Німеччині багато нудистських пляжів, вони позначені абревіатурою FKK. Там не можна перебувати в одязі, тому, якщо для вас це неприйнятно, варто пошукати інше місце для відпочинку.

Висновок

Взаємна ввічливість – головне правило етикету в будь-якій європейській країні й в Німеччині зокрема. Дотримуйтесь правил поведінки, і німецька педантичність буде сприйматися просто як невіддільна особливість німецького суспільства.

Оскільки ви приїжджаєте в іншу країну в гості, слід ставиться з повагою до статутів німців. Тим більше саме за поведінкою туристів складається враження про країну, з якої вони прибули.

Корисні звички в Німеччині: Відео


Статті по темі