Меню Закрити

Особливості погоди та клімату в Берліні по місяцях

Щорічно столицю Німеччини відвідує величезна кількість туристів. Клімат у Берліні приємний, проте інколи трапляються різкі температурні перепади. Розглянемо, якими можуть бути погода та клімат у Берліні по місяцях протягом року, щоб ні холод, ні спека не змогли зіпсувати вашу подорож у 2024 році.

Погода в берліні

Як географічне положення Берліна впливає на клімат

Берлін розташований на сході Німеччини, в 70 км від кордону з Польщею. Історичний центр столиці знаходиться в низині, в заплаві річки Шпреє, між двома пагорбами, в той час як більша частина міста лежить на пагорбах. Місцевий клімат часто неспроможний протистояти натиску вологого повітря з Північної Атлантики, що стає причиною різких перепадів літніх і зимових температур.

Присутність циклонів свідчить про те, що клімат у столиці Німеччини більшою мірою континентальний. Однак потрібно враховувати, що взимку по всій Європі, в тому числі й у Берліні, починаються затяжні дощі. При цьому опади випадають рівномірно протягом усього року.

Погода в Берліні в різні сезони

Отже, місто розташоване в помірній кліматичній зоні. Середньорічна температура становить +9,9°C. найхолодніші місяці – грудень, січень та лютий з середньодобовою температурою +1,3°C. Примітно, що в місті взимку на 2-3 градуси тепліше, ніж на околицях.

Самі жаркі місяці з середньодобовою температурою +18,8°С – червень, липень і серпень.

За рік у Берліні випадає близько 570 мм опадів. Самим дощовим вважається червень, коли середня кількість опадів становить 70 мм. Лютий – самий сухий місяць (не більше 34 мм), втім, не багато опадів випадає в березні та вересні. Якщо ви збираєтеся відвідати Берлін влітку, то обов’язково захопіть з собою парасольку – на кожний літній місяць припадає по 8-9 дощових днів.

У грудні в столиці Німеччини починається м’яка зима. Потім настає холодний, але сухий січень, а за ним – похмурий і дощовий лютий. Весна стає помітною лише до кінця березня, а справжнє тепло після холодної зими приходить вже у квітні. Повітря поступово прогрівається, значно тепліше стає навіть вночі, до кінця місяця – початку наступного сонячних днів стає все більше, і до середини травня до Берліна приходить справжнє літо.

Найсприятливіші умови складаються в перший місяць осені, коли спеку змінює свіжість і прохолода. Далі слід мінливий жовтень, а за ним досить сирий листопад.

Літні місяці

Весна – прекрасна пора року, тому багато хто вибирає для відвідування Берліна саме квітень і травень. Однак найкращий період для поїздки в це місто – червень. В цей час дерева і чагарники радують око зеленню молодого листя, а повітря – свіжістю і прохолодою.

Термометр за вікном показує переважно +22°C, а північно-західний вітер, який постійно дме з Атлантики до міста доходить у вигляді легкого вітерцю. Правда, ввечері температура опускається до +10-12°C, тому на випадок пізніх прогулянок краще запастися теплими речами.

Влітку берлінська погода непередбачувана та мінлива: сонце часто змінюється дощем.

Для червня характерна мінлива хмарність, короткочасні дощі та грози. Ясних днів набереться не більше одного тижня. Нерідкі затяжні червневі зливи, які можуть іти кілька днів поспіль. Однак відверто похмурих днів у цьому місяці 4-5 від сили. Частенько погіршення погоди спостерігається у вихідні дні. Метеорологи пояснюють таке явище забрудненням атмосфери.

Погода в берліні влітку

А ось ясне небо у липні – це розкіш. Зате температура повітря радує стабільністю – її показники варіюються в межах +20-30°C.

Однак бувають і холодні дні, коли над Берліном збираються грозові хмари. Зазвичай це відбувається в середині місяця. Нетривалі дощі призводять до зниження температури до +15°C. Згідно з багаторічними спостереженнями, опади випадають переважно в нічний час або ввечері.

Останній літній місяць вважається найтеплішим в році. Погода в серпні досить спекотна, якщо немає дощів, температура повітря може досягати +35°C. Середньомісячна температура має тенденцію до збільшення на початку місяця і до зниження в кінці – 28-30 числа градусник може показувати всього 7-10,5 градуса тепла. При цьому у двадцятих числах місяця температура повітря становить +30…+35,4°C.

Опади та рвучкі вітри приносять у місто циклони.

Слід зазначити, що саме літній період характеризується випаданням великої кількості опадів, і серпень не є винятком. Тому гуляти по Берліну в цьому місяці слід з парасолькою.

Осінні місяці

З настанням осені літня спека йде на спад, але сильне похолодання ще не спостерігається. Сприятливі погодні умови розташовують до прогулянок на свіжому повітрі по міських вулицях. Також можна відвідати численні фестивалі та виставки, які часто проводяться у вересні. Вдень на термометрі від +15 до +18°C, вночі стовпчик термометра опускається до +9°C. Зрідка можна спостерігати підвищення температури до +25°C або, навпаки, пониження до +2°C. Іноді йдуть помірні дощі.

Кількість опадів збільшується тільки до третьої декади вересня. Протягом усього місяця рано вранці та після півночі спостерігається мряка. У цей період дмуть помірні вітри. Змінна хмарність. Похмура погода встановлюється тільки до кінця вересня. А взагалі перший місяць осені характеризується сонячними днями й м’якою погодою. При цьому температура води в міських водоймах все ще сприяє купанню.

Погода в берліні восени

Останніми теплими днями можна насолодитися навіть на початку жовтня. Однак поступово на зміну літа приходить справжня прохолода. У жовтні на деревах з’являється жовте листя – і в Берлін приходить справжня золота осінь. Примітно, що дощів в цьому місяці випадає менше, ніж у попередньому, однак про парасолі забувати не варто.

Температура протягом дня змінюється досить різко: якщо вдень було +18°C, то до вечора стовпчик термометра може опуститися до +6°C. До кінця жовтня градусник все частіше показує +10°C. Погода істотно не змінюється – у столиці переважно хмарно.

З 25 числа можуть початися затяжні зливи. Типова швидкість вітру жовтня 21 км/ч. Вода в річці вже не перевищує +13°C.

На початку листопада Берлін зустрічає туристів справжньою осінньою прохолодою. Вдень стовпчик термометра тримається на позначці максимум +9°C, вночі опускається до +3-5°C.

Похмурих днів у листопаді набагато більше, ніж сонячних. З ранку місто огортає щільний серпанок, яка розсіюється тільки до обіду.

Оскільки 40 % площі столиці Німеччини займають зелені насадження, холодні повітряні маси в місті затримуються надовго. Для листопада в Берліні характерний дрібний дощ. Саме останній місяць осені вважається тут самим примхливим: мряка змінюється сильним дощем, прояснення – хмарністю, і навпаки.

Зимові місяці

Із-за того що Німеччина знаходиться в помірному кліматичному поясі, зими тут теплі. Аномальні природні явища для цієї країни, в тому числі й для столиці, не характерні, хоча погода іноді буває досить непередбачуваною.

У денний час середня температура взимку становить від -3,3 до +5°C.

Правда, перший місяць зими може порадувати стабільно теплою погодою, коли стовпчик термометра протягом всього дня не опускається нижче +3°C. Дуже рідко із-за сильних дощів і снігопадів трапляються повені, що призводить до підвищення рівня води в річках.

Погода в берліні взимку

При температурі повітря близько нуля градусів, можливий дощ зі снігом. Нічні заморозки призводять до утворення сніжної кірки, яка вдень при плюсовій температурі поступово тане. Ожеледь у грудні – нерідке явище. Крім того, може дути пронизливий вітер. Погода часто буває сльотавою та сирою.

Однак ніякі несприятливі погодні умови не можуть зіпсувати передчуття різдвяних свят. Жителі та гості міста вибирають подарунки друзям і близьким, готуються до застілля, не звертаючи уваги на примхи погоди.

Особливо багато туристів збирається в цей час у Берліні, адже святкування, яке відбувається біля Бранденбурзьких воріт у Новий рік, відноситься до числа найбільш масштабних у світі, що проводяться під відкритим небом.

Другий зимовий місяць відрізняється холодною, як для Європи, але все ж усталеної погодою – дуже рідко середньостатистичні температурні показники відхиляються на 5°C в одну або другу сторону. Вдень стовпчик термометра не піднімається вище +3°C, а вночі опускається до -2°C.

Основні холоду припадають на середину січня, коли температура повітря опускається до позначки -1,9°C. Похолодання починається з 12-го і триває до 25-го числа. Рекордні морози було зареєстровано всього два рази, коли градусник протягом декількох днів показував -23°C.

За словами туристів, сонячні промені в Берліні в цей час абсолютно не гріють. Незважаючи на те що в січні день починає збільшуватися за 3 години післяобіднє сонце прогріти повітря не встигає.

Пориви вітру в цей час можуть досягати 16 км/год. На місяці фіксується максимум 6 сніжних днів, хоча переважно мрячить дрібний дощик. Часті нічні заморозки змінюються сонячними днями. Переважає сухий мороз, однак йому на зміну може прийти дощ і, як наслідок, ожеледь. Вологість повітря дещо перевищує комфортний для мандрівників рівень, складаючи 88 %.

У лютому сніг у Берліні – рідкість. Якщо і трапляються снігопади, то не рясні. В іншому випадку сніжна погода може паралізувати всю транспортну систему в столиці Німеччини. Температурні показники коливаються в межах від -6 до +4°C.

Слід зазначити, що для Європи -5 градусів – це достатньо холодно, оскільки повітря більш вологе. При цьому температура повітря в місті на пару градусів вище, ніж у провінції.

Останній зимовий місяць потроху балує сонячними днями. Середня температура повітря поступово підвищується. Подовжується світловий день, в повітрі з’являється ледь відчутна весняна свіжість. До середини лютого градусник в денний час показує вже до 10 градусів тепла. Правда, опади зберігаються. За вікном переважно хмарно, дме холодний вітер.

В цьому місяці в Берліні не буває напливу туристів, тому мандрівники, які зважаться на поїздку, зможуть спокійно оглядати місцеві визначні пам’ятки.

Весняні місяці

У березні починається не тільки календарна, але і кліматична весна. Холодні вітри перестають бути такими пронизливими, градусник практично весь час показує плюсову температуру. Починається перший масовий приплив туристів. Однак не варто довіряти оманливим сонячним променям і обов’язково слід взяти з собою теплий шарф і пальто.

Опадів в цей період випадає близько 20-35 %, щоправда, в невеликих кількостях. Тому дощі не завадять ваших прогулянок по місту. Помірний вітер також не буде заподіювати сильного дискомфорту. Потрібно сказати, що столиця Німеччини в березні дуже красива, адже Берлін пробуджується до нового життя.

Квітнева погода зазвичай нестійка і мінлива, проте холоду відступають, і в парках пробивається перша зелена трава. При цьому коливання температури можна спостерігати щодня: в денний час стовпчик термометра піднімається до позначки +20°C, а до вечора стрімко опускається до +4°C.

Погода в берліні навесні

Протягом місяця йдуть помірні дощі. Більша частина опадів випадає в кінці у квітні. Дуже рідко можна спостерігати снігопад, та й то лише на початку місяця. У цей період погода в столиці Німеччини хмарна і похмура.

Вітер помірний, його швидкість рідко перевищує 35 км/год. Вологість знаходиться на комфортному для людини рівні – 39 %. Однак швидкі зміни, що відбуваються протягом доби, роблять погоду в місті непередбачуваною. Хоча деколи достатньо якихось 15 хвилин, щоб все налагодилося.

У травні тепло в Берліні стає стабільним. Вдень стовпчики термометрів можуть піднятися до позначки +30°C, вночі температура повітря коливається в межах 3-11 градусів тепла. Вже в першій половині місяця відчувається наближення літа, хоча в повітрі ще витає весняна свіжість. Небо майже чисте, дощі в цей період – явище дуже рідкісне.

Після 15-го числа повітря стає сухим і спекотним. Порятунком стає густа рослинність, в якій буквально потопає столиця Німеччини.

Примітно, що протягом усього року в Берліні не спостерігається різких коливань атмосферного тиску.

Швидкість південного вітру не перевищує 0,9 м/с. Можна з упевненістю стверджувати, що в травні берлінська погода сприяє приємному проведенню часу, ніж із задоволенням користуються туристи та городяни.

Коли краще відправитися в Берлін

Найкращий час для відвідування Берліна в туристичних цілях – період з травня по вересень. Дощі, які нерідко йдуть влітку, приносять освіжаючу прохолоду і не стають перешкодою для прогулянок по місту та огляду визначних пам’яток.

Погода в берліні

Якщо вам не подобається спека, тоді заплануйте поїздку на пізню весну, раннє літо або початок осені. Міжсезоння – теж хороша пора для поїздки в столицю Німеччини.

Якщо ж холод вас не бентежить, тоді купуйте квитки на жовтень, грудень або квітень.

Висновок

Туристи прагнуть побувати в Берліні, незважаючи на часті дощі та мінливу погоду. Головне захопити з собою парасольку і комфортний одяг. При цьому в місті досить тепло навіть восени, коли всюди вогкість і сльота. У зимові місяці певний дискомфорт, безумовно, приносить сніг з дощем і пронизливий вітер, але врятуватися від негоди можна в одному із затишних кафе. Приємне тепло приходить в столицю Німеччини вже в травні й триває практично до кінця вересня. А взагалі Берлін по-своєму красивий у будь-який час року, тому практично завжди в ньому можна зустріти безліч мандрівників з різних куточків планети.

Вся правда про німецький клімат і погоду: Відео

Статті по темі