Меню Закрити

Соціальна допомога по безробіттю в Німеччині

Німецькій уряд протягом десятків років докладає чимало зусиль для побудови справжнього соціального раю в країні. Сьогодні кожен, хто потребує, отримає у ФРН необхідну допомогу. Не виняток і ті, хто залишився без постійної роботи у 2024 році. Держава піклується про них, виплачуючи допомоги безробітним в Німеччині, розмір яких цілком здатний задовольнити базові потреби. Претендувати на допомогу можуть не тільки ті, хто працював, але і ті, хто з об’єктивних причин трудового стажу не має.

Допомога безробітним у Німеччині

Німецький ринок праці

Ось вже який рік Федеральне агентство з працевлаштування (Bundesagentur für Arbeit, ВА) звітує про сприятливий розвиток німецького ринку праці. Відсоток зайнятого населення продовжує рости, а попит на робочу силу з кожним місяцем збільшується.

За даними ВА, у федеральній системі було зареєстровано 834 тис. відкритих вакансій, що на 61 тис. більше, ніж роком раніше. Зростає і кількість зайнятих, яка перевалює за 45 млн осіб.

Зростають і доходи пересічних німців. Середня зарплата для штатних співробітників німецьких підприємств, за даними Федерального агентства статистики (Statistisches Bundesamt), в минулому році склала 3771 євро, що на 68 євро вище, ніж роком раніше.

Як і раніше, тут існують серйозні регіональні відмінності по зарплаті: в деяких регіонах вона може становити до 25 %. Найвищим доходом можуть похвалитися працівники закладів охорони здоров’я (6,8 тис. євро), менеджери банків (5,7 тис. євро) і інженери (5-5,7 тис. євро).

Безробіття у ФРН та Європі

На тлі сприятливого розвитку німецького ринку праці в країні скорочується рівень безробіття. Наприклад, у вересні минулого року, за даними ВА, був повторений історичний мінімум з моменту возз’єднання: рівень безробіття склав 5 %, а в якості безробітних було зареєстровано близько 2,256 млн осіб. Роком раніше чисельність безробітних була на 192 тис. більше.

Про середніх річних показниках говорити поки рано: восени на ринку праці спостерігається пожвавлення (у липні-серпні безробіття становила 5,1-5,2 %), тому чисельність безробітних, очевидно, продовжить зменшуватися.

Тим не менш, враховуючи наявні цифри, середній рівень становить 5,3 %. Звертаємо увагу, що рівень безробіття, розрахований за методологією МОП, ще нижче і становить 3,4 % або 1,47 млн безробітних.

Такі тенденції не можуть не радувати німецьких чиновників. Навіть при високому наплив іноземних мігрантів, їм вдається зберегти високий рівень зайнятості, рік від року знижуючи рівень безробіття в країні. Схожі тенденції спостерігаються і в інших країнах Євросоюзу.

Так, за оцінками Євростату (використовує методологію МОП), у серпені минулого року в ЄС були зареєстровані найнижчі показники по безробіттю за останні 10 років після фінансової кризи. Вони склали в середньому 6,8 %, а це найнижчий показник з листопада 2008 року.

З ФРН (3,4 %) повноцінно може зрівнятися лише Чехія (2,5 %), Польща (3,4 %), Угорщина (3,7 %) і Нідерланди (3,9 %). Наприклад, в Австрії рівень безробіття становить 4,8 %, в Бельгії – 6,5, у Фінляндії – 7,6%, у Франції – 9,3, в Італії – 9,7 %, в Іспанії – 15,2. Антилідером є Греція, де показники безробіття досягають 19,1 %.

Все це робить Німеччину однією з найуспішніших країн у частині боротьби з проявами безробіття на ринку праці. І на це є цілком об’єктивні причини.

Методи державної боротьби з безробіттям

Ще на початку XXI століття Німеччина відчувала серйозні труднощі з безробіттям. Середні показники не опускались нижче 11-11,7 %. Сьогодні ситуація значно краща. Але єдиного і чарівного рішення не було – поліпшення ситуації сприяли реформи ринку праці, що вводяться в дію протягом 1998-2005 років. Вони діють і сьогодні.

Розглянемо основні заходи, завдяки яким німці успішно борються з безробіттям:

  • По-перше, був скорочений термін, скільки платять компенсацію безробітним, – з 32 до 12 місяців. Це викоренило довгострокове безробіття і змусило людей швидше шукати роботу.
  • По-друге, запроваджено інститут «міні-робіт» (Minijobs). Це якась форма неповної зайнятості, підробітки, де люди можуть працювати 1-2 місяці та при цьому є категорією, для якої передбачено пільговий режим оподаткування. Сьогодні на таких роботах зайнято близько 12 млн осіб.
  • По-третє, проведена децентралізація переговорів по заробітній платі на рівні компаній. Це стало ключовим моментом у поверненні до повної зайнятості для багатьох співробітників.
  • По-четверте, ВА впроваджує безліч програм сприяння і заохочення зайнятості:
    • протягом обмеженого часу ВА виплачує роботодавцям якусь субсидію «грант інтеграції», частково компенсує витрати на оплату праці найнятих безробітних, які демонструють «більш низьку продуктивність»;
    • також ВА субсидує стажування молодих фахівців на підприємствах з обраної ним спеціальності для навчання;
    • надаються субсидії та на перепідготовку персоналу за програмою WeGebAU. Така програма розрахована на низькокваліфікованих працівників та працівників пенсійного віку;
    • гранти видаються також на фінансування оплати праці інвалідів (частково або повністю до трьох місяців) та обладнання для них робочих місць;
    • крім того, ВА сприяє зайнятості біженців. Програма націлена на молодих мігрантів до 25 років, які проходять навчання в службі зайнятості, можуть вибрати цікавлять їх спеціальності та пройти стажування в різних німецьких компаніях.

Німецький ринок праці залишається як і раніше жорстко регульованим з боку законодавця і влади. Це дозволяє утримувати баланс між інтересами бізнесу та громадян. Один із яскравих проявів цього – фінансова допомога, на яку претендують безробітні.

Розберемося, яке соціальні допомоги отримують особи, які залишилися без роботи. Основними видами німецьких допомог є Arbeitslosengeld I (ALG-I) і Arbeitslosengeld II (ALG-II). Розглянемо їх докладніше і розберемося, чим вони відрізняються.

Допомога для безробітних Arbeitslosengeld I (ALG-I)

Виплати ALG-I – основна допомога, на яке розраховує більшість населення, що працює у випадку втрати роботи. По своїй суті воно не є допомогою: скоріше це страхова виплата, яку громадянин зміг заробити під час трудової активності за рахунок своїх внесків і внесків роботодавця.

Виплачується ALG-I зі страхового фонду, який адмініструє ВА. Така допомога виплачується громадянам незалежно від наявності у них заощаджень та інших особливостей їх матеріального становища.

Нормативне регулювання допомоги по безробіттю здійснюється §§ 136-144 частини III Соціального кодексу (SGB III). Розглянемо умови, на яких нараховується ALG-I.

Умови нарахування ALG-I

Відповідно до § 137 SGB III, правом на допомогу з безробіття наділяється особа, яка відповідає трьом умовам:

  • є безробітним;
  • зареєстровано в якості безробітного у ВА;
  • виконує вимогу стосовно кваліфікаційного періоду.

Безробітним, згідно § 138 SGB III, може бути визнаний будь-який громадянин чи іноземець, який має дозвіл на роботу, якщо він втратив місце працевлаштування (або незабаром втратить), докладає зусиль для пошуку роботи або якщо його зайнятість складає менше ніж 15 годин на тиждень. Тобто для громадян, які працюють в Німеччині, якщо вони виконують і інші умови, допомога також доступна.

При цьому безробітний повинен стояти на обліку в ВА. Для цього він повинен самостійно з’явитися в службу зайнятості, подати заяву і стати на облік.

Зробити це потрібно якомога раніше: за 3 місяці до запланованого звільнення з роботи або протягом трьох днів після отримання від роботодавця повідомлення про звільнення. Якщо ці терміни порушені або працівник звільнився з роботи за власним бажанням без явних причин для того, допомога може бути заморожена. У перший день безробіття необхідно особисто з’явитися в ВА

Ще одна умова – виплата страхових внесків (Versicherungspflichtige Beschäftigung). Претендувати на допомогу можуть лише ті працівники, з чиєї зарплати виплачувалися страхові відрахування.

Останнім головна умова – кваліфікаційний період роботи. Згідно §§ 142143 SGB III, для отримання допомоги працівник повинен був офіційно працювати та сплачувати страхові внески не менше 12 місяців протягом останніх двох років.

Таким чином, для отримання права на ALG-I, особа, яка відповідає вимогам, повинна:

  1. Зареєструватися у ВА не менше ніж за 3 місяці до планованого безробіття або протягом 3 днів після отримання повідомлення про звільнення. Зробити це можна онлайн.
  2. У перший день безробіття особисто з’явитися в найближчий офіс агентства праці та зайнятості та поінформувати про себе свого інспектора. Знайти адресу та контакти найближчого офісу ВА можна тут. З собою необхідно мати:
    • ідентифікаційну картку або паспорт з відміткою про ВНП;
    • картку соціального страхування;
    • письмовий доказ припинення трудового договору;
    • резюме.
  3. В офісі безробітному видадуть форму заявки на допомогу з безробіття. Крім того, її можна подати онлайн.

Розмір ALG-I

Сума допомоги по безробіттю залежить від трьох основних факторів: це розмір середнього заробітку за останній рік, наявність дитини та податковий клас, до якого належить безробітний. Так, згідно § 149 SGB III, базова ставка становить 60 % від середньої зарплати.

Якщо безробітний має хоча б одну дитину (або такої дитини має подружжя безробітного, за умови, що вони проживають разом) і отримує на нього допомогу, базовий розмір допомоги виростає до 67%. Однак це не кінцева цифра, величезне значення має податковий клас.

Наприклад, працівник, який заробляє 2 тис. євро на місяць, який не має дітей, ставиться до I податкового класу (наприклад, не складається в шлюбі), буде щомісяця отримувати ALG-I в розмірі 820 євро.

Якщо він буде перебувати у шлюбі (III податковий клас), розмір допомоги становитиме 933 євро. При цьому, якщо у нього є дитина, сума складає вже 1042 євро. Для точного розрахунку скористайтеся спеціальним калькулятором від ВА.

Термін, протягом якого виплачується допомога, згідно з § 147 SGB III, залежить від віку працівника (впливає після досягнення 50 років) і тривалості роботи, протягом якої сплачувалися страхові внески. Він може становити від 6 до 24 місяців. У кожному разі Agentur für Arbeit проводить індивідуальний розрахунок, тому для одержання більш конкретних цифр рекомендуємо звернутися в найближчий офіс агентства.

Звертаємо увагу, що ВА має право заблокувати виплату допомоги, якщо ви постійно відмовляєтеся від запропонованих в агентстві вакансій, не бере участь у рекомендованих заходах з працевлаштування, не можете довести, що шукаєте нову роботу або не повідомили агентство про факт працевлаштування.

Підробіток при отриманні ALG-I

Згідно § 155 SGB III, безробітний має право підробляти в період одержання допомоги по безробіттю, наприклад, використовуючи модель Minijobs. Якщо його дохід при цьому буде становити менше ніж 165 євро, розмір ALG-I не зміниться. Якщо більше – Agentur für Arbeit розрахує понесені ним витрати на трудову діяльність (витрати на проїзд, харчування, придбання робочих матеріалів і так далі), буде віднімати з доходу та на отриману різницю зменшить допомогу. При цьому сума у 165 євро також буде вирахувана з розміру доходу як спочатку неоподатковувана.

Наприклад, дохід від підробки складе 450 євро, витрати 100 євро, сума ALG-I 1042 євро.

  • 450 – 165 – 100 = 185 євро.
  • 1042 -185 = 857 євро – сума ALG-I, яка буде виплачуватися надалі.

Допомога для безробітних ALG-II

ALG-II – це класичний приклад соціальної допомоги – допомоги, що виплачується для покриття мінімальних потреб та прожиткового мінімуму незайнятих осіб. Такий прожитковий мінімум, згідно з § 20 SGB II, повинен покривати потребу в харчуванні, одязі, засобах гігієни, забезпечення побуту та проживання, оплату комунальних послуг, а також нормальну участь у соціально-культурному житті суспільства.

Умови для оформлення ALG-II

Право оформити соціальну допомогу по безробіттю отримують:

  • безробітні, які не мають необхідного трудового стажу для отримання ALG-I;
  • безробітні, які отримують ALG-I, але допомога менше величини, необхідної для покриття мінімальних побутових потреб;
  • громадяни, що працюють та іноземці, чий трудовий дохід нижче прожиткового мінімуму.

Будь-який з бенефіціарів такої допомоги повинен знаходитися у віці від 15 років і до 60-67 років (не досягнувши пенсійного віку), проживати на території Німеччини та бути працездатним (мінімум на 3 години в день).

Таким чином, правом на ALG-II володіють у тому числі іноземці з видом на проживання (виняток – якщо вони знаходяться у ФРН тільки для пошуку роботи), біженці, шукачі притулку, бездомні та інші незахищені верстви суспільства, якщо вони не відносяться до якої-небудь іншої пільгової категорії: пенсіонери, інваліди та інші непрацездатні категорії отримують інші допомоги.

Для оформлення ALG-II заявнику необхідно звернутися в найближчий центр зайнятості (Jobcenter).

З адресами та контактами в регіонах Німеччини можна ознайомитися тут. Для оформлення допомоги бенефіціар отримання допомоги подає заявку, до якої прикладає документ, що посвідчує особу, картку соціальної допомоги, а також документи, які підтверджують необхідність додаткової фінансової допомоги.

Розмір ALG-II

Сукупний розмір ALG-II визначається за кількома критеріями, у тому числі за віком одержувача, його сімейним станом, а також наявності особливих потреб. Базовий розмір допомоги по безробіттю ALG-II становить:

  • 416 євро – для самотніх дорослих, батьків-одинаків, а також дорослих з неповнолітнім чоловіком;
  • 374 євро – для осіб, які перебувають у шлюбі або цивільному партнерстві;
  • 332 євро – для осіб до 25 років;
  • 316 євро – для неповнолітніх;
  • 296 євро – для дітей до 14 років;
  • 240 євро – для дітей до 6 років.

Крім цих грошей, особі виділяються кошти на оплату оренди житла та опалення. Їх розмір залежить від регіону проживання і відповідає встановленим там нормативам.

Крім цих сум, бенефіціар допомоги може отримувати додаткову допомогу від держави, наприклад, якщо це викликано додатковими витратами на лікування, придбання особливого дитячого харчування, пов’язане з пологами або отриманням освіти для дітей. Для розрахунку конкретного розміру використовуйте спеціальний калькулятор.

На відміну від ALG-I, розрахунок розміру ALG-II враховує існування в особи готівкових коштів та коштів на банківських рахунках, нерухомості і дорогого рухомого майна, цінних паперів і навіть фінансової допомоги з боку родичів.

ALG-II може призначатися на необмежений період; вперше він призначається на термін до 12 місяців. Після цього одержувачу необхідно повторно звернутися в центр зайнятості – там перевірять наявність обставин, що потребують призначення допомоги, після чого ухвалять рішення.

Як правило, продовжувати цю допомогу доводиться кожні 12 місяців. Після призначення вона виплачується щомісяця наперед, тобто за кожен майбутній місяць.

Вплив додаткових доходів на ALG-II

Отримувач соціальної допомоги також має право одержувати додаткові доходи. Але на розмір ALG-II вони не будуть впливати лише, коли їх розмір менше ніж 100 євро в місяць. Якщо додатковий прибуток буде вище, він буде зменшувати розмір допомоги.

Чим вище сума додаткового доходу, тим більша частина цієї суми буде зменшувати розмір допомоги. Наприклад, якщо додатковий дохід становить 350 євро у місяць. 350-100 = 250 євро -20% (50 євро) = 200 євро. Так, розмір допомоги буде зменшено на 200 євро.

Інша соціальна допомога для незайнятих

Крім вищевказаних допомог по безробіттю, незайняті або частково зайняті особи можуть претендувати на ряд інших дотацій від держави. Коротко ознайомитися з ними допоможе таблиця нижче.

Дотація Підстава призначення Розмір дотації Термін
Einstiegsgeld Призначається одержувачам ALG-II, охочим займатися підприємництвом або відновлює трудову діяльність. 50% від ALG-II До 2 років
Gründungszuschuss Призначається одержувачам ALG-I, охочим займатися підприємництвом 300 євро як до, так і після закінчення виплати ALG-II 15 місяців
Kurzarbeitergeld Призначається особам, які працюють за тимчасової чи неповної зайнятості До 60 % різниці між повною і неповною зарплатою До 2 років
Bildungsgutschein Призначається особам, які проходять навчання, у тому числі з перекваліфікації У розмірі витрат на навчання

Звертаємо увагу, що зазначені допомоги, в тому числі і допомоги по безробіттю не призначаються одержувачам допомоги для біженців, для ПП, для інвалідів і пенсіонерів, а також інших пільгових категорій населення.

Медична страховка для безробітних

Жити в Німеччині без медичної страховки не можна. Страховку в країні реалізують два види медичних кас (Krankenkasse) – приватні та державні. Всі, хто заробляють менше ніж 54,9 тис. євро в рік, тобто більшість населення, зобов’язані стати клієнтами державних кас. Витрати на медичну страховку величезні – 15,5 % від річного брутто-доходу, половину з яких традиційно бере на себе роботодавець. Але як бути, якщо особа не має трудового доходу і перебуває в статусі безробітного?

У такому випадку витрати по обов’язковому страхуванню бере на себе Агентство з праці та зайнятості, виплачує безробітному соціальну допомогу. При цьому послуги по страхуванню продовжує надавати та ж страхова компанія, що і до безробіття. Однак якщо для одержувачів ALG-I ВА повністю покриває внески, то для ALG-II лише частково.

Допомога по безробіттю для проживання

Багатьох цікавить, чи можна жити на ті гроші, які виплачуються в якості допомоги по безробіттю. Зі зрозумілих причин обидва види доходу не можуть повноцінно покрити втрачений трудовий дохід.

ALG-I, оскільки його розмір вище, краще справляються з цим завданням. Його одержувачі можуть повноцінно покрити свої побутові потреби на їжу та оплату комунальних послуг і навіть можуть дозволити собі дещо з одягу. Що-небудь відкласти або з’їздити у відпустку на ці гроші не вдасться. Обмежений розмір та строк виплат якраз стимулюють громадян шукати нову роботу.

Одержувачам ALG-II складніше, оскільки їх розмір допомоги менше. Але навіть вони можуть повноцінно покрити витрати на харчування, комунальні послуги та навіть одяг – розмір допомоги розрахований спеціально для цих цілей.

Висновок

Всі безробітні в Німеччині, в тому числі й іноземці, мають право на допомогу по безробіттю – для цього вони повинні бути зареєстровані в місцевому центрі зайнятості. Якщо до цього вони мали роботу і сплачували страхові внески, мають право на страхову допомогу по безробіттю ALG-I. Його розмір, зазвичай, становить 60 % від трудового доходу.

Коли отримана сума менше прожиткового мінімуму або безробітний до цього не мав роботи, він має право на соціальну допомогу по безробіттю ALG-II. Його розмір значно менше і дозволяє покрити лише базові життєві потреби одержувача.

Статті по темі