Меню Закрити

Податки для автовласників в Німеччині

Помилково вважати, що покупка автомобіля – найбільша стаття витрат його власника. За роки експлуатації транспортного засобу йому доведеться викласти кругленьку суму мит. Податок на володіння автомобілем в Німеччині буде залежати від низки факторів, серед яких клас екологічності та вік авто. Це перше, на що варто звертати увагу при придбанні автомобіля, адже два різних 2-літрових автомобіля можуть обходитися як 100 €, так і в 300 € на рік.

Податки для автовласників в Німеччині

Kfz-Steuer: транспортний податок «на повітря»

З 1997 року німецьке законодавство намітило чіткий тренд на підвищення екологічності використовуваних транспортних засобів. Влада Німеччини поставили перед собою дуже амбітне завдання – до 2020 року знизити обсяг викидається в атмосферу CO2 на 40%.

Аргументація для автовласників проста: забруднюєш атмосферу більше інших – плати дорожче. У результаті різниця в розмірі податку для власників менш екологічних машин може досягати 3-4 раз або 200-300 євро. Такий автомобільний податок отримав назву Kfz-Steuer. Він складає значну частку витрат автовласників, тому саме його величина – перше, на що варто звернути увагу при покупці автомобіля.

Обов’язок сплати Kfz-Steuer покладено на всіх власників автомобілів, які експлуатуються на території Німеччини, у тому числі:

 • зареєстрованих у ФРН;
 • зареєстрованих за кордоном іноземних автомобілів, але використовуються в Німеччині;
 • іноземних автомобілів без реєстрації в ФРН;
 • старих автомобілів – так званих олдтаймерів.

Як правило, обов’язок сплатити транспортний податок Kfz-Steuer виникає після реєстрації.

До 2014 року його справлянням займалася податкова служба (Finanzamt), однак тепер кошти з податку підлягають перерахуванню в митні органи (Zollamt). Визначити, який конкретно відділення митниці обслуговує територію, на якій ви проживаєте, можна тут.

Саме туди з реєстраційних органів буде направлено податковий звіт; на го підставі буде сформована податкова оцінка, по якій буде проводитися оплата Kfz-Steuer.

KFZ-STEUER

В результаті кожен новий власник автомобіля отримує поштою податкову оцінку, та її розмір залишиться дійсним на всі наступні роки. Звернемо увагу, що в майбутньому митний орган не буде нагадувати автовласникам про обов’язок сплатити податок у зазначений термін.

Нова податкова оцінка буде проведена, якщо:

 • зміниться податкова база, наприклад, у разі зміни в транспортних засобах;
 • зміниться податкова ставка;
 • автовласника звільнять від оподаткування.

Спробуємо розібратися в тому, що ж являє собою транспортний податок і від чого залежить її розмір.

Складові податку

Як вже зрозуміло, володіти автомобілем у Німеччині аж ніяк не дешево. Особливо якщо автомобіль «у віці» і оснащується двигуном зі значним об’ємом. За офіційною трактуванні, Kfz-Steuer стягується з усіх транспортних засобів з поршневим двигуном.

Підсумкова сума, яка підлягатиме сплаті, залежить від:

 • Виду транспортного засобу і року його випуску: причепи, мотоцикли, легкові автомобілі, олдтаймери – на кожен вид транспортного засобу встановлюється своя податкова ставка.
 • Типу двигуна, який встановлений в автомобіль: бензин або дизель. В цьому контексті треба розуміти, що дизельні автомобілі обходяться значно дорожче. Їх покупка має сенс лише тоді, коли доводиться багато їздити, адже дизельне паливо значно дешевше бензину.
 • Обсягу викиду в атмосферу двоокису вуглецю та інших шкідливих речовин у перерахунку на кілометраж пробігу. В контексті цього всі транспортні засоби в Німеччині поділяються на спеціальні емісійні класи від Євро-1 до Євро-6.
 • Об’єму двигуна. Конкретна сума, а також застосовувана ставка розраховується в залежності від обсягу двигуна см³.

Розрахунок Kfz-Steuer

Більшість автомобілів, які зустрічаються сьогодні на автомобільних дорогах Німеччини, відносяться до емісійних класам Євро-3 і вище. Згідно з §9 закону про податок з транспортних засобів (Kraftfahrzeugsteuergesetz, KraftStG), така машина, якщо вона була вперше поставлена на облік до 30.06.2009, оподатковується Kfz-Steuer у розмірі 6,75 € на 100 см³, якщо на ній встановлений бензиновий двигун, і 15,44 € на 100 см³, якщо дизельний. Конкретна ставка для автомобілів, зареєстрованих до липня 2009 року, на 100 см³ двигуна, далі в таблиці.

Стандарт екологічності в залежності від викидів СО2 Бензин Дизель
Євро-3 і вище 6,75 € 15,44 €
Євро-2 7,36 € 16,05 €
Євро-1 15,13 € 27,35 €
Євро-0 (ehemals ohne Ozonfahrverbot) 21,07 € 33,29 €
Євро-0 (übrige) 25,36 € 37,58 €

Чим машина новіше, тим ставка податку нижча, однак порядок розрахунку дещо ускладнюється.

Розрахунок Kfz-Steuer

Для більш нового автомобіля, зареєстрованого вперше після 01.07.2009 року, діють інші загальні ставки: 2 € на 100 см³ для бензинових двигунів і 9,5 € на 100 см³ – для дизельних. Однак у доповнення до цієї базової ставки приходить частка СО2, яку автотранспортний засіб «видуває» понад встановлений ліміт на кілометр пробігу. Така ставка становить + 2 євро за кожен зайвий грам понад встановлену межу. Обсяг викидів визначається самим виробником і вказується в технічній документації.

З 2014 до 2020 року межа викидів становить 95 г/км пробігу (у 2013 році він становив 110 г/км, у 2012 році 120 г/км). Враховуючи, що настільки мінімальним обсягом викидів володіють лише «зелені» екологічно чисті автомобілі, ніби Toyota Prius, практично всім автовласникам доводиться сплачувати додатковий податок крім базової ставки у 2 €/100 см³.

Наприклад, BMW Х5 3.0 d «видуває» 162 г/км, Volkswagen Passat 1.4 TSI – 145 г/км. Такий обсяг викидів змушує власників зазначених автомобілів доплачувати до податку 134 і 100 € відповідно. Таким чином влада Німеччини змушують населення пересідати на більш екологічні транспортні засоби.

У будь-якому випадку самостійний розрахунок представляється дуже складним. Щоб спростити життя обивателів податкова служба ФРН запустила спеціальний калькулятор транспортного податку (KFZ steuer rechner). Все, що потрібно – це ввести тип автомобіля, тип приводу, об’єм двигуна (кубічна ємність двигуна вказана в графі P. 1 частині I реєстраційного свідоцтва на транспортний засіб) і обсяг викидів (зазвичай вказується в полі V. 7 частині I реєстраційного свідоцтва).

Для справедливості зауважимо, що німецька влада всіляко стимулюють використання більш нових і екологічних транспортних засобів. Наприклад, для власників «зелених» автомобілів вводяться спеціальні податкові канікули.

Так, згідно §3d KraftStG, власники електроавтомобілів звільняються від транспортного податку на перші 10 років його використання, якщо перша реєстрація припала на період 18.05.2011–31.12.2015. При реєстрації після цієї дати і до 31.12.2020 можна отримати звільнення лише на 5 років.

Крім власників таких автомобілів, звільнені від сплати транспортного податку особи з важкими фізичними вадами, зокрема, мають «позначку»:

 • H = безпорадність у повсякденному житті;
 • aG = виняткова ходяча інвалідність;
 • Bl = сліпота або серйозне порушення зору.

Звернемо увагу ще на один нюанс. Якщо сума податку в результаті перевищить 500 €, автовласник може звернутися в податкові органи за розстрочкою сплати. При непогашенні сум податку в термін митні органи займаються примусовим стягненням.

Зазначимо,що автовиробники будуть застосовувати більш точні процедури оцінки обсягу викидів вуглекислого газу (WLTP).

За словами експертів, це призведе до збільшення підсумкового розміру транспортного податку приблизно на 20 %. Тому якщо ви плануєте придбати новий автомобіль у Німеччині, радимо зробити це до осені.

LKW-MAUT: податки для вантажівок

Втім, Kfz-Steuer – далеко не єдині податки в Німеччині, які доводиться платити автовласникам. Наприклад, для власників великовантажних автомобілів, що проїжджають по німецької мережі автомагістралей, у ФРН діє спеціальний дорожній збір, який справляється за кожен пройдений по трасі кілометр – LKW-MAUT.

Податки для вантажівок

Податок застосовується виключно щодо транспортних засобів, використовуваних з метою вантажоперевезень, на автобуси він не поширюється. Спочатку мінімальна маса великовантажного автомобіля для застосування податку повинна була бути не менше 12 тонн. Однак з 1.10.2015 вона становить 7,5 тонн – за все, що важить більше, обов’язково сплачують LKW.

Правове регулювання цього питання здійснюється Законом про стягнення дистанційних зборів за використання федеральних автомагістралей і федеральних автодоріг (Gesetz über die Erhebung von streckenbezogenen Gebühren für die Benutzung von Bundesautobahnen und Bundesstraßen, BFStrMG).

Конкретна сума належного до сплати податку залежить від:

 • пройденого кілометражу;
 • кількості осей транспортного засобу;
 • емісійного класу екологічності великовантажного транспорту.

Розрахунок здійснюється відповідно до ставок, зазначених в додатках 1, 2, 3 до BFStrMG. На сьогодні у залежності від зазначених факторів плата LKW-MAUT становить від 0,125 до 0,244 € за 1 км пробігу.

Звернемо увагу, що існує 2 способи сплати:

 • установка бортового пристрою, який дозволить сплатити збір через супутникову систему. Для отримання пристрої необхідно зареєструватися в компанії Toll Collect, яка є приватним адміністратором системи зборів, пройти відповідну авторизацію і підтвердження, а також залучити уповноважену монтажну організацію, яка і зробить установку;
 • попередня декларація і оплата авансом. При реєстрації на сайті досить задекларувати свій майбутній маршрут, оплатити його авансом і слідувати шляху, який вказаний на карті.

Зверніть увагу, що обов’язок сплачувати LKW-MAUT покладається не просто на власників великовантажних автомобілів, а лише в тому випадку, якщо вони рухаються по певних автомобільним дорогам. З мережею доріг, при пересуванні за якими потрібно сплачувати податок, можна ознайомитися тут.

Pkw-Maut: дорожнє мито на інфраструктуру

Власники великовантажних – не єдині, кому доводиться платити мито за використання автомобільних доріг. Починаючи з 2016 року всіх німецьких автовласників, чий легковий автомобіль важить менше ніж 3,5 тонни, намагаються зобов’язати платити податок Pkw-Maut – так званий транспортний збір на інфраструктуру.

PKW-MAUT

Його запровадження було пов’язане з численними суперечками, а розробка інфраструктури так і не була досі повноцінно реалізована. У березні 2017 року Бундесрат затвердив остаточні розміри мит, передбачається, що вони вступлять в дію у цьому році. Концепція Pkw-Maut передбачає, що:

 • всі, хто використовують громадську дорожню мережу (130 тис. км автобанів і 39 тис. км федеральних доріг) в Німеччині, повинні платити податок на інфраструктуру;
 • даний податок поширюється на автомобілі класу M та M1G, то є легкові автомобілі та позашляховики вагою до 3,5 тонни;
 • розмір, як і у випадку з транспортним податком, залежить від об’єму двигуна, класу екологічності та віку автомобіля;
 • для платників Pkw-Maut буде передбачений спеціальний податковий відрахування – вони зможуть зменшити суму транспортного податку на суму інфраструктурного збору;
 • підтвердженням сплати буде спеціальна віньєтка, яку можна буде придбати на термін від 10 днів до 1 року на АЗС або через інтернет і приклеїти на лобове скло.

Відповідно до прийнятих Бундесратом змінами, підсумкова вартість віньєтки на 100 см³ об’єму двигуна складе

Клас екологічності Бензин Дизель
Євро-3 і нижче 6,5 € 9,5 €
Євро-4 і Євро-5 2 € 5 €
Євро-6 1,8 € 4,8 €

При цьому максимальна вартість наклейки обмежена і складе 130 €.

Для іноземних транспортних засобів плата вводиться тільки при русі по автобанах. За 10-денний дозвіл їм доведеться платити 4-14 €, а двомісячне дозвіл обійдеться 11-30 €.

Той, хто не сплатив мито, потрапить під штрафні санкції, розміри яких ще не визначені. Однак точно відомо, хто буде контролювати дотримання даного вимоги, – це BAG, німецьке відомство з вантажно-пасажирським транспортним перевезенням. В майбутньому автомагістралі будуть обладнані спеціальними автоматичними засобами, самостійно визначають порушників.

На цьому, до речі, витрати автовласників теж не закінчуються. Обов’язковими для них є наявність страховки.

Автострахування в Німеччині

Як і в будь-якій іншій цивілізованій країні, водійська відповідальність у Німеччині повинна бути застрахована. Топ-3 компаній-автострахувальників ФРН за кількістю клієнтів: Allianz, Huk-Coburg, Axa.

Автострахування в Німеччині

Розрізняють три традиційні форми страхування:

 • Haftpflichtversicherung або KFZ-Haftpflich – обов’язкова страховка. Без неї неможливо отримати номери на автомобіль. Вона призначена для відшкодування збитку третім особам: не тільки потерпілому в ДТП другому водієві, але і пасажирам, причому навіть тим, хто знаходився в автомобілі винного. Законом встановлено мінімальний межа відповідальності за такою страховкою – до 7,5 млн €, однак компанії часто підвищують до 100 млн. Водіям з малим досвідом водіння KFZ-Haftpflich коштуватиме 40-60 € в місяць.
 • Teilkasko – часткове страхування, покриває лише частину страхових випадків: викрадення, пожежа, спроби злому, крадіжки коліс, стихійних лих і так далі.
 • Vollkasko – повна страхування, покриває всі страхові випадки. В перші рік-два обійдеться в 40-50 € в місяць, але з кожним роком її вартість буде зростати.

Екологічні стандарти Євро

У боротьбі за поліпшення екологічної ситуації ще з початку 90-х Європейська економічна комісія ООН приймає екологічні стандарти для автотранспорту, забезпечуючи тим самим захист навколишнього середовища. Розрізняють 6 таких стандартів, починаючи з Євро-1, прийнятого в 1992 році, і закінчуючи Євро-6, який був введений у 2014 році.

Євро-стандарт регламентує обсяг вуглеводнів (чадного газу, оксидів азоту, твердих частинок тощо), що містяться у вихлопних газах автотранспортних засобів. Зазначені стандарти відрізняються не тільки для різних типів двигунів (бензин/дизель) – окремі стандарти передбачені для автобусів, для великовантажних автомобілів, для легкого комерційного транспорту і так далі.

Що ж стосується звичайних легкових автомобілів, для них встановлені наступні стандарти в г/км:

Клас Бензин Дизель
Євро З ТНС NMHS NOx HC+NO PM З ТНС NMHS NOx HC+NO PM
Euro-1 2.72 0.97 2.72 0.97 0.14
Euro -2 2.2 0.5 1 0.7 0.08
Euro -3 2.3 0.2 0.15 0.64 0.5 0.56 0.05
Euro -4 1 0.1 0.8 0.5 0.25 0.3 0.025
Euro -5 1 0.1 0.68 0.06 0.005 0.5 0.18 0.23 0.005
Euro -6 1 0.1 0.68 0.06 0.005 0.5 0.08 0.17 0.005

Природоохоронні території

З січня 2008 року в Німеччині діють спеціальні природоохоронні екологічні зони – першими їх заснували влади в Берліні, Кельні та Ганновері, а їх приклад наслідували десятки інших населених пунктів. «Зелені зони» в центральній частині великих міст (Umwelt zone) позначені спеціальними знаками.

Природоохоронні території

Для потрапляння на таку територію на автомобілі повинна міститися спеціальна екологічна плакетка певного кольору – знак перед в’їздом у зону буде повідомляти, автомобілі з плакетками якого кольору (зелений, жовтий і червоний) мають право знаходитись у ній.

Автомобілям без екологічної плакетки в’їзд в природоохоронну зону заборонено – штраф становить 80 євро.

Колірне розділення поділяє автомобілі на три умовних класу:

 • червоні – ті, які несуть загрозу для навколишнього середовища;
 • жовті – ті, які характеризуються відносним шкодою для здоров’я;
 • зелені – ті, які відповідають всім екологічним стандартам.

Право наклеїти зелену плакетку мають авто, які мають Euro-4 і вище або ж Euro-3 зі спеціальним фільтром твердих частинок. Вартість плакеток становить 5-19 €.

Висновок

Таким чином, можемо зробити очевидний висновок – вартість утримання автомобіля, а іноді і можливості в’їзду на ньому на окремі території залежить від екологічності автомобіля. Чим менше транспорт приносить шкоди навколишньому середовищу, тим менше власнику доведеться платити за його утримання.

Це стосується всіх випадків – і сплати загального транспортного податку, та інфраструктурних соборів, і навіть податків для великовантажних автомобілів. Такий принцип оподаткування обумовлений турботою німецької влади про захист навколишнього середовища та екологічної обстановки в Німеччині.

Страховка, податок і обслуговування автомобіля в Німеччині: Відео

Статті по темі