Меню Закрити

Як іммігрувати в Німеччину

Для більшості громадян пострадянського простору імміграція в Німеччину у 2024 році є реальним способом поліпшити якість життя і створити передумови для щасливого майбутнього своїх дітей. Щороку тисячі людей залишають будинку, де народилися і виросли, кидають роботу і відправляються підкоряти Європу. Особливі надії покладаються ними на Німеччину, адже рівень інвестицій, розвитку науки та технологій в цій країні росте колосальними темпами, до того ж всі німці отримують підтримку та соціальний захист від держави, а німецький менталітет сприймається багатьма як приклад для наслідування.

Імміграція в Німеччину

Способи імміграції в Німеччину

Якщо ви вже відвідували країни Європи, то повинні знати про те, наскільки суворі закони для переселенців, як складно отримати посвідку на проживання і які перепони довелося подолати людям, змінив громадянство.

Міграційна політика Німеччини передбачає безліч нюансів, які обов’язково потрібно врахувати, щоб успішно пройти тернистий шлях від моменту збору документів до отримання статусу ПМЖ, а потім і громадянства.

В даний час існують тисячі юридичних фірм та організацій, які за невелику плату допоможуть заповнити реєстраційні бланки, вивчити мову, відкрити бізнес, возз’єднати сім’ю, пройти співбесіду в консульстві або зайняти вакантне місце на ринку праці в Німеччині. Їх діяльність дозволяє громадянам СНД отримати посвідку на проживання і реалізувати свій потенціал за кордоном.

Давайте більш детально розглянемо способи імміграції в Німеччину і виділимо основні аспекти, на які слід орієнтуватися. Будьте впевнені: знання ваших прав і законів дозволить вам легально виїхати в Берлін, Гамбург, Франкфурт, Бремен та інші міста Німеччини, де ви зможете повною мірою реалізувати себе.

Імміграція для євреїв

Якщо ваші батьки, бабусі або дідусі мають єврейське коріння, ви можете подати запит на отримання німецького громадянства. Для цього потрібно лише надати документ родича (свідоцтво про народження, видане до 1991 року), в якому вказана національність «єврей».

Безумовно, спочатку вам буде дозволено постійне проживання з правом на працевлаштування, а через 6 років ви зможете стати повноправним громадянином Німеччини. Учасникам цієї програми обов’язково потрібно мати сертифікат А1, що підтверджує знання німецької або англійської мови. Детальніше про цей спосіб імміграції читайте в матеріалі “Імміграція в Німеччину по єврейській лінії“.

Імміграція для возз’єднання сім’ї

Вид на проживання і право на роботу може отримати член сім’ї іноземця, який постійно проживає на території Німеччини або отримав німецьке громадянство. Таким чином влада допомагають возз’єднати сім’ю, представники якої на момент оформлення відповідного запиту розділені державним кордоном.

За законом ви можете запросити дітей, батьків або дружина. В залежності від ступеня споріднення може знадобитися особливий пакет документів. Детальніше в статті “Возз’єднання сім’ї в Німеччині“.

Імміграція шляхом працевлаштування в Німеччині

Якщо ваша професія є дефіцитною на ринку праці Німеччини, ви працюєте фрілансером, маєте вищу медичну освіту або займаєтеся дослідницькою діяльністю, можна отримати дозвіл на роботу в цій країні. Виїзд можливий на підставі робочої візи, для отримання якого потрібно знання мови, а також документи, що підтверджують освіту (диплом) і гарантію працевлаштування (трудовий договір). Список професій, доступних для іммігрантів, досить великий.

Більш детальну інформацію про працевлаштування ви можете дізнатися зі статті «Робота в Німеччині».

Бізнес як спосіб отримання громадянства

Відкриття власного бізнесу – найбільш витратний спосіб імміграції. Для цього потрібно реально вести комерційну діяльність, підтримувати працездатність офісу, найняти персонал, платити податки і щорічно декларувати прибуток.

Якщо буде зафіксовано, що ваша компанія збиткова, продовження виду на проживання неможливо. Тому кілька разів подумайте перед тим, як займатися інвестиційною діяльністю за кордоном. Детальніше читайте в статті “Відкриття німецького бізнесу для іноземців“.

Навчання як реальний шанс для імміграції

Висока якість освіти та доступні ціни на житло у всіх містах Німеччини приваблюють безліч майбутніх студентів. Випускники шкіл, ліцеїв, технікумів та навіть університетів прекрасно розуміють, що диплом, виданий німецьким ВНЗ, допоможе швидко працевлаштуватися й отримувати гідну зарплату.

Спочатку потенційним студентам видається студентська віза на термін до 5 років. Після закінчення навчання можна отримати ВНЖ для пошуку роботи до 18 місяців, а потім – ВНП на роботу або розвиток власного бізнесу.

Шлюб як спосіб імміграції

Напевно ви бачили в інтернеті рекламу шлюбних агентств, які допомагають дівчатам познайомитися і вийти заміж за іноземців. Велика частина кандидатів на роль потенційних чоловіків саме з Німеччини. Тому не дивно, що наші співвітчизниці користуються цією можливістю, добре розуміючи, що таким чином можуть отримати німецьке громадянство і всі переваги життя в європейській країні. Обмежень за віком немає, але при цьому потрібно обов’язково знати мову на рівні А1. Спочатку видається ВНП на 1-3 роки, потім ПМП або громадянство.

Слід враховувати, що міжнародні шлюби в Німеччині ретельно перевіряються на фіктивність, а порушників закону чекає суворе покарання: штраф і навіть позбавлення волі на строк до 3 років.

Після виконання покарання слід примусова депортація і заборона на в’їзд на територію країн Шенгенської зони. Термін дії заборони встановлюється індивідуально в кожному конкретному випадку.

Якщо вас цікавить такий спосіб імміграції, прочитайте статтю «Укладення шлюбу з німцем».

Імміграція через біженство

Німці досить лояльно ставляться до людей, що зазнали переслідувань або утисків. Однак для того щоб отримати статус біженця, необхідно навести переконливі докази обмеження ваших (або когось із членів вашої родини) прав і свобод або утисків на батьківщині. Притулок в Німеччині можна просити виключно за умови, що ви вже знаходитесь на території країни, приїхали легально й обов’язково перетнули кордон своєї батьківщини, а не прибули через третю державу.

Про те, як правильно оформити документи та на що можуть розраховувати вимушені переселенці, дізнайтеся більше зі статті «Біженці в Німеччині».

Імміграція за програмою «Пізні переселенці»

Репатріація в Німеччину німців передбачає проходження тестів на знання німецької мови, традицій, звичаїв, свят, а також документальне підтвердження кровного споріднення. Достатньо, щоб хтось з членів сім’ї (батьки, бабусі або дідусі) мали національність «німець».

Заявку на імміграцію ви можете подати, перебуваючи на території Німеччини або країни, в якій народилися і живете зараз. Відразу після переїзду ви отримаєте право на працевлаштування, соціальні гарантії, а також інші привілеї. Детальніше про даний тип імміграції читайте в статті “Статус пізнього переселенця в Німеччині“.

Які ще бувають способи імміграції

Деякі політики стверджують, що міграційна криза в Німеччині знову набирає обертів. Однак для громадян, які скептично ставляться до статистики та за всяку ціну хочуть отримати німецьке громадянство або хоча б право на постійне проживання, нездійсненних завдань немає.

Великою популярністю зараз користується програма PuMa, дозволяє іммігрувати і влаштуватися на роботу навіть із середнім професійним освітою, для отримання якого студенти відучилися більше 2 років.

Працювати доведеться на заводах і різних промислових підприємствах. Для отримання запрошення від німецької компанії потрібно набрати мінімум 100 балів, які присвоюються таким чином: 50 балів – за знання німецької мови на рівні В1, 50 балів – за наявність родичів на території країни імміграції, 25 балів – за знання французької або англійської мови на рівні В1, 25 балів – при наявності досвіду проживання в ЄС.

Дана програма кардинально відрізняється від Blue card EU – Блакитної карти, відповідно до якої право на працевлаштування мають лише викладачі, лікарі, науковці, інженери, архітектори, фахівці IT-індустрії з середнім рівнем заробітної плати від 49 600 євро в рік.

Способи імміграції в Німеччину

Зверніть увагу, що PuMa – це пілотний проект, який діятиме до 30 вересня цього року виключно на території земель Баден-Вюртемберг і в Штутгарті. Далі уряд Німеччини оцінить ефективність програми, а також проблеми міграції та розгляне доцільність впровадження PuMa по всій країні.

Існує також програма, відповідно до якої можна отримати право на тимчасове перебування на території Німеччини для вивчення мови та проходження курсів за спеціальністю. Як правило, такі програми розраховані на невеликий проміжок часу (до 90 днів) і доступні власникам шенгенських віз.

Якщо знадобиться перебування в країні понад 90 днів, вам доведеться надати в консульство підтвердження наявності вагомих підстав для цього. За 1,5-3 місяці вашу заявку розглянуть і, якщо вам пощастить, дадуть ВНП на термін до 12 місяців без можливості подальшого продовження. Такими програмами, як правило, користуються громадяни, які дійсно хочуть вивчити мову і готові емігрувати в Німеччину.

Як стати іммігрантом: основні етапи

Більшість громадян, які вже обрали програму міграції, ставлять логічні запитання про те, що слід робити далі, куди звертатися і скільки це буде коштувати. Якщо самостійні пошуки інформації та поради знайомих не дали бажаних результатів, слід звернутися за допомогою до кваліфікованих юристів, які досконально знають процес отримання ВНЖ, ПМЖ або громадянства.

Ви повинні чітко розуміти, що процедура оформлення документів може зайняти від 5 днів до декількох місяців, виходячи з особливостей програми, з якої ви хочете виїхати на нове місце проживання.

Крім того, існують жорсткі вимоги до всіх претендентів, які повинні чітко обгрунтувати мету поїздки, довести знання мови та наявність матеріальних ресурсів, а також виконати інші умови, які висуваються уповноваженими органами.

Слід мати на увазі, що переїхати в Німеччину до родичів буде простіше, ніж відкрити власний бізнес, виділивши на це з сімейного бюджету кілька сотень тисяч євро; вступити до німецького ВНЗ практично неможливо без знання іноземної мови, а влаштуватися на роботу в Берліні вдасться тільки за програмою Blue card EU або за фахом, яка визнана дефіцитною.

Перший крок: віза

Спочатку необхідно отримати візу, яка стане підставою для в’їзду на територію країни. Існує дві категорії віз: шенгенська і національна. Перша, що дозволяє перебувати в Німеччині до 90 днів протягом року, видається, як правило, туристам, бізнесменам, слухачів мовних курсів і курсів підвищення кваліфікації. Друга оформляється мігрантами, які планують отримати тимчасовий статус жителя держави – наприклад, сюди відноситься робоча віза.

Другий крок: ВНЖ і ПМЖ

Особам, які документально підтвердили право на імміграцію, спочатку видається ВНП, а вже потім – ПМП. Вид на проживання буває тимчасовий (від 2 тижнів до 2 років, що видається для отримання освіти, ведення бізнес-діяльності) і постійний, який дозволяє тривалий час проживати на території Німеччини, – він видається людям, які оформили шлюб, працівникам підприємств або студентам вишів.

ПМП відразу видається пізнім переселенцям, бізнес-мігрантам, а також особам, які перебувають у шлюбі понад 3 років і мають стабільний дохід.

Фінальний крок: отримання громадянства

Громадянином Німеччини мріє стати кожна людина, що зважився на імміграцію. Адже такий статус відкриває безліч перспектив і дає масу можливостей, а також гарантує соціальну захищеність.

Як стати іммігрантом в Німеччині

Розраховувати на отримання громадянства можуть люди, які скористалися програмою єврейської імміграції, пізні переселенці, а також особи, які уклали шлюб і реально ведуть бізнес на території Німеччини.

Імміграція в цифрах: цікава статистика

За даними Федерального бюро статистики Німеччини, останнім часом кількість мігрантів істотно збільшилася. На кінець 2013 року в країні зафіксовано 16,5 млн мігрантів, що становило понад 20 % населення. При цьому 69,4 % мігрантів були вихідцями з європейських країн, першість серед яких належало Польщі (11,4 %).

За 2017-18 рік, зросла кількість мігрантів з країн Африки, Північної та Близького Сходу. В цілому ж частка мігрантів становила 22,5 % населення ФРН. Найбільш великим етнічною меншиною є турки, яких налічується 2,99 млн осіб.

Тільки за 2013 рік німецьке громадянство прийняло 112 350 осіб, з яких 28 тисяч вихідців з Туреччини, 5,5 тисяч – з Польщі, 4,5 тисячі – з України, 2,8 тисячі – з Росії.

На сьогоднішній день по кількості нових іммігрантів Німеччина займає друге місце в світі після США (без урахування студентів і сезонних робітників), що в черговий раз доводить наявність в країні сприятливих умов для проживання.

В даний час влада країни приділяють велику увагу проблемі масового напливу біженців з Сирії, Афганістану, Іраку, Ірану, Албанії, Пакистану, Росії, який викликає їх крайню стурбованість.

Статистика отримання клопотань від біженців у Німеччині:

Країна Кількість клопотань
Сирія 268 866
Афганістан 127892
Ірак 97162
Іран 26872
Албанія 17 236
Пакистан 15528
Росія 12234

Існує також інформація про біженців, які добровільно повернулися з Німеччини на батьківщину. У рамках державної програми по репарації та переселення біженців 11 417 осіб, які проживають в Берліні, були змушені залишити країну. Ще 40 095 осіб отримали відмову в наданні притулку, проте все ще знаходяться в Німеччині. Для порівняння: у 2016 році таких осіб було 10 512 і 39 465 осіб відповідно.

Депортації переважно підлягають вихідці з Сербії, Боснії та Герцеговини, Косово, Албанії. Після відмови в наданні притулку німецька влада нерідко просить покинути країну громадян Лівану, Росії та В’єтнаму.

Висновок

Таким чином, імміграція в Німеччину цілком можлива, проте доведеться докласти чимало зусиль для того, щоб підготувати документи та отримати статус повноправного громадянина. Головне – правильно вибрати програму міграції та запастися терпінням. Ви повинні чітко знати всі переваги та недоліки програми, за якою плануєте виїжджати з країни. Подана нижче таблиця в цьому вам допоможе.

Плюси та мінуси популярних способів імміграції:

Спосіб Переваги Недоліки
Імміграція євреїв Невеликий перелік документів.
Допомога єврейської громади.
Ціна оформлення ПМЖ до 50 євро.
Реальний шанс отримати громадянство
Потрібна сума коштів, достатня для тривалого проживання в Німеччині (за деякими даними, від 3 000 євро).
Заборонено мати судимість
Возз’єднання сім’ї Можливість для дітей і батьків отримати ПМЖ.
Лояльність з боку влади
Наявність постійного доходу (приблизно від 1100 євро на сім’ю з 2 осіб).
Необхідно знання німецької мови на рівні А1
Трудова імміграція Шанс на хороші умови праці.
Висока заробітна плата.
Соціальна захищеність
Наявність кваліфікації.
Необхідність складати тести.
Високий рівень володіння мовою
Відкриття бізнесу Створення високоприбуткового бізнесу.
Можливість перевезти всю сім’ю.
Допомогу від держави
Мінімальний розмір статутного капіталу – 25 000 євро.
Високі ризики позбавлення статусу ВНЖ.
Необхідність профільних знань.
Величезний податок на прибуток
Навчання Простота оформлення документів.
Доступна ціна, мінімум відмов.
Можливість отримати ПМЖ
Високий рівень володіння мовою.
Неможливість отримати громадянство
Шлюб Вік від 18 років (можливі виключення).
Право на працевлаштування.
Шлюб з німцем або громадянином іншої країни.
Вартість візи нареченої – 60 євро
Знання мови на рівні А1.
Відмова від первинного громадянства
Біженство Соціальна допомога.
Шанс почати нове життя
Необхідність точного підтвердження утиску прав на Батьківщині
Пізні переселенці Можлива еміграція з німецької лінії.
Право на офіційне працевлаштування.
Строк оформлення документів від 1 місяця
Знання мови на рівні А1.
Потрібно відмова від первинного громадянства

Як переїхати в Німеччину: Відео

Статті по темі