Як і в будь-якій країні світу, куріння в Німеччині є однією з головних масових загроз здоров’ю населення. Кожен третій чоловік у ФРН і кожен п’ятий громадянин в цілому – курець. Влада країни заохочують антитютюнові ініціативи, в результаті яких за останні 10-15 років кількість курців німців істотно скоротилося. У чому проявляються обмеження для курців, де тепер можна курити і які санкції передбачені за порушення заборон?
Антитютюнові обмеження в ФРН
Раніше в ФРН не діяло практично ніяких заборон і обмежень щодо курців. Перші антитютюнові обмеження з’явилися в середині 70-х, коли був прийнятий закон про заборону реклами тютюнових виробів на радіо і телебаченні. Пізніше, вже у двотисячних, заборона на рекламу сигарет поширився і на друковані видання.
У тій мірі, в якій сигарети заборонені в пресі, вони також заборонені й в інтернеті. Більш того, виробникам тютюнових виробів заборонено бути спонсорами теле- і радіопрограм, масових соціальних і спортивних заходів.
Діють серйозні обмеження і для самих курців, але, всупереч цьому, за даними Association of European Cancer Leagues за 2017 рік, ФРН залишається найбільш проблемною країною Євросоюзу з точки зору регулювання тютюну.
З метою захисту від тютюнового диму некурящих законодавство Німеччини забороняє куріння в багатьох громадських місцях, закладах громадського харчування, в транспорті, в будівлях федеральних служб і так далі.
Заборона на куріння в громадських місцях
З вересня 2007 року на всій території ФРН заборонено курити в громадських місцях. Оновлене законодавство заборонило куріння в федеральних і конституційних органах влади, в громадському транспорті й на пасажирських станціях. Фактично закон забороняв використання тютюнових виробів:
- в будівлях департаментів, судів, установ, фондів та інших державних органів, в тому числі школах, дитячих садах, лікарнях;
- в громадському транспорті, в тому числі залізничному, трамваях, тролейбусах, автобусах, поїздах і літаках, морських і річкових суднах, за умови, що вони використовуються для пасажирських перевезень;
- на пасажирських платформах, вокзалах, аеропортах і так далі.
У кожному з випадків заборона на куріння повинен бути вказаний. До слова, на вокзалах і в аеропортах для курців обладнані спеціальні кабінки, за межами яких куріння забороняється.
Окремо звернемо увагу, що обмеження діє і на куріння на робочому місці. Так, згідно з §5 Постанови про робоче місце (ArbStättV), обов’язком роботодавця є захист співробітника, що не палить від загроз, які несе тютюновий дим. З цією метою роботодавець може встановити частковий або повна заборона на куріння на підприємстві. Як правило, такі заходи з боку роботодавця обмежуються облаштуванням окремого приміщення для куріння або ж виділенням місця на балконі.
Заборона в закладах громадського харчування
Перше негласна угода про заборону куріння в закладах громадського харчування було досягнуто ще у 2005 році між Міністерством охорони здоров’я Німеччини та Асоціацією готелів і ресторанів. Факт такої домовленості, однак, не поліпшив ситуацію, тому федеральний уряд навіть ініціював ухвалення закону про заборону куріння в кафе і ресторанах. Але, оскільки федеральний уряд не володіє достатніми повноваженнями, закон так і не був прийнятий.
Зате в контексті антитютюнових тенденцій 2007 року: власне законодавство, в тій чи іншій мірі забороняє куріння в закладах громадського харчування, прийняла кожна федеральна земля. Це викликало обурення як з боку курців, так і з боку власників громадських закладів.
Перших обурював сам заборона на куріння всередині закладів, а друге – ризик втратити постійних клієнтів. Проте всі супротивності були подолані, і нові правила прийняті.
Станом на початок цього року абсолютна заборона на куріння в закладах громадського харчування ввели лише три федеральні землі – Північний Рейн-Вестфалія, Баварія і Саар.
Так що в Кельні можна курити в барах навіть під час перегляду футбольних матчів. На території решти 13 земель заборона теж діє, однак ступінь його строгості істотно менше. Зокрема, в деяких регіонах дозволено палити при наявності обладнаних місць, наприклад, в Берліні допускається куріння в підсобних приміщеннях ресторанів, а в Гамбурзі дозволено курити в барах, які реалізують виключно напої, якщо площа закладів менше ніж 75 м².
Де дозволено курити
За чинним в Німеччині правилами дозволено все, що не заборонено. Тобто палити можна скрізь, де на території конкретної землі це прямо не заборонено законом. Таким чином, за фактом палити можна:
- у власній або орендованій квартирі, в тому числі на балконі, якщо це не заважає вашим сусідам;
- поза межами будівель куріння на вулиці в Німеччині допустимо, якщо місце куріння не є громадським;
- в спеціально обладнаних курилках барів, ресторанів, кінотеатрів, вокзалів та інших громадських місць;
- на футбольних стадіонах – не дивлячись на відсутність загальної заборони, багато німецьких стадіони практикують створення спеціальних дитячих та сімейних блоків, в яких куріння заборонено;
- у власному автомобілі, однак лише в разі, коли водій не здійснює перевезення пасажирів;
- в тюрмах, за деякими регіональними винятками.
Законодавчі норми та штрафи
Єдиний федеральний закон про заборону куріння (Bundesnichtraucherschutzgesetz – BNichtrSchG), як уже зазначалося, набув чинності 1 вересня 2007 року. Їм визначається лише заборона на куріння в громадських місцях і на транспорті, а §5 BNichtrSchG навіть розглядає порушення заборони в якості адміністративного правопорушення, за яке може бути передбачений штраф. Його розмір, до слова, становить від 5 до 1 тис. Євро, в залежності від обставин вчинення проступку, тому німецькі курці заборону намагаються не порушувати.
В іншому антитютюнове законодавство, як вже було сказано, сконцентровано на регіональному рівні. Так, кожна федеральна земля самостійно вільна визначати, які додаткові заборони вводити, а які скасовувати. Вважається, що найсуворіше антитютюнове законодавство діє на території Баварії.
Антитютюнові норми закону в Баварії
Закон про заборону куріння на території Баварії діє з 01.08.2010 року – за його введення на регіональному референдумі проголосувало дві третини місцевих жителів. На той момент цей закон вважався найсуворішим на території всієї Німеччини та припускав безальтернативний заборона на куріння у всіх без винятку громадських і публічних місцях, в тому числі й в закладах громадського харчування і навіть певних шатрах. Єдиний виняток – корпоративні або святкові заходи, наприклад, коли ресторан орендований.
Заборона поширюється навіть на щорічний Октоберфест, так що до антитютюновим правилами потрібно бути готовим навіть туристам.
Антитютюнові заходи в Німеччині
Будучи членом Всесвітньої організації охорони здоров’я, Німеччина зобов’язана вживати належних заходів для попередження і скорочення споживання тютюну, нікотинової залежності та впливу тютюнового диму на оточуючих. І, з огляду на, що чисельність курців як в номінальному, так і частковому співвідношенні скорочується, ФРН має певні успіхи на цьому терені.
Все більше німців кидають курити й причиною тому є не тільки заборони, але і правильна державна антитютюнова політика. Так, крім заборони на куріння в громадських місцях і питних закладах, методи боротьби з курінням в Німеччині включають в себе:
- масове скорочення чисельності тютюнових апаратів і введення на що залишилися виключно безготівкового розрахунку;
- підвищення податків на тютюнові вироби, що неминуче підвищило їх ціну ;
- формування в суспільстві негативного образу курця – замість елегантного чоловіка був сформований образ курця-невдахи, після чого курити стало не модно;
- заборона на рекламу тютюнових виробів на телебаченні, в журналах, ЗМІ;
- антитютюнову пропаганду серед дітей і школярів;
- негласна заборона на працевлаштування в освітні установи кращих співробітників;
- судову практику, в рамках якої курці часто виступають відповідачами;
- поширення консультаційних центрів для осіб, які бажають кинути палити.
Статистика куріння в ФРН
За різними оцінками, в Німеччині курцями вважаються мінімум 15 млн чоловік, що складає близько 20% всього населення ФРН, хоча інші соціологи говорять про мінімум 28% кращого населення. Масштаб проблеми дійсно катастрофічний, але ситуація з кожним роком покращується.
За даними на 2014 рік, німцям вдалося домогтися найнижчого споживання тютюнових виробів, починаючи з 1991 року: в цьому році німці спожили 145 млрд сигарет, а до 2014 року цей показник знизився до 80 млрд цигарок.
Найбільше популярності куріння втратило серед підлітків. Так, за даними Федерального центру по пропаганді здорового способу життя, в порівнянні з початком століття наполовину зменшилася кількість юних курців – замість 28% курить лише 12% дітей у віці 12-18 років.
Що курять в Німеччині
Не новина, що якість німецьких сигарет залишає бажати кращого, зате вартість досить висока. Точки продажу сигарет не порадують курців різноманітністю – широким вважається вибір, коли в продажу є близько 20 видів сигарет. Звичайна пачка німецьких сигарет коштує 5-6 €. Однак у продажу зустрічаються й економ-варіанти, вартість яких нижче 3 €, хоча і якість гірша. Висока вартість тютюнових виробів пояснюється не вартістю виробництва, а податками, які доводиться сплачувати виробникам і продавцям. До слова, через це багато хто переходить на тютюн і цигарки.
У продажу зустрічаються пачки місткістю по 17-26 сигарет. Випускають марки як вже відомі вітчизняному курцеві, так і нові для мігрантів з пострадянських країн. Так, в точках продажу легко можна зустріти Marlboro, Davidoff, Winston, Camel і навіть Parliament, поруч з якими стоятимуть сигарили Handelsgold або Moods.
Ввезення сигарет з-за кордону
В силу високої ціни на німецькі вироби широку практику отримав ввезення продукції з-за кордону, наприклад із сусідньої Польщі, де сигарети не тільки дешевше, але і якісніше. Однак в контексті все тієї ж державної антитютюнової політики ввезення приватними особами сигарет на територію Німеччини строго обмежений митними правилами. Максимальний обсяг тютюнової продукції, яку за митними правилами можна ввезти на територію ФРН, залежить від країни придбання:
- якщо придбані в Євросоюзі, то допустимо ввезення до 800 сигарет (40 пачок), до 200 сигар або до 1 кг тютюну;
- якщо придбані за межами ЄС, то допустимо ввезення до 200 сигарет (10 пачок), до 50 сигар або до 250 гр. тютюну.
За контрабанду тютюнової продукції в Німеччині передбачено серйозний штраф з конфіскацією контрабанди.
Лікування нікотинової залежності в ФРН
Профілактика і лікування нікотинової залежності – один з аспектів державної антитютюнової компанії. По всій країні діють державні консультаційні центри, безкоштовно роздають ліки, що допомагають кинути палити. Крім таких центрів, безкоштовну допомогу надають благодійні та медичні фонди, громадські організації, товариства анонімних курців, церкви та інші релігійні організації. Також ефективну допомогу в боротьбі з тютюнопалінням пропонують приватні медичні центри.
Курці, які бажають перемогти згубну звичку, відвідують різноманітні тренінги та психотерапевтичні процедури, практикують гіпноз і медитації, проходять курси санаторно-курортного лікування, вживають таблетки від куріння і навіть використовують альтернативну медицину і замісні терапії. Як правило, з кожного, хто звернувся близько 85% прощаються з нікотиновою залежністю назавжди.
Висновок
За останні 15-20 років в Німеччині переконливо скоротилося число курців і уживаних населенням сигарет. Все це результат державної антитютюнової програми, в основі якої лежить заборона на куріння в громадських місцях, закладах громадського харчування і в транспорті, порушення якого карається значним штрафом. На кожній федеральній землі при цьому діють свої антитютюнові закони, що посилюють правила для курців. Крім того, держава всіляко намагається зменшити число курців, підвищуючи вартість тютюнових виробів і пропагуючи здоровий спосіб життя серед школярів та молоді. Що ще крім невживання тютюну вважається для німця здоровим способом життя читайте в наступній публікації.