Меню Закрити

Система соціального забезпечення у Німеччині

Найболючіше криза ранить найбільш незахищених. Майже 40% українців — в основному люди старше 60 років, володарі низького доходу, інваліди та багатодітні сім’ї — скаржаться на дорожнечу товарів і послуг. Одна з головних причин їх еміграції — бажання задовольнити свої нагальні потреби. Ось чому соціальне забезпечення в Німеччині у 2024 році є вирішальним фактором вибору країни для переїзду. Там система соціального забезпечення у вигляді страхування і різного роду дотацій з’явилася ще в кінці XIX століття.

Система матеріального забезпечення

Як влаштована система соціального забезпечення у Німеччині

Соціальний кодекс Німеччини (Sozialgesetzbuch) — головний нормативний документ, який регулює сферу забезпечення резидентів країни. Він складається з 12 розділів, що регламентують окремі види соціального забезпечення, тому допомогу заведено називати за номером розділу в Кодексі, наприклад, SGB-XI.

Крім того, соціальне законодавство включає в себе ряд додаткових законів з окремих видів соціальної допомоги. Відповідно до цих правових актів, основними видами соціального забезпечення є пенсії, допомоги, дотації і компенсації.

В основі системи соцзабезпечення Німеччини лежить принцип обов’язкового страхування: пенсійного, медичного, по інвалідності. Фінансова база системи — страхові внески.

Існує кілька режимів забезпечення, основний — за професійною ознакою. При цьому внески сплачують обидві сторони трудових відносин. Майже у всіх видах соціального страхування передбачена індивідуальна межа платежів. Всі кошти надходять у спеціальний фонд, звідки перерозподіляються у вигляді соціальних виплат.

Розміри виплат залежать від регіону проживання одержувача. У країні як і раніше зберігається поділ на «старі» (територія колишньої ФРН) і «нові» (колишня НДР) землі. Допомога для жителів старих земель декілька вище.

Щорічне фінансування виплат обходяться бюджету Німеччини в немислимі суми. Тільки на утримання мільйонної армії біженців виділяється 25-55 млрд євро в рік. Згідно з даними Інституту світової економіки в найближчі 7 років Німеччина виділить в цілому 385 млрд євро. Розмір допомог, пільг та дотацій для сімей з дітьми становить понад 200 млрд євро в рік.

Враховуючи величезні витрати на соціальну сферу, у Німеччині вітається праця волонтерів, які надають безоплатну допомогу державі та економлять значні кошти. Особливості соціальної роботи в Німеччині на меті не тільки забезпечення нужденних, але і по можливості активізацію фізичного і духовного потенціалу тих, хто не байдужий до потреб інших людей.

Основні види страхування в Німеччині

Солідна частина заробітку жителів країни йде на погашення внесків за різними видами страхування. Ось лише 4 із них:

 1. Медичне страхування використовує близько 90% населення. Страховка включає в себе витрати на діагностику, консультації, перебування і лікування в лікарні, компенсує втрату доходу за хвороби. Страхувальник може розраховувати на план страхування, що покриває витрати на лікування за віком (інвалідністю).
 2. Пенсійне страхування дозволяє забезпечити гідні умови життя по закінченні трудової діяльності. Кошти виплачуються з 65 років у розмірі до 70% від середнього доходу страхувальника протягом всього періоду роботи.
 3. Страхування по безробіттю (призначений для осіб, які сплачували внески).
 4. Страхування від нещасного випадку забезпечує лікування у випадку травми, виплату пенсії в разі серйозних проблем зі здоров’ям або покриває витрати на похорон. Страховка поширюється на травми, отримані на роботі (в навчальному закладі), а також по дорозі туди. Внески платить роботодавець.

Найбільш поширені види допомог

Розвинена соціальна система Німеччини дозволяє забезпечити захист жителів країни в будь-яких життєвих перипетіях. До основних типів соціальних допомог слід відносити:

 1. Соціальну допомогу, базова допомога для літніх людей.
 2. Допомога для безробітних (що шукають роботу) і членів їх сімей.
 3. Допомога на дітей.
 4. Фінансову підтримку молоді (позички та стипендії для школярів і студентів).
 5. Дотацію на оренду житла.
 6. Допомога та укриття для біженців.
 7. Допомоги на виховання дітей.

Ці види допомоги забезпечують нагальні потреби людей. До таких належать їжа, одяг, лікування, кров, участь у соціальній та культурній сферах життя суспільства. Сума виплат залежить від віку, соціального положення та обставини життя одержувача.

Претендент повинен відповідати вимогам для присвоєння відповідного статусу:

 • бути громадянином Німеччини;
 • легально перебувати на території країни (Aufenthaltsrecht);
 • постійно проживати в Німеччині.

Загальні вимоги можуть супроводжуватися додатковими умовами. Наприклад, навіть безпритульні можуть отримувати допомогу в розмірі 200 € від організацій із захисту тварин, якщо належним чином дбають про свого вихованця.

Для призначення допомоги зацікавлена особа заповнює бланк заявки в установі, відповідальному за певний вид виплат (пенсійний фонд, сімейна каса). При подачі заяви слід мати копії необхідних документів, залежно від виду допомоги. Вони допомагають з’ясувати, чи може здобувач покрити витрати з власних коштів. Розрахунок доходів здійснюється з урахуванням податків і зборів.

Тривалість виплат строго регламентується. Дізнатися про строки виплати соціальної допомоги та її розмір можна з рішення про надання допомоги. Перш ніж звертатися з заявою, іноземцям варто скористатися допомогою консультантів, наприклад, звернувшись до благодійного товариства “Карітас”. Там допоможуть з’ясувати, на які виплати мігрант має право в Німеччині.

Допомога по безробіттю

Хоча кількість біженців у Німеччині продовжує зростати, рівень безробіття поступово знижується, а ринок праці зберігає стабільність. І все ж 6,5% населення країни (близько 2,8 млн чоловік) знаходиться в пошуку роботи. Практично всі вони отримують допомогу по безробіттю:

 • Arbeitslosengeld I (ALG-I) — виплати надходять зі спеціального страхового фонду, куди відраховують кошти всі громадяни, що працюють. Розмір допомоги встановлюється з урахуванням колишньої заробітної плати одержувача. Виплата здійснюється протягом обмеженого часу (6 – 24 місяці). Допомога призначена для осіб, які протягом останніх 5 років платили внески хоча б протягом 12 місяців і були зареєстровані в бюро праці;
 • Arbeitslosengeld II (ALG-II) — прожитковий мінімум для незайнятих громадян або необхідна доплата для зайнятих і отримують ALG-I.

Окремо існують інші дотації, мета яких полягає в тому, щоб підвищити шанси незайнятого громадянина на працевлаштування або забезпечити фінансовою допомогою в особливих випадках.

Допомога для біженців

Отримання статусу біженця наділяє мігранта рядом переваг. Зокрема, до нього застосовується закон про надання фінансової підтримки Asylbewerberleistungsgesetz (AsylbLG). Біженці можуть отримувати матеріальну допомогу від держави на задоволення основних потреб. Поряд з цим біженець має право звертатися за лікуванням, а вагітні жінки та матері — за спеціалізованою допомогою при вагітності та пологах.

Сума щомісячних виплат залежить від віку, сімейного стану, місця проживання біженця і визначається §3 AsylbLG. Ось як, згідно з цим документом, виглядають поточні розміри виплат.

Статус Розмір допомоги для мешканця табору біженців, євро Розмір допомоги для біженця, що живе за межами табору, євро
Одинокий 135 354
Подружжя (партнери), які проживають разом 122 (на кожного) 318 (на кожного)
Повнолітні біженці без власного житла 108 284
Молоді люди 15-18 років 76 276
Діти 7-14 років 83 242
Діти до 6 років 79 214

Призначенням допомог займаються районні адміністрації (відділення з міграції та біженців). Допомога і житло виділяється як власникам спеціального акта, так і тим, хто очікує рішення по своїй справі.

Читайте докладніше про те, якими правами можуть користуватися біженці в Німеччині.

Декретна допомога і допомога на дитину

Сім’ї з дітьми та вагітні жінки можуть розраховувати на підтримку держави. Головне «дитяче» допомога на дитину призначається кожній дитині до 18 років. Його щомісячний розмір залежить від кількості дітей в сім’ї: перші двоє дітей – 192 €, третій – 198 €, четвертий – 223 €. Оформлення заяви та виплата коштів здійснюється в сімейній касі. Проблем з отриманням допомоги зазвичай не виникає, головне, щоб батьки проживали в країні легально.

Про досягнення дитиною 19 років і зміні інших життєвих обставин слід повідомити сімейну касу. За невиконання цих умов влада накладає штраф і зобов’язують повернути отримані кошти. Познайомтеся з загальними вимогами до тих, хто має намір оформити допомогу на дитину в Німеччині.

Допомога по материнству виплачується протягом 14-тижневого декретної відпустки: він починається за 6 тижнів до пологів і триває ще 8 тижнів після них. Заявка подається в лікарняну касу за 7 тижнів до терміну пологів. Розмір допомоги залежить від середньої зарплати за останні 3 місяці. Лікарняна каса оплачує роботу акушерки та курси для молодих мам.

Допомога на оплату житла

Оплата житла в Німеччині — велика стаття витрат. Сім’ї з обмеженими засобами можуть звернутися за призначенням допомоги річного Wohngeld — доплати на оренду житла. Його виділяють претендентам, які не отримують іншої соціальної допомоги, а також матерям-одиначкам, багатодітним сім’ям, пенсіонерам з низьким доходом.

Перш ніж подавати заяву, переконайтеся, що житлова площа не перевищує 40 м² на людину або 60 м² на двох.

Заявка на отримання допомоги оформлюється за місцем проживання в Wohngeldbehörde, адресу якого можна дізнатись у ратуші. У цьому закладі слід отримати бланк для заповнення та список необхідних документів. Після подачі заявки претендента може відвідати інспектор для перевірки поданих відомостей.

Розрахунок розміру виплат залежить від:

 • вартості оренди житла;
 • складу сім’ї;
 • їх сукупного щомісячного доходу.

Швидше за все, почують негативну відповідь претендентів, які отримують соціальну допомогу, і ті, чий дохід вище 870 євро для 1 людини, 1190 для двох, 1450 євро для трьох, і так далі.

Розрахунок виплат

Пенсії в Німеччині

Місцева пенсійна система — одна з найстаріших в Європі, адже вона діє вже більше сотні років. В даний час представлено три види пенсійного забезпечення: державне, приватне і корпоративне. Перший тип обов’язковий для людей з щомісячним доходом до 3 900 євро, відрахування від зарплати становлять 19,5%. По цьому типу страхування пенсіонерам виплачується пенсія з коштів зайнятих громадян.

Співробітники солідних компаній додатково отримують корпоративну пенсію з добровільних внесків роботодавців. До того ж громадяни країни можуть сформувати ще одну пенсію в приватному фонді.

Однак не всі отримують такі привабливі пенсії в Німеччині. У той час як держслужбовець отримує в середньому 2 356 €, за даними системи державного пенсійного страхування середній розмір пенсії для чоловіків становить 1013 €, для жінок — 591 €.

Щомісячний дохід нижче 789 євро вважається недостатнім для прийнятних умов життя. У зв’язку з цим пенсіонери та інваліди мають право оформити базову допомогу Grundsicherung. Зазвичай її розмір варіюється в межах 324-404 €. Окремо можна клопотати про фінансування витрат на комунальні та інші послуги.

Із заявою потрібно звертатися в Управління соціальним забезпеченням – Sozialamt.

Висновок

Соціальний захист малозабезпечених жителів Німеччини дозволяє в якійсь мірі стерти відмінності між окремими верствами населення. Кожному громадянину, багатого чи бідного, гарантується медичне обслуговування, гідні умови проживання та інші аспекти соціальної стабільності.

Статті по темі