Меню Закрити

Зарплата в Німеччині: основні показники та тенденції

ФРН займає провідні позиції в Європі по соціально-економічному розвитку і на тлі Італії, Греції, Португалії та інших членів ЄС показує завидну стабільність. Відповідно й зарплата в Німеччині протягом останніх десяти років показує стабільне зростання — на 2-3 % щорічно. Тим, хто збирається емігрувати до Німеччини у 2024 році, особливо цікаво знати, на що можна розраховувати в цій країні: наскільки високі реальні доходи жителів, скільки зароблених грошей буде йти на податки та соціальні відрахування, які професії більш оплачувані, а які менш.Зарплата фахівця в Німеччині

Мінімальна зарплата в Німеччині: розрахунок по годинах

У Німеччині закон про мінімальну заробітну плату (Mindestlohngesetz (MiLoG)) був введений порівняно недавно — з 1 січня 2015 року. Згідно з ним мінімальна оплата за одну годину становила 8 євро 50 євроцентів.

Мінімальна заробітна плата у Німеччині з 1 січня 2017 року становила вже 8,84 євро в годину. Протягом минулих років був передбачений перехідний період для деяких галузей економіки, в яких діяли знижені ставки погодинної оплати:

  • 8,60 євро – агросектор, садівництво, лісове господарство;
  • 8,75 євро – пральні послуги, м’ясна промисловість;
  • 8,50 євро – розносник газет.

Разом з тим слід знати, що деякі категорії працівників у Німеччині заробляють за годину своєї праці суму, яка буде менше офіційної мінімальної зарплати. Це:

  • неповнолітні наймані робітники без професії – вантажники, пакувальники;
  • практиканти післядипломної практики або працівники зі стажем роботи не менше трьох місяців;
  • учні в Дуальній системі освіти (Ausbildung) на автомеханіка, електрика;
  • члени волонтерських соціальних програм;
  • працівники вдома і підприємці.

Контроль дотримання закону про мінімальну зарплату здійснює Митне управління Німеччини, відділ фінансового контролю над нелегальною зайнятістю. Порушення закону передбачає штрафи для роботодавців (максимальний — в півмільйона євро) і загрозу заборони діяльності компанії в даній галузі.

Певний інтерес становить так звана Minijob — практика мінімальної зайнятості (50 годин на місяць) з виплатою мінімальної місячної (не більше 450 євро) або річний (не більше 5400 євро) зарплати. Ця практика набула поширення в Німеччині у зв’язку з тим, що мініджобер – це може бути як прибиральник, так і інженер – отримує певні бонуси: не виплачує соціальні відрахування (їх платить роботодавець), при домовленості з роботодавцем той платить і податок розміром 2 %. Відрахування в пенсійний фонд робляться за бажанням працівника.

Таким чином, розмір зарплати при Minijob нетто практично збігається з брутто. Кожен громадянин Німеччини має право на одну Minijob, наприклад, підробіток сантехніком або електриком.

Середня зарплата в Німеччині: про що говорять цифри

Федеральне статуправління ФРН за підсумками минулого року визначило розмір середньої заробітної плати в Німеччині в 3703 євро (до моменту сплати податків або брутто). Середня зарплата нетто (після виплати податків) становить 2225 євро. Дані цифри дуже відносні, оскільки влада не фіксують і не встановлюють рівень середньої зарплати в Німеччині.

Величина зарплат варіюється залежно від федеральної землі, професії, кваліфікації працівника та інших факторів.

Буває, що токар вищого розряду може заробляти більше, ніж інженер з вищою освітою. При статистичних розрахунках не беруться до уваги численні премії та надбавки, які виплачують роботодавці своїм працівникам.

У Німеччині кожному працівникові щомісяця роботодавець видає зарплатний листок (Еntgeltabrechnung), в якому містяться сума заробітку брутто, розрахунок всіх обов’язкових виплат із неї й кінцева сума (Auszahlungsbetrag/Überweisung), яка і буде переведено на індивідуальний рахунок.

Робота в Німеччині

Зовні такі розрахункові листки можуть відрізнятися, але всі вони містять інформацію:

  • податковий клас (Steuerklass);
  • при наявності дітей — їх кількість;
  • сума, яка вираховується з оподатковуваного суми (Freibetrag);
  • сума всіх грошових надходжень працівнику — Gesamtbrutto (зарплата (Gehalt/Monatslohn), гроші на їжу (Essengeld), відпускні (Urlaubsgeld);
  • сума, з якої виплачуються соціальні виплати (Sozialversicherungsbrutto);
  • сума, з якої сплачується прибутковий податок і податок на солідарність (Steuerbrutto);
  • розміри податків з заробітної плати;
  • суми, які виплачує працівник:
    • Arbeitnehmer-Anteil – на медстраховку,
    • Krankenversicherung — від 7,3 до 8,2 %,
    • пенсійні внески (Rentenversicherung) — 9,32 %,
    • страховки від безпорадності Pflegeversicherung — 1,275 %,
    • податок для бездітних Beitragszuschlag Pflegeversicherung — 0,25 % (у Саксонії — 1,75 %).
  • сума зарплати після сплати податків і страховок — нетто (Nettoarbeitsentgelt);
  • можливі персональні виплати (Persönliche Abzüge) — штрафи, повернення кредитів;
  • підсумкова сума, яка буде переведена на рахунок працівника, – Auszahlungsbetrag/Überweisung.

Теоретично розрахувати зарплату брутто — нетто можна на спеціальному калькуляторі, оскільки практично це зробити досить складно, особливо не маючи досвіду і при поганому знанні німецької мови.

За даними Федерального агентства з праці Німеччини, понад 50 % від зареєстрованих в Німеччині найманих працівників щомісяця отримує понад 2500 євро. Найвищі зарплати — понад 5 000 євро — отримують 11 % працівників.

Разом з тим понад 25 % найманих працівників працюють на низькооплачуваних (за стандартами Німеччини) спеціальностях і отримують близько 1600 євро. Слід уточнити, що в даному випадку мова йде не про середньостатистичну, а про медіанну зарплату: наприклад, у Вольфсбурзі 50 % працівників отримують понад 4 610 євро в місяць, а 50 % – менше.

Розмір зарплат в Німеччині по різних галузях

В німецькій економіці, як і в будь-якій іншій, є «грошові» галузі – ті, які вносять головний вклад у ВВП. Є дотаційні галузі, які не приносять надприбутків і потребують державної підтримки. Природним чином розміри зарплат у таких галузях будуть також відрізнятися.

В останні роки серед найбільш привабливих перебувають такі галузі, як нафто – та газовидобувна (у Німеччині таких підприємств небагато), енергетична, хімічна, автомобілебудівна, машинобудівна. Високі зарплати зберігаються в таких сферах, як IT, банківська і страхова, в авіатранспорті. Серед аутсайдерів знаходяться агросектор, м’ясна промисловість, готельний бізнес, сфера громадського харчування, клінінгу.

Середня місячна зарплата по деяких галузях в Німеччині становить:

Галузь Середня місячна зарплата брутто (євро)
Нафто – і газовидобувна 6 733
Нафтопереробна, виробництво коксу 5 728
Фармацевтика 5 639
Авіатранспорт 5 631
Автомобілебудування 5 618
Банківська справа та страхові послуги 5 616
Телекомунікації 5 550
IT 5 511
Машинобудування 5 508
Медицина 5 441
Комерція 4 254
Держслужба 3 963
Туризм, розваги 3 552
Освіта 3 369
Готельний бізнес 3 257
Сфера громадського харчування 2 209 (без урахування чайових)
Соціальна робота 2 123

Слід також враховувати той факт, що зарплати фахівців, які мають однакову професію і кваліфікацію, але працюють у різних галузях, будуть сильно відрізнятися. Наприклад, електрик на нафтопереробному заводі буде отримувати набагато більшу зарплату, ніж в агросекторі.

Як позначається на розмірі зарплати професія і кваліфікація

Слід також враховувати той факт, що зарплати фахівців, які мають однакову професію і кваліфікацію, але працюють у різних галузях, будуть сильно відрізнятися. Наприклад, електрик на нафтопереробному заводі буде отримувати набагато більшу зарплату, ніж в агросекторі.

Рівень кваліфікації, наявність вищої освіти, стаж роботи та дефіцитність спеціальності — одні з найбільш важливих критеріїв рівня зарплати в Німеччині. Серед фахівців вищої категорії поза конкуренцією юристи та медики. За ними — фахівці-айтішники, інженери, вчені-природники, економісти, професора. На середніх позиціях знаходяться політики, архітектори, науковці-гуманітарії, педагоги, дизайнери.

З професій, які не потребують вищої освіти, безумовні лідери — авіадиспетчери і пілоти. Середній сегмент складають транспортні працівники (далекобійники, моряки), логісти, трейдери, клерки, страхові агенти, робочі спеціальності (токарі, будівельники, зварювальники).

Внизу ієрархії — офіціанти, прибиральники, різноробочі, двірники, доглядальниці, мийники посуду, газетоноша, масажисти.

Зарплати за професіями в Німеччині

У таблиці наведені дані по середнім зарплатам представників різних професій.

Професія (+ стаж 10 років) Середня місячна зарплата брутто (євро)
Авіапілоти 15 000
Лікар 4 500-8360 (в залежності від спеціалізації та посади)
Юрист 6 700-7 500
Банківський службовець 6312-7040
Авіадиспетчер 5 630
Інженер виробництва 5 406
IT-інженер 5 333
Викладач коледжу 5 210
Вчитель гімназії 5 000
Психолог 4 652
Архітектор 4 167
Вихователь, соціальний педагог 3 760
Поліцейський 3 750
Бухгалтер 3 600
Рекламник 2 966
Страховий агент 2 870
Машиніст 2 800
Будівельні спеціальності 2 762
Слюсар 2 617
Кухар 1 900
Офіціант 1 800

Найменш оплачувані (1400-1600 євро) ті спеціальності, які не вимагають особливої кваліфікації: двірник, прибиральник, різноробочі, сезонний працівник в агросекторі.

Залежність оплати праці в Німеччині від регіону

У Німеччині існує ще один фактор, який серйозно впливає на розмір зарплати. Це — федеральна земля або місто, в якому працює працівник. Більш високі зарплати гарантовані в західних регіонах Німеччини, наприклад, у Баварії, Баден-Вюртемберзі.

Східні регіони (територія колишньої НДР) менш розвинені, і розміри середньої зарплати тут – в землях Саксонія, Мекленбург-передня Померанія – приблизно на 25 % менше, ніж у західних. Різниця в зарплаті, скажімо, зварника або слюсаря може становити 700-800 євро. Заради справедливості слід сказати, що ціни тут також нижче.

Найвищі зарплати в Німеччині — у Франкфурті-на-Майні, фінансової столиці країни, і федеральної землі Гессен: майже на 11 % вище, ніж в середньому по країні. Зарплати в Кельні і Берліні поступаються зарплатам у таких містах, як Мюнхен, Штутгарт, Вісбаден, Вольфсбург.

Федеральна земля Середня місячна зарплата брутто (євро)
Гессен 4750
Баварія 4733
Баден-Вюртемберг 4634
Північна Вестфалія 4500
Гамбург 4285
Рейнланд-Пфальц 4169
Саар 4137
Бремен 4074
Нижня Саксонія 4058
Шлезвіг-Гольштейн 3925
Берлін 3572
Бранденбург 3333
Тюрінгія 3276
Мекленбург_Новая Померанія 3220
Саксонія 3215
Саксонія-Анхальт 3141

Як вік може вплинути на розмір зарплати

Вік і розмір зарплати взаємопов’язані лише в тому відношенні, що чоловік старшого віку має більше практичного досвіду, домігся певних професійних досягнень: отримав ступінь магістра або доктора, став висококласним фахівцем. Значить, володіє великими шансами займати відповідну високооплачувану посаду.

Молоді люди, які щойно завершили навчання в школі чи університеті, поки нічим подібним не володіють і знаходяться на початку своєї кар’єри. Все буде залежати лише від таланту, працездатності і особистих ділових якостей, а у разі професійного визнання вік не буде перешкодою для високих зарплат.

Статистика наводить такі середні дані:

Вік (років) Середня місячна зарплата брутто (євро)
20 2401
25 3002
30 3698
35 4265
40 4621
45 4781
50 4800
60 4825

Пенсійний вік в Німеччині становить 65 років. До цього часу німецький громадянин встигає заробити для себе гідну пенсію.

Цікавий факт: у Німеччині для одержувачів ALG II, які тривалий час не працюють, введені суспільно-корисні роботи, які оцінюються в євро (Ein Euro Job) за годину. У ряді міст платять більше одного євро: у Дортмунді — 1.50, Бохумі — 1.20 євро. Ця міра покликана активізувати пошуки роботи. У разі відмови працювати розмір допомоги може бути скорочений. Податком зароблені гроші не оподатковуються і всі вони надходять працівникові.

Чоловіки та жінки: диспропорція зарплат

На жаль, в Німеччині до сих пір існує диспропорція в оплаті праці чоловіків і жінок. Згідно з даними офіційної статистики (Destatis), середня заробітна плата чоловіків у Німеччині становить 3 898 євро, в той час як у жінок — 3258 євро. Частково це можна пояснити тим, що багато жінок працюють у низькооплачуваних галузях (медсестрою, кухарем, покоївки), менше представлені в керівному сегменті, працюють неповний робочий день.

Не варто скидати з рахунків і наявність пережитків колишньої дискримінації в оплаті праці. За даними Міністерства у справах сім’ї, літніх людей, жінок і молоді, годинна оплата праці за однакову роботу у жінок на 21 % менше, ніж у чоловіків.

11 січня 2017 року уряд ФРН схвалив законопроект, який сприятиме встановленню рівності в зарплатах. Серед запропонованих заходів — зобов’язати усі фірми та компанії, в яких працює понад 200 осіб, зробити так, щоб бухгалтери оприлюднювали розміри зарплат співробітників для порівняння зарплат колег протилежної статі; в компаніях з числом працівників понад 500 осіб — звітувати про заходи щодо вирівнювання зарплат і дотриманню принципу рівності між статями.

Податки з зарплати

При розрахунку зарплати нетто, крім соціальних відрахувань, слід враховувати і необхідність вирахування податків. Це, насамперед, прогресивний прибутковий податок, податок на солідарність, податок на бездітність, церковний податок та інші.

Громадянам, які збираються емігрувати в Німеччину, слід знати, що кожному працівнику (неважливо, професору або далекобійникові) присвоєно податковий клас, згідно з яким визначається величина частини річної зарплати, звільняються від податків. Таких класів шість.

Як змінюються зарплати в Німеччині: динаміка зростання

Німеччину часто піддають критиці інші члени Євросоюзу за те, що вона гальмує у своїй економіці зростання зарплат, лякають зростанням безробіття та іншими бідами. В країні до цього ставляться спокійно. Статистика показує, що з 2006 року щорічно рівень середньої зарплати в цілому у ФРН підвищується на 2-3 %. За цей же час середньорічний рівень інфляції склав 1,1 %. Очевидний той факт, що рівень добробуту не впав, підвищення зарплат випереджає втрати від інфляції.

Більш серйозні зміни торкнулися деяких спеціальностей. Протягом декількох років оплата в таких сферах, як управління персоналом, лісове господарство знизилася, а оплата інших спеціальностей, навпаки, підвищилася.

Також не виправдалися прогнози про зростання безробіття в Німеччині: її рівень не виріс, а, навпаки, стабільно знижується. У минулому році вона становила лише 3,6 % (тобто. знизилася за рік на 8,8 %). Для порівняння: у Франції безробітних 9,8 %, в Італії — 11,2, в Іспанії — 17,1 %.

Підсумки

Рівень зарплат в Німеччині в поєднанні зі стабільною економічною і політичною ситуацією дозволяє цій країні залишатися найбільш привабливою в Європі для імміграції. Можливість працевлаштування та перспективи зростання сприяють тому, що найбільш кваліфіковані та конкурентоспроможні громадяни, насамперед із держав СНД, прагнуть переїхати на працевлаштування в Німеччину.

Статті по темі