Меню Закрити

Відкриття німецького бізнесу для іноземців

Багато людей прагнуть відкрити власну справу за кордоном, що дозволить забезпечити їм стабільний дохід і гідне життя. Бізнес у Німеччині у 2024 році – досить перспективний напрямок для цього. Країна є економічно привабливою та успішно розвивається, попри наплив біженців і світова фінансова криза. В ній створені сприятливі умови для бізнесової діяльності не тільки власних громадян, а й іноземців.

Як відкрити бізнес в Германії

Переваги організації та ведення бізнесу в Німеччині

Відкрити бізнес в країні може будь-який бажаючий, який володіє достатньою сумою грошей і навичками підприємницької діяльності, незалежно від місця свого проживання. При цьому важливо, щоб підприємницька діяльність приносила користь регіону та економіці.

Перш ніж вкладати кошти, необхідно продумати, який бізнес буде прибутковим, і скласти план його розвитку. Слід зазначити, що у підприємців є можливість перенести в Німеччину вже існуючий в іншій країні бізнес, створити дочірню фірму, купити частку в німецькій компанії або відкрити підприємство з нуля.

Дізнайтеся більше про бізнес-імміграції в Німеччину.

Країна відкриває широкі перспективи перед іноземними інвесторами:

  • товар, що випускається у ФРН, визнається в усьому світі як німецька марка, яка відрізняється високою якістю;
 • уряд дає підприємствам субсидії та при необхідності виділяє дотації для розвитку;
 • компанії можуть оформити позику на пільгових умовах в німецьких банках;
 • низький рівень податків, у порівнянні з іншими державами дозволяє швидше збільшити прибуток;
 • з’являється можливість вести комерційну діяльність не тільки на внутрішньому ринку, але і по всій території Євросоюзу.

Підприємець має право реєструвати інтелектуальну власність та брати участь у бізнес-проектах міжнародного рівня.

Для того щоб почати бізнес у Німеччині та відкрити товариство з обмеженою відповідальністю, потрібний мінімальний статутний капітал у розмірі 25 000 євро. На початковому етапі допускається внести половину суми – 12 500 євро.

Які бізнес-ідеї найбільш перспективні в ФРН

Щоб відкрити успішний бізнес, потрібно вивчити потреби населення, в інтересах якого буде функціонувати компанія, і проаналізувати його фінансові можливості. Найбільш прибутковим бізнесом, який затребуваний у всіх куточках країни, вважається робота з нерухомістю. Це досить перспективний і цікавий напрямок. Тобто актуальний бізнес для Німеччини – це:

 • купівля квартир та інших приміщень з метою здачі їх в оренду для комерційної, складської й торгової діяльності. Якщо правильно вибрати об’єкт для придбання та подальшої здачі в оренду, орендний бізнес швидко окупається. Однак слід враховувати технічні характеристики приміщень, їх розташування та перспективи населеного пункту, в яких вони знаходяться;
 • придбання під забудову земельних ділянок. Побудований об’єкт легко продати та отримати високий прибуток;
 • готельний бізнес. Відкривши готель, можна окупити всі витрати та добре заробляти, оскільки в країну приїжджає безліч туристів з різних країн;
 • будинок для літніх людей. Купівля та ведення такого бізнесу – гарантія стабільного доходу. Держава допомагає подібним закладам, виділяє дотації та надає пільги.

Крім нерухомості, можна вибрати й інші варіанти прибуткового підприємства. Приміром, у Німеччині користуються популярністю мережі швидкого живлення, а от попит на дорогі ресторани поступово знижується: багато людей вважають за краще обідати та вечеряти в закусочних, де годують недорого і смачно. Тому якщо відкрити заклад в людному місці та забезпечити якісний сервіс, окупити витрати та отримувати прибуток не складе праці.

Надзвичайно затребуваний малий бізнес у Німеччині – перукарні та салони краси. Потреба в таких послугах і ціни на них у країні досить високі.

Вдало вкласти гроші також можна відкриття магазину. Торгівля продуктами харчування, товарами побутової хімії та одягом затребувана завжди. Люди активно відвідують супермаркети, тому при правильному веденні справ ця сфера приносить солідний прибуток.

Крім того, в Німеччині існує особливий напрямок бізнесу, що не має аналогів в Україні: фахівці, які називаються Freiberufler і вважаються бізнесменами, при цьому звільняються від сплати податку на підприємницьку діяльність. У перекладі з німецького Freiberufler означає “людина вільної професії”. Він зобов’язаний мати спеціальну освіту та володіти знаннями у своїй області. У цю категорію входять:

 • лікарі та інші представники медичних професій;
 • нотаріуси;
 • юристи;
 • дизайнери;
 • фотографи;
 • актори;
 • письменники;
 • перекладачі;
 • журналісти.

Слід зазначити, що в Німеччині створені всі умови для того, щоб успішно впроваджувати нові бізнес-ідеї. Зокрема, на думку експертів, великі перспективи має будівництво парків сонячних батарей та інші проекти, спрямовані на збереження навколишнього середовища.

Яку організаційно-правову форму слід вибрати

Найпростіша форма ведення бізнесу в країні – індивідуальне підприємство Das Einzelunternehmen. Його може відкрити фізична особа – наприклад, людина вільної професії, і керувати ним самостійно. Іноземці, які не є резидентами Німеччини, можуть створити капітальне суспільство. Це форма комерційного підприємства, яка передбачає внески учасників в загальний капітал. У капітальному суспільстві розрізняють кілька форм:

 • акціонерне товариство Aktiengesellschaft – AG;
 • товариство з обмеженою відповідальністю Gesellschaft mit beschränkter Haftung – GmbH.

Дізнатися про всіх організаційно-правових тонкощах ведення бізнесу для громадян країни та іноземців можна зі статті “Форми власності в Німеччині“.

Іноземні підприємці часто оформляють GmbH. Члени спільноти становлять договір, в якому вказують розмір капіталу, сферу діяльності, адреса і запевняють документ у нотаріуса. Засновником такого підприємства може бути фізична і юридична особа.

Різновидом GmbH, або міні-GmbH, є UG в Німеччині (Unternehmergesellschaft). Дана організаційно-правова форма викликає найбільший інтерес у підприємців, які тільки починають свій бізнес і ще не володіють великим стартовим капіталом. Щоб відкрити фірму в Німеччині у формі UG застосовуються ті ж правила, що і для звичайного товариства з обмеженою відповідальністю, за винятком того, що розмір статутного капіталу UG може бути від 1 до 24 999 євро.

Акціонерне товариство повинно мати статутний фонд 50 000 євро. Причому четверту частину суми необхідно внести при реєстрації. Форма AG в Німеччині характерна для великих компаній. Керівництво підприємства зобов’язане щорічно публікувати фінансову звітність.

Бізнес в Германії

Як відкрити свій бізнес у Німеччині

Щоб відкрити фірму, потрібно визначитися з її організаційно-правовою формою і зібрати пакет необхідних документів.

GmbH – аналог українського товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) – складається з засновників та директора. Допускається, щоб це був один чоловік.

Які документи знадобляться

Правова форма GmbH дозволяє відкрити бізнес у Німеччині, не маючи громадянства. Для оформлення товариства з обмеженою відповідальністю знадобиться детальна інформація про засновників, директора і самому підприємстві. Потрібно підготувати:

 • статут фірми, в якому детально описується діяльність компанії;
 • список засновників;
 • інформацію про частки акціонерів;
 • домашня адреса, ім’я, дату народження кожного члена суспільства. Дані повинні бути написані латиницею;
 • інформацію про сімейний стан акціонерів. Законодавство вимагає, щоб чоловік або дружина засновника були присутні при реєстрації документів.

Юридична адреса підприємства повинен бути німецьким. Іноземні інвестори зазвичай вказують адресу податкового юриста або фірми, що допомагає оформити документи.

Після реєстрації засновники мають право на отримання бізнес-візи. Термін її дії варіюється від одного місяця до року.

За умови, що фірма нормально працює, всі акціонери можуть клопотати про отримання виду на проживання для себе і членів своєї сім’ї. Маючи власну справу, з часом можна розраховувати й на отримання громадянства Німеччини.

Процедура реєстрація фірми

Реєстрація компанії здійснюється у нотаріуса і займає в середньому близько години. Мито за його послуги становить приблизно 600 євро. Щоб відвідати фахівця, потрібно записатися до нього заздалегідь і не спізнюватися на приймання. Бажано прийти за 5 хвилин до призначеного часу.

Директор і один із засновників компанії повинні особисто бути присутнім на процедурі реєстрації. Інші засновники можуть оформити довіреність на іншу особу, яку слід завірити у нотаріуса в Німеччині, і зробити те ж саме в Україні, якщо акціонер проживає там.

Важливо зібрати всі установчі документи та взяти їх з собою. На початку процедури помічник нотаріуса вивчить закордонного паспорта клієнтів та зробить копії, потім прочитає вголос статут фірми та інші надані документи.

Під час реєстрації повинен бути присутній перекладач. Він зобов’язаний розбиратися в юридичній термінології та відтворювати її двома мовами.

Після прочитання документів і перекладу нотаріус складає папір, що свідчить про реєстрацію фірми. Її підписують директор, засновники, нотаріус і перекладач. На цьому реєстрація компанії вважається завершеною. Завірену копію свідоцтва про реєстрацію нотаріус зазвичай висилає поштою, але можна попросити його прискорити процедуру та отримати документ відразу. Якщо у помічника нотаріуса знайдеться час, він оформить папір за чверть години.

Як відкрити банківський рахунок

Маючи на руках нотаріально завірену копію свідоцтва про реєстрацію фірми в Німеччині, можна вирушати в будь-який банк країни, щоб відкрити рахунок. Бажано, щоб це був великий банк із безліччю філій. Заслуговують довіри місцевих жителів і іноземців:

 • Deutsche Bank,
 • Dresdner Bank,
 • Stadtsparkasse,
 • Commerzbank.

У кожному банку клієнтам надається покрокова інструкція, що дозволяє використовувати послуги фінансової установи по максимуму.

На відкритий рахунок необхідно внести суму статутного капіталу в розмірі 12 500 євро, взяти виписку про оплату і віднести нотаріуса. Отримавши її, фахівець передасть документи в муніципалітет, який надасть фірмі номер у Торговому реєстрі. Це буде коштувати 300 євро.

Отримання номери відбувається протягом місяця, однак компанія може починати ведення бізнесу з дня внесення на рахунок статутного капіталу.

Постановка компанії на бухгалтерський та податковий облік

Ставши на облік в Торговому реєстрі, потрібно отримати ще кілька номерів, необхідних для роботи компанії:

 1. Податковий номер внутрішнього та європейського зразка Steuernummer, USt-Identnummer.
 2. Ідентифікаційний номер фірми для страхової служби Betriebsnummer.
 3. Митний номер Zollnummer – оформляється при необхідності.

Процедура присвоєння номерів займає 4 тижні. Податковий номер видається місцевою фінансовою службою Finanzamt. Він знадобиться для заповнення податкової декларації та подання річних податкових звітів.

Відкриття німецького бізнесу для іноземців вимагає правильної організації бухгалтерського обліку. Як правило, бухгалтерське обслуговування здійснюється за погодинною ставкою, виходячи з реального прибутку підприємства за місяць і річного обороту грошових коштів. Тарифи для юридичних і фізичних осіб чітко обумовлені у законодавстві.

Завдяки тому, що робота бухгалтерських служб найчастіше відбувається в автоматичному режимі, ведення обліку обходиться в середньому в 70 євро в місяць. Крім цього доведеться щорічно виплачувати від 700 євро податкового консультанта за формування річного звіту.

Покупка готового бізнесу в Німеччині

Покупка готового бізнесу в Німеччині

Свою справу в країні Євросоюзу дозволяє підвищити суспільний статус і налагодити нові партнерські зв’язки. Однак деякі люди воліють не створювати компанію з нуля, а купити готовий бізнес. У Німеччині створено всі умови для цього. Тут легко придбати фірму, що надає певні послуги або випускає товари, разом з обладнанням, клієнтською базою і співробітниками.

Купити готовий бізнес досить вигідна справа – цьому сприяє прозоре законодавство і стабільна економіка країни. Приміром, великою популярністю користується дохідна нерухомість в Німеччині.

Однак перш ніж приступити до оформлення угоди, необхідно:

 1. Проаналізувати наявні пропозиції.
 2. Вивчити документацію, звітність, репутацію серед партнерів і кредитну історію компанії.
 3. Якщо підводні камені не виявлені, звернутися в місцевий муніципалітет за дозволом на купівлю, надавши бізнес-план розвитку підприємства.

Отримавши дозвіл, слід скласти договір купівлі-продажу обов’язково в присутності нотаріуса та оформити перехід прав власності. Документи підписуються двома сторонами та завіряються нотаріально. Після цього купівля бізнесу вважається завершеною.

Слід зазначити, що купівля і продаж підприємств в Німеччині відбувається швидко і без проблем. І все ж, щоб виключити можливість афери з боку продавця, при покупці бізнесу краще довіритися професіоналам. Існує безліч компаній, що здійснюють юридичну підтримку при покупці комерційної й житлової нерухомості. Їх співробітники підбирають підприємство, враховуючи побажання клієнта, перевіряють об’єкт на легальність і супроводжують покупця на всіх етапах операції.

Особливості оподаткування

У 2008 році у Німеччині пройшла податкова реформа, результатом якої стали значні послаблення для бізнесменів.

Зокрема, ставка корпоративного податку на прибуток (Körperschaftsteuer) знижена до 15%. Сплачувати його зобов’язані всі компанії, засновані у формі товариства з обмеженою відповідальністю (GmbH) або акціонерного товариства (AG), а також всі філії іноземних корпорацій у Німеччині. До цієї ставки приплюсовується 5,5% від суми податку – так звана надбавка за солідарність. У результаті ставка дорівнює 15,825%.

Крім того, компанії доведеться відраховувати:

 • податок з обороту Umsatzsteuer і податок на додану вартість Mehrwertsteuer – 19%;
 • промисловий податок Gewerbesteuer – його ставка залежить від того, на території якого муніципалітету розташована фірма, і становить від 14% до 17,15%;
 • прибутковий податок Einkommnsteuer;
 • податок на придбання земельної ділянки Grunderwerbsteuer – стягується у разі здійснення операцій з нерухомістю;
 • податок на нерухомість (об’єкти варті менш ніж 20 000 000 євро не оподатковуються).

Лояльні умови оподаткування сприяють залученню в країну іноземного капіталу.

Детальніше про німецьку систему оподаткування можна прочитати у статті «Податки в Німеччині».

Інвестиції

Інвестування в економіку Німеччини – надійний спосіб збільшення капіталу. Будь-який іноземець може вкласти кошти в банківські депозити чи готовий бізнес, але не тільки. Купівля будинку, квартири або комерційної нерухомості швидко відшкодує всі витрати та забезпечить високий дохід на довгі роки. Оренда приміщень в країні завжди користується великим попитом, оскільки багато німці все життя живуть на знімних квартирах, тому нестачі в клієнтах не буває.

Крім придбання нерухомості, швидко окупаються:

 • строкові вклади в банках, можна відкрити депозит і щорічно отримувати непоганий відсоток;
 • цінні папери – вигідно купувати державні облігації, облігації федеральних земель, банківські облігації;
 • акції – їх придбання містить певний ризик, але в разі успіху приносить хороший дохід.

Висновок

Бізнес-імміграція – досить поширене явище. У Німеччині будь-яка людина з достатнім капіталом має відмінні перспективи. Головне – чітко визначити мету і знати, як правильно розпорядитися грошима: почати бізнес з нуля, купити готове підприємство або інвестувати кошти в економіку іншим способом.

Як відкрити свій бізнес в Німеччині: Відео

Статті по темі