Мобільні телефони та всілякі гаджети настільки щільно увійшли в наше життя, що багато людей не готові розлучитися з цими досягненнями цивілізації навіть на дуже короткий час. Тому, відправляючись за кордон, більшість мандрівників хочуть бути впевнені, що завжди зможуть залишатися на зв’язку з діловими партнерами, родичами та знайомими. В Німеччині – країні, яка є одним з лідерів ЄС у 2024 році, мобільний зв’язок та інтернет розвинені добре і функціонують відгладжено.
Ринок мобільного зв’язку в Німеччині
Німецький ринок мобільного зв’язку для жителів СНД незвично доріг: пристойний стартовий пакет обійдеться приблизно в 10 євро. В іншому зі зв’язком справа йде відмінно, і подзвонити з мобільного за потрібним вам номером не складе проблем. Природно, розвинений і мобільний інтернет.
Порівняно нещодавно в Німеччині діяли чотири основних операторів мобільного зв’язку: Deutsche telekom, Vodafone, О2 та E-plus, але у 2014 році компанія Telefonica придбала мобільного оператора E-plus і поєднала його з вже належали їй раніше оператором О2. Таким чином, на ринку залишилися три основних мобільних оператора.
Покриття і тарифи у всіх операторів відрізняються. Найгірші відгуки були про послуги зниклого E-plus, у збережених компаній рівень покриття досить хороший. Крім основних операторів, які мають власну інфраструктуру, трафік також можуть надати кілька віртуальних операторів.
У Німеччині поширена система передоплати за послуги мобільного зв’язку. Дана система передбачає щоденне списання з рахунку певної суми за доступ до повного переліку послуг.
Власне, система працює так: є гроші на рахунку – всі послуги доступні, немає грошей – послуги недоступні. SIM-карти німецьких операторів продаються повсюдно в магазинах і кіосках, тому труднощів з придбанням пакета виникнути не повинно.
Стандарти зв’язку 2G і 3G, як і скрізь у Європі, відповідають частотах 900 і 1800 МГц. Стандарт 3G на високих швидкостях доступний практично по всій території країни. Невеликі проблеми можуть виникнути в сільській місцевості, але лише в окремих точках.
Стандарт 4G, що має велике значення для доступу до високошвидкісного інтернету, використовує частоти 800, 1800 і 2600 МГц. При цьому компанії по-різному розподіляють частоти й таким чином вирішують питання про доступність такого інтернету в окремому пакеті.
Слід зазначити, що у різних районах Німеччини якість зв’язку, що надається мобільними операторами, відрізняється. Якщо ви плануєте виходити в інтернет в певному районі, то, перш ніж вибрати оператора, має сенс просканувати мережу.
Говорячи про телефонного зв’язку в Німеччині, не можна не згадати про стаціонарних телефонах. Телефони в Німеччині починаються з +49 – це міжнародний телефонний код ФРН, що називається префіксом. Набирати його потрібно перед основним номером телефону, якщо ви телефонуєте в Німеччину. Якщо ви телефонуєте з країни за кордон, префікс – 00, для дзвінків всередині країни використовується префікс 0.
Фіксованої довжини для номерів телефонів у країні не встановлено. В даний час в телефонному номері Німеччини може налічуватися від двох до восьми цифр, не рахуючи префікса 0.
Існують також номери спеціальних сервісів, які починаються з 11. Перед номерами телефонів префікс 0 набирати не потрібно.
Основні мобільні оператори в Німеччині
Послуги мобільного зв’язку у Німеччині надають три основних операторів:
- Deutsche telekom (раніше відомий як T-mobile);
- Vodafone;
- О2.
Саме в такій послідовності вони розташувалися в рейтингу популярності в абонентів по якості покриття.
Подібні відомості часто використовуються в рекламних цілях, однак результати проведених в країні досліджень показали, що близько чверті німців в момент опитування взагалі не змогли пригадати, послугами якого оператора вони користуються.
Якщо ви не ставите собі за мету придбати пакет з найбільш привабливими умовами, можна вибрати будь-якого з мобільних операторів, що діють.
Якщо таке завдання все ж варто, то є сенс вивчити пропозиції віртуальних операторів – іноді вони пропонують тарифи на конкретну послугу нижче, ніж в основних компаній. Якщо вам потрібна саме ця послуга, то чому б не скористатися економ-пропозицією.
Придбання SIM-карти місцевого оператора
Всупереч тому, що пропозиції українських мобільних операторів дозволяють знизити фінансове навантаження під час перебування у ФРН, у випадку, якщо вам доводиться багато спілкуватися телефоном або ви постійно сидите в інтернеті, дешевше придбати карту одного з місцевих операторів.
Ідеальним варіантом у такій ситуації стане телефон, що дозволяє установку двох SIM-карт. Так ви зможете бути на зв’язку за основним номером на випадок екстрених викликів та користуватися місцевим зв’язком та інтернетом без доплати за роумінг. До речі, роумінг усередині ЄС скасовано, тому дзвонити з Берліна в Париж з місцевої SIM-карти ви будете за ті ж гроші, що і всередині Німеччини.
Основна економія в результаті активації місцевої SIM-карти відбувається саме при користуванні інтернетом. Самі по собі телефонні дзвінки в Європі досить дорогі, з цієї причини досвідчені користувачі радять не здійснювати дзвінки, а спілкуватися, використовуючи різні месенджери. У цьому випадку проблема раціонального витрачання коштів буде вирішена максимально ефективно.
Поповнення рахунку на мобільному телефоні в Німеччині
Найпростіший спосіб поповнити німецькі мобільні номери телефонів – придбати картку поповнення рахунку. Система проста і для нас звична. Разом з карткою ви отримуєте комбінацію цифр, яку потрібно відправити на вказаний короткий номер. Через деякий час ви отримаєте SMS-підтвердження про зарахування коштів. Картки продаються в касах всіх магазинів та на автозаправках.
Можна поповнити рахунок за допомогою інтернет-банкінгу. Цей спосіб дозволяє поповнити рахунок і українського оператора. А ось автоматів поповнення рахунку в Німеччині немає.
Використання мобільного інтернету в Німеччині
Німецькі оператори надають своїм абонентам якісний мобільний інтернет з покриттям практично по всій країні. Технологією 2G охоплена майже вся територія Німеччини, і лише деякі віддалені райони залишаються взагалі без покриття.
3G/UMTS до DC-HSDPA+ доступна в більшості населених пунктів за винятком кількох місць у сільських районах. Ну а технологію 4G/LTE поки можуть використовувати приблизно 80-90% населення.
Середня швидкість 3G-інтернету, наприклад, у Франкфурті та Дрездені, досягає 1,9 Мбіт/с (download) і 0,5 Мбіт/с (upload), тоді як 4G працює набагато швидше: середня швидкість 20,5 Мбіт/с (download) і 5 Мбіт/с (upload).
При цьому слід мати на увазі, що користуватися LTE без укладення контракту на 2 роки неможливо. Без контракту доступний тільки 3G. Таким чином оператори стримують завантаження мереж 4G.
Німецьким мобільним інтернетом можна користуватися безлімітним основі. Параметри тарифів дуже схожі з українськими: є фіксований блок трафіку без обмеження по швидкості, а далі швидкість “ріжеться” до 64 або 56 Кбіт/с.
Однак при необхідності в абонента є можливість придбати додатковий пакет трафіку без обмеження по швидкості.
В залежності від конкретного оператора використання мобільного інтернету має ряд нюансів:
- Deutsche Telekom забезпечує високошвидкісний інтернет тільки в містах – у сільській місцевості швидкість роботи з мережею нижче. Отримати доступ до інтернету можна незалежно від того, контракт у вас або передплатний пакет, але тільки безпосередньо від імені Deutsche Telekom. Віртуальні оператори, які використовують його мережі, доступу до інтернету не надають.
- Vodafone працює на тих же умовах, що і Deutsche Telekom, віртуальні оператори не надають доступу до інтернету.
- О2 раніше не надавав можливості користування інтернетом власникам передплачених пакетів, однак з придбанням E-Plus така можливість повинна з’явитися, як і можливість працювати через віртуальних операторів.
Слід зазначити, що німецький інтернет у його мобільному варіанті дозволяє отримувати швидкість від 1 до 7,2 МБ/с. При цьому безлімітний пакет коштує від 15 до 20 євро в місяць.
Можливість використання інтернет-кафе і Wi-Fi в Німеччині
Зовсім недавно доступ до Wi-Fi в Німеччині практично був відсутній. Причина цього полягала в тому, що, згідно з німецькими законами, власник закладу, який надав клієнтам доступ до інтернету, ніс відповідальність за їх дії в мережі. Природно, тримати відповідь перед владою бажаючих було мало, тому отримати навіть платний доступ до інтернету було складно.
Проте у 2016 році в законодавство внесли правки, зняли з власників відповідальність за чужі дії. Після цього Wi-Fi та інтернет-кафе або, як їх тут називають, кібер-кафе стали поширюватися досить швидко. У великих містах все це є.
При користуванні Wi-Fi в Німеччині потрібно обов’язково уточнювати, безкоштовний. Причому навіть в дорогих готелях можна отримати додатковий рахунок за користування інтернетом.
У кафе користування Wi-Fi найчастіше обмежена 30-60 хвилин, і якщо ви хочете користуватися інтернетом далі, потрібно що-небудь замовити. Поступово з’являються точки громадського доступу до Wi-Fi – вони називаються Hot Spot. Швидкість інтернету там низька, але зате при підключенні вже не потрібно вводити персональні дані.
Домашній інтернет
Інтернет у Німеччині в його стаціонарному варіанті поширений дуже широко. Основні оператори ринку ті ж, що і на ринку мобільного зв’язку, але до них можна ще додати компанії 1&1 і Cable Deutschland. При цьому провідні позиції належать Deutsche Telekom.
Раніше це була державна компанія в галузі зв’язку та комунікації Deutsche Bundespost, але після приватизації у 1996 році відбулося її перейменування. Всупереч тому, що на ринку з’явилися нові оператори, багато німці виявилися дуже консервативні та не стали міняти перевіреного роками постачальника телекомунікаційних послуг.
Довгий час компанія практично не змінювала обладнання, оскільки їй це було невигідно, і тим не менш споживачів все влаштовувало. І тільки жорсткі вимоги уряду країни зрештою призвели до того, що в Німеччині почали з’являтися оптоволоконні лінії зв’язку і поширюватися технології високошвидкісного інтернету, такі як DSL і VDSL.
В даний час Deutsche Telekom займає 50 % ринку стаціонарної мережі.
Так що якщо ви приїхали в Німеччину надовго і вирішили встановити стаціонарний інтернет, проблем у вас не виникне. За вашим бажанням можна буде придбати пакет, який включає в себе не тільки послуги інтернету, але і телебачення, і телефонного зв’язку. У перші три місяці після підключення стаціонарний інтернет у ФРН обходиться в 15 євро, а починаючи з четвертого – 25 євро в місяць. До речі, під час оренди квартири у Німеччині, деякі орендодавці включають вартість інтернету комунальні послуги.
Висновок
Мобільний зв’язок та інтернет в Німеччині розвинені дуже добре. Всупереч цьому, доступ до Wi-Fi обмежений, але все ж у всіх найбільш відвідуваних місцях він є. Під час поїздки можна користуватися послугами мобільного зв’язку і мобільного інтернету по SIM-картах українських операторів, однак якщо ви звикли подовгу сидіти в мережі, на період подорожі краще придбати стартовий пакет місцевого оператора – так дешевше. Ідеальний варіант – телефон з можливістю установки двох SIM-карт.