У Каталонії проживає третина всього україномовного населення Іспанії. Особливо багато емігрантів у столиці автономної області та провінції — Барселоні. Це друге за величиною місто Іспанії, відомий своєю багатою історією, теплим морем і унікальною архітектурою, вражає красою та одночасно відкриває великі можливості для мігрантів. Варто розглянути детальніше, наскільки реальний переїзд до Барселони на постійне проживання з України у 2025 році, що для цього потрібно і чим це місто приваблює українців.
Підстави для отримання ПМП в Барселоні
Статус ПМП (постійне місце проживання) в Іспанії передбачає дозвіл на постійну резиденцію в країні на 5 років з правом подальшого продовження або прийняття іспанського індигенату. Оскільки подвійне громадянство з Україною в Іспанії не визнається, статус постійного резидента Іспанії володіє великою привабливістю для тих українців, які зважилися на проживання та роботу в європейській країні, не бажаючи разом з тим розлучатися з українським паспортом. При цьому ПМП дає можливість користуватися соціальними правами та пільгами нарівні з іспанськими підданими.
Тим громадянам України, які вирішили переїхати жити в Барселону з України, необхідно вирішити головну задачу — знайти легальні підстави, які дозволять отримати право на в’їзд і тимчасове проживання в Іспанії. Такою підставою може стати:
- укладення контракту на роботу. Високий рівень безробіття і наплив іспаномовних іммігрантів з Латинської Америки сильно знижує шанси та робить цей варіант найменш перспективним. На успіх можуть розраховувати власники дефіцитних в королівстві спеціальностей, висококваліфіковані фахівці, всесвітньо відомі вчені, діячі культури, спортсмени;
- легалізація за осілістю. Даний варіант також не можна вважати перспективним, оскільки він припускає, що нелегальний іммігрант зумів прожити в Іспанії не менше трьох років, укласти робочий контракт з роботодавцем (за що роботодавців карають високими штрафами) і звернутися до влади про отримання посвідки на проживання (ПНП);
- бізнес-імміграція. Мінімальна сума інвестицій — 35 тис. євро;
- шлюб з громадянином Іспанії;
- навчання в Іспанії. Студентська резиденція протягом 3 років також дає право клопотати про ПНП з правом роботи;
- «Золота віза» за інвестиції від 1 млн євро або придбання нерухомості на суму 500 тис. євро;
- віза по добробуту — для отримання ПНП без зайняття трудовою діяльністю. При цьому заявник повинен довести фінансову спроможність (50 тис. євро на рахунку в іспанському банку) або наявність щомісячного доходу за межами Іспанії не менше 4 прожиткових мінімумів (645 євро) на кожного дорослого члена сім’ї;
- возз’єднання сім’ї — при наявності в Іспанії близьких родичів.
Процес отримання ПМП
Оформлення статусу ПМП в Іспанії передбачає проходження декількох етапів. На першому етапі необхідно отримати посвідку на проживання (ПНП); умови його отримання буде залежати від типу ПНП.
Алгоритм дій:
- оформлення початкової ПНП терміном на рік усіма іноземцями, в’їхати в Іспанію за національною візою D і отримання картки резидента. Після закінчення року посвідку на проживання в Барселоні, як і в будь-якому іншому місті країни, продовжується на підставі робочого контракту, зарахування до вищого навчального закладу, установи, фірми та ін;
- отримання звичайної ПНП на три роки. Звертатися за ним можна тільки через три роки перебування в Іспанії. Звичайна ПНП в Іспанії продовжують на три роки;
- отримання ПМП. Після п’яти років проживання в Іспанії іноземний резидент може звертатися до міграційної влади з приводу набуття постійного резидентства. ПМП в Іспанії має безстроковий статус, але за умови продовження кожні п’ять років;
- набуття громадянства Іспанії. Громадяни України набувають право на іспанське громадянство після постійного проживання в країні протягом 10 років. У разі укладення шлюбного союзу з громадянином Іспанії термін очікування скорочується до року.
З 2015 р. для всіх іноземних резидентів Іспанії, охочих здобути громадянство країни, обов’язково проходження тесту на знання іспанської мови (DELE) при Інституті Сервантеса та іспиту з історії, культури та соціального життя Іспанії (CCSE). Вартість проходження тесту 124 євро, іспиту — 85 євро, оформлення паперів — 100 євро.
Оренда та купівля житла
Українські громадяни мають можливість вільно купувати та орендувати житлову і нежитлову нерухомість в Іспанії. Ціна на житлову нерухомість в Барселоні — одна з найвищих у країні: у минулому році вона досягла 4400 євро за кв. м. Середня ціна на міські апартаменти становить від 300 тис. євро, будинки за містом — від 800 тис. євро. Детальніше дізнатися про ціни та процедуру покупки можна, прочитавши статтю «Як купити нерухомість в Іспанії громадянину України».
Покупка квартири в Барселоні стане гарним капіталовкладенням: попит на оренду підвищується й орендні ставки зростають з кожним роком. Вартість оренди пристойних міських квартир починається з 800 євро. Під час високого сезону ціна може зрости в кілька разів.
Переваги життя в Барселоні
Багато говорять, що добре жити в Барселоні українському іммігранту лише в тому випадку, якщо його дохід за рік складає не менше 150 тис. євро. Дійсно, Барселона — одна з туристичних столиць світу, що позначається на цінах. Але є плюси, які змушують багатьох українців, в тому числі й не дуже заможних, прагнути сюди.
Це:
- вдале географічне розташування на березі Середземного моря, мальовничий ландшафт і здоровий клімат;
- багата історична спадщина міста;
- привітність і товариськість місцевого населення;
- можливість обходитися знанням англійської мови;
- більш високі зарплати (на 15-35 % вище) у порівнянні з іншими регіонами Іспанії;
- безкоштовна медицина і можливість отримати сучасну освіту;
- безпека на вулицях.
Більш заможні представники української еміграції купують нерухомість у центральних фешенебельних районах — Сан Марті та Ешампле. Райони простіше — Сантс-Монжуїк, Лес-Кортс. Найменш популярний район — Раваль, в якому живуть в основному іммігранти з Азії.
Необхідні витрати в Барселоні
Головна стаття витрат у Барселоні пов’язана з житлом. Вартість оренди двокімнатних апартаментів, в залежності від місця розташування, площі, престижності району, наявності гаража в середньому становить 1000-1200 євро на місяць плюс 200-300 євро за комунальні послуги. Детальніше про систему комунальних виплат в Іспанії можна дізнатися зі статті «Комунальні платежі».
Власники власного житла сплачують податок на нерухомість — від 0,4 до 1,1 % від кадастрової вартості житла. Витрати на дітей в Барселоні включають плату за дитсадок (від 300 євро в місяць), за підготовчу групу — від 3 до 6 років (від 300 до кількох тисяч євро), у школі — за форму, підручники, харчування, екскурсії.
Проїзд в громадському транспорті залежить від транспортних зон: в зоні А1 одна поїздка коштуватиме 2 євро. Стара машина коштує 2-4 тисячі євро, а літр 95-го бензину — 1,4 євро. Домашній інтернет у Барселоні дорогий — 120 євро в місяць 50 Мб/с. Витрати на харчування становлять від 150 євро і вище.
Життя українців в Іспанії
Тим громадянам України, які вирішили емігрувати до Барселони, цікаво буде дізнатися, що більшість українців — як представників заможних верств населення, так і тих, хто приїхав сюди на заробітки або з інших причин, задоволені тим, що знайшли тут: спокійне життя, цивілізоване демократичне суспільство, стабільну економіку, чудовий клімат і гостинних іспанців, але головне — наявність перспектив як для себе, так і для дітей. Більш докладно про життя в Барселоні можна прочитати в статті «Де краще жити в Барселоні».
Підіб’ємо підсумки
Виїхати в Барселону та отримати ПМП громадянину України сьогодні нескладно: треба лише знайти законну підставу, підготувати папери, відповідати обумовленим умовам. Процес отримання іспанського резиденства триває 10 років (крім випадків одруження з іспанським громадянином, коли громадянство можна отримати через рік) і включає кілька етапів: отримання початкової ПНП, оформлення основної ПНП, отримання ПМП, подача документів на громадянство.