Меню Закрити

Німецькі правила дорожнього руху

Вирушаючи в Німеччину на власному транспорті або плануючи користуватися в цій країні орендованим автомобілем, потрібно враховувати особливості місцевих правил водіння. Розмітка, знаки, сигнали світлофорів можуть істотно відрізнятися від українських. Втім, як і розміри штрафів за порушення. Тому слід вивчити правила дорожнього руху в Німеччині.

Правила дорожнього руху в Німеччині

Загальна інформація

Заздалегідь уточніть, чи діють ваші українські водійські права на території Німеччини.

І Німеччина, і Україна підписали Віденську конвенцію про дорожній рух 1968 року. Положення про взаємне визнання документів закріплено у ст. 41 цього акта. Це означає, що водійське посвідчення нового взірця (видане після 2011 року) визнається в Німеччині без обмежень.

Якщо у вас посвідчення водія старого зразка, то перед тим, як вирушати в Німеччину, доведеться оформити міжнародні права.

До речі, в Німеччині вже з 17 років можна водити машину, але до повноліття (18 років) цим правом можна користуватися лише в супроводі досвідченого наставника. Ті, хто вперше отримують права, два роки перебувають на випробувальному терміні й тільки при відсутності серйозних порушень отримують постійне посвідчення.

Перед поїздкою до Німеччини водієві доведеться позбутися від саморобного тонування на лобовому і передніх склах, оскільки у ФРН вона заборонена. Замість плівки потрібно не забути наклеїти стікери з логотипами UA.

Також повинна бути аптечка європейської комплектації з діючим терміном придатності. Причому зберігати її потрібно в салоні, а не в багажнику, як заведено у нас.

Правила дорожнього руху в Німеччині

Обов’язково повинні бути в наявності й в зручному доступі аварійний знак, побутовий електричний ліхтар, запас лампочок і запобіжників, а також вогнегасник.

Функція навігатора, що дозволяє розпізнати, в якому місці встановлено камеру спостереження за дорожньою обстановкою, повинна бути відключена. Варто врахувати, що в Європі заборонено перевезення навіть вимкнених радар-детекторів.

Перед тим як вирушати в ФРН, потрібно придбати страховку («Зелена карта») і перевірити рівень З системи вихлопних газів.

Вам можуть знадобитися такі телефонні номери:

 • поліція: 110;
 • екстрені служби: 112;
 • допомога німецького автоклубу: 19211;
 • довідка Infoexpert: 0190-87-22-50;

Знаки та світлофори на німецьких дорогах

Німецькі дорожні знаки та їх значення практично ідентичні українським. Але невеликі відмінності все ж є. Наприклад, знак зупинки автобуса у ФРН виглядає зовсім по-іншому: в центрі жовтого кола з зеленим обрамленням нанесена велика чорна літера H. Напис Umleitung на жовтому фоні говорить про об’їзд.

Місцеві світлофори нічим особливим не відрізняються від українських, крім стаціонарних табличок зі стрілками, що дозволяють правий поворот. Якщо загорівся червоний колір, але є така табличка, можна продовжувати рух, зрозуміло, пропустивши інших учасників.

Розмітка на дорогах в Німеччині ідентична українській.

Користуватися телефонним зв’язком за кермом дозволено тільки при включеному обладнанні Hands Free. Ви ризикуєте отримати штраф, навіть коли просто тримаєте в руці мобільний телефон, знаходячись в автомобілі з запущеним мотором.

На автобані аварійний трикутник встановлюється на відстані 100 метрів від машини. Пасажири та водій після аварії повинні покинути автомобіль і до приїзду поліції перебувати в безпеці за огорожею/відбійником.

Швидкість і її обмеження

Правила дорожнього руху в Німеччині

Для німецьких доріг встановлено наступний швидкісний режим:

 • в населених пунктах – 50 км/год;
 • за міською межею – 100 км/год;
 • на автобанах – без обмежень, але з рекомендацією не перевищувати 130 км/год;
 • при обмеженій видимості – 50 км/ч.

Попри істотні послаблення, на половині швидкісних доріг вже діють суворі обмеження в межах 80-130 км/ч. Транспортним засобам з максимальною швидкістю менше ніж 60 км/год виїжджати на такі магістралі категорично заборонено.

Нюанси маневрування

Їздити по узбіччю в ФРН суворо заборонено. Це простір за межами проїжджої частини місцевими правилами призначене тільки для вимушеної стоянки. Однак особливості цих правил дозволяють використовувати узбіччя при дорожніх заторах, якщо над ними встановлений спеціальний світлофор.

 • Перешикування з різних рядів здійснюються за принципом «застібки-блискавки», коли водії з лівого і правого рядів проїжджають, чергуючись один за іншим. За порушення цього правила передбачений штраф розміром до 20 євро.
 • Обгін справа допускається, але з двома застереженнями: швидкість руху в смузі зліва не перевищує 60 км/год, а різниця швидкостей автомобілів не перевищує 20 км/год.
 • Залишати автомобіль, який знаходиться у пробці, заборонено.
 • Перебудовуватися перед перехрестям теж заборонено. При звуженні дороги перестроювання виконується за вже згаданим принципом «блискавки».
 • Рухатися слід строго у своєму ряду. Якщо проглядається попереду пробка, перебудовуватися в ряд, який рухається швидше, не можна.
 • Зупинка, розворот, рух заднім ходом на автобані та резервної смузі (лівій), призначеної виключно для обгону, суворо забороняється.
 • З’їзд та виїзд з дороги можна лише в місцях, позначених як Ausfahrt (в перекладі з німецького означає “з’їзд”).
 • Забороняється користуватися покажчиками повороту при виїзді на «коло».
 • До речі, проїжджати повз автобус, який зупинився на зупинці, дозволяється зі швидкістю до 7 км/ч. Якщо водій автобуса включив покажчик повороту при наближенні до зупинки, обганяти його вже категорично не можна.

Платні дороги

Проїзд по автобанах оплачується покупкою абонемента (спеціальної віньєткою) на конкретний період часу:

 • 10 діб – 10 євро;
 • 60 діб – 22 євро;
 • один рік – близько 130 євро.

Крім загального збору, оплачується проїзд за окремими напрямами та в тунелях:

 • тунель Warnow – від 3 до 3,7 євро (залежно від сезону року);
 • тунель Herren – 1,7 євро;
 • високогірна траса Rossfeld – 8 євро.

В’їзд в екологічні зони, що позначаються як Umweltzone, обов’язково оплачується. У центрах техінспекції (TUV) купується стікер Plakette, який клеїться на лобове скло з внутрішньої сторони. Вартість такої наклейки варіюється від 5 до 15 євро. В’їзд в зелену зону без неї карається штрафом в розмірі 40 євро.

Стоянки та заправки

У німців стоянкою вважається зупинка на 3 хвилини. У великих містах паркування в основному платні. Аналогічно українським вони позначаються синім знайомий з великою білою літерою P в середині.

Один годину в середньому коштує 1 євро. При цьому використовується два варіанти оплати:

 • за певний проміжок часу, коли оплата виконується попередньо;
 • за фактом, коли розрахунок здійснюється на виїзді.

Автомат видає талон з двох частин. Велику слід залишити під лобовим склом, а маленьку з відміткою про оплачений час можна взяти з собою.

На деяких паркінгах стоянка для тих, хто придбав Parkscheibe або «паркувальний диск» до 2 годин безкоштовна. На цьому пристрої потрібно виставити час початку парковки, і відразу стане видно, коли стоянку слід покинути. Цей девайс також кладеться на панель під скло. Як правило, придбати його можна на автозаправках.

До речі, на німецьких АЗС спочатку заправляються, а потім розраховуються.

Керування в нетверезому вигляді

Водіння в нетверезому стані у ФРН, як і в будь-якій іншій країні, заборонено. При водійському стажі до двох років або віком водія до 21 року дозволений рівень алкоголю в крові – нуль проміле. Для всіх інших – 0,5.

Якщо в крові водія міститься від 0,3 до 0,5, справа обмежиться усним попередженням. Зрозуміло, за умови, що ніякого порушення він не скоїв.

Якщо рівень етилу в крові перевищує встановлену норму, на водія накладається штраф у розмірі 500 євро. За повторне порушення штрафна санкція подвоюється, а водій позбавляється прав до 3 місяців. Третє загрожує вже виросли до 1500 євро штрафом і позбавленням водійського посвідчення на той самий строк.

Якщо в крові виявиться понад 1,1 проміле, то крім штрафу водієві загрожує тюремне ув’язнення терміном на 6 місяців і позбавлення прав керувати автомобілем терміном на 5 років.

Взаємовідносини з пішоходами та велосипедистами

У Німеччині заведено поважати пішоходів і велосипедистів. Якщо на світлофорі загориться сигнал дозволяє рух, німецький водій завжди дочекається, поки всі пішоходи не перетнуть дорогу.

При перетині велосипедних доріжок та пішохідних переходів слід бути гранично уважним. Обганяти велосипедиста можна лише, якщо дозволяє бічний інтервал: за правилами відстань між автомобілем і велосипедистом повинно бути не менше півтора метра.

Особливості перевезення пасажирів

Не тільки водій, але і всі без винятку пасажири зобов’язані пристібатися ременями безпеки. Кількість пасажирів не повинна перевищувати кількості посадкових місць.

Перевезення дітей без спеціального дитячого крісла обмежується однією з умов:

 • вік менш ніж 12 років;
 • зріст нижче 150 див.

Штрафні санкції

Німецька поліція може штрафувати на місці лише за незначні порушення. Такий штраф можна відразу сплатити за допомогою карти. При відмові виконати вимогу автомобіль може бути конфіскований.

Найбільш поширені штрафи та розцінки на них представлені в таблиці:

Порушення ПДР Розмір штрафу (€) Примітки
Недотримання дистанції від 20 до 400 Розмір визначається швидкістю
Обгін в зоні заборонного знака 150
Обгін з правого боку 100 Межами населеного пункту
Проїзд на червоне світло світлофора 90 Червоне світло вкл. менше ніж 1 сек.
200 Сигнал вкл. більше ніж 1 сек.
Порушення правил паркування 20 На пішохідних переходах і велодоріжки
60 У місцях для спецтранспорту
Розворот в тунелі 40
Рух по узбіччю 75
Використання протитуманок замість фар ближнього світла 10 Якщо немає туману
Рух без включеного ближнього світла 60 За межами населених пунктів в умовах поганої видимості із-за туману, дощу або снігу
Їзда без фар в темний час 20 Поширюється також на брудні фари
Рух по зустрічному напрямку автобану 75 При виїзді/з’їзді
130 По узбіччю
200 По зустрічному напрямку
Створення перешкод для пішоходів/велосипедистів 60
75 З ризиком ДТП
Участь у перегонах на дорогах загального користування 400
Використання авто з висотою профілю гуми менше ніж 1,6 мм 50
Ремінь безпеки

30 Не пристебнутий дорослий
40 Не пристебнутий дитина
50 Не пристебнуті кілька дітей
Покриття номерів склом або плівкою 50

Звичайно, штрафів у німецьких ПДР набагато більше. Але навіть цей короткий список дозволяє оцінити розмір застосовуваних до порушників санкцій. Особливе місце в них займають штрафи за перевищення швидкості, розміри яких ми винесли в окрему таблицю.

Перевищення швидкості до (включно км/год) Величина штрафу в межах населеного пункту Величина штрафу за межами населеного пункту
10 15 10
15 25 20
20 35 30
25 80 70
30 100 80
40 160 120
50 200 160
60 280 240
70 480 400
Більше ніж 70 680 600

Як бачимо, це порушення карається особливо суворо, тому будьте обережні.

Популярні запитання

Який маркування повинні бути зимові шини для поїздки до Німеччини?

Колеса слід взувати в зимову гуму з маркуванням M+S, M&S, M. S. або з піктограмою у вигляді гори (альпійський символ – Alpine-Symbol) або трикутника зі сніжинкою.

Правила дорожнього руху в Німеччині

Чи можна їздити на шипованих шинах?

Ні, шипи вже давно заборонені на всіх дорогах, за винятком однієї траси: Bad Reichenhall — Lofer. У гірських районах взимку потрібні ланцюги протиковзання, про що повинні попереджати спеціальні знаки.

Обов’язково мати в машині сітловідбивчий жилет?

Для водія обов’язковий жилет червоного, жовтого або оранжевого кольору. Тримати його потрібно під сидінням або в задній кишені крісла. Для пасажирів, мати його бажано, але не принципово.

Як поступати дорогу швидкої в Німеччині?

Діє правило «рятівного коридору». При заторі, який викликаний подією, водії правого ряду зміщуються на правому узбіччі, а лівого – притискаються до лівого краю проїзної частини. Утворився коридор використовують поліція і швидка допомога. Займати цю вільну смугу не можна, навіть якщо спецавтомобілі вже проїхали до місця події. Німці привчені до порядку і в будь-якій ситуації поступаються дорогу швидкої.

Висновок

Правила поведінки на дорогах в Німеччині мало відрізняються від українських. Єдина суттєва різниця стосується суворості дотримання дистанції між автомобілями. У нас немає таких критеріїв.

Вражає висока «вартість» порушень. Але в плані покарань є і ще одна відмінність.

У Німеччині працює система реєстрації порушень, за більш тяжкі з яких нараховуються штрафні бали – так звані пункти. Навіть при незначному порушенні можуть позбавити прав, якщо за різні порушення в певний період часу накопичиться вісім таких пунктів. Це стосується і водіїв з України. Водійські права забрати не можуть, але заборонити керувати автомобілем на німецькій території – запросто.

Німецький Автобан. Що потрібно знати: Відео

Статті по темі