Меню Закрити

Навчання в Польщі для іноземців: умови і можливості

Більшість батьків прагнуть створити дітям кращі умови життя. Але коли підліток закінчує школу і хоче продовжувати навчання, багато сімей стикаються з суворою реальністю: коштів для оплати навчання немає, а на бюджетні місця конкурс дуже великий. Замість того, щоб відмовлятися від освоєння цікавої, затребуваної на ринку праці професії, рекомендуємо дізнатися про можливості, які відкриває навчання в Польщі для іноземців у 2023 році.

Навчання в Польщі для іноземців

Особливості та плюси польської освіти

Порівняння підходів до навчання нового покоління у країнах колишнього соцблоку показує, що система освіти в Польщі — одна з найсильніших. Це підтверджує дослідження компанії Economist Intelligence Unit.

У 2014 році польська освіта зайняла 4-е місце в рейтингу країн Європи і 10-е у світі.

Поки пострадянські установи продовжують практикувати типовий підхід, в Польщі діє безліч прогресивних методик і програм навчання.

 1. До інших переваг навчання в Польщі слід віднести:
 2. Використання західної моделі навчання, інтегрованої в Болонську освітню систему.
 3. Визнання польських дипломів у 47 країнах світу.
 4. Відповідність матеріальної та навчально-методичної баз європейським стандартам.
 5. Висока кваліфікація викладацького складу.
 6. Доступна вартість.

У освітньої системи Польщі багатоступенева структура. Процес отримання обов’язкової освіти починається в 6-річному віці та триває 9 років (6 — у початковій школі та 3 — в гімназії).

Потім молодь відправляється в ліцей і технікум. Деякі вирішують продовжувати навчання у ВНЗ і роблять наукову кар’єру. Максимальна тривалість безперервного навчання становить 22 роки.

Система дошкільної освіти

З 1999 року в Польщі діє європейська система дошкільної освіти. Її основна мета — оцінити та розвинути інтелектуальний потенціал малюка, підготувати його до школи, навчити адаптуватися в новому середовищі, допомогти сформувати корисні навички й звички. Поряд з цим педагоги прагнуть зберегти індивідуальні особливості дитини.

Дитячі садки можуть бути державними (муніципальними) і приватними. Приватні установи використовують більш широку програму навчання, групи в них менше, що дозволяє приділяти більше уваги кожній дитині, матеріальна база краще.

Однак не варто сумніватися в рівні муніципальних садів — держава приділяє серйозну увагу сфері навчання майбутніх громадян.

За відвідування приватного дитячого садка батьки платять 80-200 євро щомісяця, в муніципальному установі можна вкластися в 50 євро.

Батьки самі вирішують, чи буде малюк ходити в дитячий сад. І лише за 1 рік до вступу до школи вони зобов’язані відправити його в дошкільний навчальний заклад. Майбутні першокласники отримають навички читання та письма, що позначиться на якості подальшого навчання.

Система середньої та середньої професійно-технічної освіти

Багатьом відомі переваги польської вищої освіти, ідея ж відправити дитину на навчання в цю країну після 9 класу поки не так популярна. Проте варто взяти до уваги гідності польської середньої освіти:

 1. Сертифікат випускника визнається всіма країнами Європейського союзу і дозволяє поступити в будь-який європейський університет без нострифікації диплома.
 2. Середня освіта безкоштовно для українців і інших іноземців.
 3. Для вступу в середні навчальні заклади Польщі не треба складати іспити. Основні вимоги: базове знання польської мови та середній бал в атестаті не нижче 8.
 4. Доступна вартість гуртожитку, пільги на харчування, безкоштовна медична страховка та мовні курси.

Щоб отримати середню освіту, потрібно закінчити ліцей або технікум і здати «матуру» — комплекс іспитів, який виявляє рівень знань випускника. Тестування складається з:

 • усної частини (польський та іноземна мови);
 • трьох письмових іспитів з обов’язкових дисциплін (польський та іноземна мови, математика):
 • трьох предметів на вибір.

Результат екзамену оцінюється в процентною шкалою. Мінімальний рівень – 30 %.

Вибір закладу залежить від поставленої мети. Ліцей — це трирічна загальноосвітня польська школа, класи в якій мають різний нахил (іноземні мови, хімія, математика та інше). Якщо ви не просто хочете дати дитині середню освіту, але і забезпечити її затребуваною професією, варто витратити на рік більше і подати документи в технікум.

Як працюють поліцеальні школи в Польщі

Один з найпростіших способів легалізації тривалого проживання в країні — навчання у так званій поліцеальній школі (аналог коледжу, в який можна вступити після ліцею). Навчання в цьому спеціалізованому закладі дозволяє опанувати сучасною спеціальністю та отримати візу з правом працевлаштування.

Поліцеальні школи роблять акцент на отриманні практичних навичок, відводячи мінімум часу на теорію і предмети, що безпосередньо не пов’язані з майбутньою професією. Перелік спеціальностей створюється з урахуванням потреб ринку праці та контролюється державними органами. Завдяки цьому випускник отримує професію, на яку дійсно буде попит.

Стати учнем поліцеального коледжу можуть повнолітні здобувачі з середньою освітою. Набір здійснюється двічі на рік (влітку та взимку). Найчастіше навчання проводиться на безкоштовній основі. Для вступу не потрібно складати іспити. Тестування проводиться в кінці кожного семестру.

Студент вибирає зручну форму навчання: очну, заочну і вечірню. Виділяючи лише кілька днів на місяць, він за 1-2 роки отримає безкоштовну освіту європейського рівня і освоїть цікаву, сучасну професію. Все це час можна працювати.

Система вищої освіти

В Польщі функціонує 130 державних та 320 приватних ВНЗ. Після того, як у поляків з’явилося більше можливостей навчатися в країнах ЄС, в польських вишах звільнилися місця для білорусів, українців, казахстанців і інших вихідців з СНД.

Оскільки Польща бере участь у Болонському процесі, студенти отримують освіту на рівні бакалавра (3 роки), магістра (додатково 2 роки) та інженера (4 роки).

Вищу освіту в Польщі за юридичними спеціальностями та психології можна отримати тільки у форматі магістратури (5 років).

Якщо студент планує займатися дослідницькою роботою, він направляється в польську аспірантуру, де перед ним відкриваються широкі для академічного зростання. Докторантура та аспірантура — це форми післядипломної професійної освіти, тому навчання проводиться тільки за дипломної спеціальності.

Польські ВНЗ не встановлюють вікових обмежень для студентів. Всі заклади беруть активну участь у працевлаштуванні випускників, тому проблем з пошуком роботи не виникає.

Багато університетів беруть участь у міжнародних програмах з обміну студентами. Це дає можливість провести один рік у навчальному закладі іншої країни, отримати унікальний досвід і знання.

Вимоги до знання мов

У деяких навчальних закладах навчання проводиться на українській мові. Якщо така послуга не надається, потрібний сертифікат, який підтверджує знання мови, на якому планується навчання. Для вступу на польськомовні програми рівень володіння мовою має бути не нижче В1. Деякі університети обмежуються співбесідою по скайпу.

При відсутності сертифіката студент може записатися на короткострокові (1-2 місяці) курси польської мови безпосередньо при університеті. Більш тривала програма навчання передбачена для тих, хто хотів би краще освоїти мову і швидше адаптуватися в польському суспільстві.

Іноді польські консульства організують безкоштовні мовні курси. Наприклад, для українців заняття проводять викладачі, відряджені Осередком розвитку польської освіти за кордоном

Якщо студент віддає перевагу навчання англійською мовою, він повинен отримати міжнародний сертифікат TOEFL або IELTS з рівнем В2.

Як і у випадку польської мови, можна влаштуватися на курси англійської мови при університеті. Знання мови стане в пригоді при участі в програмах обміну студентами.

Як вступити до польського університету

Щоб вступити в польський ВНЗ, потрібно вибрати спеціальність, навчальний заклад, вивчити інформацію на офіційному сайті, і з’ясувати:

 1. Які документи потрібні для подачі заяви.
 2. Як доставити пакет документів (поштою, в електронному вигляді).
 3. Які терміни подання.
 4. Чи потрібен апостиль.
 5. Як відбувається перерахунок балів.
 6. Передбачені іспити.

Багато навчальних закладів не проводять екзаменації, відбираючи студентів на підставі середнього балу по атестату, співбесіди або тестування з профільних предметів. Після зарахування видається Zaswiadczenie o przyjęciu cudzoziemca na studia. Цей документ буде потрібно при оформленні візи і посвідки на проживання.

Скачать (PDF, 102KB)

У власників Карти поляка практично ті ж права, що у польських громадян. Наприклад, вони можуть складати іспити на батьківщині з Картою поляка через консульство:

 • дочекавшись оголошення про початок набору на сайті консульства (лютий-березень), потрібно заповнити анкету;
 • при подачі документів відбудеться співбесіда з консулом польською мовою. Він поставить питання про історію та культуру країни;
 • іспит проводиться в середині травня. Потім документи потрібно передати представнику ВНЗ;
 • студента візьмуть на безкоштовну форму навчання зі стипендією приблизно у 200 €.

Перелік документів

Для вступу в польський ВНЗ потрібно мати:

 • документ про освіту, перекладений на польську мову з нотаріальним засвідченням або підтвердженням відповідності в польському Консульстві: при вступі на бакалавріат це атестат зрілості (якщо документи подаються після 11 класу, атестат повинен бути отриманий не більше трьох років тому), на магістратуру – диплом бакалавра);
 • копію та оригінал закордонного паспорта;
 • медичну довідку, перекладену на польську. Вона може бути підписана одним лише терапевтом, спеціальна форма не передбачена;
 • копія страхового поліса або страховка в польському Національному фонді страхування життя і здоров’я (NFZ);
 • 3 фото 35 × 45 мм;
 • мовні сертифікати;
 • підтвердження оплати навчання за перший семестр.

Якщо студент не є громадянином ЄС, йому потрібно студентська віза. Це ж вимога діє і для українців – безвізового режиму 90/180 недостатньо, щоб залишатися в Польщі протягом навчального року.

Для отримання потрібно до загального пакета візових документів подати в Консульство:

 • оригінал і копію підтвердження зарахування в навчальний заклад;
 • підтвердження оплати навчання за термін запитуваної візи;
 • довідку, що підтверджує фінансову спроможність (виписка з рахунку, спонсорський лист і так далі).

Майбутнім першокурсникам консул видає візу тільки на перший семестр навчання.

Від чого залежить вартість навчання

Як правило, студенти, які не є громадянами ЄС, повинні оплачувати навчання у виші. Виняток становлять власники Карти поляка і ті, хто отримав притулок у Польщі. Вартість навчання в державному університеті дорожче, ніж у приватному.

Середній розмір щорічної оплати становить, в євро:

 • 1 000-3 000 навчання на ступінь бакалавра або магістра;
 • 3 000-4 000 за навчання в докторантурі та стажування фахівців;
 • 3 000 – професійні курси.

Студенти можуть звернутися до ректора з проханням надати знижку на навчання.

Час від часу державні вузи проводять конкурс безкоштовних місць для іноземців.

Приватні університети нерідко пропонують «дуальну» освіта, тобто студент під час навчання підробляє на підприємстві, яке сплачує за його навчання.

В якому виші краще вчитися

Багато польських міст мають давню історію, а їх університети — солідну репутацію. Хтось впевнений, що кращу освіту дають тільки у ВНЗ Варшави, інші хотіли б навчатися в менш галасливому місті. Як правило, при виборі університету абітурієнти враховують декілька факторів:

 1. Престиж закладу.
 2. Спеціальність.
 3. Вартість навчання.
 4. Місто.

Згідно з рейтингом навчальних закладів, опублікованих у 2017 році газетою ” Dziennik Zachodni, перше місце належить Варшавському університету.

 • З 30 найкращих закладів країни в списку знаходиться 6 столичних ВНЗ. Саме у Варшаві найбільша концентрація міжнародних компаній, в яких постійно потрібні співробітники та студенти на підробіток.
 • У Катовіце — головному місті Верхньосілезського промислового регіону — одна з кращих в Європі фінансових шкіл. Випускники Катовіцької школи економіки — провідні фахівці у сфері маркетингу, IT, міжнародної торгівлі та ведення переговорів. У ВНЗ працює програма міжнародного співробітництва, літні мовні курси і тренінги, закордонне стажування. Ця школа — партнер великих західноєвропейських і британських навчальних закладів.
 • У Вроцлаві діє 27 університетів, які тісно співпрацюють з місцевими органами влади та підприємствами — потенційними роботодавцями. Це динамічне місто цікавий за історією і культурою, високі шанси влаштуватися на хорошу роботу.
 • Познань – ще одне місто студентів. У Познані розташовано 8 державних і 20 приватних ВНЗ, які щорічно випускають понад 40 000 нових фахівців.
 • Краків — найдавніший академічний центр у Польщі. Тут знаходиться один з найстаріших навчальних закладів Європи — Ягеллонський університет. У Кракові проходять цікаві фестивалі, концерти і виставки, працюють сотні філій міжнародних компаній.
 • Популярністю серед українців і білорусів користується Люблін, розташований всього в 100 км від українського кордону. В університетах Любліна навчаються десятки тисяч студентів. Університет Марії Склодовської-Кюрі проводить навчання за більш ніж 200 спеціальностями. У медичному та політехнічному університетах можна отримати освіту англійською мовою.
 • Гданськ, що розкинувся на березі Балтійського моря, — ще один активно розвивається академічний центр країни. У Гданську функціонує 21 ВНЗ з 64 000 студентів.

Надання стипендій та грантів

Враховуючи вартість навчання, для студента важливо будь-яка фінансова підмога. Основні способи знизити витрати — стипендії та гранти на навчання. Грант дозволяє частково або повністю компенсувати витрати, але отримати його непросто. Для цього потрібно показати високий рівень підготовки та захопленості своєю спеціалізацією.

Уряд Польщі заснувало річну стипендіальну програму для молодих дослідників з України, Білорусі та Росії.

Після навчання в польському університеті студент повинен повернутися додому, щоб застосувати отримані знання. Щорічно виплачується 70 таких стипендій бакалаврам і магістрам гуманітарних наук (історія, журналістика, культурологія, соціальна психологія, право). Для участі потрібно подати в польське консульство:

 • заяву;
 • копію диплома;
 • мотиваційний лист;
 • проект дослідження;
 • резюме польською або англійською мовою;
 • перелік академічних публікацій і приклади проектів;
 • мовні сертифікати;
 • інші документи, які переконають комісію призначити стипендію (її розмір становить близько € 320).
  Іноземні громадяни можуть подати прохання про отримання стипендії:
 • від польського уряду (квоти затверджуються міністром освіти);
 • від уряду іншої держави (при навчанні по обміну);
 • про безкоштовну освіту (згідно з домовленостями між державами).

Деякі ВНЗ вводять індивідуальні правила для стипендіатів.

Проходження стажування та практики

Вища освіта в пострадянських країнах «озброює» фахівців теорією, залишаючи практичну сторону навчання практично без уваги. Не дивно, що компанії неохоче беруть на роботу випускників або пропонують низькооплачувані посади.

Європейська система освіти дозволяє почати підробіток за спеціальністю вже на першому курсі. У багатьох вишах крім навчального процесу передбачається стажування і практика.

Деякі університети підтримують програми чергування навчання з практикою: 3-4 місяці студент працює на підприємстві, а потім протягом наступних 4-5 місяців воно оплачує його навчання. Інша схема — три дні навчання, два дні практики.

Є й інші способи набратися досвіду — при кожному університеті працює бюро кар’єр, куди потенційні роботодавці направляють інформацію про вакансії.

Деякі вузи країни беруть участь у програмі Еразмус+, надаючи обдарованим студентам можливість попрацювати в найбільших європейських і британських компаніях.

Термін оплачуваного стажування може досягати 20 тижнів.

Скільки коштує життя в Польщі

Польща не входить в зону євро, тому вартість проживання, їжі та одягу тут нижче, ніж в інших країнах ЄС. Студентський гуртожиток обходиться приблизно у 80– 120 € з людини (в кімнаті проживає 2 – 3 студенти). Скромна однокімнатна квартира коштує від 220 (Лодзь) до 350 євро (Варшава). Якщо іноземець воліє знімати кімнату, витрати складуть 150-180 €.

Щомісячні витрати на їжу залежать від того, де людина планує харчуватися. Якщо він хоче готувати самостійно, можна вкластися в 70 євро, на повноцінне харчування в їдальнях і кафе піде в три рази більше.

Мінімальна вартість 20-хвилинного квитка у Варшаві — 0,80 €. Для регулярних поїздок по місту вигідніше придбати пільговий проїзний квиток на семестр: від 43 євро — ціна залежить від кількості видів транспорту, якими студент буде користуватися. Не у всіх, хто хотів би почати вчитися в Польщі, є такі кошти на утримання. Однак вони можуть влаштуватися на роботу.

Відповідно до польського законодавства, всі володарі національної візи D, які навчаються на стаціонарі, мають право працювати до 25 годин на тиждень. Місцеві центри зайнятості регулярно влаштовують ярмарки вакансій та проводять інструктаж з пошуку роботи.

Висновок

Навчання у польському виші — можливість отримати якісну освіту і знайти перспективну роботу. Аналізуючи цифри, що показують ситуацію на ринку працевлаштування, університети відбирають найбільш затребувані спеціальності та постійно розширюють їх перелік. Всі навчальні заклади прагнуть зайняти та утримати високу позицію в рейтингу. Для цього вони наймають кращих викладачів, застосовують прогресивні методики навчання і дбають про високий рівень зайнятості випускників.

Особливості навчання в Польщі: Відео

Статті по темі