Меню Закрити

Навчання в Польщі для українців

Республіка Польща, яка є найближчим сусідом України, не просто одна зі швидко розвиваються держав Європейського союзу, але і відмінний варіант для планування свого майбутнього. Інтерес українських громадян до даної країні в якості постійного місця проживання завжди був високий, а скасування візового режиму лише посприяла активізації міграційного процесу. Однією з можливостей влаштуватися тут у 2024 році є навчання в Польщі для українців, яке сьогодні стало ще більш доступним і бажаним, чому значною мірою сприяє не надто складний організаційний процес.

Польська освіта для українців

Система польської освіти та її переваги

Чинне польське законодавство поділяє освіту в країні на добровільне та обов’язкове. Перше триває до того моменту, поки дитина не піде в школу. Відвідування дитячого саду або будь-якого іншого дошкільного закладу – індивідуальне рішення кожної сім’ї. А ось навчання в школі вже не обговорюється і є беззаперечним для всіх дітей.

Система освіти в Польщі завжди помітно відрізнялася від тих, які були впроваджені в інших країнах колишнього соцтабору. Виражалося це в великій різноманітності методик і принципів подачі знань і виховання дітей, тоді як педагогічні постулати, скажімо, в СРСР, були досить типовими для всіх шкіл і дитячих садів.

Сьогодні навчальний процес в Польщі значною мірою орієнтований на Захід і мало чим відрізняється від того, який практикується в школах і вузах інших країн Євросоюзу.

Вибір українцями польських навчальних закладів зумовлений наступними перевагами:

  • можливість оформлення ВНЖ;
  • подорожі іншими європейськими країнами;
  • отримання диплома, який визнається більшою частиною світових держав;
  • можливість вступу в деякі навчальні заклади без вступних іспитів;
  • прийнятна вартість навчання;
  • проживання в економічно стабільній країні;
  • високі шанси отримати грант або стипендію, яка покриває витрати на навчання.

При цьому найбільшим плюсом слід вважати те, що, ще студентом, можна починати планувати свою кар’єру в цій державі – окремий дозвіл на це не знадобиться.

Навчання дошкільнят

Турбота про майбутнє дитини починається з дошкільної щаблі. Установи цієї категорії передбачені для дітей 3-6 років. Батькам надається можливість самостійно вирішити, чи віддавати малюка в садок, який спрямованості він повинен бути і який графік відвідувань слід вибрати.

Значна частина дитячих садків у Польщі перебуває у віданні держави. Вони мають попит, всупереч великій кількості дітей у групах, оскільки оплата в них нижче.

Приватні дитячі сади характеризуються зовсім іншим підходом до комплектації груп і більш високою оплатою, однак попит на них є, оскільки, як і в будь-якій іншій країні, у Польщі відчувається дефіцит закладів для малюків.

Останній рік в дитячому саду є «нульовим» класом школи, і він обов’язковий для відвідування всіма 6-річними дошкільниками.

Середня школа і середня професійна освіта

Середній етап процесу навчання ділиться на 2 етапи:

  • 1-3 клас – інтегрований щабель. Характеризується відсутністю чіткого поділу на предмети. Веде заняття тільки один викладач (крім музики, фізкультури, іноземної мови).
  • 4-6 класи – вводиться чіткий поділ на предмети, ключовою фігурою процесу є класний керівник.

Після закінчення шостого класу учні складають тести, мета яких полягає в оцінці знань, не впливає на подальшу долю підлітків. У 1999 році польська школа була реформована, в результаті чого з’явився новий етап навчання молодого покоління – гімназія. В ній навчаються юнаки та дівчата у віці від 13 до 16 років.

Завершується ця щабель здачею іспитів за трьома напрямками:

  • гуманітарне;
  • природничі науки;
  • математика.

Далі (після 9 класу) учні переходять у ліцеї чи коледжі, де проводять останні два роки навчання та отримують професію. Всі охочі можуть продовжити процес навчання, вступивши у вищий навчальний заклад.

Закон нічим не обмежує право вибору школи, але все ж краще зробити його виходячи з місця проживання.

Всі навчальні заклади в Польщі поділені по районах. З цієї причини, якщо у вас є документ, що підтверджує ваше місце проживання, відмовити вам не мають права.

Середня освіта в польщі

Якщо є бажання, можна влаштувати маленького емігранта в українські школи в Польщі. Знайти їх можна в наступних містах:

  • Легніца (поряд з Вроцлавом);
  • Гурово-Илавецк (Вармінсько-Мазурське воєводство);
  • Бартошице (Вармінсько-Мазурське воєводство);
  • Перемишль (Підкарпатське воєводство);
  • Білий Бір (Західно-Поморське воєводство).

Крім цього можна знайти навчальні заклади, де українська мова входить у програму навчання.

Школи після закінчення ліцею

Даний тип школи, який у Польщі називається «поліцеальна», дає можливість отримати освіту за певним профілем. В українських реаліях її можна вважати проміжним етапом між середньою школою та ВНЗ, щось на кшталт технікуму.

Основна увага тут приділяється отриманню практичних навичок в освоюваної професії. Спрямованість знань регулює держава, спираючись на потреби ринку праці. Такий підхід дає гарантію, що випускники будуть забезпечені роботою.

У поліцеальні школи можна поступити тільки після отримання атестата про повну середню освіту. Триває курс навчання приблизно 1-2 року.

В них можна отримати диплом за такими спеціальностями:

  • системний адміністратор;
  • масажист;
  • асистент стоматолога;
  • фахівець у сфері комунікацій та багато інших.

Для українців такий варіант вигідний тим, що, вже маючи на руках диплом за певною спеціальністю, який не є дійсним в Польщі, вони можуть закінчити після ліцейну школу з цієї ж спеціальності та отримати документ європейського зразка.

Вища освіта

Відмінною особливістю навчання у польському виші є той факт, що українці можуть стати його студентами відразу по закінченні 11 класу, тоді як для того, щоб бути зарахованим в німецький університет, доведеться компенсувати різницю у системі середньої освіти.

Ще однією особливістю є те, що в програмі навчання відсутні предмети, що не мають прикладного значення для майбутньої професії – при необхідності їх присутність зведено до умовного мінімуму.

Вища освіта в Польщі поділяється на кілька ступенів:

  • підготовчі курси – передбачені для іноземців, які мають намір пройти навчання польською мовою;
  • бакалаврат – триває 6-8 семестрів, надається абсолютно всіма вишами країни;
  • магістратура – доступна виключно при наявності диплома бакалавра (тривалість становить 3-4 семестри) та для випускників коледжів (триватиме 4-5 семестрів);
  • докторантура – можлива тільки при наявності повної вищої освіти (диплом магістра). Займає 2-4 роки і передбачає, що присвоєння відповідного вченого ступеня передує успішний захист докторської дисертації;
  • МВА – пропонується тільки тими університетами, які підтримують партнерські стосунки з вищими навчальними закладами США, Великобританії. Триває 1-1,5 року, передбачає двомовну програму (польська та англійська). Для вступу знадобиться диплом магістра.

Отримання деяких професій вимагатиме більше часу. Наприклад, навчання студентів-медиків до отримання диплома магістра може тривати 6-7 років у залежності від спеціалізації.

Володіння іноземними мовами

Абітурієнти мають можливість самостійно обрати, якою мовою вони хочуть отримувати знання – польською або англійською. Однак на другому доступні далеко не всі програми.

Одним з етапів вступної кампанії стане тест на рівень володіння мовою. Зазвичай він включає три завдання:

  • аудіювання;
  • читання;
  • говоріння.

При наявності сертифіката, що підтверджує знання польської на рівні В2, проходити тест не обов’язково.

При необхідності слід закінчити курси польської мови, які пропонують практично всі ВНЗ країни. Тим, хто обере програму навчання англійською, доведеться отримати сертифікат про проходження іспиту TOEFL.

Процедура вступу

При надходженні у польські ВНЗ якісь додаткові вимоги до українських абітурієнтів не пред’являються. Умови вступу для них такі ж, як і для поляків. Хоча деякі відмінності в різних вишах Польщі все ж таки існують. При цьому квоти на приймання іноземців не передбачені.

Вступити в польський виш в деяких випадках можна лише на підставі атестата та при наявності грошових коштів. Причому при вступі в медичний університет буде братися до уваги випускний бал з біології, хімії, фізики. А ось при вступі на творчі спеціальності все ж доведеться складати іспит, щоб показати всі свої таланти.

Порядок дій виглядає наступним чином:

  1. Вибір університету.
  2. Підготовка пакету документів.
  3. Подача заяви.
  4. Отримання рішення про зарахування в обраний ВНЗ.
  5. Оплата навчання.
  6. Отримання запрошення з вишу.
  7. Оформлення студентської візи.

Окремої уваги заслуговує вступ у вищу школу з Картою поляка – через консульство. Наявність такого документа дає право заявнику пройти всі необхідні вступні іспити в дипломатичному представництві, не виїжджаючи за межі своєї країни.

Надходження в польський навчальний заклад

Для початку необхідно обрати навчальний заклад і консульство, розташоване ближче всього. Далі слід зробити такі дії:

  1. Дочекатися оголошення про набір. На сайті консульства ця інформація з’являється зазвичай в кінці лютого. Приймання заяв для громадян України зазвичай триває до 10 квітня.
  2. Заповнити анкету. Зробити це можна онлайн, а можна роздрукувати та подати особисто. На момент подачі заяви вступник вже повинен закінчити школу або для нього це останній рік отримання середньої освіти. У будь-якому випадку на 1 жовтня року подачі документів заявнику повинно бути не менше 17 років.
  3. Зібрати пакет необхідних паперів.
  4. Подати прохання в консульство і пройти співбесіду.
  5. Скласти іспит. Зазвичай він призначається на травень.
  6. Дочекатися результатів (1-2 дні).
  7. Якщо для зарахування не вистачає певної кількості балів, доведеться пройти додаткову співбесіду. Якщо і це не допоможе, тоді заявнику буде запропоновано перенести весь процес на наступний рік.
  8. При позитивному результаті справи слід подати повний пакет паперів, які потрібні ВНЗ для оформлення вас у якості студента.

Пакет документів

До збору необхідних паперів слід поставитися з особливою увагою, оскільки їх нестача може серйозно відбитися на термінах проходження всього процесу вступу. Отже, вам знадобиться:

  1. Атестат про закінчення школи з апостилем і перекладом на державну мову Польщі. Якщо навчання ще не закінчена, тоді потрібно докласти табель з оцінками.
  2. 3 фотографії.
  3. Заповнену заяву.
  4. Копія закордонного паспорта. Якщо заявник ще не досяг повноліття, буде потрібно свідоцтво, видане йому при народженні, і згода батьків.
  5. Медична довідка.
  6. Сертифікат на предмет володіння мовою.
  7. Внутрішній паспорт з копією.
  8. Виписка з рахунку про наявність коштів.

Після того як буде прийнято рішення про зарахування та ВНЗ буде надіслано запрошення, можна вирушати в польське дипломатичне представництво, де вам буде відкрита студентська віза.

Скільки коштує навчання в Польщі

Ключове питання, яке хвилює абітурієнтів та їх батьків, це фінансові витрати на навчання. Вони залежать від декількох факторів:

  • обраного університету;
  • спеціальності;
  • мови навчання;
  • приватний виш або державний.

Для порівняння наведемо деякі дані з різних університетів:

Навчальний заклад Спеціальність Вартість в євро
Ягелонський університет Акушерство
Біотехнології
Фізіотерапія
Економіка
4 000
4 000
4 000
2 200
Варшавський університет Журналістика
Право
Фінанси та бухгалтерія
3 000
4 000
2 100
Університет економіки Дієтологія
Лінгвістика
Туризм
1 290
975
967

Можливість вступити до ВНЗ на бюджетне навчання є тільки у наступних категорій заявників:

Вчитися безкоштовно в цьому випадку вони зможуть тільки в державних вишах Польщі. Ніяких обмежень на отримання платної освіти не встановлено.

Куди краще поступати

Успіх вам буде гарантований, якщо ви спочатку зможете правильно обрати навчальний заклад, в якому проведете наступні роки. У цьому допоможе короткий огляд про те, куди краще всього подавати документи:

Гранти та стипендії для студентів

На отримання стипендії можуть розраховувати тільки ті іноземні студенти, які навчаються на бюджеті у якості власника Карти поляка або біженця. Для решти стипендія не передбачена, проте кожен виш регулює це питання самостійно.

Деякі університети заохочують стипендіями відмінників навчання, студентів, які беруть активну участь у житті вузу або мають досягнення у спорті. Також можуть призначатися виплати по інвалідності або незаможним студентам.

Студенти, які отримують платну освіту, можуть запросити один з видів стипендії:

  • від польського уряду – цей вид допомоги щорічно затверджується польським міністром освіти на підставі строго встановлених квот;
  • від урядів інших держав – в даному випадку мова йде про програми по обміну студентами;
  • безкоштовна освіта – зазвичай стає доступним в рамках міжурядових угод.

Особливо талановиті кандидати можуть претендувати на отримання гранту. Однак така можливість найчастіше надається під певний проект, у реалізації якого безпосередньо зацікавлений грантодавець. Стипендії та гранти для українських абітурієнтів можуть стати хорошим шансом хоча б частково компенсувати своє перебування в країні.

Проходження практики та стажування

Найважливіше в процесі навчання – це набуття практичних навичок майбутньої професії. У цьому зацікавлені і студенти, й самі навчальні заклади. Організаційні моменти, пов’язані з вирішенням цього питання, як правило, беруть на себе спеціальні агентства, які функціонують практично при всіх ВНЗ. Їх завдання – залучити до співпраці місцевих і іноземних роботодавців.

Вакансії зазвичай з’являються ближче до весни, щоб влітку всі зацікавлені особи могли приступити до роботи. Варто відзначити, що стажування і практика в польських університетах дещо відрізняється від того, до чого звикли студенти українських вишів. Наприклад, стажування в Польщі обов’язкова тільки для деяких спеціальностей. У більшості ж випадків студент може від неї відмовитися.

Однак це може стати великою помилкою, оскільки саме під час практики молодим людям вдається налагодити потрібні контакти для подальшого працевлаштування в країні.

Вартість проживання в Польщі

Попередньо спланований бюджет дозволить правильно розрахувати кожен місяць проживання в країні. Для цього знадобиться інформація щодо поточних щоденних витрат. Для зручності дані наведемо в таблиці:

Стаття видатків Вартість в євро
1-кімнатна квартира (оренда) 283-385
1 кімната у квартирі (оренда) 190-215
Харчування (на 1 людину) 70
Проїзний квиток у громадському транспорті 24
1 проїзд у транспорті від 0,66
Зв’язок 10
Інтернет 20
Побутова хімія 10

Слід мати на увазі, що починаючи з 2015 року уряд суттєво пом’якшив правила, що стосуються працевлаштування студентів. На сьогодні іноземці, що проходять курс навчання у польському виші, мають право влаштуватися на роботу на підставі студентської візи на весь період навчання, а не тільки на час літніх канікул. При цьому отримувати дозвіл на роботу їм тепер не потрібно.

Підсумки

Польські ВНЗ користуються великою популярністю серед української молоді завдяки територіальній близькості двох країн і приналежності Польщі до Євросоюзу. Система освіти тут дуже нагадує ту, яка сьогодні запроваджена і в Україні. У всякому разі, вступити в польський університет українці можуть відразу після закінчення школи.

Процедура подачі документів залежить від того, чи є у заявника Карта поляка. Власники такого документа можуть подати прохання і скласти іспити в консульстві Польщі, не виїжджаючи за межі України.

Всім іншим доведеться багатоетапний, але не надто складний процес надходження, обов’язковою умовою якого є наявність сертифікату, що підтверджує необхідний рівень володіння іноземною мовою. Плануючи надходження, іноземним абітурієнтам слід дуже уважно вибирати виш, оскільки вартість навчання за однією і тією ж спеціальністю може істотно відрізнятися.

Статті по темі