Меню Закрити

Як знайти роботу в Польщі

Пошук роботи в європейській країні у 2024 році – складне завдання для трудових мігрантів, але Європа щороку приймає тисячі іноземних робітників. Останнім часом здобувачі частіше дивляться в бік Польщі – легальне працевлаштування в цій країні обіцяє гідну оплату праці, можливість оформлення ВНП і безкоштовне медичне обслуговування для всієї родини. До того ж Польща близька до пострадянського простору країн ЄС з точки зору географії та менталітету, а тому мігрантові буде простіше адаптуватися в чужій країні. Робота в Польщі гарантує економічно і соціально вигідні умови.

Робота в Польщі

Які переваги дає працевлаштування в Польщі

Всупереч тому, що Польща дещо програє найбільш розвиненим країнам Євросоюзу за рівнем життя, вона значною мірою випереджає у своєму розвитку країни колишнього СРСР. Якщо спиратися на економічні показники, польський ВВП в даний момент є шостим в Європі.

Позитивна динаміка темпів зростання економіки зберігається, навіть попри світову кризу. У країні стабільно зростає зовнішньоторговельний оборот.

Для подальшого розвитку країні потрібна робоча сила, а тому польський роботодавець пропонує трудовим мігрантам вельми комфортні умови роботи та конкурентоспроможні заробітні плати.

Серед основних переваг роботи в Польщі можна відзначити наступні:

  1. Суворе трудове законодавство. Трудовим мігрантам пропонується офіційне працевлаштування, а разом з ним – гідні умови соціального забезпечення. Трудовий кодекс зрівнює права іноземних та польських робітників.
  2. Лояльне ставлення польських роботодавців до іноземної робочої сили. На відміну від наймачів з більшості інших європейських країн, у Польщі керівники підприємств не ставляться до вихідців з країн СНД як до людей другого сорту.
  3. Проста процедура отримання робочої візи. У порівнянні з іншими європейськими державами, Польща не обтяжує жителів країн СНД зайвими бюрократичними моментами та без проблем видає візи для працевлаштування через свої представництва.
  4. Широкий вибір вакансій в будь-якій сфері економіки. Після вступу країни в Євросоюз значна частина населення виїхала на заробітки в більш розвинені країни Західної Європи. До того ж Польща знаходиться в стадії всебічного розвитку, а тому в даний момент роботу можна підібрати не тільки по здібностях, але і за вподобанням.
  5. Наявність можливостей для працевлаштування працівників з різним рівнем кваліфікації: роботу знайдуть і представники затребуваних професій, і сезонні робітники.
  6. Територіальна близькість до країн СНД. При працевлаштуванні на тривалий термін у мігрантів буде можливість здійснювати поїздки додому.
  7. Своєчасна оплата праці. Зарплату на польських підприємствах не затримують, в той час як в країнах СНД подібна практика перестала бути рідкістю.
  8. Велика кількість трудових мігрантів, особливо з України та Білорусі. Близькість співвітчизників дозволяє ділитися інформацією про умови роботи та вакансії в місцевих компаніях.
  9. Можливість для здійснення повноцінної імміграції. Легально влаштувавшись на роботу в Польщі, надалі можна оформити посвідку на проживання для всіх членів сім’ї, а згодом – отримати польський паспорт.

Як і при переїзді в інші країни Європи, для кращої інтеграції в суспільство та отримання громадянства трудовим мігрантам доведеться вивчити польську мову. І тут можна говорити про додаткове плюсі – вивчення державної мови Польщі вихідцям з країн СНД здасться простим, ніж, наприклад, освоєння данської мови. Багато слова зрозумілі на інтуїтивному рівні.

Способи пошуку роботи в Польщі

Знайти підходящу вакансію і влаштуватися на роботу у польського роботодавця можна як самостійно без посередників, так і через сторонні компанії, що надають допомогу у пошуку роботи за кордоном. Фірм, що пропонують працевлаштування в європейських країнах (євроработу), включаючи Польщу, в даний момент досить багато, але якщо претендент хотів би заощадити, або у нього немає довіри до організацій такого роду, можна скористатися традиційними способами пошуку роботи.

  1. Варіанти пошуку вакансій для шукачів, які перебувають в країні постійного проживання:
    • Запитати поради у родичів і знайомих, які вже побували на заробітках у Польщі. Жителі країн СНД, як правило, прагнуть отримати роботу за кордоном з-за низьких розмірів зарплат та нестачі робочих місць в рідній країні, а тому знайти людину, готового поділитися досвідом, нескладно.
    • Пошукати інформацію в соціальних мережах. Зараз без проблем можна знайти незнайомої людини, який влаштовувався на роботу за кордоном, або групу, присвячену питанню працевлаштування в Польщі. Безпосередньо роботодавців можна відшукати на спеціалізованих ресурсах, наприклад, LinkedIn або GoldenLine.
    • Відвідати інтернет-портали, які спеціалізуються на підборі вакансій для працевлаштування в Польщі. На таких сайтах можна здійснювати дзвінки та записуватися на співбесіду по Skype.
    • Отримати інформацію про вакансії через інформаційну службу EURES.
  2. Варіанти пошуку вакансій для трудових мігрантів, які перебувають в Польщі:
    • Звернутися в польську службу зайнятості, відвідавши офіційний сайт біржі праці.
    • Сходити на ярмарок вакансій, які проводяться в багатьох містах Польщі кілька разів на рік, і де можна поспілкуватися про умови співпраці безпосередньо з роботодавцем.
    • Переглянути оголошення в місцевих газетах з працевлаштування. Можна регулярно перевіряти нові вакансії роботодавців, а також опублікувати власне резюме.
    • Скористатися послугами агентства з працевлаштування.
    • Самостійно відвідати відділи кадрів польських компаній і запитати про наявність вакансій.

Нарешті, якщо своїми силами відшукати роботу в Польщі не вдалося, завжди можна підібрати кадрове агентство, яке зуміє викликати довіру і не попросить занадто великий оплати за добірку вакансій.

Сайти та фірми з працевлаштування у Польщі

Способи здійснення пошуку роботи у польських роботодавців залежать від того, де знаходиться здобувач – в рідній країні або вже в Польщі.

Пошук роботи через фірму-посередника

Простіше шукати роботу, коли претендент вже знаходиться в Польщі – так буде більше варіантів для пошуку роботодавців. А при знаходженні в країні постійного проживання має сенс звернутися до посередників. Їх послуги розцінюються по-різному, вартість може досягати 150 євро.

Проте посередницькі фірми діють швидко, вони юридично підковані, для спілкування з ними не потрібно знати польську мову, вони можуть допомогти в складанні грамотного резюме. Крім того, всі переговори з роботодавцем буде вести посередник, так що це ідеальний варіант для кандидатів, що не володіють мовою.

Пошук роботи через інтернет

В інтернеті діє безліч платформ, з допомогою яких можна підібрати підходящу вакансію для працевлаштування в Польщі. Найбільш відомими є наступні ресурси:

Сайт Короткий опис
Praca.pl На початковій сторінці зручно сайті представлені останні опубліковані вакансії та найбільш популярні “вакансії тижня”. Здійснити пошук вакансій можна по ключовому слову, посади, місту та компанії. На сайті регулярно викладаються новини Польщі. Є опція вибору мови – польської або англійської.
Pracuj.pl Простий в роботі сайт, на якому пропонується здійснити пошук підходящої роботи за кількома критеріями: ключовому слову, посади, компанії. Можна вибрати бажані місто та область Польщі. На головній сторінці розміщена інформація про пропозиції дні.
Praca.gratka.pl Дошка оголошень, що включає в себе також розділ про роботу. Для пошуку знадобиться вказати, яку саме вакансію ви шукаєте (сезонна робота, постійна, договір підряду тощо), якою володієте спеціальністю.
Infopraca.pl Для зручності пошуку вакансій на сайті є розділи “Робота за індустрії”, “Найчастіше шукають”, “Робота по містах”. Внизу головної сторінки є рекомендації з написання резюме та супровідного листа, щодо проходження співбесіди та зі спілкування з роботодавцем.
Gazetapraca.pl Крім стандартного меню пошуку, на сайті є вкладка “Профілі роботодавців”, перейшовши на яку можна ознайомитися з інформацією про роботодавців, які розмістили вакансії. На сайті також публікуються статті на тему працевлаштування.
Praca-tymczasowa.pl Простий сайт без зайвої інформації. Для здійснення пошуку по базі вакансій необхідно написати, яка робота вас цікавить, і в який регіон ви хотіли б поїхати.
Monsterpolska.pl На сайті можна відшукати вакансію, що цікавить регіону, сфері зайнятості, популярним запитам користувачів, популярним компаніям. Також є можливість розмістити резюме і переглянути профілі роботодавців.
Ogloszenia.ngo.pl Портал в розділі “Оголошення” якого можна знайти актуальні вакансії, пропозиції про стажування та участь у волонтерстві. Можна розмістити оголошення про пошук роботи на 7 днів безкоштовно.
Jobs.pl Сайт, який можна переглядати польською, англійською та німецькою мовами. Тут представлені вакансії, відкриті польськими роботодавцями та за межами Польщі.
Olx.pl (розділ “Praca”) Глобальна дошка оголошень, один з розділів якої присвячений пошуку роботи. Вакансії згруповані за сферами діяльності.

Пошук роботи через агентство по працевлаштуванню

Агентства з працевлаштування допоможуть швидко знайти потрібного роботодавця. Офіційні посередники зареєстровані в реєстрі Центрального статистичного управління (Główny Urząd Statystyczny — GUS) і надають свої послуги на безоплатній основі (оплату виробляє роботодавець).

Відомості, опубліковані на офіційному сайті Реєстру, доступні для безкоштовного використання, тому завжди можна перевірити наявність в базі даних агентства, з яким претендент планує співпрацювати.

Найчастіше трудові мігранти звертаються в такі агентства:

Найменування агентства Адреса
OTTO Work Force Siedziba główna (Головний офіс), ul. Szwedzka 5, 55-040 Kobierzyce
Randstad randstad Warszawa, Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa
InterKadra Centrala (Головний офіс), InterKadra Sp. z o.o., ul. Wielicka 50, 30-552 Kraków
EastWestLink (ewl) ul. Aleje Jerozolimskie 144, III piętro, 02-305 Warszawa, Polska

Пошук роботи через Центр зайнятості

Для українців, білорусів і громадян інших країн СНД, які вже проживають у Польщі, є можливість стати на облік на біржі праці. Так можна оформити офіційний статус безробітного і регулярно отримувати повідомлення про нових відповідних вакансії, розміщених місцевими роботодавцями.

Пошук роботи через польські газети

Безкоштовні вакансії від прямих роботодавців публікуються в періодичних виданнях польських газет. Цей спосіб хороший тим, що у кандидата з’являється можливість не тільки переглядати запропоновані вакансії, але і розмістити в газеті власне оголошення, вказавши в ньому побажання до роботи, спеціальність і контактні дані. Текст оголошення краще попросити написати носія мови.

Є і мінус – з моменту подачі оголошення до публікації пройде цілий тиждень. А за термінові оголошення доводиться дорого платити.

Найбільш популярними виданнями є:

  • “Oferta” (щотижнева газета з оголошеннями, в тому числі про роботу);
  • “Gazeta wyborcza” (виходить щопонеділка);
  • “Praca” (додаток до газети “Gazeta Wyborcza”, виходить разом з основним виданням).

Пошук роботи шляхом особистого звернення до компанії

Якщо здобувач знайшов компанію, яка підходить йому за профілем, він може звернутися у відділ кадрів. Якщо на момент звернення укомплектований штат співробітників, співробітник кадрової служби прийме резюме, зареєструє здобувача в базі даних фірми та зв’яжеться з кандидатом, якщо звільниться робоче місце.

Якщо резюме передається секретарю керівника, потрібно попросити розписатися в отриманні паперів. Польські роботодавці віддають перевагу ініціативним працівникам, тому звернення безпосередньо в компанію часто приносить результати. Особистий контакт, і бажано з керівником – це краще, ніж вислану резюме та очікування відповіді.

Які документи необхідно оформити

Щоб представити свою кандидатуру польським роботодавцям і отримати відгук на розміщену здобувачем заявку про пошук роботи, потрібно підготувати:

  • резюме (Curriculum Vitae) англійською або польською (переважно) мовою з зазначенням освіти, спеціальності, особливих навичок, попередніх місць роботи, нагород, рівня володіння польською та іншими іноземними мовами;
  • мотиваційний лист у вільній формі (звернення до майбутнього наймачеві з поясненням того, чому саме здобувач є підходящим кандидатом для вакансії);
  • трудову книжку із записами про попередніх місцях роботи з метою підтвердження досвіду роботи (бажано).

Перш ніж іноземний громадянин зможе поїхати на роботу в Польщу, роботодавець повинен оформити для нього дозвіл на роботу від воєводи (глави місцевого самоврядування) – zezwolenie на práce.

Для цього наймач звертається в повятове бюро і подає заяву про намір найняти до себе іноземця (Oświadczeniе про zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi), після чого отримує від воєводи дозвіл на наймання співробітника.

Наступна таблиця допоможе мати уявлення про те, які бувають види дозволів для легальної роботи в Польщі:

Вид дозволу Сфера діяльності Термін дії Громадянам яких країн може бути оформлено
Дозвіл від воєводи Робота за фахом (для кандидатів, що володіють певною кваліфікацією) для працевлаштування у конкретного роботодавця. 1 календарний рік Будь-яка країна
Дозвіл на короткострокову роботу Робота, виконувана за короткий строк, але не відповідає критеріям сезонної. Звернутися за оформленням такого дозволу може наймачі, які зареєстрували свою діяльність не менше ніж за рік до звернення за документом. Не більше 6 місяців Україна, Білорусь, Вірменія, Молдова, Грузія
Дозвіл на сезонну роботу Туристичні агентства, аграрний сектор Не більше 8 місяців Будь-яка країна СНД

Одним з найбільш важливих документів для працевлаштування в Польщі є польська робоча віза. Це національна віза типу D, що видається на термін понад 90 днів, але не більше 365 днів.

Тип національної візи D05 дає право на роботу в Польщі протягом 180 днів в році, а тип D06 – на здійснення трудової діяльності в протягом усього року. Національна віза дає право:

  • перебувати на території Республіки Польща протягом строку дії документа;
  • пересуватися по території країн Шенгенської зони (не більше 90 днів протягом 180 днів).

Робоча віза оформляється на підставі запрошення від роботодавця і замовляється теж наймачем.

Але отримати візу можна і самостійно – для цього потрібно підготувати такі папери (в оригіналах з ксерокопіями):

  1. Анкета на отримання візи.
  2. Дві фотографії встановленого зразка.
  3. Запрошення на роботу від роботодавця (для оформлення візи терміном на 1 рік) або заяву-доручення (Urzędzie Pracy) від Бюро праці (для отримання візи строком до півроку).
  4. Загальногромадянський паспорт.
  5. Закордонний паспорт з достатньою для поїздки терміном дії.
  6. Медична страховка.
  7. 35 євро для оплати візового збору.

Візова заява буде розглянута протягом 5 календарних днів з моменту його подання. У термінових випадках строк вивчення заявки скорочується до трьох і менше днів, в залежності від дати запланованої поїздки. В особливих випадках термін очікування продовжується до 30 днів, а при відсутності будь-яких документів – до 60 днів.

Крім того, з метою залучення висококваліфікованого персоналу, Польща видає Блакитну карту (Blue card), яка підтверджує одночасно вид на проживання і право на працевлаштування в країні та на території Шенгенської зони.

Значно спрощує процедуру працевлаштування в Польщі Карта поляка (praca w Polsce z Kartą Polaka), тому вигідно перед пошуком вакансій зайнятися її отриманням. Але такий документ можуть отримати лише особи, що довели свої польські коріння та успішно склали тест на знання польської мови та історії.

Наявність Карти поляка дозволяє вибирати з більшого числа пропозицій про роботу і дає знати майбутньому роботодавцю, що:

  • Здобувач говорить по-польськи (отримання Карти поляка можливо лише за умови володіння польською мовою на досить хорошому рівні, щоб без проблем спілкуватися на роботі).
  • Не доведеться оформляти дозвіл на роботу в Польщі Карта поляка сама по собі є дозволом на офіційне працевлаштування в будь-якому місті Польщі.
  • Здобувач оформив довгострокову візу: власникові Карти поляка польська віза видається терміном на 1 рік без необхідності отримання запрошення від роботодавця і виїзду з країни кожні кілька місяців для продовження в’їзного документа.

Нарешті, закінчується оформлення на роботу підписанням трудового договору з роботодавцем вже по приїзді до Польщі.

Слід звернути увагу на те, який укладається контракт. Варіантів кілька:

  • трудовий договір – umowa o prace (може бути “na czas nieokreślony” – безстроковий і “na czas określony” – на певний термін);
  • договір підряду – umowa o dzieło (угода про виконання конкретного завдання, яке передбачає отримання певного результату);
  • договір доручення – umowa zlecenie (umowa zlecenie це найбільш популярний вид угоди на конкретний термін, для виконання робіт по якому протягом півроку можна не оформляти дозвіл на роботу).

Після укладення договору з наймачем той повинен зареєструвати іноземного працівника як платника податків і оформити на нього поліс обов’язкового соціального страхування.

При дотриманні всіх цих умов працевлаштування іноземця в Польщі вважається офіційним – залишається тільки дотримуватися терміни перебування в країні, обмежені дією візи.

Робота в Польщі по біометричному паспорту

З того часу, як між Євросоюзом та Україною було запроваджено безвізовий режим, українці можуть відпочивати, займатися покупками і їздити на зустрічі з бізнес-партнерами без попереднього оформлення шенгенської візи – зараз їм достатньо пред’явити на кордоні біометричний паспорт.

По безвізу дозволяється і влаштовуватися на роботу у польських роботодавців. Єдиною умовою є дотримання розробленій процедурі працевлаштування та наявність необхідних документів.

Зокрема, повинні бути дотримані наступні правила:

  1. У трудового мігранта має бути заява від наймача про намір взяти іноземного громадянина на роботу, в якому були б прописані всі умови праці, терміни виконання робіт, величина зарплати. Замість такого документа дозволено мати при собі дозвіл на роботу.
  2. Якщо українець спочатку приїхав у Польщу за безвізу, не маючи дозволу на роботу, і зайняв вакансію, перебуваючи в країні, роботодавець зобов’язаний звернутися в повятове бюро та зареєструвати заяву про намір прийняти іноземця на роботу. Також можна оформити іноземному працівнику дозвіл на роботу.
  3. По прибутті до місця роботи іноземний працівник повинен підписати у роботодавця трудовий договір або договір цивільно-правового характеру. Останній полягає строго у визначених законом випадках і гарантує працівникові менше прав, ніж трудова угода.
  4. Роботодавець зобов’язаний звернутися в управління соціального страхування (ZUS) для подачі заяви в цілях страхування співробітника та сплати внесків з його доходів.
  5. Якщо іноземний працівник перейде до іншого роботодавця, той має зареєструвати в повятовому бюро заяву про намір найняти співробітника.

Працювати в Польщі без робочої візи з біометричною паспортом дозволяється не більше 90 днів протягом 180 днів, в іншому випадку порушнику загрожує штраф і депортація з країни на термін від півроку до 3 років.

Щоб працювати протягом більш тривалого часу, доведеться оформляти довгострокову робочу візу або отримувати посвідку на проживання, що також можна зробити на підставі біометричного паспорта.

Враховуючи ситуацію, переїзд з метою працевлаштування в Польщі на підставі біометричного паспорта стає справжнім порятунком для громадян, які втратили роботу і для біженців з Донбасу. Останнім за законом навіть не потрібен дозвіл на роботу.

Які професії затребувані в Польщі

Польща гостру потребу в робочих руках. Країні не вистачає кадрів у зв’язку з тим, що продовжується тенденція відтоку польських фахівців в більш благополучні західні європейські країни.

На сьогодні сформувалося 3 напрямки, в рамках яких ось вже 10 років щорічно збільшується потреба в працівниках:

  • сільське господарство: на фермах не вистачає трактористів, комбайнерів, слюсарів з ремонту техніки, збирачів фруктів, овочів і ягід;
  • будівництво житлових будинків і промислових об’єктів;
  • виробничі підприємства (на виробництво меблів, на підприємства харчової промисловості).

Роботодавці зазначених сфер діяльності готові наймати трудових мігрантів з країн СНД бригадами або окремо. Гостро потребують фахівців компанії, що спеціалізуються на:

  • надання медичних послуг. Можна влаштуватися не тільки лікарем – в Польщі потрібен персонал всіх рівнів підготовки;
  • сфері обслуговування (готельний, ресторанний бізнес);
  • розробки програмного забезпечення і надання послуг в області інформаційних технологій (високий попит на програмістів, системних адміністраторів, фахівців із захисту інформації);
  • соціальній сфері.

Досить швидко можна влаштуватися на такі затребувані професії:

  • водій (простіше влаштуватися водієм важкого вантажного транспорту, громадського транспорту), далекобійник;
  • штукатур, а також обробники інших спеціальностей;
  • зварювальник: є можливість отримати роботу в польсько-норвезьких фірмах, де зарплата набагато вище середньої.

Якщо обирати серед пропозицій, що передбачають некваліфіковану працю, для жінок завжди знайдеться робота офіціанткою, покоївки, прибиральницею, екскурсоводом. Попитом користуються няні з хорошим знанням польської мови та доглядальниці з медичною освітою.

Вакансію можна підібрати навіть для пенсіонера: наприклад, заробіток складальника фруктів залежить від кількості зібраних плодів, і до важкої праці силувати ніхто не буде.

Найпростіше в Польщі отримати сезонну роботу, особливо для чоловіків. Але й охочих працевлаштуватися серед іноземних громадян досить багато, оскільки це шанс працевлаштування для сімейних пар, і часто подружжя приїжджають не перший рік.

Якщо вирішено відправитися в Польщу саме на сезон, краще заздалегідь потурбуватися про отримання робочої візи, тому що з настанням сезону консульства і посольства будуть перевантажені.

Слід мати на увазі, що шанси на працевлаштування значно підвищуються у тих, хто володіє польською мовою. Такі співробітники найбільш цінуються високо, і якщо доведеться вибирати між працівником, що говорить по-польськи, і мігрантом, прибулим в країну без знання мови, місце отримає перший.

Рівень зарплат в Польщі

Зарплата у Польщі не висока з точки зору жителів країн Євросоюзу. Приміром, у Німеччині оплата праці в 4 рази перевищує польські оклади.

Згідно з прогнозами, заробітна плата в Польщі досягне середньоєвропейського рівня тільки до 2030 року. Проте, якщо порівнювати з рівнем заробітків населення країн СНД, зарплати на польських підприємствах гідні.

Перш ніж говорити про розміри заробітної плати, слід розібратися з поняттям “зарплата брутто” і “зарплата нетто”. У першому випадку мається на увазі величина оплати праці до сплати податків, у другому, відповідно – після вирахування податків.

Із заробітної плати проводяться такі утримання:

  • внески в управління соціального страхування (Zaklad Ubezpieczen Spolecznych – ZUS);
  • платежі в національний фонд здоров’я (Narodowy Fundusz Zdrowia – NFZ);
  • прибутковий податок.

Мінімальна середньомісячна зарплата в Польщі становить 4300 злотих брутто, а мінімальна погодинна оплата дорівнює 28,10 злотих брутто.

Високі зарплати спостерігаються в наступних воєводствах:

  • Мазовецьке (Варшава) – 5453 злотих;
  • Поморське (Гданськ, Гдиня) – 4442 злотих;
  • Сілезьке (Катовіце, Ченстохова) – 4343 злотих.

Так виглядає рейтинг зарплат в залежності від сфери зайнятості співробітника:

Професія Середня зарплата (злоті)
Програмісти, фахівці в інших галузях IT-сфери 7800
Будівельники 3000-4000
Далекобійники 3500
Муляри 3000
Водії (автобусів, вантажівок) 2800
Столяри 2800
Кухаря 2700
Касири 2500
Електрики 2500
Слюсарі 2400
Швачки 2200
Вчителі 2000
Продавці 1800-3000
Перукарі 1800
Прибиральниці 1600-2000
Візажисти 1500

У порівнянні з минулим роком мінімальний розмір оплати праці підвищився, але влада при цьому зрівняли заробіток за виконання трудових обов’язків у будній і вихідний день. За роботу в нічний час (з 22 до 7 годин) належить доплата в розмірі 20%. Зазначені норми поширюються на польських і іноземних працівників.

В яких містах Польщі краще влаштовуватися на роботу

Наявність тих чи інших вакансій в конкретному місті Польщі буде залежати від основної промисловості воєводства (регіону) і розташованих на його території малих і великих підприємств. В цьому плані найбільш вигідною є робота у великих містах Польщі.

У столиці та інших великих населених пунктах також відкривають філії іноземні компанії, готові наймати громадян країн СНД. Плюсом працевлаштування в такій фірмі буде можливість роботи зі знанням англійської мови. Рівень зарплат у великих містах вище, але і вартість товарів і послуг тут істотно більше.

Незаперечною перевагою таких великих міст, як Варшава, Краків, Бидгощ, Познань і Щецин, є рекордна кількість відкритих вакансій для фахівців високої кваліфікації та некваліфікованої робочої сили. Курортні регіони ідеально підійдуть для шукачів сезонної зайнятості.

Заради працевлаштування на промислових підприємствах краще поїхати в Гданськ і Лодзь – в цих містах і прилеглих селищах розташовано безліч фабрик. В інші регіони Польщі має сенс їхати, тільки якщо іноземець заздалегідь знає, на якому підприємстві бажає працювати.

У маленьких містах дешевше життя – починаючи від вартості житла, закінчуючи цінами на товари першої необхідності. Але в них складно знайти роботу: хороші вакансії доведеться шукати за півроку до приїзду.

Висновок

Роботи в Польщі багато – така ситуація пояснюється переїздом поляків в більш благополучні країни Європи та невелика, в порівнянні з сусідніми державами ЄС, заробітна плата. Роботодавці ради приїжджим працівникам, особливо сформованим бригадам. Уряд також йде на всілякі поступки з метою залучення іноземної робочої сили: без проблем видає робочі візи, забезпечує офіційне працевлаштування, надає соціальні гарантії та дозволяє оформляти дозвіл на проживання всім членам сім’ї робітника.

Найчастіше необхідність позбавляти себе третьої частини зарплати після сплати податків змушує іноземних працівників влаштовуватися на роботу без офіційного оформлення і ризикувати при цьому бути оштрафованим і навіть депортованим з країни.

Якщо метою працевлаштування є трудова імміграція, про нелегальну роботі не може бути й мови: ті, хто порушує трудове законодавство і візовий режим, позбавляються права на оформлення ВНП і отримання громадянства Польщі.

Статті по темі