Популярність отримання освіти в Польщі у 2025 році пояснюється високою якістю навчання і відмінними перспективами в плані подальшого працевлаштування. Система освіти в Польщі повністю відповідає європейським стандартам, отримані випускниками ВНЗ дипломи дійсні у всіх країнах Європейського союзу (ЄС), що значно розширює можливості молодих фахівців і збільшує їх шанси на отримання вигідною і високооплачуваної роботи.
Плюси отримання освіти в Польщі
Вступ Польщі в ЄС ознаменувався значними перетвореннями в усіх сферах життя суспільства, в тому числі й в освіті, яка сьогодні повністю інтегровано в Болонську систему і відповідає вимогам міжнародного стандарту класифікації освіти ISCED.
Висока якість освітнього процесу в польських ВНЗ забезпечується за рахунок:
- обов’язкового використання програм двома мовами – польською та англійською;
- відповідності матеріальної та методичної бази до європейських норм;
- високої кваліфікації професорсько-викладацького складу.
Крім того, отримання освіти в Польщі має такі плюси:
- Вартість навчання, проживання та харчування у Польщі істотно нижче, ніж в інших європейських країнах.
- Студенти польських вишів мають можливість підробляти під час навчання. Їм офіційно дозволяється працювати по 20 годин в тиждень, поки йде навчальний семестр, і повний робочий день під час канікул.
- На час навчання молоді люди звільняються від служби в армії.
- Придбання практичних навичок під час навчання можливе стажування або практика в різних польських або закордонних фірмах.
- Батьки можуть вільно відвідувати студентів кілька разів на рік за гостьовими візами або скористатися правилами безвізу.
Ще один невеликий, але приємний плюс польських університетів – наявність спеціальних служб, націлених на полегшення адаптації та допомога іноземним студентам.
Різноманітність форм навчання в університетах
У польських ВНЗ можна вибрати відповідну форму навчання: тут є як очна, так і заочна навчання. Заочники відвідують заняття на вихідних, з ранку до вечора, 2 рази в місяць. Частина навчального матеріалу дається для самостійного вивчення. Таке навчання платно і в приватних, і в муніципальних закладах.
Крім того, польські університети також можна відвідувати вечорами (вечірня форма навчання) або в індивідуальному порядку за наявності поважних причин (індивідуальне навчання).
Можлива екстернатура – без відвідувань університету, з індивідуальними консультаціями у викладачів і самостійним розбором матеріалу.
Повністю дистанційне навчання (через інтернет) в Польщі пропонується деякими ВНЗ, однак на ділі виявляється не цілком реальним. Мінімум 40% занять студенту все одно доведеться відвідати особисто. Також потрібно буде з’являтися і для здачі іспитів.
Дитячі дошкільні установи в Польщі
Система дошкільної освіти в Польщі, як і у всій Європі, пропонує батькам вибір – віддати дитину в дитячий сад або залишити удома до 5-річного віку. Перед школою відвідувати навчальний заклад все одно доведеться, щоб підготувати малюка до школи та прищепити йому початкові соціальні норми.
Що стосується дошкільних закладів, тут є ясла для зовсім маленьких дітей (з 6 місяців) і дитячі сади (з трьох років). Останні можуть бути як муніципальними, так і приватними. Відрізняються такі садки кількістю дітей у групах, вартістю навчання і можливістю відвідування в літній час.
Віддати дитину в садок можна на повний день або на півдня (до 5 годин в день). Відвідування установи по скороченому графіку не вимагає оплати.
Середні та середньо-спеціальні установи
У число польських середніх навчальних закладів входять як початкові школи з 1-го по 6-й класи, так і середні спеціальні навчальні заклади:
- гімназії (7-9 класи);
- ліцеї (10-12 класи);
- технікуми (10-13 класи).
У будь-яку з установ може вступити іноземний громадянин, при цьому мається на увазі, що жити він буде на базі навчального закладу без батьків. Освіта в державних середньо-спеціальних установах Польщі – безкоштовне, здійснюється вступ без іспитів.
Ліцей – це загальноосвітня польська школа, в якій класи діляться за спеціалізаціями. По закінченні ліцеїв учні складають спеціальний тест – Matura, який показує рівень отриманих ними знань у середній школі. Після цього видається атестат європейського зразка, що дає право на вступ у будь-який вищий навчальний заклад Європи.
Що таке поліцеальні школи
Швидко отримати професію, придбати цінні практичні знання і навички, поєднати навчання з роботою – все це дозволяють польські поліцеальні школи. Такий професійний навчальний заклад для дорослих за пару років навчання готує фахівців у різних сферах – косметологів, техніків, фармацевтів, перукарів, асистентів, флористів та інших.
Навчання може бути платним або безкоштовним, а також з очною, заочною або вечірньою формою. Отриманий в поліцеальній школі Польщі диплом дає можливість учням відразу ж влаштуватися на роботу на території держави або в будь-якій іншій країні ЄС.
Можливість вступу в польський університет
Вища освіта в Польщі доступно не тільки полякам, але і громадянам інших країн, в тому числі й України. Права при зарахуванні до вишу однакові у всіх абітурієнтів, незалежно від країни їх народження.
Вступні іспити складаються при надходженні у вищий навчальний заклад, приватні цього не потребують – достатньо мати хорошу базову освіту і успішно пройти співбесіду.
Після навчання в польському ВНЗ 3-4 роки, студент отримує диплом ліценціата (Licencjat, BA) або інженера (Inzyneir, BSc). Можливе і подальше навчання – більшість вищих навчальних закладів Польщі мають магістратуру. По її закінченні видається диплом магістра (Magister, MA або MSc), з яким можна викладати в будь-якому європейському університеті, або продовжити навчання в аспірантурі.
Вступити в польський ВНЗ можна як на польській, так і на англійській мовах. Причому навчання англійською, хоча і є платним, дає незаперечну перевагу – можливість надалі вільно контактувати з діловими партнерами у своїй спеціальності.
Оцінювання знань і контроль успішності студентів
Система оцінювання в польських ВНЗ – п’ятибальна, тобто 1 і 2 – незадовільні оцінки, а 5 – найвища оцінка. На відміну від російських вищих навчальних закладів, у польських активно використовують «половинки» балів: «4,5» – добре з плюсом, «3,5» – задовільно з плюсом.
Іспити в університетах в більшості своїй усні, рідше зустрічається письмовий контроль знань. У разі, якщо іспит не складено з першого разу, допускається ще 2 спроби перездачі.
В процесі навчання студенти готують курсові та дипломні роботи під контролем наукового керівника. На бакалавріаті учень може уявити реферативний матеріал з певної проблеми, в магістратурі ж необхідно буде провести оригінальне дослідження. Оцінка за роботу також виставляється за 5-бальною шкалою.
Загалом, система оцінювання в польських навчальних закладах пройшла значну реорганізацію з часу вступу країни в Євросоюз. В першу чергу педагоги звертають увагу не на механічне відтворення учнем інформації, а вміння логічно мислити, зіставляти знання, отримані з різних дисциплін, узагальнювати, порівнювати, прогнозувати, застосовувати їх на практиці.
Навчання спрямоване на всебічний розвиток особистості учнів, їх підготовку до подальшого існування в умовах багатонаціонального й багатокультурного середовища (так зване полікультурна освіта).
Отримання стипендій і грантів в університетах Польщі
Навчаючись у польському ВНЗ, кожен студент має право претендувати на стипендії та гранти. Для цього потрібно мати високі оцінки або працювати над перспективною науковою тематикою. Студенти можуть розраховувати на одну з таких стипендій, як:
- соціальна – для членів малозабезпечених сімей;
- спеціальна – для молодих людей з інвалідністю;
- ректора ВНЗ – за успіхи в науковій, спортивній або художньої діяльності (для 10 % студентів);
- міністра науки та вищої освіти Польщі – за видатні досягнення в науці, спорті, мистецтві (1000 стипендій на рік).
Крім того, для студента, який опинився у скрутному становищі, передбачається одноразова матеріальна допомога або допомога.
Для участі у грантах студенту потрібно підібрати відповідну програму, написати мотиваційний лист-заявку і зібрати необхідний пакет документів.
Після співбесіди з представниками фонду або організації, що фінансують проект, буде винесено конкретне рішення щодо можливості надання студенту коштів.
Особливості практики та стажування
Придбання під час навчання практичних навичок – одна з основних цілей будь-якої європейської освіти. Тому стажування і практика для студентів польських університетів – це важлива складова навчального процесу. У всіх вишах Польщі є спеціальні агенції, які надають допомогу в пошуку роботи випускникам та стажувань студентів.
Стажування (практика) у Польщі не обов’язкова, чим відрізняється від звичної університетської практики в країнах колишнього СНД. Ще одна особливість – стажистам на польських фірмах платять щомісячну заробітну плату. За час стажування в провідних європейських компаніях студенти набираються безцінного досвіду, застосовують отримані знання, практикуються в адміністративній роботі.
Можливості для випускників польських ВНЗ
Після закінчення польського вишу випускник має всі шанси працевлаштуватися в Польщі. Місцеві компанії охоче беруть на роботу іноземців, головне, щоб у претендента володіння польською мовою було на високому рівні.
Навчання в Польщі дає студенту право отримати Карту побиту – документ, який підтверджує особу власника та його статус в Польщі. Для іноземного громадянина карта побиту (Karta pobytu) замінює паспорт жителя Європейського союзу і виконує роль візи.
В Європі більше шансів влаштуватися на гідну роботу мають фахівці з польським дипломом в наступних галузях:
- IT-технології,
- інженерія,
- архітектура.
Що стосується України, польський диплом тут зазвичай не дає кандидатові особливих переваг. Винятком буде, якщо фахівець навчався в англомовному ВНЗ, – це може стати великим плюсом для роботодавця.
Резюме
Для того щоб іноземцю сьогодні отримати якісну європейську освіту, зовсім не обов’язково їхати в країни з дорогим проживанням. Навчання в Польщі – як шкільна, так і середня або вища, – обійдеться набагато дешевше, включаючи харчування і проживання учня, а за якістю диплома не буде поступатися всесвітньо відомим університетам Європи. По закінченні навчального закладу випускник буде володіти як мінімум двома мовами – польською та англійською.
Карта побиту, оформлена студентом, допоможе офіційно працевлаштуватися в Польщі й без проблем виїжджати та в’їжджати за межі країни. Використовуючи всі можливості, що дає вища польська освіта – численні стажування, гранти, стипендії, – будь-який студент може домогтися значних результатів, щоб у перспективі забезпечити собі гідне та безбідне життя.