Меню Закрити

Карта поляка: переваги, особливості, нові правила отримання

З 2008 року кожен поляк за національністю, що проживає в колишніх союзних республіках, підтвердивши свої польські корені, може оформити спеціальний статус, який фіксує його зв’язок з польським народом. Підтверджує такий зв’язок у 2024 році популярна в країнах СНД Карта поляка. Причиною популярності є перелік прав і пільг, який у ряді випадків прирівнює власників карток до громадян Польщі, значно спрощує міграцію в країну і навіть дає право на матеріальну підтримку з боку влади.

Карта поляка

Що це за документ

Відповідно до ст. 3 польського закону (Ustawа o Karcie Polaka), Карта поляка (Karta polaka пол.) – це документ, що підтверджує належність до народу Польщі її власника. Вона наділяє власника правами негромадянського характеру, що випливають з вищезазначеного закону. Виглядає Карта поляка ось так.

Варто зазначити, що сам закон був прийнятий ще у 2007 році на тлі серйозних демографічних проблем в країні. Серед декларованих цілей його прийняття і відповідно, цілей видачі картки – зміцнення національних зв’язків з етнічними поляками на Сході, підтримка польської мови, культивування національних польських традицій.

На практиці ж Карта поляка – це інструмент залучення ментально близьких мігрантів у Польщі в цілях поліпшення демографічної ситуації. На початок 2024 року було видано приблизно 200 тис. таких карт. Однак зміни в законі про Карту поляка істотно звужують коло потенційних отримувачів документа.

Хто може отримати Карту поляка

Умови, на яких може бути оформлена картка, обумовлені ст. 2 закону. Згідно з нею, карта видається далеко не всім полякам – стаття передбачає ряд обов’язкових критеріїв, яким кандидат повинен відповідати сукупно. Так, на Карту поляка може претендувати особа, яка:

 • не має польського паспорта, посвідки на проживання і ПМП на території Польщі;
 • має громадянство однієї з колишніх країн СРСР або оформила статус апатрида в одній з цих країн (перелік країн визначено у ч. 2 ст. 2 закону);
 • здатна обґрунтувати свій зв’язок з польською нацією допомогою демонстрації базових знань польської мови, знань польської культури, традицій, звичаїв;
 • здатна довести польську національність своїх предків по прямій лінії (батьків, бабусь/дідусів, прабабусь/прадідусів), або свою активну участь у польській організації національних меншин у своїй країні протягом останніх трьох років;
 • надала польському консулу або воєводі декларацію про приналежність до польського народу;
 • засвідчила, що його предки по прямій лінії не були репатрійовані за угодами 1944-1957 рр. між Польщею і союзними республіками.

Кожному українцю, білорусу або росіянину з польськими коренями, який бажає оформити Карту поляка, необхідно відповідати всім зазначеним критеріям і умовам, які потрібно підтвердити документально. Але якщо всі вимоги закону будуть дотримані, власник картки зможе претендувати на перелік прав і пільг, гарантованих польським керівництвом.

Права і гарантії по Карті поляка

Згідно зі ст. 7 закону, Karta polaka не надає польське громадянство, не дає права на переселення в Польщу або на безвізовий в’їзд на її територію. Однак вона звільняє свого власника від консульських зборів та інших витрат при оформленні національної візи, польського громадянства і пов’язаних з цим документів (ст. 5, 5а закону).

Поряд з цим та відповідно до ст. 6 закону, власник картки має право на:

 • працевлаштування на території Польщі без будь-яких дозвільних документів виключно по самій карті;
 • ведення бізнесу на тих же умовах, що й польські громадяни, тобто без спеціальних дозволів;
 • безкоштовну освіту на території Польщі на тих же умовах, що й польські громадяни, і стипендію, яка передбачена для іноземців, які проходять навчання у польських вишах та інших освітніх установах;
 • безкоштовну екстрену медичну допомогу і лікування в тому ж обсязі, що гарантовано польським громадянам;
 • пільгу у 37 % на громадський та залізничний транспорт;
 • безкоштовне відвідування державних музеїв;
 • пріоритет при подачі заявки на фінансову допомогу на державному або місцевому рівні, що виділяється для підтримки поляків за кордоном.

Грошова допомога

З 1 січня 2017 року зміною у законі була введена ще одна привілея для українців, білорусів, росіян та інших власників Карти поляка – це фінансова допомога. Відповідно до ст. 8а закону, право на таке грошова допомога виникає у тих, хто подає заявку на отримання посвідки на проживання в Польщі. Мета його призначення – підтримка мігрантів та часткове покриття витрат, пов’язаних з облаштуванням побуту на новому місці.

Для його отримання необхідно звернутися в воєводське управління за місцем оформлення посвідки – посібник призначає староста району проживання. Заявку необхідно подати протягом 3 місяців з моменту подачі документів на ПНП – звернення, подані після закінчення цього строку, не розглядаються.
Виплати по Карті поляка призначаються на 9-місячний період на кожного члена сім’ї заявника.

У відповідності зі ст. 8с закону, протягом перших трьох місяців заявник і його чоловік можуть розраховувати на допомогу у розмірі 50% від МРОП в Польщі, а кожен їх неповнолітня дитина – на 50 % від суми, належної його батькам.

З 4-го по 9-й місяць сума допомоги скорочується до 60 % від суми, що виплачується в перші 3 місяці. Враховуючи, що мінімальна зарплата в Польщі становить 2100 zł розмір допомоги буде таким:

1-3 місяць4-9 місяць
% от МРОПсумма% от МРОПсумма
Для заявника і чоловіка501050 zł30630 zł
Для дитини25525 zł15315 zł

Звернемо увагу, що у разі прийняття рішення про відмову у видачі посвідки на проживання виплата допомоги призупиняється, а в разі винесення остаточного рішення право на допомогу втрачається.

Також відзначимо, що виплата допомоги не залежить від працевлаштування, зарплати та розміру інших доходів отримувачів. Однак, в силу обмежених можливостей бюджету, виплата таких посібників триває до тих пір, поки кошти, закладені на це в бюджеті на поточний рік, не будуть витрачені.

Процедура оформлення Карти поляка

Відповідно до ст. 12 закону, Карту поляка видають або консули за місцем проживання заявника, або воєводи, але на території Польщі. Враховуючи це, практику та інформацію, опубліковану посольством, можемо сформувати приблизний покроковий порядок дій. Так, процес оформлення буде включати в себе:

 • збір необхідних документів, що підтверджують підстави для видачі картки;
 • заповнення анкети-внесек (Wniosek);
 • запис на співбесіду в консульський відділ за телефоном або особисто;
 • відвідування консульства або посольства в раніше обумовлену дату з копіями та оригіналами документів та проходження співбесіди;
 • отримання рішення та оформлення Карти поляка.

Звернемо увагу, що зробити Карту поляка в Україні, Білорусі, Казахстані, Литві та будь-якій іншій країні можна в однаковому порядку.

Аналогічний порядок діятиме і при оформленні на території Польщі – в одному з воєводств. Процес оформлення здійснюється безкоштовно. Пропонуємо зупинитися на правилах отримання карти докладніше.

Що потрібно для оформлення

Очевидно, що починати процедуру оформлення стоїть зі збору повного пакета документів на Карту поляка. Список документів буде включати в себе:

 • оригінал і копії закордонного та внутрішнього паспортів;
 • заповнена анкета-внесек з вклеєною фотографією;
 • документальні підтвердження польських коренів заявника або його предків.

Незважаючи на досить скромний пакет документів, особливу увагу слід приділити останнього пункту – доказам польського походження.

Як підтвердити польські коріння

До 23.12.2017 підставою для отримання Карти поляка було польське походження, так і польське громадянство в минулому (як самого заявника, так і його предків). У цих цілях заявники могли уявити, наприклад, військовий квиток предка, його шкільний табель, документи про відбування покарання і будь-які інші документи, де б зазначалося, що заявник або його предок раніше були громадянами Польщі.

В закон були внесені зміни і з 23 грудня 2017 року докази польського громадянства втрачають силу – тепер польські коріння може підтвердити виключно національність.

Це означає, що довідки голосування в Сейм і Сенат, договори купівлі-продажу нерухомості та інші документи, де не вказана польська національність, більше не приймаються.

Серед відповідних документів – свідоцтва про народження, акти цивільного стану, довідки про хрещення та інші документи, де вказано, що заявник або один з його прямих предків – поляк/полька. Це можуть бути також і архівні документи, як польських, так і білоруських (для білорусів), українських або російських архівів.

Знання польської мови

Однією з умов видачі Карти поляка є демонстрація знання польської мови, культури, традицій і звичаїв, тому тим, хто не володіє базовим рівнем польської мови, рекомендуємо записатися на мовні курси.

Будь-яких сертифікатів про рівень знання мови та інших документальних підтверджень представляти не потрібно – перевірка мовних навичок провадиться консулом безпосередньо на співбесіді. Попереднє тестування здійснюється через телефон при прийомі заявки на співбесіду.

Правила заповнення анкети-wniosek

Підставою для розгляду питання про видачу Карти поляка є заява (Wniosek). Завантажити бланк та зразок можна на сайті посольства. Вона являє собою анкету, в якій фіксується основна інформація про заявника.

Заповненню анкети слід приділити особливу увагу, тому що порушення порядку спричинить відхилення клопотання. Нагадаємо, що для заповнення анкети потрібна фотокартка. Вимоги до фото традиційні: актуальна фотографія 35 х 45 мм. Вона вклеюється на першу сторінку анкети.

Розглянемо загальні правила заповнення заяви:

 • wniosek заповнюється виключно польською мовою, крім п. п. 1 і 2 (прізвища та імені), тому, що ці дані вносяться на підставі закордонного паспорта;
 • анкета розділена на клітини – в одну клітку вноситься виключно один символ або цифра, за межі полів і клітин виходити заборонено;
 • заборонені виправлення та закреслювання – записи повинні бути зрозумілими, розбірливими та читабельними;
 • поля, в яких потрібно вибрати один з варіантів, заповнюються галочкою.

Всі документи, які надаються для оформлення картки, прикладаються до зазначеної анкети. Всі дані, внесені в анкету, повинні бути підтверджені документами.

Проходження співбесіди

Зареєструватися для проходження співбесіди можна за телефоном або на сайті e-konsulat.gov.pl. Якщо додзвонитися не вдалося, варто звернутися в консульський відділ особисто. Після цього необхідно з’явитися на зустріч до консула в заздалегідь обумовлену дату і час.

Звертаємо увагу читачів, що співбесіду з консулом проводиться польською мовою. На початку консул зазвичай задає питання, що стосуються біографії – питання можуть стосуватися як самого здобувача, так і його родичів, чиє походження дає підстави для отримання Карти поляка.

Це, як правило, вступний блок питань. Подальша розмова стосуватиметься польської історії, традицій, звичаїв, культури та сучасної політики Польщі. Консул може поставити питання про польські національні свята, про часи виникнення польської держави, про польських королів, першу столицю або, наприклад, нинішній адміністративно-територіальний поділ країни.

Питання також можуть торкнутися відомих поляків, сучасних політиків і будь-якої іншої сфери життя у Польщі.

Видача картки та випадки відмов

При прийнятті позитивного рішення заявнику поштою прийде децизія про видачу Карти поляка. Після цього заявник отримає карту вже через 4-6 тижнів. У виняткових випадках зазначений строк може бути продовжений.

Звернемо увагу, що можлива і відмова – за твердженням самих дипломатів, причиною може послужити:

 • невідповідність головним вимогам – про польську національність, знанні мови, традицій і звичаїв;
 • подача заяви з неправдивими даними або заснованими на підроблених документах;
 • повідомлення у бесіді з консулом неправдивих відомостей про себе або приховування правди;
 • набуття польського громадянства або дозволу на проживання в Польщі;
 • міркування безпеки – наприклад, якщо кандидат представляє загрозу для інтересів Польщі.

Негативне рішення консула, відповідно до ст. 9 закону, може бути оскаржено в Раді по справах поляків на Сході. Скарга подається протягом 30 днів з моменту відмови через консула, який направив негативне рішення. Звернемо увагу, що зазначений порядок діє для всіх шукачів Карти поляка без винятку.

Karta polaka для неповнолітніх

Відповідно до ст. 16 закону, Карта поляка для дитини до 18 років може бути надана лише у випадку, якщо обидва його батьків володіють такою картою і при цьому виявили бажання про видачу її своїй дитині.

Якщо карта є лише у одного з батьків, дитяча картка оформлюється за умови подання особистої заяви консула другим батьком, в якому той погоджується. Виняток допускається подання нотаріально засвідченої згоди.

Звертаємо увагу, що для отримання карти дитиною, яка досягла 16 років, потрібно його згоду. Для повнолітніх дітей, які раніше оформили Карту поляка до досягнення 18 років, анулювання документа відбувається через рік після повноліття. Проте це не виключає можливість подати нові документи для продовження карти.

У разі смерті одного з батьків, який отримав Карту поляка, вона може бути оформлена для дитини за заявою другого з батьків. А в разі смерті обох батьків, оформили картку за заявою опікуна.

Чи можна отримати карту не маючи польських коренів

Основною вимогою для оформлення Карти поляка є польське походження, існує як мінімум два варіанти, коли її можна оформити без польських коренів.

Перший варіант пов’язаний зі зверненням до посередницьких організацій, які, відверто кажучи, не зовсім легальною діяльністю. А саме підготовкою фіктивного родоводу і фіктивних архівних документів із зазначенням в якості родичів поляків.

Організації, що надають допомогу в отриманні таких підроблених документів, не несуть відповідальності за свої дії, тому, що найчастіше підробляють неофіційні архівні документи, які водночас можуть служити доказом польських коренів. Такий спосіб має свої переваги – в максимально стислі терміни замовник отримує пакет документів, що підтверджують польське походження навіть у тих, у кого його ніколи й не було.

Але є і недоліки, наприклад, ціна питання. Як правило, купити Карту поляка, а, точніше, документи для неї, коштує не менше 1 тис. євро. До того ж немає ніякої гарантії, що працівники консульства не зможуть виявити фіктивність. А подання підроблених документів, як відомо – підстава для відмови.

Другий варіант легальний і пов’язаний з вказівкою в законі спеціальної підстави.

Згідно пп. 3 п. 1 ст. 2 закону, підставою для отримання Карти поляка є не тільки польське походження, але й активна участь у польській громадській, волонтерскій або диаспорскій організації в інтересах польської мови і культури на протязі мінімум трьох років.

Довідку про таке активної участі можуть видати, наприклад, “Польський інститут”, “Польський Дім” у Києві, “Спілка Поляків”, “Спілка Польських журналістів, підприємців” або інші організації подібного роду. У цьому варіанті також є свої плюси і мінуси: це, звичайно, легальний, але вкрай тривалий спосіб отримання документів.

Термін дії та заміна картки

Згідно зі ст. 17 закону, загальний термін дії картки становить 10 років з моменту її видачі. Виняток передбачено для пенсіонерів старше 65 років – для них вона видається безстроково. Коли закінчилася Карта поляка, закон дозволяє її продовжити: для цього власнику картки необхідно звернутися до консула для продовження не пізніше, ніж за 3 місяці до закінчення терміну дії документу.

Порядок продовження вимагає від заявника проходження аналогічної процедури, тобто звернення в консульство і подачі анкети-внесека з галочкою про продовження Карти поляка. Повторного збору документів не потрібно – достатньо разом з анкетою пред’явити чинну картку.

Звертаємо увагу, що потрібно також заміна Карти поляка при зміні прізвища. Так як дані документів, що засвідчують особу не будуть відповідати анкетними даними, власник картки не зможе користуватися нею на практиці.

Така заміна потребує подачі анкети-внесека в аналогічному порядку, однак з галочкою про заміну документа у зв’язку зі зміною прізвища. До анкети необхідно додати старі документи, нові документи, а також підтверджують зміну прізвища.

Якщо картка загублена, її відновлення здійснюється у такому ж порядку. Однак до анкети, крім всіх раніше поданих документів про польське походження, необхідно також докласти децизію, а за наявності – копію втраченої картки. В анкеті ставиться галочка про повторну видачу у зв’язку з втратою.

Висновок

Карта поляка – це документ, що підтверджує зв’язок її власника з польською нацією. Його наявність наділяє власника картки рядом виключних прав і пільг, також дає право на отримання допомоги у разі переїзду в Польщу.

Важливо, що отримати її можуть не тільки поляки за походженням, але й особи, які беруть участь в активній діяльності на благо польського народу і польської мови. Однак для отримання важливо вказувати виключно правдиві дані та докладати дійсні документи – інакше висока ймовірність відмови.

Статті по темі