Республіка Польща користується все більшою популярністю у громадян Білорусі, України та інших країн СНД. Їх приваблюють не стільки туризм або шопінг, скільки європейські можливості, які відкриває перед ними ця країна. Тому з кожним роком число іммігрантів у Польщі збільшується. Всім, хто бажає жити в цій країні, навчатися в середніх і вищих навчальних закладах, знайти добре оплачувану роботу, а також тим, хто володіє Картою поляка, знадобиться національна віза в Польщу у 2025 році.
Польська національна віза: що варто знати
Візовий кодекс ЄС визначає довгострокову національну візу європейських держав (час перебування складає понад три місяці у півріччі) як тип D. Претендувати на відкриття національної візи в Польщу можуть іноземні громадяни, які отримали право на навчання (зараховані в польський навчальний заклад), уклали трудову угоду з польським працедавцем або володіють Картою поляка.
Віза D дає право на перебування на території Республіки Польщі від 90 днів до одного року в залежності від мети її відвідування.
Разом з тим національна віза РП дозволяє пересуватися та перебувати і в інших країнах-членах Шенгенської зони, але не довше трьох місяців у півріччя.
За кількістю перетину кордону візи категорії D поділяються на одноразові, дворазові та мультивізи. Зокрема, за одноразовою візою дозволений тільки один в’їзд в країну, дворазова дозволяє зробити це двічі, багаторазова не обмежує право іноземця виїжджати з країни та знову в’їжджати в неї по мірі необхідності.
Оформлення національної візи: необхідні документи
Для відкриття національної візи Польщі необхідно підготувати пакет документів. Процедура оформлення починається з підготовки візової заяви. Бланк анкети для отримання національної візи в Польщу.
При заповненні анкети потрібно виконати ряд умов:
- Бланк заяви на національну візу заявник заповнює за допомогою комп’ютера або ручкою друкованими літерами латиницею (при написанні слів слід скористатися транслітерацією) без помилок і виправлень.
- Заява для отримання візи вимагає внесення персональної інформації про іноземця: ПІБ, рік і місце народження, громадянство і т.д. Вся внесена інформація повинна строго відповідати записам у паспорті заявника.
- Необхідно також вказати інформацію про запланований термін перебування в Польщі, дати в’їзду і виїзду, відомості про організацію, яка приймає, наявність фінансів і т. п.
Детальна інструкція по заповненню анкети для національної візи
- Запис повинен точно відповідати запису у паспорті (у латинській транскрипції).
- Вписують особи, які раніше мали інше прізвище. Якщо ні, поставити знак “-“.
- Запис повинен точно відповідати запису у паспорті (у латинській транскрипції).
- Вписати дату народження
- Вписати місце народження.
- Вписати назву країни, де народився заявник.
- Вписати громадянство, що є в даний час і громадянство, яка клопоче отримав при народженні.
- Зазначити відповідний квадрат.
- Зазначити відповідний квадрат.
- При неповнолітніх вказати прізвище, ім’я та адреса опікуна/законного представника.
- Вписати ідентифікаційний номер (факультативно)
- Зазначити відповідний квадрат.
- -16. Вписати відомості про представлений документ.
- Вписати адресу проживання та контактні дані.
- Заповнити в залежності від фактичного стану. Громадяни України ставлять знак “X” у квадраті “ні”.
- Вписати свою професію в даний час. У разі, якщо заявник в даний час не працює, вписати „не працює”.
- Працюють вписують найменування, точну адресу і телефон роботодавця. Студенти, діти – назва і адреса навчального закладу, школи.
- Зазначити відповідний квадрат.
- Вписати держава призначення (Польща).
- Вписати держава першого в’їзду.
- Зазначити відповідний квадрат.
- Вписати кількість днів, протягом яких заявник хотів би перебувати на території Польщі в період терміну дії візи. (min. 91 днів, max. 365 днів)
- Якщо протягом останніх трьох років заявник мав національні/шенгенські візи, слід вказати номери та терміни дії всіх віз, якщо не мав – Зазначити „ні”.
- Зазначити відповідний квадрат.
- Не стосується.
- Вписати дату запланованого в’їзду на територію Польщі (першого в’їзду – у разі клопотання про видачу багаторазової візи).
- Вписати дату планованого виїзду з території Польщі (останнього виїзду – у разі клопотання про видачу багаторазової візи).
- -32. Вписати дані особи/організації, що запрошує, адресу, телефон.
- Вказати відомості про фінансових засобах.
- Вказати дані громадянина ЄС і ЄЕП, який є членом вашої родини.
- Зазначити відповідний квадрат (якщо стосується).
- Вписати місце заповнення анкети.
- Вписати дату заповнення анкети.
- Вписати місце і дату заповнення анкети. Слід поставити підпис.
Слід поставити підпис у місці: “Я розумію, що для першого мого перебування та наступних відвідувань території країн-учасників вимагається відповідна медична страховка. Зразок заповнення анкети для отримання національної візи в Польщу.
Крім заяви, для національної візи потрібні наступні документи (оригінали та копії):
- закордонний паспорт (потрібна копія першої сторінки). Слід звернути увагу на термін дії паспорта: він повинен бути дійсний ще не менше трьох місяців після закінчення актуальності візи. У паспорті повинні залишатися чистими не менше двох сторінок;
- внутрішній паспорт (ксерокопія всіх заповнених сторінок);
- страховий поліс з мінімальним покриттям 30 тисяч євро. При оформленні мультивізи страховка повинна повністю покривати тривалість першого в’їзду;
- два актуальних кольорових фото (35 х 45 мм) без головного убору, анфас. Обличчя повинно займати від 70 до 80 % фотографії. Фон повинен бути білим. Одне фото слід приклеїти у верхньому правому куті бланка заяви.
Крім того, необхідно представити документи, що підтверджують мету поїздки в Польщу.
Документи, які знадобляться для підтвердження мети поїздки
Обов’язкова вимога для відкриття візи – підтвердження мети поїздки. Особи, які мають польське коріння, можуть скористатися деякими пільгами, але для цього вони повинні мати Карту поляка. В якості бонусу їх чекає національна віза по Карті поляка без реєстрації і звільнення від сплати візових зборів.
Іноземні громадяни, які оформляють візу для того, щоб працевлаштуватися в Польщі, повинні мати при собі оригінал та копію одного з документів:
- дозвіл на працевлаштування від воєводи;
- гарантії приймання на роботу в Польщі від іншого суб’єкта, уповноваженого видавати такі документи для тих видів діяльності, коли не вимагається дозвіл від воєводи (наприклад, на запрошення ректорату ВНЗ);
- заяву про доручення роботи іноземцеві, який має реєстрацію у повятових органах по працевлаштуванню.
Іноземці, які їдуть навчатися до Польщі, повинні пред’явити:
- довідку про зарахування в середній або вищий навчальний заклад (оригінал і копію), у разі контрактної форми навчання – підтвердження оплати за навчання;
- докази достатнього фінансового стану учня (довідка про надання стипендії, лист про спонсорство від одного з батьків, підтвердження їх родинних зв’язків, довідка з місця роботи батьків або виписка про стан рахунку з банку за три місяці).
Від студентів вимагається володіння сумою в 1600 злотих (або її еквівалент в євро чи доларах США) на оплату перебування в країні протягом перших двох місяців. При відсутності медичної страховки вимагається додаткова сума з розрахунку 300 злотих за один день протягом місяця з моменту в’їзду.
В якості документів, що підтверджують мету поїздки, також можуть розглядатися оригінали студентських/учнівських квитків з навчальних закладів, свідоцтва про зарахування на курси. Докладніше про те, як оформляється віза для навчання, читайте в матеріалі “Студентська віза в Польщу“.
Вимоги до неповнолітніх заявників
Відкриття візи іноземним громадянам, які ще не досягли повноліття, має деякі особливості. Такі особи мають додатково надати:
- свідоцтво про народження (копію та оригінал);
- копії батьківських (опікунських) паспортів (при спільній поїздці);
- згода батьків (опікуна), якщо поїздка відбувається неповнолітнім самостійно або з одним з батьків (документ необхідно завірити у нотаріуса).
Здача біометричних даних для отримання національної візи
З 2015 року держави, які входять в Шенгенську зону, посилили вимоги до видачі шенгенських віз, зокрема, була введена обов’язкова здача біометричних даних для заявника (від дактилоскопії звільнені тільки діти до 12 років). Ці заходи спрямовані на посилення безпеки та контролю над мігрантами.
Однак процедури оформлення національних віз у більшості країн ЄС ці нововведення не торкнулися. Тому здавати свої біометричні дані (відбитки пальців, цифрове фото, електронний підпис) для відкриття польської національної візи у 2025 році заявникам не потрібно. Ця вимога стосується тільки тих випадків, коли мова йде про відкриття однієї з шенгенських віз у Польщу.
Як правильно подати документи
Подавати папери для відкриття національної візи можна за вибором в одну із консульських установ Польщі в країні проживання або в найближчий пункт приймання візових заяв (візовий центр) не менше ніж за сім днів до запланованої поїздки. Тут же можна зробити запис на отримання візи.
Візову заяву та пакет необхідних документів кожен заявник повинен подавати особисто. За неповнолітньої дитини заяву підписує батько/опікун.
При наявності в закордонному паспорті батьків запису про неповнолітнього сина або дочки заяву для дитини про відкриття візи все одно подається, а готове дозвіл буде вклеєна в батьківський документ. Візовий збір можна оплатити безпосередньо в день подачі документів.
Процедура подачі документів в консульський відділ
Головна умова подачі заяви та документів в польське консульство – використання послуг e-konsulat. Для цього необхідно в режимі онлайн заповнити заяву та зареєструвати його (без цієї процедури консульство його не розгляне).
Щоб зареєструвати заяву, слід:
- зайти на сайт e-konsulat.gov.pl;
- вказати країну і вибрати потрібне консульство в Україні;
- На сторінці в «Меню» вибрати «Національна Віза – Зареєструйте бланк»;
- ознайомитися з інструкцією, ввести капчу і вибрати «Далі»;
- вибрати відповідну дату для візиту в консульство і «Зареєструватися»;
- заповнити анкету-заяву;
Після того як буде заповнена анкета, слід уважно перевірити (наявність помилок загрожує відмовою у видачі візи) і зберегти. Потрібно враховувати, що на заповнення анкети та реєстрацію відводиться певний час – від 30 хвилин до години. В іншому випадку всі введені дані анулюються.
Заповнену анкету разом з виданими штрих-кодом і номером слід роздрукувати, поставити дату і свій підпис, приклеїти фотографію. Потім у призначений час потрібно прийти на прийом в консульську установу, оплатити візовий збір, і подати заяву.
Процедура подачі документів у візовий центр
Для прискорення і спрощення процедури оформлення дозволу на в’їзд у Польщу всі папери можна подавати в один з візових центрів, які відкриті та функціонують в консульських округах. У візовому центрі відвідувачі мають можливість:
- отримати консультацію по всіх питаннях візових питань;
- заповнити анкету і подати документи для відкриття національної візи;
- сплатити консульський та сервісний збори;
- отримати паспорт з готовою візою;
- замовити послуги за додаткову плату (допомога в заповненні анкети, ксерокопіювання, фотографування тощо).
З адресами візових центрів можна ознайомитися на сайті Посольства Польщі.
Отримати більше інформації про те, куди слід звертатися, можна на сайті VFSGlobal. Слід відвідати обраний центр в робочі години і подати заяву та документи. Бланки заяви можна отримати в центрі безкоштовно.
Вартість і терміни оформлення національної польської візи
Крім надання пакету необхідних офіційних паперів потрібно також здійснити оплату консульського збору, що включає в себе всі витрати щодо розгляду та оформлення національної візи.
Для українців сплата збору не передбачено. Сума збору для громадян РФ і ряду інших держав СНД становить 60 євро, для білорусів – 20 євро. При відмові в оформленні візи сплачений консульський збір заявнику не повертається.
Всі послуги візового центру платні. В рахунок їх оплати стягується сервісний збір, який становить 19,50 або 23 євро (сума залежить від міста, в якому подаються документи).
Візові заяви розглядаються в консульських установах Польщі протягом п’яти календарних днів. В особливих випадках цей термін може бути збільшений до 30-60 днів, наприклад, при необхідності надання додаткових документів.
Термінове відкриття візи (за двоє-троє діб до дати початку поїздки) можливе за додаткову плату. Громадяни України повинні заплатити за таку візу 30 євро, Росії – 90 євро. Для громадян Білорусі терміновий варіант оформлення візи не передбачено
Як перевірити готовність польської візи
При подачі документів заявник отримує розписку із зазначенням дати готовності паспорта з візою. Якщо оформленням документів займається візовий центр, можна перевірити готовність візи, на сайті візового центру VFS Global, вибравши пункт меню “Перевірити стан готовності документів”.
Для перевірки потрібно ввести унікальний реєстраційний номер і дату народження.
Візові центри також пропонують послугу інформування (три текстових SMS) про статус заявки. Вартість послуги становить 30 грн. з ПДВ. Однак цю послугу можна отримати й безкоштовно, в якості бонусу, оформивши у візовому центрі будь-який з пакетів додаткових послуг: на заповнення анкети, фотографування, копіювальні послуги та інші.
Відмова у відкритті національної візи: причини та можливість апеляції
Не слід думати, що оформлення національної польської візи не представляє ніякої складності. Практика показує, що працівники польських консульств відрізняються принциповістю. Серед причин, по яких заявник може отримати відмову у відкритті візи, слід виділити наступні:
- подані документи містять неправдиву інформацію або є підробленими;
- мета поїздки в Польщу не підтверджена документально;
- відсутні достатні кошти для перебування у Польщі;
- допущені помилки при заповненні візової заяви;
- заявник має судимість;
- не сплачено збір за відкриття візи.
Причини відмови будуть викладені письмово і пред’явлені заявнику при поверненні закордонного паспорта. Після ознайомлення з причинами відмови у відкритті візи заявник має право повторно подати заяву. За повторний розгляд необхідно буде заплатити 60 євро.
Також є можливість оскаржити відмову в Посольстві, куди вас можуть запросити для особистої зустрічі. Це необхідно зробити протягом семи днів з моменту одержання відмови. Рішення консула після оскарження є остаточним
Національна польська віза категорії D користується великою популярністю серед іноземців, які хочуть працевлаштуватися або вступити до навчального закладу на території Польщі.
Щоб оформити національну візу, необхідно дотримуватися певного алгоритму дій: підготувати всі необхідні документи, звернутися до консульської установи Польщі або візовий центр, подати візову заяву та пакет офіційних паперів, сплатити збір та у встановлені терміни отримати відповідь. Для неповнолітнього заявника буде потрібно ряд додаткових паперів. При відмові в оформленні національної візи заявник може оскаржити це рішення протягом обмеженого часу.