Меню Закрити

Престижна освіта в Польщі: як вступити до університету

Отримання вищої освіти в Польщі – це відмінний шанс стати володарем диплома європейського рівня і в майбутньому знайте собі роботу за кордоном. При цьому є можливість пройти навчання не тільки польською, а й англійською мовою. Про те, як вступати в польський виш, слід замислитися вже в 11-му класі та почати заздалегідь готувати документи.

Навчання в Польщі

Особливості вищої освіти в Республіці Польща

На території Польщі функціонують ВНЗ двох типів: приватні та державні. Приватні ВНЗ платні, і стипендія в них не передбачена. У державних вишах можна претендувати на бюджетне місце та отримання стипендії.

Вступати в будь-який з університетів Польщі можна самостійно або скориставшись послугами фірми-посередника, яка займатиметься підготовкою ваших документів.

Головними перевагами навчання у польських ВНЗ для молодих людей з країн СНД є наступні:

 • для абітурієнтів відсутні вікові обмеження;
 • вищі навчальні заклади не проводять традиційних вступних іспитів і тестів (за винятком низки престижних ВНЗ країни й факультетів медичної та творчої спрямованості, а також конкурсу по Карті поляка);
 • результати здачі екзаменів з-за кордону не враховуються; береться до уваги тільки середній бал атестата або диплома при вступі в магістратуру;
 • можна проходити навчання англійською мовою (тільки платні програми);
 • є можливість подачі документів 2 рази в році – до початку зимового і літнього семестрів;
 • низька в порівнянні з іншими європейськими ВНЗ вартість навчання.

Покрокова інструкція щодо вступу

Якщо ви хочете скоротити витрати часу на підготовку та оформлення документів і готові оплатити послуги сторонньої організації, завжди є можливість звернути до фірми-посередника. Такі структури пропонують допомогу не тільки в оформленні та подачі документів, але і в пошуку житла, адаптації й навіть працевлаштування майбутніх студентів.

Тім, хто хоче зробити все самостійно, слід дотримуватися наступного плану надходження в польський виш.

 • Вибір відповідного навчального закладу. Якщо вас цікавлять польські інститути та університети, відвідайте спеціальний сайт Міністерства освіти Польщі, на якому уявлень докладний каталог всіх навчальних закладів, що діють. Пошук потрібного ВНЗ спрощується завдяки зручній системі фільтрації категорій. Докладна інформація при кожному виші представлена на сайті конкретного навчального закладу. Вибравши ВНЗ, знайдіть контакти відділу рекрутизації, що працює в тому числі й з іноземними студентами – саме тут ви зможете уточнити всі деталі можливого навчання і наявність місць на цікаві для вас спеціальності.
 • Підготовка пакету документів. Повний перелік необхідних паперів ви можете уточнити на сайті вишу або зателефонувавши за контактними номерами телефонів. При цьому слід мати на увазі, що перелік документів залежить від умов, на яких здійснюється вступ до Польщі. Якщо ви не впевнені у своїх силах, зверніться до посередників, які допоможуть перевірити правильність оформлення паперів.
 • Оплата навчання. Здійснюється після отримання від ВНЗ попередньою Zaswiadczenie про зарахування. Оплата здійснюється, як правило, на рік вперед за реквізитами, вказаними в “засвідчення”.
 • Отримання дозволу на навчання. Офіційна назва документу – Zaswiadczenie o pryzjeciu cudzoziemca na studia. Видається навчальним закладом, в який ви вступаєте. Процес прийняття рішення про видачу дозволу займає близько 2 тижнів. Саме цей документ разом з квитанцією про оплату навчання є підставою для подачі документів на оформлення студентської візи.
 • Оформлення студентської візи. Спочатку майбутні іноземні студенти польських вишів оформляють національну візу категорії D терміном дії на 6 або 12 місяців. Після цього потрібно буде її продовження.

Польський дозвіл на навчання

Ще один варіант в’їзду в країну – наявність шенгенської візи категорії С, крім країн з безвізовим в’їздом. Дана короткострокова віза підійде для здійснення попередніх поїздок з метою знайомства з ВНЗ і особистої подачі документів. Після початку навчання у Польщі іноземні студенти можуть оформити Карту побиту.

Пакет документів для навчання у польському виші

Займаючись підготовкою документів, слід врахувати, що багато з них повинні мати завірений переклад на польську мову. Крім того, атестати про середню освіту в обов’язковому порядку підтверджуються апостилем, що засвідчує їх достовірність. Майте на увазі, що ВНЗ на свій розсуд можуть висувати додаткові вимоги до документів, тому обов’язково уточніть інформацію приймальної комісії.

Якщо ви вирішили подавати документи в польський виш, вам в обов’язковому порядку буде потрібно:

 • заява про приймання до ВНЗ за формою, встановленою самим навчальним закладом;
 • оригінал атестата про повну середню освіту або диплом бакалавра або спеціаліста, інженера, магістра;
 • заповнена анкета абітурієнта, що надається самим ВНЗ (найчастіше заповнюється онлайн);
 • фото встановленого зразка (виші можуть висувати свої вимоги до формату і кількості фотографій);
 • закордонний паспорт і його ксерокопія / свідоцтво про народження з перекладом і дозвіл на навчання від законних представників з копіями перших сторінок паспортів – для неповнолітніх абітурієнтів;
 • довідка про проходження медогляду, з перекладом;
 • страховий поліс;
 • квитанції про оплату навчання та реєстраційного внеску;
 • сертифікати про знання мови: для польської мови – на рівні B1, для англійської мови – B2 по TOEFL i BT – 55+, IELTS – 6.0, LCCI II, TOEIC – 730-855;
 • ксерокопія візи, Карти побиту або Карти поляка.

Коли слід подавати документи для вступу до польського ВНЗ

Терміни подачі документів кожен виш встановлює самостійно – їх слід уточнювати в приймальній комісії конкретного навчального закладу.

Традиційно навчальний рік у польських вишах, ділиться на два семестри:

 • 1 жовтня – 1 семестр;
 • 1 березня – 2 семестр.

Більшість абітурієнтів починають навчання восени, подаючи пакети документів переважно у липні-вересні. За домовленістю з адміністрацією ВНЗ можна подати документи та почати навчання з 2 семестру.

Надходження в польський вуз

Як вступити по Карті поляка через консульство

На відміну від інших іноземців власники Карти поляка можуть розраховувати на пільгові умови при надходженні в державні польські ВНЗ. Щоб скористатися цією перевагою, слід звернути в консульство Республіки Польщі у своїй країні.

Процедура вступу до ВНЗ на основі Карти поляка проходити у кілька етапів:

 1. Очікування оголошення про початок набору на сайті польського консульства (в Україні, в Росії, в Білорусі). Набір починається, як правило, в кінці лютого – початку березня, а закінчується 10 квітня – для білорусів і 20 квітня – для росіян і українців. З подачею документів необхідно вкластися саме в ці терміни, тому краще почати готувати їх заздалегідь, щоб у разі необхідності мати часовий проміжок для надання в консульство відсутніх паперів.
 2. Заповнення анкети. Можливо в режимі онлайн або в роздрукованому вигляді з подальшою подачею особисто. Зверніть увагу, що школа повинна бути закінчена не більше 3 років тому. Якщо йде останній рік навчання, то абітурієнту на 1 жовтня поточного року має виповнитися не менше 17 років.
 3. Збір документів. В обов’язковому порядку надається Карта поляка. Неповнолітні абітурієнти повинні докласти згоду на навчання в Польщі від своїх законних представників. Крім того, в консульстві можуть вимагати документи, на підставі яких видавалася Карта поляка. Якщо йде останній рік навчання в школі, необхідно буде надати табель успішності.
 4. Співбесіду з консулом та подання документів. Батьки та інші законні представники на співбесіду не допускаються – присутня тільки абітурієнт. Проводитися співбесіда польською мовою. Питання можуть стосуватися історії та культури Польщі, а також особини самого абітурієнта.
 5. Іспити. Проводяться в середині травня. Іспитів всього три: польська мова та два предмети залежно від цікавої для вас спеціальності. Всі питання відомі заздалегідь, і у вас буде можливість підготуватися. Інтервал між іспитами – не більше 5 хвилин. Перевіркою знань охочих навчатися в Польщі займаються викладачі польських вишів.
 6. Результати іспитів. Стають відомі через 1-2 робочих дні. Прохідний бал встановлюється щорічно в залежності від напливу абітурієнтів. Якщо ви недобрали потрібної кількості балів, залишається шанс бути зарахованим після додаткової співбесіди. Однак зарахування може бути проведено не на 1 курс, а на підготовчі курси. Це обов’язково слід уточнити у представників ВНЗ.
 7. Подача документів у ВНЗ. Після успішної здачі іспитів пакет підготовлених документів надсилається до ВНЗ. Всі подальші комунікації здійснюються з його представниками.

Підсумком стає зарахування в польську виш на бюджет зі стипендією близько 900 PLN.

Скільки коштує навчання в польському технікумі, інституті чи університеті

Вартість навчання у польських середніх спеціальних і вищих навчальних закладах залежить від наступних факторів:

 • приватний ВНЗ або державний;
 • мова, якою здійснюється навчання;
 • наявність пільг і знижок для певних категорій абітурієнтів.

Середня вартість навчання в польських технікумах і вишах:

Умови навчання Категорія вузу Вартість навчання на рік
Навчання польською мовою приватні 600 €
державні 1 000 €
Навчання англійською мовою приватні 1 000 €
державні 2 000 €
По Карті поляка приватні 600 – 1 000 €
державні Безкоштовно
окремі внз Знижка до 30 %
Технікуми після 9-10 класу державні Безкоштовно
На конкурсній основі за середнім балом атестату державні Безкоштовно

Крім річної плати за навчання студенти вносять вступний внесок у розмірі близько 200 €.

Відомі польські ВНЗ

Польські вищі навчальні заклади – це різноманітні університети, академії, інститути та вищі школи. Світову популярність отримали такі виші Польщі:

Найвідоміші польські ВНЗ
Назва Основні напрямки навчання
Ягеллонський університет у Кракові 16 факультетів, серед спеціальностей, які мають попит – філологія, іноземні мови, історія, філософія, фармакологія, психологія, право, математика, інформатика, хімія, біологія, астрономія, географія і геологія, управління і соціальні комунікації, міжнародні відносини, біофізика, біохімія та біотехнології
Варшавський університет 21 факультет, проводитися підготовка з різних спеціальностей, серед яких особливою популярністю користуються журналістика, інформатика, юриспруденція, прикладна лінгвістика
Університет А. Міцкевича в Познані 15 факультетів, серед найбільш популярних спеціальностей – англійска філологія, фізика, суспільні науки та неофілологія
Варшавський політехнічний університет у Варшаві та його філія в Полоцьку 19 факультетів + коледж економічних і соціальних наук. Навчання ведеться за такими спеціальностями, як управління та соціальні науки, архітектура, хімія, електроніка та інформатика, фізика, геодезія і картографія, будівництво та інженерія, матеріалознавство, машинобудування, математика, інформатика, механіка та мехатроніка, авіація, енергетика, автомобілебудування, транспорт, нафтохімія
Університет економіки (WSG) в Бидгощі 80 спеціальностей, серед яких будівництво, економіка, філологія, фізіотерапія, логістика, педагогіка, туризм, управління і багато інші
Університет ім. Лазарського у Варшаві 13 факультетів та підрозділів, які пропонують навчання за такими спеціальностями, як медицина, економіка, менеджмент, право, криміналістика та інші
Університет ім. Марії Кюрі-Склодовської (UMCS) в Любліні 11 факультетів, проводитися навчання з образотворчого мистецтва, біології, хімії, економіці, філософії, наук про землю, математики, фізики, політології, права, педагогіки, психології та соціології
Сілезький університет в Катовіце (US) 12 факультетів, підготовка ведеться за такими напрямами, як образотворче мистецтво, біологія, захист навколишнього середовища, етнологія, науки про освіту, філологія, інформатика, математика, фізика, хімія, педагогіка, психологія, право, адміністрування, богослов’я, телебачення і радіо, матеріалознавство
Краківський економічний університет (UEK) 5 факультетів, навчання проводитиметься за такими спеціальностями, як економіка і міжнародні відносини, державне управління, фінанси і право, товарознавство.
Університет Миколи Коперника (UMC) в р. Торунь 17 факультетів, проводиться навчання з біології, фізики, хімії, богослов’я, історії, медицини, педагогіки, образотворчого мистецтва, права, інформатики, астрономії, філології, наук про здоров’я і про землю
Вроцлавський університет (UW) 10 факультетів, на яких вивчають хімію, біотехнології, фізику, астрономію, історію, педагогіку, психологію, право, комп’ютерні науки, науки про довкілля, адміністрування

Розмір стипендій у польських ВНЗ і доступні гранти

Для польських студентів, у тому числі іноземних, передбачені наступні стипендіальні програми і гранти.

 1. Стипендія при навчанні англійською мовою:
  • 600 PLN кожні 10 місяців;
  • знижка на навчання – 4 500 PLN замість 5 800 PLN;
  • додаткові стипендії за відмінне навчання в розмірі, що встановлюється на розсуд вишу.
 2. Вишеградська стипендіальна програма (Visegrad Scholarship Program) для молодих науковців: 2 500 € в місяць.
 3. Стипендіальна програма ім. Костянтина Калинівського для білорусів, які не можуть навчатися на батьківщині, оскільки були виключені з ВНЗ через політичних переконань: 1 240 PLN на місяць.
 4. Стипендіальна програма Лейна Кіркланда від польсько-американського Фонду свободи: 1 750 PLN на місяць.
 5. Фонд Мяновського. Стипендія Товариства «Вспульнота Польська» (Wspólnota Polska) польським студентам в еміграції. Розмір стипендії дорівнює середньої стипендії за даною спеціальністю в країні; якщо мова йде про підтримку молодих учених, середньої заробітної плати за даною спеціальністю.
 6. Стипендія польського уряду. Розмір залежить від мінімальної заробітної плати в країні. Вона становить 1 350 PLN на місяць.
 7. Програма обміну CEEPUS з Центральною та Східною Європою. В рамках програми студенти звільняються від оплати за навчання та отримують стипендію, розмір якої залежить від витрат на проживання в країні.
 8. Стипендіальна програма ім. Стефана Банаха для громадян країн Східного партнерства на другу ступінь навчання в галузі точних, технічних, природничих, наук, європеїстики або європейського права: 1 350 PLN на місяць.
 9. Стипендія Фонду Костюшко. Розмір стипендії варіюється в залежності від конкретної програми фондів та може складати від 900 $ за семестр до 5000 $ за навчальний рік.
 10. Стипендія імені Кшиштофа Скубишевського для студентів та кандидатів з Центральної та Східної Європи, Балкан, Росії, Центральної Азії та Кавказу. Призначена для осіб, які мають вищу освіту і бажають пройти стажування з юридичних дисциплін, політології та сучасної історії. Фінансова підтримка складається з таких виплат:
  • 28 940 PLN – стипендія на 9 місяців перебування в Польщі й 3 212 PLN – одноразова виплата на придбання книг;
  • 9 647 PLN – грант на дослідження протягом 3-х місяців і одноразова виплата на купівлю книжок – 1 071
  • Крім того, оплачується проживання в Польщі, транспортні витрати та медична страховка
 11. Стипендіальна програма Semper Polonia призначена для студентів польського походження, які навчаються в країнах їх проживання. Розмір стипендії варіюється в залежності від конкретної програми.
 12. Стипендія ім. Станіслава Грабського для громадян країн колишнього СРСР, які навчаються за економічними спеціальностями, – 1 500 PLN на місяць.
 13. Стипендія Фонду Івана Павла II для бажаючих проходити навчання в Люблінському католицькому університеті Івана Павла ІІ. Виплачується 9 місяців в році з жовтня по червень. Надається житло.
 14. Gaude Polonia – для представників творчих спеціальностей у віці до 40 років. Включає оплату проживання в Польщі на період реалізації проекту в рамках програми.

Вища освіта в Польщі

Питання про навчання у вишах Польщі, які задають найчастіше

Можна безкоштовно навчатися у польському ВНЗ з Картою поляка?

Можна, але тільки в державних вишах і польською мовою. Навчання англійською мовою здійснюється на платній основі. Приватні ВНЗ приймають абітурієнтів з Картою поляка на загальних підставах.

Вартість навчання по Карті поляка не передбачає обов’язкових знижок. Якщо вас цікавить безкоштовне навчання з Картою поляка, потрібно буде скласти вступні іспити та пройти конкурс в державний ВНЗ.

Чи можна вступати в університет в Польщі після 11 класу?

Можна. У Польщі не вимагається обов’язкове проходження підготовчої програми International Year або Foundation, як у Великобританії, Франції, Німеччини й більшості інших європейських країн.

Що робити, якщо український диплом не визнається польською стороною?

У цій ситуації допоможе процедура нострифікації – визнання іноземних документів про освіту рівнозначними польським документами. У випадку зі шкільним атестатом нострифікація проводиться в воєводському управлінні освіти за місцем знаходження тієї організації, куди буде представлений документ.

У випадку з дипломом про вищу освіту, або науковий ступінь процедура його визнання проходить в раді відділення навчального закладу, який відповідає за присудження наукового ступеня в тій чи іншій галузі науки та мистецтва.

Що дають і де котируються дипломи польських ВНЗ?

Вища освіта в Польщі – це освіта європейського рівня, тому польські дипломи визнаються не тільки на території ЄС, але й у всьому світі. Не дивно, що навчання в Польщі привертає велику кількість абітурієнтів з країн СНД, адже це реальний шанс знайти в майбутньому високооплачувану роботу за кордоном. При цьому ставлення до іноземних студентів у Польщі набагато більш доброзичливий, ніж у всій решті Європи.

Підсумки

Вища освіта в Польщі – це шанс для іноземних студентів отримати освіту європейського рівня, яке буде котируватися в тому числі в США і Канаді. При цьому в більшості вишів іспити при вступі відсутні – враховується лише середній бал атестата про середню освіту. Менше вимог пред’являється і самим до атестатів про середню освіту, не вимагається обов’язкове проходження підготовчих програм, відсутні вимоги до певної кількості років навчання в середній школі. Причому у ВНЗ можуть бути зараховані навіть неповнолітні абітурієнти – за згодою їх законних представників.

Вже через три роки можна отримати ступінь бакалавра, а через півтора-два роки – ступінь магістра. Навчання проводиться польською або англійською мовою (на платній основі). При цьому середня вартість навчання нижчий, ніж в інших країнах Європи. Є можливість отримувати стипендію за однією з численних стипендіальних програм

Що стосується державних ВНЗ, то вони надають пільги при вступі абітурієнтів з Картою поляка: пройшовши за конкурсом, є можливість поступити на бюджет і отримувати стипендію. В цілому навчання в Польщі значно підвищує шанси на остаточний переїзд в цю країну.

Вища освіта в Польщі: Відео

Статті по темі