Меню Закрити

Сілезький університет: вступ та навчання


Все частіше абітурієнти з країн СНД обирають Польщу для продовження навчання в одному з ВНЗ цієї країни – республіка залишається лояльною до вихідців зі Східної Європи, що надходять у польські університети. Сілезький університет у 2020 році надає молоді можливість навчання за європейськими стандартами по 200 спеціальностями та отримання диплома, який високо котирується в Європейському союзі та дозволяє розраховувати на успішне працевлаштування.

Сілезький університет

Що відомо про Сілезький університет

Сілезький державний університет був створений у 1968 році на основі вищої педагогічної школи та філії Ягеллонського університету з Кракова, які діяли з початку двадцятого століття. Це вищий навчальний заклад, відкритий в Катовіце, стало дев’ятим університетом на території Польщі. Підготовка студентів тоді проводилась за чотирма напрямками: гуманітарний, математичний, юридичний і технічні дисципліни.

За час свого існування Сілезький університет підготував і випустив понад 140 000 фахівців. Його випускниками є глава Міністерства спорту Польщі Вітольд Бенька, журналіст і радіоведучий Томаш Бексиньски, редактор відомої у Польщі програми новин «Fakty» Каміла Дурчока, популярний музичний продюсер і іміджмейкер Майя Саблевська.

В даний час велика частина факультетів розташований у Катовіце, інші знаходяться в Хожуві, Сосновці й Тешіне.

Кампус та дозвілля студентів

Сілезький університет має три академмістечка: в Катовіце, Сосновці й Тешіне. У кожному з названих міст розташовані кампуси деяких факультетів та гуртожитку для проживання іногородніх та іноземних студентів.

В Катовіце академмістечко розташований в районі Лигота поблизу мальовничій парковій зоні. У ньому три гуртожитки, в кожному з яких є свій спортивний зал, тенісний корт, тренажерний зал, магазини канцелярських та продовольчих товарів, бар, студентський клуб.

В Сосновці кампус знаходиться в районі Погонь. У цьому місті розташовані корпуси філологічного факультету, а також факультетів інформатики та матеріалознавства. В академмістечку чотири гуртожитки, їдальня, перукарня студентський клуб і навіть диспетчерська таксі. У кампусі Тешина три гуртожитки, кафе, студентський клуб, різні спортивні об’єкти.

Всі студенти Сілезького університету можуть брати участь у роботі університетської газети, готувати матеріали для студентського телебачення або працювати над наповненням сторінок і каналів університету у міжнародних соціальних мережах.

Напрями підготовки

Список спеціальностей, які пропонує Сілезький університет, досить широкий. В даний час виш готує бакалаврів і магістрів за 45 напрямами. Викладання проводиться в основному польською та англійською мовами.

Абітурієнти можуть отримати освіту на 12 факультетах університету:

 • факультет образотворчого мистецтва і музики;
 • факультет біології та захисту навколишнього середовища;
 • факультет етнології та наук про освіту;
 • філологічний факультет;
 • факультет математики, фізики та хімії;
 • факультет інформатики та матеріалознавства;
 • факультет природознавства;
 • соціологічний факультет;
 • факультет педагогіки та психології;
 • факультет права і державного управління;
 • факультет радіо і телебачення;
 • факультет теології.

Вступна кампанія

Міжнародне співробітництво є одним із пріоритетів Сілезького університету, тому тут приділяють багато уваги програмам, що дозволяє іноземцям навчатися в Польщі. Для зручності абітурієнтів зі Східної Європи адміністрація ВНЗ створила офіційний сайт польською, англійською, російською та українською мовами.

Вступна кампанія на деяких факультетах стартує вже в травні, а закінчується у вересні. Набір на факультети проводиться дистанційно.

Факультети в Сілезькому університетіКожен претендент реєструє профіль на сайті університету в системі IRK. Зверніть увагу: система переходить в активний режим тільки під час вступних заходів, тому зареєструватися до початку або після завершення кампанії не можна.

Читайте також:  Особливості системи освіти в Польщі

Після внесення в систему персональних даних та завантаження необхідних документів, що абітурієнт повинен сплатити вступний внесок та пройти тестування з польської мови. Крім того, при вступі на деякі спеціальності, наприклад, на факультет радіо і телебачення, образотворчого мистецтва і музики, передбачені творчі конкурси.

Після проходження тестування абітурієнт зможе ознайомитися з результатами в особистому кабінеті, зареєстрованому в системі IRK.

Які вимоги пред’являються до знання мов

В університети Польщі іноземців зараховують тільки після тестування рівня володіння державною мовою, оскільки більшість освітніх програм проводиться польською мовою і майбутні студенти повинні знати його, щоб розуміти навчальний матеріал.

Абітурієнтам, які пройшли річні підготовчі курси до визначених Міністерством освіти Польщі навчальних закладах і мають сертифікати державного зразка про рівень володіння польською мовою, тести зараховуються автоматично.

Тим абітурієнтам, які не навчалися на курсах і не мають сертифікатів, запропонують пройти перевірку мовної компетенції під час вступної кампанії. Тест складається з письмового блоку і короткої співбесіди на тему обраної спеціальності з викладачем по Skype.

Підтягти знання можна в Школі польської мови та культури, яка існує при Сілезькому університеті. В цій школі можна пройти як групові, так і індивідуальні місячні, семестрові та річні мовні курси. Передбачена і спеціальна програма для іноземців, що надходять у польські ВНЗ, навчання за якою проводиться у Літній школі польської мови в Тешині.

Для вступу на курс, де викладання ведеться англійською, знадобиться міжнародний сертифікат про знання мови (IELTS, TOEFL або аналогічні).

Які документи потрібні для вступу

У свій особистий кабінет в системі IRK абітурієнт завантажує:

 • сканкопії сторінок закордонного паспорта з особистими даними і фотокарткою;
 • сканкопії атестата про середню освіту (необхідно проставити апостиль);
 • переклад атестату про повну середню освіту на польську мову;
 • документ, що підтверджує знання польської мови (якщо є);
 • електронну фотографію розміром 3,5 на 4,5 див.

Інші папери пред’являються вже після позитивного рішення приймальної комісії. Зокрема, необхідно надати оригінали паспорта, атестата та його переклад, медичну довідку (плюс переклад), страховий поліс та студентську візу.

Для проживання в Польщі з метою отримання освіти можна оформити шенгенську чи національну візу.

Перша підійде для навчання на короткострокових курсах, наприклад мовних, тривалість яких не більше 90 днів. Якщо ж абітурієнт вступив у вищий навчальний заклад, в якому буде навчатися мінімум три роки, слід оформити національну візу.

Читайте також:  Ягеллонський університет у Кракові

Оформленням документа займаються візові центри і консульства, а пакет обов’язкових документів для відкриття візи включає такі папери:

 • візову анкету;
 • фото 2 шт.;
 • копії сторінок закордонного паспорта;
 • копії сторінок паспорта;
 • страховку для навчальної візи (NFZ);
 • документ про зарахування до ВНЗ;
 • квитанцію про оплату навчання;
 • графік навчального процесу;
 • документи, що підтверджують платоспроможність.

Особливості надходження з Картою поляка

Власники Карти поляка зараховуються у вищі навчальні заклади на рівних правах з польськими громадянами. Це означає, що іноземці з таким документом мають право на безкоштовну освіту в вишах Польщі на стаціонарній формі навчання. Процес надходження при наявності Карти поляка нічим не відрізняється від затвердженого для іноземних громадян, проте на етапі реєстрації абітурієнту необхідно вибрати: чи буде він проходити конкурс на здобуття безкоштовної освіти по Карті поляка чи подасть документи на платне навчання.

Крім того, власники Карти поляка можуть вступити в польський ВНЗ через консульство. Для цього абітурієнт повинен дочекатися оголошення про початок відбору на сайті консульства, як правило, вступна кампанія стартує з 20 квітня. Від претендента потрібно заповнити анкету та надати в консульство документи про освіту та Карту поляка. Всі екзаменаційні заходи проводяться в консульстві Польщі.

Специфіка навчання в університеті та його вартість

Магістратура в Сілезькому університетіНавчальний рік у Польщі складається з двох семестрів та починається 1 жовтня, але необхідно приїхати раніше. Зимовий семестр триває до 31 січня, річний – починається 1 березня і триває до 30 травня. Після закінчення кожного семестру проводиться двотижнева сесія. Семестри поділяються на модулі, на всіх етапах навчання застосовується прийнята в Європі кредитно-трансферно-накопичувальна система.

Навчання здійснюється в стаціонарній та заочній формах. Більша частина освітніх програм читається польською мовою, проте є й англомовні курси.

Магістратура та аспірантура

Після отримання ступеня бакалавра є можливість продовжити навчання в магістратурі. Для цього теж потрібно взяти участь ще в одній вступної кампанії, тільки замість атестата подати диплом бакалавра. При цьому слід врахувати, що на деяких факультетах Сілезького університету надається можливість навчання у так званій «нероздільної магістратури», де термін навчання більш короткий, ніж за програмою «бакалаврат+магістратура».

Отримавши ступінь магістра, студенти за бажанням можуть продовжити навчання, вступивши до аспірантури.

Вартість навчання в університеті складається з реєстраційного внеску (близько 75 злотих), вступного внеску (200 євро) та річного траншу за бакалаврат, магістратуру або аспірантуру.

Оплата здійснюється окремо за кожний семестр; для студентів, що зазнають фінансові труднощі, передбачена можливість розстрочки на три рівних платежу. Один семестр навчання за спеціальністю «Арт-терапія» обійдеться в 1 100 євро, на біологічному факультеті – 1 300 євро, французької філології – 1 000 євро, культурознавства – 1 100 євро. Перелік розцінок ви знайдете на сторінці Сілезького державного університету.

Читайте також:  Курси код 95 для водіїв у Польщі

Чи варто розраховувати на отримання стипендії

Нарахуванням стипендій в Сілезькому університеті займається Відділ соціальних справ. Однак на здобуття стипендій можуть розраховувати тільки студенти, які мають Карту поляка.

Для іноземних студентів передбачені програми по обміну, наприклад, Erasmus, і гранти для безкоштовного навчання студентів з країн, що не входять в ЄС. Однак більшість цих програм не передбачає стипендії – тільки безкоштовне навчання за спеціальністю.

Проживання у Сілезькому університеті

Uniwersytet Śląski w Katowicach забезпечує гуртожитком всіх студентів, які потребують житло, пропонуючи поселення у двомісні та одномісні кімнати, а також більш дорогі апартаменти-студії. Гуртожитки університету блокового та коридорного типу. Всі кімнати підключені до інтернету, є пральні машини.

Прибиранням своїх кімнат студенти займаються самостійно, всі інші приміщення прибирає технічний персонал.

Найдорожче гуртожиток в Сосновці – тут вартість проживання в стандартному двомісному номері починається від 414 злотих в місяць. У гуртожитках Катовіце орендна плата стартує з 375 злотих в місяць. Найдорожчі кімнати для студентів в Тешині – від 270 злотих в місяць. Оплачувати поточний місяць мешканці мають право до його закінчення, але за кожен місяць прострочення нараховується пеня.

У скільки обходиться життя в Катовіце

Катовіце вважається недорогим містом – за незалежними підрахунками, для комфортного проживання студенту знадобиться близько 400 злотих в місяць (без орендної плати).

Найменування Вартість, злотих
Капучино в ресторані 6.27
Молоко (1 літр) 2, 15
Громадський транспорт (1 квиток) 3, 20
Орендна плата за місяць проживання в однокімнатній квартирі в центрі 1300
Орендна плата за проживання у трикімнатних апартаментах на околиці міста 1600
Квиток в кінотеатр 25
Підключення до інтернету в місяць 47

Інші ВНЗ Польщі

Польські вищі навчальні заклади активно приймають студентів зі Східної Європи. Найпопулярнішими залишаються:

Освітній процес скрізь організований приблизно однаково, існує можливість дистанційного вступу для абітурієнтів з інших країн.

Висновок

Сілезький університет дає можливість отримати якісну освіту за прийнятною вартістю – в середньому один курс навчання коштує 2300 євро. Громадяни з країн СНД щорічно надходять в цей виш і навчаються переважно на природничих, економічних і філологічних спеціальностях.

Вступ для громадян відбувається дистанційно через інтернет, зарахування проводиться за підсумками тесту на знання польської мови. При університеті працює Школа польської мови, навчання в якій дозволить підвищити рівень володіння польською мовою всім охочим. Всім іноземним студентам надається гуртожиток.

Сілезький університет Відео


Статті по темі