Меню Закрити

Дитячі садки в системі дошкільної освіти Польщі

В Польщі діє європейська система дошкільної освіти. Тому батькам надається можливість вибору: самостійно займатися навчанням своєї дитини після 3-річного віку або довірити своїх малюків співробітників дитячого саду. В більшості своїй дитячі садки в Польщі у 2023 році державні, але існують і приватні, а так само громадські: для дітей, позбавлених батьківського тепла, з відставанням у розвитку або обмеженими можливостями. На сьогодні освітня система Польщі залишається однією з найсильніших серед країн колишнього соціалістичного союзу.

Дитячі садки в Польщі

Дошкільна освіта в Польщі

Освітня система в Польщі пропонує різноманітний вибір, широкий спектр методик і систем навчання. Дошкільна освіта батьки можуть забезпечити своїй дитині, скориставшись послугами дошкільних установ, які можна класифікувати наступним чином:

  • Ясла державного типу – для догляду за дітьми від року до 3 років; в такій групі зазвичай від 15 до 35 дітей і 3 вихователі. Час роботи з 7:00 до 17:00, оскільки період перебування малюка не може бути більше ніж 9 годин на день; згідно з розпорядком дня діти сплять, коли їм це потрібно, а прогулянки на свіжому повітрі здійснюються двічі протягом дня. Харчування залежить від потреб дітей, а приймання їжі відбувається в запланований час 4 рази на день.
  • Пункт денного догляду за дитиною – міні-ясла для дітей від року до 3 років домашнього типу, де працюють кваліфіковані няні. Кількість дітей у таких групах не більше 5 чоловік, а іноді й 3, якщо хоча б одній дитині менше ніж рік. Час перебування дитини залежить від того, наскільки це необхідно батькам; важливою умовою роботи таких пунктів нагляду є допомога няні протягом 8 годин в тиждень особисто або за допомогою волонтера. Харчування малюків здійснюється тільки тією їжею, яку батьки приносять щодня самі.
  • Клуб малюка – місця для розвитку, знайомства та веселого проведення часу діток від 1,5 до 3 років, які готуються вступати в дитячий сад; такі невеликі установи розраховані для перебування в них до 5 годин в день. Є можливість відвідувати 2 години в день щодня або кілька разів на тиждень, залежно від потреб дитини.
  • Дитячий садок державного типу – приймає дітей від 3 (іноді від 2,5 до 6 років. У ньому діти зможуть отримати необхідні соціальні навички та навчитися взаємодіяти в колективі, крім того, підготуватися до школи. Групи у дитячих садках класифікуються за віком; передбачено кількість дітей від 10 до 25 осіб, за якими доглядають 2 виховательки. Час роботи з 7:00 до 17:00, бо для польського населення характерно рано вставати та раніше приходити з роботи. Розпорядок дня організований по-різному в кожному саду, але обов’язково включає в себе харчування, прогулянки на свіжому повітрі, сон, спільні ігри й додаткові навчальні заняття (іноземні мови, танці, заняття мистецтвом і спортом), за які може стягуватися додаткова плата.
  • Дитячі садки приватного типу – ясла і звичайні відрізняються меншою кількістю дітей у групах (від 5 до 10 осіб) та великою кількістю вихователів, що дозволяє приділяти достатньо уваги кожній дитині. Для таких садочків характерно наявність великої методичної бази та різноманітність гуртків. Але, беручи до уваги високу вартість таких установ, дозволити собі водити туди дітей можуть лише заможні громадяни. В ясла зазвичай приймають малюків з півроку, а у звичайні групи починаючи з 2-2,5 роки.

Віддавати дитину в дитячий сад можна за бажанням. Винятком є останній рік перед школою, так звана нулівка, для дітей 6 років, яку обов’язково потрібно відвідувати всім, включаючи й дітей постійних мешканців – громадян Польщі. Тому при надходженні в перший клас польські школярі вже вміють читати та писати, що значно підвищує якість шкільного навчання.

Умови вступу в дитячий садок

Залежно від того, в державний або приватний сад ви плануєте визначити малюка, відрізняються умови вступу. Рівень перше досить високий, оскільки держава забезпечує достатнє фінансування та уваги цій сфері освіти. Але і потрапити в такий сад досить складно: великі черги, а місць недостатньо.

Як потрапити в державний дитячий садок

Починати записуватися можна з березня кожного року через електронну систему громадських дитячих садків, яка існує в багатьох великих містах. Для цього необхідно заповнити електронну форму заявки й вже у вересні дитина зможе потрапити в сад. Законодавством також передбачено заповнення заяви безпосередньо в дитячому садку – це перш за все стосується іноземців, чиї діти не мають номер PESEL, який потрібно при реєстрації на сайті.

Приблизно в середині квітня в дитячих садках вже з’являються списки зарахованих дітей. Після цього батьки повинні обов’язково підтвердити свій вибір дитячого закладу протягом тижня. А вже на підставі підтверджених заявок оголошується список прийнятих дітей.

Варто врахувати, що електронна система є закритою (батьки та керівництво дитячого садка не можуть вплинути на результат) і після збору заявок результат виконується автоматично.

Списки зарахованих формуються на підставі отриманих балів. У першу чергу перевага надається дітям з неповних, дітям-інвалідам, тим, чиї брати або сестри вже ходить в цей садок. В першочерговому порядку зараховуються діти з 5 до 6 років, оскільки за законодавством Польщі їм необхідна обов’язкова дошкільна підготовка.

Шанси великі, що у дитини, батьки якої працюють офіційно і на повну ставку, якщо податки від доходів батьків потрапляють в той же місцевий бюджет, з якого фінансується садок. Так що вибирати дитячий садок слід за місцем прописки та записуватися краще за рік, а то й раніше.

Що стосується дітей іноземців, які постійно проживають на території Польщі, а також перебувають у Польщі нелегально, то умови вступу в державні дитячі садки для них такі ж, як і для дітей польських громадян.

Як потрапити в приватний дитячий садок

Батьки можуть записати дитину в приватний дитячий садок у будь-який час, головне, щоб були місця. Зазвичай місця є у зв’язку з доступністю таких садів – в середньому у великих містах на один державний дитячий садок припадає 3-5 приватних.

Для укладення договору необхідно надати лише паспорт батьків та заповнити стандартну анкету. Ще потрібно сплатити одноразовий внесок, який зазвичай відповідає місячного платежу або може бути вище. Цей внесок поверненню не підлягає. Ну а після дотримання всіх формальностей почати відвідування обраного приватного дитячого саду можна в будь-який час року.

Вартість дитячого садка в Польщі

Незаперечною перевагою державного дитячого саду є можливість безкоштовного відвідування, якщо час перебування дитини не перевищує 5 годин в день. Якщо ж дитина залишається на цілий день необхідно оплачувати харчування – близько 8 злотих в день, і перебування – 1-3 злотих за додаткову годину. У цьому випадку місячна вартість буде становити близько 300-400 злотих.

Але варто врахувати, що в залежності від місця розташування дитячого садка оплата може відрізнятися, оскільки ставки оплати встановлюються місцевими органами влади; наприклад, у Варшаві оплата за кожну додаткову годину становить 2,81 злотого.

Якщо сім’я з низьким доходом, можна подати заяву на надання знижки або про звільнення від оплати за дитячий садок.

Додаткові витрати можуть піти на заняття, що розвивають, за страховку дитини. Існують внески в батьківський комітет для покупки додаткових канцелярських товарів, на організацію екскурсій, пікніків. А якщо дитина ходить в підготовчу групу (5-6 років), то необхідно оплачувати підручники. У Варшаві з вересня 2017 року перебування в державних дитячих садах безкоштовне, а батьки сплачують лише за харчування своїх дітей.

Вартість приватного дитячого садка залежить від району, рівня, виду освіти, набору додаткових послуг та просто від власника дитячого закладу. Місячна оплата може становити від 300 злотих до 1500 злотих. Харчування оплачується окремо (близько 7-10 злотих в день) і годують краще, ніж у державних дитячих садках. Якщо дитина з якоїсь причини не відвідує дитячий садок (хворіє, за кордоном), плата за харчування не стягується, але залишається місячна плата, щоб зберегти за собою місце. Вартість послуг приватного саду в Кракові індивідуальна та остаточно розраховується після обговорень необхідних умов для вашої дитини.

Додатково можуть оплачуватися гуртки та методичні матеріали, страховка, організація екскурсій, відвідування музеїв. Можлива і більш висока оплата за навчання в саду з групами англійською мовою або іншими спецпропозиціями – близько 2000 злотих.

Які заняття проводяться з дітьми в дитячому саду

У державних дитячих садах з дітьми працюють кваліфіковані педагоги. Заняття проводяться як за програмою в ігровій формі, так і додатково на платній основі: англійська мова, танці, малювання. Організовуються свята, вистави, екскурсії.

Взаємодія з дітьми відбувається не з примусу до чого-небудь, а так, щоб дитина сама могла вибрати, чим хоче займатися в даний момент. Цікаво, що денний сон в Польщі обов’язковий тільки для дітей до 3 років. Потім це тиха година – час відпочинку і читання казок.

Працюють державні садки з вересня по кінець червня, закриваються на 2 місяці літніх канікул. У приватних дитячих садах заняття проводяться цілий рік. Навчальні програми акредитовані на державному рівні й пропонують якісне навчання.

Стають дуже популярними вузькоспеціалізовані садки з вивченням кількох іноземних мов або творчим ухилом. Заняття проходять щодня в різних напрямках, таких, як моторика, малювання, ліплення, аплікації, музика, співи, танці. Пропонуються різноманітні додаткові гуртки, які можуть проводити як самі вихователі, так і запрошені фахівці. Також для дітей проводяться регулярні заняття в басейні, велика увага приділяється різних екскурсій.

Харчування в дитячих садках Польщі

Для нас може бути незвичайним той факт, що харчування в приватних дитячих садах привізне. Тобто спеціально обладнаній кухні немає, а купівля харчування здійснюється лише в сертифікованих службах харчування. При цьому враховуються всі переваги, смаки дитини і його батьків. Меню відомо заздалегідь, і воно може розсилатися батькам за email на майбутній тиждень. Є можливість замінити блюдо. Перед подачею на стіл їжу просто розігрівають.

Що до державних садків, то в більшості випадків у них є спеціально обладнане приміщення для готування їжі. Харчування також різноманітне, з урахуванням потреб та можливих алергій дитини.

Облаштування дитячого садка — від будинку до території для прогулянок

Державні дитячі садки в більшості випадків розташовані в окремих будівлях з власної прилеглої обгородженою територією для ігор і прогулянок. Приміщення великі, є кімнати для занять, окремі спальні, просторі роздягальні, актові зали. Всередині забезпечений хороший ремонт та сучасне оснащення.

Приватні дитячі садки в основному розташовуються на перших поверхах житлових будинків, в спеціально обладнаних квартирах або частково орендованих офісних приміщеннях.

У зв’язку з цим окремих кімнат, наприклад, для сну, немає: діти сплять на спеціальних матрацах, які потім компактно прибираються.

Обмежено і місце для прогулянок: в кращому випадку дитячий сад може мати свій крихітний дворик (20-30 кв. м.). У зв’язку з цим прогулянки здійснюються навколо будівлі або на громадських майданчиках. А ось внутрішні приміщення з чудовим ремонтом та безліччю іграшок. У кожній групі обов’язково є свій санвузол.

Переваги та недоліки державного і приватного дитячого садка

Для порівняння плюсів і мінусів дитячих садків різної форми власності розглянемо таблицю.

Державний Приватний
Доступність дитячого садка важко потрапити з-за браку місць і великих черг доступний
Режим роботи з вересня по червень цілорічно
Запис з березня по вересень цілорічно
Можливість безкоштовного відвідування є, перебування 5 годин в день оплачує держава немає
Вартість, злотих в місяць 0-400 300-2000
Харчування входить в загальну вартість оплачується окремо
Програма занять стандартна розширена, з урахуванням додаткових факультативів
Оплата у разі відсутності дитини немає є, крім харчування
Приміщення просторі, з окремою спальнею і ліжками невеликі, без окремої спальні
Територія власна, з майданчиками для ігор обмежений простір
Наявність обов’язкових канікул з липня по серпень немає
Кількість педагогів на групу 1-2 3-4

Статті по темі