Меню Закрити

Особливості процедури отримання посвідки на проживання в Польщі

Польща є однією з молодих, але дуже перспективних держав Європейського союзу. Інтенсивні реформи у 2024 році в економіці країни сприяють підвищенню рівня життя і добробуту населення. Тому громадяни пострадянського простору все частіше розглядають Польщу в якості реального старту для входження в європейську спільноту. Однак для того щоб зрівнятися в правах з поляками, іммігранту для початку необхідно отримати посвідку на проживання (ПНП) в Польщі. Це може стати першою сходинкою до отримання заповітного громадянства Республіки Польща.

Процедура отримання виду на проживання в Польщі

Визначення та призначення ПНП

Посвідка на проживання (ПНП) – це дозвіл громадянину іншої держави тимчасово перебувати на території Польщі і перетинати її кордон у будь-який час без оформлення візи. Термін дії дозволу – до трьох років.

Право на тимчасове перебування в Польщі підтверджується пластиковим документом – картою тимчасового побиту (karta czasowego pobytu).

Тимчасова посвідка на проживання дає право:

Карта побиту служить іммігранту посвідченням особи та зазначає строк, протягом якого йому дозволено перебувати в країні.

Обставини для отримання посвідки на проживання в Польщі

Для того щоб отримати ПНП в Польщі, іноземцю потрібні вагомі причини, які потрібно підтвердити відповідними документами. У їх числі:

 • робота на території Республіки Польща (РП). Вважається також влаштування на нове робоче місце, і продовження роботи;
 • робота в польській філії іноземної компанії;
 • відкриття бізнесу в Польщі;
 • проведення наукових досліджень;
 • навчання на підготовчих курсах перед вступом до вишу на бакалавріат, магістратуру або докторантуру або навчання у ВНЗ;
 • укладення шлюбу з польським громадянином;
 • статус жертви торгівлі людьми – за умови співпраці зі слідством на території Польщі.

Тимчасова посвідка на проживання дитині присвоюється іноземного громадянина, який перебуває на території РП за національною візою або ПНП, який народився у період дії цих документів, або неповнолітній дитині іноземця, який є чоловіком поляка.

При купівлі нерухомості ПНП іноземцю не оформляється, але сам факт наявності квартири позбавляє власника від необхідності підтвердження місця проживання в Польщі і може стати вагомим фактором для отримання посвідки на проживання.

ПНП також може бути виданий іноземцю при наявності інших вагомих обставин, підтверджених документально.

Процедура оформлення ПНП

Сам вигляд на проживання видається у Польщі в одному з офісів воєводства, у відділенні для іноземців. Подавати пакет документів потрібно обов’язково особисто, при цьому у заявника знімають відбитки пальців, які потім будуть поміщені на карту.

Українцям і громадянам інших пострадянських держав для в’їзду в Польщу потрібно заздалегідь оформити візу у польському консульстві в своїй країні.

У залежності від цілей поїздки відкривається віза певного типу: робоча, бізнес-віза, туристична, гостьова, репатріаційна, студентська. Дізнайтеся про те, в яких випадках оформлюється довгострокова національна віза в Польщу.

Що стосується українців, то для них з червня 2017 року діє безвізовий режим з Польщею та іншими країнами Євросоюзу. При цьому працювати без візи в Польщі громадяни України можуть, тільки дотримуючись коридор 90/180 (тобто знаходитися на території країни в сумі не більше 90 днів протягом півроку).

Без спеціального дозволу, по одному тільки запрошення від роботодавця працювати у Польщі у 2024 році також можуть трудові мігранти з 6 країн: України, Білорусі, Росії, Грузії, Вірменії, Молдавії.

Перелік документів для оформлення ПНП

При оформленні дозволу обов’язково будуть потрібні наступні документи:

 • клопотання про надання ПНП, заповнена розбірливо польською мовою;
 • фотографія певного формату (як на паспорт);
 • закордонний паспорт;
 • згода батьків, якщо документи подаються на неповнолітнього.

Також додаються всі документи, що підтверджують мету перебування особи.
Тим, хто збирається отримати ПНП через працевлаштування, додатково можуть знадобитися:

 • контракт і дозвіл на роботу від польського роботодавця;
 • медична страховка;
 • документ, який підтверджує, що заявникові є де жити в Польщі;
 • відомості про сплату страхових і медичних зборів;
 • податкові декларації;
 • відомості з попередніх місць роботи (якщо буде потрібно).

При отриманні ПНП через проходження в Польщі мовних курсів або навчання знадобляться документи, що підтверджують факт навчання у польському навчальному закладі і платоспроможність особи (виписка з рахунку з банку).

При укладенні шлюбу з громадянином Польщі для оформлення ПНП іноземцю знадобиться свідоцтво про шлюб і підтвердження польського громадянства чоловіка.

Витрати при оформленні ПНП

За розгляд клопотання необхідно заплатити гербовий збір в сумі 340 злотих. Примітно, що в тому випадку, якщо рішення буде негативним, вся сума буде повернута заявнику. У разі винесення позитивного рішення потрібно буде заплатити ще 50 злотих за видачу Карти побиту.

Ціна гербового збору буде декілька вище, якщо заявник претендує на Блакитну карту (для висококваліфікованих працівників). Це буде коштувати 440 злотих. Усі витрати оплачуються в касі воєводського офісу особисто або переведенням на його рахунок.

Тривалість дії ПНП

ПНП може бути видана максимум на 3 роки, мінімум – на 3 місяці. Перша ПНП зазвичай видається терміном на 1 рік, дозвіл для навчання у Польщі – на 15 місяців з можливістю подальшого продовження.

Строк дії дозволу залежить від двох основних факторів:

 • підтвердженої необхідності перебування в країні та тривалості цього періоду;
 • особистого рішення офіційної особи (Ужонда), що видає дозвіл.

У разі, якщо підстави для ПНП змінилися, про це обов’язково потрібно повідомити відповідні органи протягом 15 днів, інакше карта може бути анульована.

Правила продовження посвідки на проживання в Польщі

Право продовження посвідки на проживання зберігається протягом 10 років. Для українців та інших іноземців польським законодавством передбачено щорічне продовження ПНП. Після закінчення 5-річного строку перебування на території Польщі можна оформити постійну посвідка на проживання (ПМП), а ще через 3 роки – польське громадянство.

Сама процедура продовження – це, по суті, повторна подача документа.

Іноземець повинен звернутися до воєводи з клопотанням про видачу нової ПНП і подати необхідні документи. Крім згаданих вище паперів, можливо, доведеться підготувати також податкову декларацію, що підтверджує внесок заявника в економіку країни.

Термін подачі заяви довільний, але не пізніше останнього дня дії попереднього дозволу. Але все ж це слід робити завчасно, причому не тільки тому, що термін розгляду заявки може доходити до трьох місяців, але і щоб при відсутності будь-яких документів у заявника був час донести їх без ризику бути висланим з території Польщі.

Втрата Карти побиту

У випадку втрати Карти побиту як документа, що підтверджує ПНП іноземного громадянина, необхідно як можна скоріше повідомити про це офіційній особі (воєводу), який видав дозвіл. Зробити це потрібно не пізніше 3 днів з дня втрати.

Замість загубленої картки видається нова. Перший раз це буде коштувати 100 злотих, кожен наступний – вже 200 злотих.

У тому випадку, якщо власник загубленої картки знайде її, протягом трьох днів він зобов’язаний попередити про це воєводу і повернути старий документ.

Варіанти отримання громадянства Польщі

Для того щоб стати повноправним громадянином Польщі, потрібно отримати громадянство. Це можливо в наступних випадках:

 • за законом – неповнолітнім дітям, у яких хоча б один з батьків громадянин Польщі;
 • визнання польськими громадянами іноземців, які постійно проживають в Польщі протягом трьох років чи більше, які мають стабільний дохід і володіють польською мовою, що підтверджено сертифікатом;
 • відновлення польського громадянства, втраченого до 1 січня 1999 року;
 • доведене польське походження.

Відповіді на часті запитання

За процедурою оформлення впосвідки на проживання в Польщі часто виникають питання. Спробуємо дати відповіді на ті з них, які задають найбільш часто.

 • У чому відмінність ПНП і Карти побиту?

Оскільки ці два поняття дуже тісно взаємопов’язані, їх часто плутають. Посвідка на проживання – це отримане у воєводстві дозвіл на перебування на території Польщі протягом певного часу. Тимчасова посвідка на проживання дається на термін до 3 років, постійний (ПМП) – до 10 років.

Пластикова картка, що підтверджує це дозвіл, і є Карта побиту. У залежності від тривалості дії дозволу вона може бути тимчасовою (Karta czasowego pobytu) або постійної (Karta stalego pobytu). На всіх Картах побиту міститься інформація про власника, включаючи відбитки його пальців, а також відомості про тип виданого дозволу (графа «rodzaj wydanego zezwolenia»: pobyt staly або pobyt czasowy).

 • Через який час можна оформити ПНП в Польщі, якщо вже там працюєш?

Клопотати про отримання ПНП має право будь-який іноземець, який вже працює або тільки збирається працевлаштуватися на території Республіки Польща. Нюанси полягають у переліку документів, які потрібно подати до воєводства:

 1. Тому, хто тільки уклав контракт з роботодавцем, але ще не працює, потрібно прикласти до пакета документів так звану думку старости (opinia starosty) або підтвердження того, що на цю посаду не знайшлося претендента-поляка. Також надається контракт і дозвіл від роботодавця.
 2. У тому випадку, якщо іноземний громадянин вже працевлаштований і працює в Польщі довше трьох місяців, ПНП йому можна оформляти у будь-який момент без opinia starosty.
 3. Для отримання ПНП працює іноземцю потрібно документально довести наявність стабільного регулярного доходу, тобто як мінімум 543 злотих щомісяця на одну людину (не рахуючи вартості проживання і страховки).
 • Чи можна оформити ПНП на основі Карти поляка?

Власник Карти поляка залишається громадянином країни свого народження. Цей документ лише підтверджує належність громадянина іншої держави до польського народу. Дізнайтеся більше про те, які переваги дає карта поляка.

Якщо іноземець має намір оселитися в Польщі, на підставі Карти поляка можна відразу оформити постійну посвідку на проживання (ПМП). Для цього потрібно зібрати необхідні документи і звернутися з ними у воєводство за місцем проживання:

 • заповнену за зразком заяву;
 • фото;
 • закордонний паспорт;
 • Карта поляка – оригінал і копія.

У пояснювальній записці слід вказати причини, за яких іноземець бажає оселитися в Польщі. Після видачі Karta stalego pobytu Карта поляка вилучається. Через 3 роки проживання на території РП можна претендувати на отримання громадянства.

 • Чи є дитина, народжена на території Польщі, громадянином Польщі автоматично?

Дитина, народжена на території Польщі, не набуває автоматично польське громадянство, якщо обидва його батьки – іноземці. У цьому випадку новонародженому надається тимчасова посвідка на проживання. Заява на надання дитині ПНП подається батьками найближчим воєводство. Польським громадянином вважається тільки та дитина, один з батьків якої – громадянин Польщі.

Висновки

Отримати посвідку на проживання в Польщі іноземному громадянину цілком можливо при наявності на те вагомих причин, підтверджених документально. Після того як всі документи будуть зібрані, їх потрібно особисто представити польське воєводство.

Для в’їзду на територію Польщі попередньо в польському консульстві короткострокова віза оформляється. Розгляд заявки на отримання ПНП може тривати 1-2 місяці, протягом яких іммігранту дозволяється залишатися в Польщі. ПНП дає можливість перебувати на території Польщі до трьох років і вільно перетинати кордони без оформлення візи.

Статті по темі