Меню Закрити

Польська школа: особливості шкільної освіти

Шкільне навчання в Польщі у 2023 році вважається одним з найбільш прогресивних серед країн Східної Європи. Якщо ви живете і працюєте в цій країні, якісну європейську освіту вашим дітям забезпечить польська школа.

Школа в Польщі

Шкільна освіта в Польщі

Система освіти в Польщі відома високими стандартами навчання, використанням європейських інноваційних принципів і доступністю для всіх бажаючих, включаючи іноземців. Вона постійно вдосконалюється. У 2017 році в країні почалася освітня реформа, яка допоможе дітям отримувати знання ще ефективніше.

Навчання в школах Польщі починається з 6-7 років, в залежності від готовності дитини.

Перед школою діти протягом року повинні пройти обов’язковий підготовчий курс в дитячих садах або початкових школах. Мова йде про так званому нульовому класі, або zerówka.

Інформацію про умови вступу в дитячий садок і вартості послуги, про харчування та облаштуванні роботи в цілому отримаєте, прочитавши статтю “Дитячі садочки в Польщі“.

Хлопці вчаться читати, писати, рахувати, малювати і приходять в 1 клас з певним набором знань і навичок. Потім навчання у базовій школі (8 років) і продовжується у старшій (4 роки). В цілому діти вчаться 12 років і до 19-20 років отримують атестат зрілості (matura), який дає право на вступ у вищий навчальний заклад.

Про переваги системи освіти в Польщі читайте у статті “Особливості польської освітньої системи“.

Види польських шкіл

Шкільна освіта в Польщі можна отримати у різних типах навчальних закладів.

Державні знаходяться у віданні Міністерства освіти та фінансуються з бюджету країни. Навчання в них безкоштовне. В державні школи дітей приймають за територіальним принципом, навчання проходить польською мовою.

При вступі в приватні навчальні заклади можливі вступні іспити. Навчання тут платна.

Громадські школи організовуються за участю батьків і громадських організацій для тих чи інших видів цільового навчання, наприклад, вивчення мови та культури національних меншин, які проживають у Польщі. Навчання платне, але за рішенням керівництва школи можливе надання різних пільг і стипендій.

Навчання в приватних і громадських школах може проходити польською чи іншими мовами.

Базова школа (Szkoła podstawowa)

Перший раз у перший класНавчання в основній школі є обов’язковою для всіх дітей, які проживають у Польщі, незалежно від їх громадянства.

Батьки зобов’язані віддати дитину в перший клас не пізніше календарного року, в якому йому виповнюється 7 років. Недотримання цього правила тягне за собою штрафи та різні санкції, аж до позбавлення батьківських прав.

Базова школа (Szkoła podstawowa) ділиться на початкову і середню. У початковій школі діти навчаються з 1 по 6 клас, в середній – з 7 по 8.

До 2016 року в Польщі передбачалося навчання в гімназії, в якій діти отримували середню освіту після 6 класу. Але в результаті реформи гімназійний етап був включений у загальну базову освіту.

Список обов’язкових предметів, які вивчаються в польських базових школах, включає:

 • польську мову;
 • англійську (з 1 класу) та другу іноземну (з 6 класу);
 • математику;
 • фізику;
 • хімію;
 • біологію;
 • історію;
 • суспільні науки;
 • інформатику;
 • музику;
 • образотворче мистецтво;
 • техніку (аналог уроків праці в школах пострадянських країн);
 • фізкультуру.

Є також предмети, які дитина вивчає тільки за згодою батьків. Це релігія та етика (з 1 класу) і курс підготовки до сімейного життя (з 5 класу).

Початкова

Уроки фізкультури в польській школіВ 1-3 класах державних шкіл навчання відбувається в ігровій формі, з метою зацікавлення у придбанні нових знань. Учні опановують польську та англійську мови, арифметику, природознавство, малювання.

Велика увага приділяється фізичному розвитку. Чіткого поділу на предмети немає, програма занять комплексна.

Уроки за темами проводить один вчитель, який також є класним керівником. Заняття з іноземних мов, музики та фізкультури ведуть педагоги-фахівці.

Основи релігії та релігійної етики викладаються факультативно, відвідувати уроки з цього предмету не обов’язково.

Оцінки дітям у перші три роки навчання не виставляються. Але вчитель підтримує контакт з батьками й дає їм письмові рекомендації, які допомагають скласти уявлення про успіхи дитини.

З 4 класу в навчальний план вводиться поділ на предмети, кожну дисципліну веде конкретний викладач. Діти починають отримувати оцінки згідно з рівнем знань.

Після закінчення 6 класу проводиться тестування, яке дозволяє визначити рівень засвоєння матеріалу кожним учнем. При цьому результати тестів не впливають на можливість переходу дитини до наступного етапу навчання.

Середня

Середня школа включає 7 та 8 класи, діти вчаться тут з 13-14 до 16-18 років. Раніше після закінчення 6 класу дитина могла продовжувати навчання у звичайній школі чи поступити в гімназію. Але в результаті реформи гімназії у Польщі скасовано.

Програма державної середньої школи включає, крім польського, вивчення двох іноземних мов. Англійська діти вчать з першого класу, другий іноземний мову можна вибрати.

Зазвичай це німецька або французька, рідше – іспанська, італійська та російська. З 2016 року у список іноземних мов, які вивчаються в польських державних школах, внесена українська.

Після закінчення середньої школи учні складають іспит, який включає 4 етапи. Перевіряються знання з математики, іноземної мови, гуманітарних предметів (польської мови, історії та суспільствознавства), природничих наук (фізики, хімії, біології).

За результатами випробувань визначається перспектива подальшого навчання дитини та вибирається відповідний для нього вид освіти в старшій школі.

Старша школа (szkoła ponadpodstawowa)

Польські ліцеїсти

У старшій школі підлітки вчаться з 16-17 років до 19-21 року. Завершальна стадія шкільного навчання займає 3-4 роки.

Учні обирають один із трьох видів освіти у старшій школі:

 • Ліцей. Навчання включає тільки загальноосвітні предмети та може передбачати спеціалізацію з точних, природничих, суспільних наук. Курс – 3 роки, випускники ліцею складають іспити на одержання атестата зрілості (matura).
 • Професійні школи. Тривалість навчання – 3 роки. Учні отримують професійну кваліфікацію та диплом, який дозволяє працювати з освоєної спеціальністю, але не складають загальноосвітні іспити на атестат зрілості.
 • Технікуми. У цих навчальних закладах навчаються 4 роки. Випускники, які успішно склали іспити, одержують атестат matura, по якому можуть вступати у вищі навчальні заклади, і професійний диплом.

Деякі учні вибирають комбіновану програму навчання: 2 роки навчаються у професійній школі, а потім ще 2 – у загальноосвітньому ліцеї. Це можливість отримати повну шкільну освіту і професію.

Великий матеріал про можливості отримання професійної освіти для майбутніх фахівців технічного сектору або сфери послуг надано в статті “Поліцеальні школи“.

Тим, хто хоче продовжувати навчання у вузах, необхідно успішно скласти іспити на атестат (egzamin maturalny).

Без атестата офіційного зразка (matura) документи у вищі навчальні заклади не приймаються.

Іспит включає обов’язкові предмети (математику, польський, іноземна мови) і інші, які можна вказати. Дозволяється вибрати й рівень складності тестування – базовий (matura na poziomie podstawowym) або розширений (matura na poziomie rozszerzonym). Екзамени складаються у письмовому вигляді або у форматі усної презентації, тему якої випускник визначає заздалегідь.

Для успішної здачі іспиту кількість правильних відповідей має становити не менше 30 %. Якщо цей показник нижче, випускник не отримає атестат, а тестування доведеться здавати повторно.

З особливостями польської системи вступу та навчання у вузі вас ознайомить стаття “Отримання вищої освіти в Польщі“.

Для іноземців навчання в старшій школі в Польщі платне. Вартість – 1 500 євро за кожен рік навчання, а у школах мистецтв – 3 000 євро в рік.

Правила та особливості польських шкіл

В польських школах прийнята оригінальна диференційована система оцінок. Успішність визначається за системою формул з урахуванням різних факторів.

Основні оцінки виставляються за 6-бальною системою, в якій 6 – вища, а 1 – найнижча. Оцінки від 2 до 6 вважаються позитивними, 1 – негативною.

Крім кількості балів, при визначенні успішності використовується критерій «ваги оцінки» (waga oceny). Це коефіцієнт, який визначає складність виконаної навчальної роботи. Після урахування «ваги» всі оцінки підсумовуються і виводиться середній бал.

В польських школах діти зазвичай навчаються з 8:00, але деякі навчальні заклади працюють у 2 зміни. Тривалість уроків 45 хвилин, зміни тривають 10-20 хвилин.

Після закінчення уроків діти можуть залишитися в групі продовженого дня (świetlica), яка працює з 7:00 до 17:00. Там вони виконують домашні завдання, грають в настільні ігри, дивляться телевізора, беруть участь у різних додаткових заняттях – безкоштовно або за невелику оплату (30-50 злотих за семестр).

Шкільний ланчУ школах передбачено час ланчу та обіду. На ланч діти приносять з собою їжу та напої з дому в спеціальних пластикових контейнерах.

Обід в їдальні платний (8-10 злотих в день), він включає перша, друга страва і напій. Шкільна їжа досить різноманітна і готується згідно з принципами здорового харчування.

Підручники потрібно купувати самостійно. Вартість комплекту в залежності від класу становить 200-600 злотих у рік. На канцелярське приладдя витрачається до 50 злотих у рік.

Шкільна форма в Польщі не обов’язкова, використовується тільки в деяких навчальних закладах. У ролі форменого одягу часто виступає жилет з емблемою школи. У навчальних корпусах діти ходять у змінному взутті.

Школярів часто возять на екскурсії, влаштовують для них походи в музеї чи театри. Всі ці заходи оплачуються окремо.

Для зв’язку з батьками в школах використовується електронний щоденник (e-dziennik). У ньому зазначаються відвідування або пропуски уроків, отримані оцінки, домашні завдання, зауваження та оголошення вчителів. Завдяки цьому батьки завжди в курсі поточних шкільних справ дитини.

За відвідуваністю в Польщі строго стежать. Як вже зазначалося, діти, які проживають на території країни, зобов’язані отримувати шкільну освіту незалежно від громадянства. Якщо дитина мігрантів не ходить в школу або прогулює заняття без поважної причини, батькам загрожують серйозні неприємності від соціальних служб.

Страхування учнів від нещасних випадків в польських школах є обов’язковим.

Навчальний рік і канікули

Різдвяні канікули в ПольщіУ Польщі шкільний рік починається у вересні та закінчується в останню п’ятницю червня. Уроки проходять з понеділка по п’ятницю. Субота і неділя – вихідні дні.

Липень і серпень – час літнього відпочинку.

Різдвяні канікули тривають з 23 грудня по 2 січня. Крім того, у дітей є додаткові двотижневі зимові канікули в січні або лютому. Їх терміни можуть відрізнятися в різних воєводствах.

Літні та зимові шкільні канікули ділять навчальний рік на 2 семестри. Осінніх канікул немає, але навесні виділяється близько тижня для відпочинку у великодні свята.

Шкільне посвідчення

Діти, зараховані в польську школу, отримують шкільні посвідчення (учнівські квитки). У документі вказується ім’я, прізвище та дата народження дитини, а також дані школи, яку він відвідує (повна назва, адреса). У квиток вклеюється фотографія школяра.

Учнівський квиток також є посвідченням особи, коли діти складають іспити або беруть участь у міжшкільних конкурсах. На початку кожного навчального року у квитку проставляється печатка, яка свідчить, що дитина продовжує навчання на колишньому місці.

Якщо учень перевівся в іншу школу, йому видають нове учнівське посвідчення.

За учнівського білету школярі отримують знижки на проїзд у міському та міжміському транспорті, на купівлю квитків в музеї, кінотеатри, розважальні центри.

Як записати дитину в школу

На роботу в Польщу приїжджає багато іноземців з пострадянських країн, і їх цікавить, як влаштувати дитину в школу. Можна записати дитину в районну державну школу або будь-яку іншу – при наявності вільних місць.

Насамперед батькам необхідно подати до навчального закладу заяву про прийом. Крім того, бажано надати:

 • посвідчення особи батьків і дитини;
 • медичну карту з графіком щеплень;
 • будь-який документ, що підтверджує навчання в рідній країні, щоб визначити, в який клас записувати дитину, – для школярів 4 класу.

Але навіть якщо немає ніяких документів, у прийомі дитини до школи не відмовлять.

Адаптація дітей в польських школахПри відсутності свідоцтва про освіту з дитиною проведуть співбесіду, яка дозволить визначити рівень його підготовки. Якщо школяр недостатньо знає польську мову, для бесіди запросять перекладача.

Умови вступу в приватну школу можна дізнатися, звернувшись на її офіційний сайт.

Юні українці та білоруси швидко адаптуються у польськомовному середовищі, навіть без попереднього вивчення мови.

Для українців і вихідців з інших пострадянських республік оптимальний варіант – визначати дітей в польські школи на клас нижче з-за мовного бар’єру. Для таких учнів в перший рік навчання двічі на тиждень проводяться додаткові безкоштовні уроки польської мови.

Популярні школи Польщі, в яких навчаються іноземці

Міжнародна школа у Варшаві (ISW)У Варшаві є міжнародні школи, навчання в яких проводиться англійською, німецькою та французькою мовами на платній основі:

 • Британська школа у Варшаві пропонує курс навчання за 13-річною програмою Великобританії. Адреса: Warszawa, ul. Limanowskiego, 15. Вартість – 17200-19500 євро в рік в залежності від класу.

Якщо дитина володіє англійською недостатньо для успішного навчання, використовується програма мовної підтримки та додаткового навчання мови (725 євро за семестр).

 • Американська школа Варшави (ASW) – найстаріший англомовний навчальний заклад Польщі. Адреса: Konstancin Jeziorna, ul. Warszawska, 202.

Реєстраційний внесок – 6000 доларів, оплата 8 500-9 900 доларів в рік.

 • Міжнародна американська школа (IAS) використовує кращі світові методики навчання і видає випускникам три атестати: міжнародний, американський і польський.

Адреса: Warszawa, ul. Dembego 18. Вартість навчання 8 600-12 500 євро в рік.

 • Міжнародна школа у Варшаві (ISW) пропонує навчання на двох основних мовами – англійською та французькою. Додатково можна вивчати польську, російську, німецьку, китайську чи іспанську.

Адреса: Bobrowiec, ul. Mazowiecka, 43, Warszawa. Вартість навчання 7 300-11 500 євро на рік, реєстраційний внесок 700 євро.

 • У німецько-чеської школі імені Віллі Брандта діти вчаться німецькою мовою. При вступі на міжнародне відділення знання німецької не потрібно. Адреса: Warszawa, ul. Św. Urszuli Ledóchowskiej, 3.

Реєстраційний внесок на німецьке відділення – 1400 євро, на міжнародне – 470, оплата навчання – 5 600 євро в рік.

 • Ліцей Francais de VARSOVIE включає дитячий садок, школу та коледж, після закінчення якого студенти отримують міжнародний диплом бакалавра. Навчання ведеться французькою мовою з освітнім стандартам Франції, також вивчаються польську та англійську мови.

Адреса: Warszawa, ul. Konstancińska, 13. Оплата навчання – 4 900 євро в рік в молодшій школі та 6 900 – в середній. Реєстраційний внесок 443 євро.

Українські школи у Варшаві

Всі питання, що стосуються отримання освіти в Польщі – від дитячого садка до університету – для громадян інших країн, висвітлено в статті “Навчання в Польщі для іноземців“.

Найпоширеніший варіант закордонних навчальних закладів у Польщі – школа для українців. Українські навчальні заклади зазвичай відкриваються на базі польських шкіл як додаткові підрозділи. У Польщі кілька сотень шкіл, в яких українці можуть навчатися та спілкуватися рідною мовою. Заняття безкоштовні, творчі програми передбачають невелику оплату – до 70 злотих в місяць.

Найпопулярніші українські школи:

 • Варшава:
  • № 221, ul. Ogrodowa 42/44;
  • XII ліцей ім. Генрика Сенкевича, ul. Sienna 53;
  • школа «Материнка» (навчання українською за стандартами МОН України), ul. Raszyńska, 22;
  • Gimnazium 20.
 • Познань: №7, os. Zwycięstwa 101.
 • Щецин: № 47, ul. Jagiellońska 59.
 • Люблін: Spółdzielczości Pracy 3, al. Warszawska 71.
 • Краків: ul. Strąkowa 3A, al. Kijowska 3.
 • Вроцлав: ul. Mennicza 21-23.
 • Перемишль: ul. Smolki 10.
 • Білосток: ul Waryńskiego 30.
 • Гданськ: ul. Aksamitna 8.

Головні відмінності польської школи від української

Навчання в польській школі триває довше, ніж в українській. Істотні відмінності спостерігаються в програмі для молодших класів, в рівні вивчення іноземних мов.

Але головна відмінність – в програмі старшої школи. Українські старшокласники навчаються в рідній школі останні два роки перед отриманням атестату, а польські в цей період вже визначаються з професійною орієнтацією.

Польська школа: Відео

Статті по темі