Меню Закрити

Стажування та практика в Польщі як перший крок до працевлаштування

Стажування за кордоном може стати першим ступенем в міжнародній кар’єрі для жителя Східної Європи. Вона дозволяє набратися досвіду, перевірити свої сили, познайомитися з потенційними роботодавцями. В якості посередників між наймачами та здобувачами виступають польські університети. Крім того, з метою залучення молоді в країні постійно влаштовуються спеціалізовані ярмарки вакансій. Стажування і практика в Польщі у 2025 році доступна всім охочим, в тому числі й іноземним громадянам.

Стажування та практика в Польщі

Специфіка проходження стажування та практики в Польщі

Рано чи пізно більшість студентів замислюється про отримання практичних навичок за обраною спеціальністю. Вищі навчальні заклади також зацікавлені в тому, щоб їх вихованці мали можливість закріпити отримані знання на практиці, тому активно сприяють всім бажаючим пройти стажування. Організацією цього процесу зазвичай займаються агентства, спеціально створені при багатьох університетах.

Вони залучають роботодавців до участі в ярмарках вакансій, займаються розсилкою вакансій на електронну пошту зацікавлених студентів, розміщують корисну інформацію в соціальних мережах. У польських ВНЗ вакансії для бажаючих пройти практику з’являються навесні, а до роботи вони приступають, як правило, влітку.

Стажування в Польщі чимось нагадує практику, добре знайому студентам з СНД, і все ж вона має кілька суттєвих відмінностей.

Наприклад, стажування є обов’язковим для студентів бакалаврату лише деяких факультетів, а для решти взагалі не передбачено навчальною програмою. Більш охоче беруть студентів на літнє стажування, однак якщо є можливість поєднувати навчання і роботу, молоді люди мають право працювати в будь-який час року. Стажування в Польщі буває декількох видів: з навчанням під час роботи та виплатою зарплати або, навпаки, практика, яку оплачує сам стажист.

Потрапити на стажування простіше студентам останніх курсів університетів, оскільки наймачі зацікавлені в них як у майбутніх співробітниках. Терміни стажування узгоджуються між сторонами, але найчастіше здобувачі домовляються з роботодавцями про наймання на 2-3 місяці.

Як правило, після закінчення університету, молоді люди шукають можливість працевлаштуватися в Польщі. Стажування, яку вони проходять ще під час навчання, дозволяє їм завести потрібні ділові контакти та познайомитися з потенційним роботодавцем. Якщо стажист і роботодавець підійдуть один одному, надалі здобувач може розраховувати на отримання довгострокового контракту, дозволу на роботу або Воєводського запрошення.

Крім того, після стажування студент, який зумів застосувати на практиці отримані знання, знаходить упевненість в собі, а запис про успішне проходження стажування вноситься в резюме і підвищує шанси претендента на отримання роботи.

Як отримати дозвіл на роботу для студента

Стажування вважається гарною можливістю зрозуміти, чи хочуть здобувач і роботодавець надалі продовжувати трудові відносини. Всупереч тому, що стажування часто триває всього три місяці, в іншому вона мало чим відрізняється від офіційного працевлаштування за договором, особливо якщо студент отримує плату за виконану роботу.

Тому студенти очної та заочної форми навчання вдаються в питання: чи варто зайнятися оформленням дозволу на роботу перед початком стажування у Польщі?

Дозвіл для студентів очного відділення

Студенти денного відділення, які отримують вищу освіту в польському університеті, мають студентську візу або Карту поляка. До травня 2015 року право на роботу в країні без отримання додаткових дозволів студентам очного відділення давала тільки Карта побиту, але потім правила пом’якшили.

В даний час іноземець, який навчається в польському університеті, має можливість для працевлаштування, в тому числі проходження стажування, на підставі студентської візи протягом усього періоду навчання у вузі, а не тільки під час канікул.

І дозвіл на роботу йому не знадобиться. При цьому головною умовою залишається успішне навчання в університеті. Якщо ж замість відвідування занять студент влаштується на роботу на повний робочий день, його очікує відрахування з вишу та анулювання студентської візи.

Слід зазначити, що процес працевлаштування іноземних студентів нічим не відрізняється від прийняття на роботу поляків: роботодавець укладає з ним трудовий договір.

Дозвіл для заочників і слухачів мовних курсів

Студенти заочного відділення, слухачі мовних курсів, іноземні практиканти та студенти, які прибули в країну за програмою обміну, повинні отримати дозвіл на роботу, перш ніж приступати до трудової діяльності у Польщі. Ця вимога стосується й осіб, які проходять стажування.

Як і іншим категоріям здобувачів, студентам знадобиться стандартне запрошення на роботу (дає можливість працювати 6 місяців у році) або Воєводське запрошення, дозволяє вести трудову діяльність протягом 12 місяців.

Результатом отримання одного з двох вищеназваних документів є видача робочої візи та дозволу певного типу. На жаль, випускник заочного відділення польського університету не зможе автоматично отримати дозвіл на роботу в країні.

Дозвіл для власників Карти побиту

Карта побиту дає можливість працевлаштування без отримання додаткових дозволів студентам стаціонарної форми та спрощує процес отримання роботи навчаються на заочному відділенні (на термін до шести місяців у році).

Однак у деяких воєводствах студентам-заочникам все ж може знадобитися дозвіл на роботу – все залежить від поточної ситуації на регіональному ринку праці.

Важливо: студенти, які закінчили денне відділення польського ВНЗ, мають право на отримання Карти побиту строком до трьох років з метою пошуку вакансії.

Яким чином можна отримати запрошення на стажування

Якщо студенту необхідно отримати дозвіл для початку трудової діяльності, насамперед слід підшукати роботодавця. Найбільш простим і не затратним способом отримання дозволу вважається складання «Заяви про намір доручити роботу громадянину іншої країни».

На підставі даного документа претендент зможе стажуватися протягом 6 місяців, яких, як правило, виявляється цілком достатньо для прийняття рішення про продовження трудової діяльності. Якщо роботодавець готовий надати співробітникові довгостроковий контракт, він може зайнятися оформленням Воєводського запрошення ще під час дії «Заяви про наміри» – в цьому випадку не доведеться переривати робочий процес.

Які програми пропонуються іноземним студентам в Польщі

Польські ВНЗ приділяють багато уваги міжнародному співробітництву, тому пропонують як для студентів, так і для випускників університетів безліч програм і грантів, орієнтованих, в першу чергу, на проходження практики або стажування.

Стипендіальна програма ім. Лейна Кіркланда. Претенденти України та деяких інших країн можуть подати документи на участь у спільній американо-польській стипендіальній програмі, яка орієнтована на випускників ВНЗ з досвідом роботи, які бажають поглибити свої знання та пройти стажування в Польщі за такими спеціальностями:

  • «Менеджмент»,
  • «Управління»,
  • «Державна адміністрація»,
  • «Суспільні науки»,
  • «Політологія».

Дізнатися про всі умови програми Лейна Кіркланда можна на сайті kirkland.edu.pl.

Програма «Fellowship Research & Experience». Реалізується як через дослідницькі, так і через професійні ініціативи. Стипендіати прикріплюються до наукових центрів і компаній відповідно до спрямованості досліджень. Наприклад, медичні працівники можуть потрапити в промислову лабораторію. Стажування триває від двох до шести місяців.

Стипендіальна програма міністра культури та національної спадщини Республіки Польща, що реалізується Міжнародним центром культури Thesaurus Poloniae. Тримісячне стажування для вчених і дослідників історії та культури Польщі. Допускається участь як з теоретичними, так і практичними проектами. Документи приймаються від кандидатів, які закінчили або навчаються в аспірантурі, а також викладачів. Стипендіальна програма для молодих українських аналітиків.

Орієнтована на молодих людей зі знанням англійської мови. Передбачає стажування, в рамках якої студент виконає власний дослідницький проект і отримає сертифікат про проходження практики. Дізнатися більше інформації про умови програми можна на сайті Інституту зв’язків з громадськістю.

Де знайти стажування студенту польського вишу

Почати пошук роботи Польський студент може в Інтернеті – це найпростіший, а іноді і найефективніший спосіб. Вакансії в цій країні розміщуються за таким же принципом, як і в країнах СНД. Заходите на будь-який сайт, де є вакансії, наприклад, www.pracuj.pl або www.infopraca.pl і вибирайте розділ «Вакансії». На кожній платформі є розділ з пропозиціями. Як правило, в інтернеті можна знайти, в основному, низькооплачувані посади, які студенти розглядають в якості тимчасового підробітку.

Запрошують на роботу і самі вузи: постійно з’являються нові вакансії на території студентського містечка – в бібліотеці, їдальні, гуртожитку. За роботу студент отримуватиме від 2 до 4 євро на годину.

Можна звернутися в спеціалізовані кадрові агентства, наприклад:

або агентства, що займаються питаннями стажування студентів, в самому університеті.

Якщо ж ви шукаєте потенційного роботодавця, радимо відвідувати спеціальні форуми і ярмарки для студентів. Вони проходять два рази на рік – навесні й восени в університетах великих міст Польщі. У 2025 році відвідати такі форуми можна в Кракові, Познані та Варшаві.

Подібні заходи – відмінний шанс отримати знання про те, як поводитися на співбесідах, складати резюме правильно та ефективно займатися самопрезентацією. На ярмарках вакансій присутні роботодавці, які підшукують собі молодих співробітників. Домовитися про стажування можна прямо під час ярмарку, уникнувши необхідності звертатися до посередників.

Скільки доведеться витратити на проживання в Польщі

Польща є відносно недорогою країною Євросоюзу з більш високими, ніж в СНД, заробітними платами. Тому студенти охоче займаються підробітком. Пропонуємо вам ознайомитися з приблизними цінами на продукти та послуги:

НайменуванняВартість, злотих
Житло (студентський гуртожиток)Від 200 до 400 на місяць
Квиток для проїзду в міському транспорті Від 2,40 до 4,40
Таксі (1 кілометр) Від 2
Обід в недорогому рестораніВід 15 до 30
Інтернет-послуги на місяцьВід 50 до 100

Які питання найчастіше задають про стажування

Стажування в Польщі цікавить багатьох громадян з СНД, тому ми підібрали відповіді на найпоширеніші питання про працевлаштування студентів в цій країні.

Чи можна пройти платне стажування, якщо вчишся на стаціонарі в Польщі? Можна: університети ніяк не обмежують своїх студентів і не пред’являють вимог до форми стажування. Все залежить від роботодавця і здобувача: деякі наймачі пропонують невеликі премії, інші приймають студентів безкоштовно. Можливий і змішаний варіант – один безкоштовний і два платних місяці стажування на підприємстві.

Чи можна студенту польського ВНЗ проходити практику в інших країнах ЄС? Студенти очного відділення польських вишів на канікулах можуть працювати не тільки в Польщі, а й в інших країнах Євросоюзу. Однак самостійно знайти роботодавця в іншій країні виявляється досить складно, тому студенти воліють користуватися програмами обміну. Найбільш популярною програмою для стажування в Європі залишається Еразмус. Тривалість стажування за програмою Erasmus+ становить два місяці, причому для подачі заяви не обов’язково наявність бізнес-домовленостей з іншою стороною. Дізнатися про доступні програми студенти можуть у своєму університеті. Заявки приймаються електронною поштою.

Чи можуть відрахувати з ВНЗ, якщо студент підробляє? Ні, студента можуть відрахувати тільки через неуспішність, в тому числі, якщо він пропускає заняття у зв’язку з трудовою діяльністю. Якщо університет розірвав стосунки зі студентом, його студентська віза анулюється, а можливість працювати без отримання дозволу втрачається. Такому студенту необхідно покинути Польщу та оформити новий візовий документ на підставі, наприклад, запрошення на роботу. В іншому випадку його депортують.

На закінчення

Стажування в Польщі – це прекрасна можливість знайти роботодавця для продовження трудової діяльності по завершенні навчання. Проходження практики під час навчання може бути оплачуваним і безкоштовним, проте в будь-якому випадку це корисно для студента, адже він отримає можливість застосувати отримані знання на ділі, стане більш впевненим у собі та, можливо, отримає довгостроковий контракт.

Для більш ефективного пошуку варіантів стажування слід звертатися у відповідні університетські агентства, брати участь у форумах і ярмарках вакансій.

Статті по темі