Меню Закрити

Ягеллонський університет у Кракові


Одним з найстаріших університетів Європи, який протягом кількох століть зберігає свою популярність і престижність, фахівці називають Ягеллонський університет у Кракові. У ньому поєднуються давні освітянські традиції та сучасні технології навчання, які приваблюють у 2020 році не лише польських, але й іноземних абітурієнтів. Студенти отримують тут знання високої якості та диплом, який цінується в європейських країнах.

Коротка історія університету

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie був заснований в 1364 році. Студентів набирали на три спеціальності: право, медицина, вільні мистецтва (філософія), трохи пізніше відкрився факультет теології. Особливу увагу у XV столітті приділяла новому навчальному закладу королівська династія Ягеллонів, тому університет і був названий Ягеллонським. Вже в 1405 році у виші з’явилися кафедри математики й астрономії.

У XVII–XVIII століттях у ВНЗ з’являються факультети, на яких вивчають філологію, стародавні мови, природничі науки – хімію, фізику, астрономію, створюється університетський ботанічний сад, а навчання переходить на польську мову замість латині. У XIX столітті у ВНЗ Варшави, Вільно, Познані багато професорів були випускниками Ягеллонського університету.

Одним з найяскравіших студентів, які отримали тут освіту, називають Миколи Коперника – вченого зі світовим ім’ям.

У різний час університет закінчили король Ян Собеський, Римський папа Іван Павло ІІ, фантаст Станіслав Лем, письменник Василь Стефаник. Нещодавно ВНЗ зазначив 650-річчя з дня заснування – за цей час він завоював визнання в Європі та у всьому світі.

Інфраструктура університету та студентське життя

На вулиці Ягеллонській Кракова знаходиться будівля, в якій з часів Середньовіччя знаходиться університет. Будова з червоної цегли, його внутрішній дворик, парадні зали давно стали об’єктом пильного інтересу туристів. Сьогодні тут розміщується музей ВНЗ.

Класичні факультети розташовані в історичних будівлях центральної частини міста, а основні університетські будівлі – у 20 хвилинах їзди від центру Кракова, де до ювілею навчального закладу побудовані сучасні корпуси, оснащені за останнім словом техніки.

Студенти користуються всієї міською інфраструктурою, вони переміщаються з одних корпусів в інші, до їх послуг просторі аудиторії, новітнє обладнання, унікальна бібліотека з прекрасним підбором книг по всіх галузях знань, читальні зали, лабораторії. Все університетське життя регулюється студентським самоврядуванням, працюють ансамбль народного танцю, хор, гуртки, спортивні клуби.

Багато юнаків і дівчат зі студентської лави беруть участь у наукових дослідженнях, беруть активну участь у роботі Ягеллонського інноваційного центру при університеті, який заслужено називають технопарком.

Яких фахівців готують факультети університету

В даний час у ВНЗ працює 15 факультетів. Наймолодші – факультети, які готують фахівців з біотехнологій та міжнародним відносинам, вони відкрито на початку XXI століття. Найстарші – медичний, правовий, філософський.

Читайте також:  Кращі університети для іноземних абітурієнтів в Познані

Досвідчені викладачі та професори навчають студентів і готують професіоналів на таких факультетах:

 • філософії,
 • права та адміністрації,
 • медичний,
 • фармацевтичний,
 • наук про здоров’я,
 • полоністики,
 • історичний,
 • філологічний,
 • фізики, астрономії та прикладної інформатики,
 • математики та інформатики,
 • хімічний,
 • біологічний,
 • управління і соціальної комунікації,
 • біохімії, біофізики, біотехнології,
 • географії та геології.

Ці факультети пропонують понад сто спеціалізацій за різними напрямками знань.

Вступ до університету

Головне, на що слід звернути увагу при вступі, – це своєчасна реєстрація в електронній системі ERK, яка враховує черговість подачі документів. Другий етап – співбесіда. Комісія звертає увагу на володіння польською мовою, на якому навчається основна маса студентів, але також можна проходити навчання та іноземною мовою (англійською).

Слід також серйозно поставитися до вибору напрямку подальшого навчання: абітурієнтів можуть попросити мотивувати своє прагнення отримати ту чи іншу спеціальність.

Вимоги до знання мов

Необхідні документи для вступуБільшість програм, які пропонує університет, реалізуються тільки польською мовою, тому якщо абітурієнт хоче отримати одну з таких спеціалізацій, йому необхідно підтвердити знання мови або пройти навчання.

Факультет полоністики проводить курси навчання польському як іноземної. Крім того, при університеті працює школа польської мови та культури, що пропонує річні та семестрові курси вивчення польської мови, річний курс підготовки, програму Erasmus, індивідуальні мовні курси та інші програми для іноземців, яким необхідно знання польської мови.

Необхідні документи для вступу

При реєстрації необхідно надати пакет документів:

 • заяву за встановленою формою;
 • анкета;
 • документ про освіту – атестат, диплом, який переведений присяжним перекладачем з Польщі на польську мову;
 • підтвердження знання польської мови;
 • медична довідка;
 • страховий поліс;
 • реєстраційний внесок 200 злотих для іноземців, 75 – для тих, хто має карту поляка;
 • ксерокопія закордонного паспорта;
 • ксерокопія візи.

Після тестування, для виїзду на навчання іноземцями відкривається польська студентська віза. Для її оформлення потрібно звичайний набір документів для шенгену плюс запрошення з ВНЗ і квитанція про оплату за навчання.

Як відбувається надходження з картою поляка

Вступити в польський ВНЗ на особливих умовах можуть жителі України, Білорусі та Росії, які мають Карту поляка. Вони можуть вибирати форму навчання на правах громадян Польщі і як іноземці. Перший варіант прирівнює абітурієнтів до польських громадян і дає право безкоштовного навчання на стаціонарі. Ті, хто обирають форму навчання для іноземних громадян, оплачують навчання.

Читайте також:  Варшавський університет: вступ та навчання

Вступати можна самостійно або через консульство. Для вступу через консульство в кінці лютого-початку березня розпочинається набір студентів. До цього моменту треба зібрати пакет документів для вступу, прикласти Карту поляка і подати папери в консульство.

Після співбесіди з консулом і отримання дозволу на поїздку в Польщу, у середині травня відбувається здача іспитів. За їх підсумками абітурієнт зараховується або не зараховується в університет.

Щоб вступити самостійно, потрібно зайти на офіційний сайт ВНЗ: пройти онлайн-реєстрацію, зробити замовлення, отримати запрошення, оформити візу (скористатися безвізом, використовувати довгостроковий шенген, який вже оформлений раніше) і поїхати на іспити. Їх успішна здача дає право на зарахування до ВНЗ.

Як відбувається навчання в університеті

Перші три роки студенти навчаються на бакалавраті. Завершивши його, вони одержують звання бакалавра. Ті, хто отримує спеціальності за напрямами «Психологія», «Право», «Медична аналітика», «Ветеринарія», «Фармація» «Фізіотерапія», «Медицина», «Стоматологія», навчаються від 5 до 6 років і отримують одразу звання магістра – це так звана неподільна магістратура.

На навчання другого ступеня (магістратура) за іншими спеціальностями мають право вступати бакалаври з польським дипломом або громадяни іншої країни з відповідним документом про вищу освіту, який є еквівалентним польському. Навчання триває 2 роки, і випускники отримують звання магістра.

Третя ступінь – аспірантура. Вступити на навчання магістри можуть або ті, хто отримав спеціальний Діамантовий грант – як громадяни Польщі, так і іноземці. Навчання триває 4 роки, протягом яких аспіранти проводять дослідницьку роботу і пишуть дисертацію. Захистивши її, вони отримують ступінь доктора.

Яка вартість навчання

Реєстраційний внесок для поляків і тих, хто має Карту поляка становить 75 злотих, для іноземців – 200 злотих. Вступний внесок, який сплачується у перший рік – 200 євро. Подальше навчання для громадян Польщі та власників Карти поляка безкоштовне, іноземці оплачують навчання залежно від факультету та курсу навчання.

Вартість коливається від 4600 злотих за рік на спеціальності «Біологія» і «Географія», що становить трохи більше 1000 євро, до 12-14 тисяч злотих на східної філології та медичної хімії (в перерахунку на євро це 3-3,5 тисячі). До 4 тисяч євро доходить оплата на факультеті міжнародних відносин та медичному.

Проживання в гуртожитку, якщо воно належить самому університету, коливається від 70 до 120 євро, в залежності від того, скільки людина живе в кімнаті. Місце в орендованому гуртожитку обійдеться набагато дорожче – 120-180 євро в місяць.

Читайте також:  Сілезький університет: вступ та навчання

Отримання стипендії

З початку XXI століття в Ягеллонському університеті створено стипендіальний фонд, виплати з якого можуть отримувати іноземці.

Студенти з країн Східної Європи можуть претендувати на такі стипендії та гранти Фонду ім. королеви Ядвіги, Фонду ім. Богдана Лисяка, Ad Polonos. Перша становить 1500 злотих в місяць (близько 400 євро), стипендіат проживає за рахунок університету у двомісній кімнаті й отримує безкоштовне медичне обслуговування.

Фонд Богдана Лисяка підтримує вихідців з України, які навчаються на факультеті української філології, Ad Polonos створений для нащадків засланців поляків з Картою поляка.

Вартість життя в Кракові

Навчання в Ягеллонському університеті приваблює вихідців з Центральної та Східної Європи доступним рівнем життя в країні та зокрема, в самому Кракові.

Стипендія в Польщі

Зняти квартиру в місті обійдеться приблизно 200-300 євро. Витрати на скромне харчування – ще 100 -150 євро, проїзний – 8 євро. В цілому, крім плати за навчання, необхідно мати на витрати мінімум 350 – 450 євро на місяць.

Ось приблизні ціни на витрати, злотих:

 • кілограм картоплі – 1,8 ;
 • 1 літр молока – 2,5;
 • 12 штук яєць – 6,6;
 • 1,5 літра води – 1,9;
 • середній чек за обід в недорогому кафе – 20;
 • плата за інтернет – 50;
 • оплата комунальних за квартиру площею 85 кв. м – 660.

Інші університети в Польщі

Ягеллонський університет – найстаріший і найпрестижніший в Польщі, він входить в список кращих університетів світу. Але в Польській республіці є й інші навчальні заклади, які привертають увагу не тільки польських абітурієнтів, але і бажають продовжити навчання за кордоном з інших країн, особливо зі Східної Європи.

Заслуженою славою користуються Варшавський університет імені Адама Міцкевича в Познані, університет ім. Миколи Коперника в Торуні, Вроцлавський університетЛодзинський університет, Сілезький університет в Катовіце,

Висновок

Громадянам країн Центральної та Східної Європи з кожним роком стає все доступніше освіта в престижних ВНЗ Польщі, які забезпечують гідний рівень знань і є цілком прийнятними щодо вартості навчання та витратами на життя.

Одним з найбільш вдалих варіантів отримання професії фахівці вважають Ягеллонський університет у Кракові. Диплом цього ВНЗ відкриває широкий спектр можливостей для його випускників і високо цінується на європейському ринку праці.

Ягеллонський університет у Кракові: Відео


Статті по темі