Меню Закрити

Отримання вищої освіти в Польщі

Освіта має величезне значення в житті кожної людини. Тому вибір навчального закладу і спеціальності, по суті, є вибором долі. Вища освіта в Польщі здатне забезпечити не тільки хороші перспективи для подальшого працевлаштування, але й можливість жити в європейській країні.

Вища освіта в Польщі

Особливості польської системи вищої освіти

Польська освітня система має деякі відмінності у порівнянні з пострадянськими державами. Так, у Польщі завершальна стадія отримання середньої освіти передбачає навчання в ліцеї, яке триває три роки, або в технікумі протягом чотирьох років або на два роки в загальноосвітньому ліцеї та професійній школі.

Основне завдання і показник роботи, ліцеїв – підвищення рівня знань учнів, що забезпечує успішну здачу всього комплексу випускних шкільних іспитів (так звана Matura). За їх результатами державні ВНЗ країни надають можливість безкоштовного навчання найбільш успішним випускникам.

В даний час в країні функціонує чотири з половиною сотні вищих навчальних закладів, з них близько 130 – державні, решта – приватні.

Болонський процес, в якому бере участь і Польща, передбачає отримання вищої освіти двох рівнів: бакалавр (три роки, технічні спеціальності – чотири) і магістра (два роки). Проте є винятки: наприклад, медицину, стоматологію, медичну діагностику, фармацевтику, ветеринарію, право, акторська майстерність, психологію, канонічне право, збереження і реставрацію творів мистецтва, фотографію вивчають від чотирьох з половиною до шести років.

Навчання в Польщі

Можлива зміна формату навчання (наприклад, неподільна магістратура в Польщі). Після отримання ступеня магістра бажаючі можуть надійти в докторантуру. Захистив дисертацію присвоюється ступінь доктора філософії (PhD). Він має право на проходження процедури хабілітації (ще один захист докторської дисертації). Пройшли цю процедуру присвоюється ступінь Doctor Habilitat (найвища академічна кваліфікація, що дає право зайняти посаду професора у виші).

В якості мови викладання більшість вишів пропонує як польський, так і англійську мови. Враховуючи велику різноманітність пропонованих спеціальностей і не занадто велику складність у вивченні польської мови як одного зі слов’янських, для росіян, українців і білорусів має сенс завчасно вивчити його, скориставшись послугами спеціалізованих курсів у своїй країні або у Польщі. Невеликий нюанс: англійська мова навчання обійдеться приблизно у два рази дорожче, ніж польська.

Який ВНЗ і програму навчання краще вибрати

Польський Закон про вищу освіту» від 18.03.11 виділяє різні типи вищих навчальних закладів. За юридичним статусом внз поділяються на державні та недержавні, по наявності/відсутності права присудження докторського ступеня – на академічні та професійні відповідно.
Академічні виші поділяють на такі типи:

  1. Класичний університет
  2. Технічний університет
  3. Профільний університет
  4. Політехніка
  5. Академія.

Класичний університет володіє правом присвоєння докторського ступеня не менше ніж з десяти дисциплін, у тому числі по дві та більше – з гуманітарних; математико-фізичним, природним і технічний; біолого-хімічним, медико-фармацевтичних та сільськогосподарських.

Технічний університет володіє правом присвоєння докторського ступеня не менше ніж з десяти дисциплін, у тому числі більше ніж з шести технічним. Профільний університет володіє правом присвоєння докторського ступеня не менш ніж з шести дисциплін, у тому числі більше ніж з чотирьох профільних для цього ВНЗ.

Політехніка володіє правом присвоєння докторського ступеня не менш ніж з шести дисциплін, у тому числі більше ніж з чотирьох технічним. Академія володіє правом присвоєння докторського ступеня не менше ніж з двох дисциплін.

Перераховані вищі навчальні заклади керуються однаковими стандартами в навчальному процесі та викладанні, а видані ними дипломи визнаються в країнах ЄС та більшості інших держав.

Найбільша кількість ВНЗ розташована у Варшаві, Кракові, Любліні, Познані, Вроцлаві. Найбільшою популярністю серед абітурієнтів користуються такі університети, як Ягеллонський, Варшавський, їм. Марії Кюрі-Склодовської, їм. Казимира Великого, Вроцлавський.

Відповідно до світового рейтингу QS World University, провідні польські університети на високому рівні проводять навчання і підготовку фахівців за такими напрямами, як лінгвістика, неофилология, математика, політичні науки міжнародні відносини, електрика та електроніка, сільське і лісове господарство та ряду інших.

Нерідко в університетах Польщі пропонуються програми, що забезпечують отримання подвійного диплому тобто другу вищу освіту на умовах співпраці з іноземними навчальними закладами, коли випускникові вручають дипломи польського (за місцем проходження навчання) та іноземного ВНЗ.

Що потрібно для вступу в польський ВНЗ

Кожен навчальний заклад самостійно визначає, за якими правилами приймати абітурієнтів: за результатами вступних іспитів, за допомогою рейтингової процедури (за середніми оцінками атестата) або просто всіх бажаючих (практика приватних коледжів).

Випускники польського вузу

Для вступу необхідно підготувати та подати пакет наступних документів:

  • свідоцтво про народження (ксерокопію);
  • національний паспорт (ксерокопія сторінок 1, 2, 11);
  • закордонний паспорт (ксерокопію);
  • оригінали атестату про отримання середньої освіти та додатки до нього;
  • оригінал медичної довідки;
  • два фото 35х45 мм (80% обличчя – для отримання візи);
  • 5-6 фото (розміри – згідно з вимогами вишу) з написаними латиницею ім’ям і прізвищем, а також електронним варіантом фото;
  • при навчанні польською мовою – сертифікат рівня В1, англійською – рівня В2.

У разі вступу до магістратури або одержання другого вищої освіти необхідно пред’явити диплом бакалавра (магістра) та оригінал додатка до нього. Детальніше в статті “Як вступити до університету в Польщі“.

Скільки коштує навчання в Польщі

Вартість навчання у польських ВНЗ в більшості випадків цілком порівнянна з цінами в навчальних закладах на пострадянському просторі.

Оплату за навчання зазвичай вносять один або два рази в рік; нерідко потрібна ще й одноразовий внесок для забезпечення потреб студента (письмові приналежності, іноді – форма та інше).

Згадаємо також про польську медичною страховкою, наявність якої обов’язково при відкритті студентської візи (з покриттям приблизно 30 євро/рік).

Наведемо дані щодо середньої вартості навчання на рік (польською мовою) з деяким популярним вишам країни:

Назва форма власності грошова одиниця сума (тис.)
Варшава
Політехніка державна євро 2-4
Університет – ÷ – – ÷ – 3,4-15
Академія мистецтв – ÷ – злотий 7,65-9
Медичний університет – ÷ – євро 3,3-15
Головна комерційна школа – ÷ – – ÷ – 3,8
Військова технічна академія – ÷ – – ÷ – 3,5-4,3
Університет Лазарського недержавна злотий 7
Університет кардинала Стефана Вишинського державна євро 2,2
Люблін і регіон
Університет Марії Кюрі-Склодовської – ÷ – – ÷ – 2
Католицький університет імені Іоанна Павла II недержавна – ÷ – 2
Політехніка державна – ÷ – 2
Медичний університет – ÷ – – ÷ – 9,9-11,6
Вища школа бізнесу та адміністрації (Луків) недержавна злотий 1,9
Вища школа суспільно-природничих наук ім. Вінцента Поля – ÷ – – ÷ – 1,7-2,7
Гдиня
Вища школа адміністрування та бізнесу ім. Евгеніуша Квятковського – ÷ – – ÷ – 4,8
Білосток
Університет державна. євро. 2
Політехніка – ÷ – – ÷ – 2-3
Медичний університет – ÷ – – ÷ – 1,5-7
Вища школа публічного управління недержавна злотий 3,5
Вища школа фінансів і менеджменту – ÷ – – ÷ – 5,5
Вища економічна школа – ÷ – євро 0,8-1

Слід зазначити, що іноземцю дешевше навчатися в навчальному закладі недержавної форми власності.

Зрозуміло, в дану вибірку увійшло менше п’яти відсотків загальної кількості польських вишів. При цьому в кожному навчальному закладі поряд з недорогим навчанням сусідами «модні», а отже, більш дорогі спеціальності, тому в пошуках відповідей на виникаючі питання доводиться відвідувати сайти конкретних навчальних закладів.

Які стипендії та гранти передбачені в Польщі

Стипендію можна визначити як заохочення за успішне навчання. У різних навчальних закладах порядок і мета їх призначення (наукові, спортивні, соціальні та інші) розрізняється. Залежно від програми їх кількість варіює в межах 5-25 найменувань.

Крім того, деякі ВНЗ надають фінансову допомогу нужденним студентам або нагороджують за ті чи інші досягнення.

Стипендії надаються за хороші показники у навчанні та активну участь у спортивної, культурної, наукової й політичному житті вишу; соціальні – при підтвердженій документально низькою (поступається прожиткового мінімуму) забезпеченості сім’ї студента (до початку навчального року).

Стипендію для інвалідів надають на підставі відповідних медичних документів; ректорську – для кращих студентів, успішність яких перевищує певний рівень. При цьому останню можна отримати за підсумками хоча б одного семестру навчання. Вона є частковим або повним звільненням від плати за навчання (свого роду взаємозаліком).

Слід також згадати про різних фондах та стипендіальних програмах (рівень – місто, країна, ЄС), що підтримують наукову і культурну діяльність учнівської молоді.

Грант, на відміну від стипендії, може компенсувати не лише вартість навчання, але і частина інших витрат. Його може видати, наприклад, Міністерство освіти; компанія, яка планує прийняти на роботу конкретного студента; державні фонди, окремі внз або влади міста.

Умови проживання для студентів під час навчання у Польщі

Студентам, що надійшли в польський навчальний заклад, можуть надаватися місця в гуртожитку; у разі їх нестачі чи відсутності можлива оренда ліжко-місця в гуртожитку іншого ВНЗ або кімнати в приватному житловому секторі.

Кімнати в гуртожитку розраховані на два-три мешканця, зазвичай обладнані необхідними меблями, є доступ до інтернету. Проживання у них обходиться не менше ніж в 300-350 злотих/місяць; якщо ж одномісна кімната, її вартість буде коливатися від 500 злотих/місяць в невеликому місті типу Білостока до 800 злотих і вище у Варшаві. Звичайно, гуртожитки старої споруди для проживання менш зручні.

Проживання у квартирі є більш комфортним, але і більш дорогим. Наприклад, найдорожче обходиться оренда в столиці (1400-1700 злотих/місяць), у великому місті (Познань, Краків) – 1200, в невеликому (наприклад, Лодзь) – 920. Зрозуміло, оренда кімнати зажадає менших витрат.

Рівень цін на продукти харчування в Польщі цілком порівнянний з пострадянськими країнами, але помітно нижче, ніж у державах-членах ЄС.

Покупки вигідніше робити в ТЦ і супермаркетах з ліберальними цінами: Biedronka, Kaufland, Aldi, Auchan, Carefur, TESCO, Czerwona Torebka.

Середні ціни на харчові продукти (злотих):

Найменування Одиниця виміру Ціна
Соки літр 3
Чай 50 пакетиків 5
Кава 0,5 кг 11-17
Хліб кг 2-3
Масло 200 г 4
Молоко 3,2% літр 2-3
Йогурт 150 г 1,25
Сир кг 20
Яйця десяток 4,7
Борошно кг 1,9
Рис 400 г 3
Макарони – ÷ – 2,8
Рослинна олія літр 5
Цукор кг 2,5
Сіль – ÷ – 1
Шоколад 100 г 2-3
Фарш м’ясний кг 12
Куряче філе – ÷ – 15
Свинина (вирізка) – ÷ – 22
Ковбаса – ÷ – 12-19
Копченості м’ясні – ÷ – 20-30
Консерви м’ясні 1 банку 3-5
Картопля кг 1,3
Морква – ÷ – 1,6
Помідори – ÷ – 5
Огірки – ÷ – 4
Яблука – ÷ – 2
Банани – ÷ – 7,5
Лимони, апельсини – ÷ – 7,5
Пиво 0,5 л 2,5
Сигарети пачка 7-13

Вартість комплексного обіду в кафе становить приблизно 15 злотих, сніданок/вечеря обійдуться на чверть дешевше.

У великих містах без послуг громадського транспорту (добре розвиненого і функціонуючого за графіком) не обійтися. З розкладом руху можна ознайомитися на зупинках.

Незвичним для багатьох виявиться різноманітність квитків: півгодинного дії, 75-хвилинні, добові, «вікендові» (з вечора п’ятниці до ранку понеділка), одно – і багаторазові та інші.

Ціна стандартного квитка в столиці досягає 4,8 злотого, у Любліні – вдвічі дешевше. Варшавський місячний абонемент коштуватиме 110 злотих, в провінції – дешевше; наявність студентського квитка зменшить цю ціну вдвічі.

В цілому вартість харчування, проживання, інших витрат для студента в столиці можна оцінити в 300-350 євро на місяць, у великих і середніх містах – приблизно на третину дешевше.

Чи можуть студенти працювати під час навчання в Польщі

На підставі розпорядження міністра праці та соцполітики РП від 21.04.15 наявність студентської візи (навчання на денному відділенні) або Karty pobytu дають право на працевлаштування без обмежень немає.

У разі навчання на заочному відділенні, перебування у Польщі на підставі програми обміну студентів або культурного обміну необхідно наявність запрошення від місцевого роботодавця та дозволу на роботу.

Оскільки робота студентів не обкладається податками, вони можуть заробляти навіть дещо більше інших працівників, а у роботодавця є стимул їх наймати; однак без знання польської мови влаштуватись складніше.

Можливість підробки або перше робоче місце студенти можуть отримати завдяки інформації кар’єрного відділу (є практично у всіх внз), однак бажано починати трудову діяльність після закінчення першого курсу, після адаптації до нових умов життя.

У великих містах роботу та річну стажування навіть в іншій європейській країні можна знайти на студентській ярмарку вакансій навесні/восени.

Найчастіше це робота в колл-центрах, помічником продавця чи бармена, репетиторство, робота в магазинах (розкладка товарів або на складі), нянею, офіціантом в mcdonald’s і т. п.

Перспективи працевлаштування після закінчення навчання у Польщі

При плануванні навчання в Польщі корисно ще до його початку оцінити перспективи можливої імміграції. Оскільки вручення диплому після закінчення польського вишу означає отримання права на тимчасове проживання з метою пошуку роботи, це дає можливість через деякий час добитися дозволу на постійне проживання, а надалі й отримання громадянства.

Додамо до цього можливість вільного переміщення по ЄС і офіційне право на роботу в будь-який з його країн-членів.

Перспективи навчання в Польщі

Багато студентів під час навчання користуються можливістю проходження навчальної практики в Польщі, працюючи за фахом вже з другого-третього курсу, тим самим збільшуючи свої шанси на отримання наміченої роботи; значно полегшує цей процес наявність польських коренів.

В країні надзвичайно затребувані IT-фахівці, медики, інженери, дизайнери й архітектори. Вельми «в ціні» фахівці, що володіють унікальними знаннями/технологіями, спеціалісти сільського господарства та агробізнесу.

Для відкриття власного бізнесу корисно мати диплом по психології, косметології, фізіотерапії, туризму, ресторанного бізнесу.

Значно підвищує цінність здобувача знання польської та англійської мов (польські навчальні заклади дають таку можливість), а на додаток до них – німецького або французького. При цьому знання ієрогліфічних мов (китайської, японської) дозволяє вибирати роботу по своєму смаку.

Певні труднощі відчувають при пошуку роботи випускники-гуманітарії (соціологи, політологи, філософи, філологи, журналісти, менеджери), однак тут свою роль відіграє авторитет вишу.

Зрозуміло, існує можливість побудови наукової кар’єри: навчання в докторантурі з подальшим захистом дисертації.

У будь-якому випадку перспективи працевлаштування з дипломом польського вишу – на батьківщині чи за кордоном – перевищують дев’яносто відсотків.

Висновок

Система вищої освіти в Польщі включає державні та приватні вищі навчальні заклади, звані найчастіше університетами, академіями та/або вищими школами. Правила вступу абітурієнтів визначаються кожним навчальним закладом самостійно.

Оскільки Польща є учасницею Болонського процесу, вища освіта розділене на два щаблі – бакалаврат та магістратуру. Після отримання ступеня бакалавра студенти можуть продовжити свою освіту в будь-якому внз Європи. Польські дипломи визнаються усіма країнами Болонської системи.

Навчання може вестися як на польському, так і англійською мовами, але навчання англійською буде платним. При цьому навчання в Польщі у порівнянні з ВНЗ інших європейських країн більш легке і менш витратне як для самих поляків, так і для громадян інших країн.

Сподіваємося, що представлена в цій статті інформація допоможе вам визначитися з таким питанням, як отримання конкурентної вищої освіти в іншій країні.

Як вступити до польського ВНЗ: Відео

Статті по темі