Меню Закрити

Курси код 95 для водіїв у Польщі


Робота водієм-далекобійником або водієм автобуса в одній з держав Євросоюзу залучає професійних водіїв з Білорусі, України, Росії високою оплатою праці та затребуваністю – тільки в Польщі щороку шукають до 200 тисяч водіїв. Разом з тим водіння вимагає не тільки практичного досвіду і майстерності, але і високої самовіддачі та відповідальності. Тому в Євросоюзі пред’являють високі вимоги до претендентів: до роботи можуть бути допущені лише ті водії, які отримали сертифікат код 95 в одній з країн ЄС. Розглянемо докладніше, як отримати 95 код у Польщі у 2020 році.

Що таке код 95 і кому з водіїв він може знадобитися

В Євросоюзі гарантією того, що водій, який бажає працювати на міжнародних автобусних лініях або на вантажівках масою понад 3,5 тонни, володіє високою професійною кваліфікацією та відповідними навичками, а також необхідне для цього здоров’ям, служить:

 • для громадян ЄС та іноземців, що володіють водійськими правами Євросоюзу, – спеціальна позначка у дванадцятій графі водійського посвідчення навпроти відкритої категорії транспорту – код 95. Відмітка включає в себе 8 цифр: перші дві – 95 або номер коду, наступні шість – день, місяць і рік припинення дії коду.Спеціальна позначка код 95 у водійському посвідченні
 • для громадян країн СНД, які не мають водійських прав ЄС, таким підтвердженням служить не тільки документ про право керування автомобілем потрібної категорії і робочий контракт, але і спеціальне свідоцтво код 95 про проходження курсів в одній із держав ЄС, наприклад Świadectwo kwalifikacji zawodowej у Польщі.Świadectwo kwalifikacji zawodowej в Польщі

Термін дії такого свідоцтва – п’ять років.

Умови отримання свідоцтва код 95 у Польщі

Основні вимоги та необхідні умови допуску водіїв до управління великовантажними автомобілями та перевезенні людей в автобусах на території Євросоюзу викладені у Директиві Європарламенту та Ради Євросоюзу № 2003/59/ЄС «Про початкове навчання і безперервне підвищення кваліфікації водіїв певних видів транспортних засобів, які здійснюють пасажирські та вантажні перевезення», яка була прийнята 15.07.2003.

Пройти підготовку код 95 можна в будь-якій з країн Євросоюзу або Швейцарії. Згідно з європейськими вимогами, перекваліфікація водіїв-професіоналів повинна здійснюватися на спеціальних курсах:

 • повних 4-5-тижневих курсах код 95 або Kwalifikacja wstępna. Їх повинні проходити водії, які отримали права з відкритими категоріями “С”, “С+Е” після 10.09.2009 р. і “D” і “D+E” після 10.08.2008. Курси завершуються підсумковим іспитом;
 • коротких п’ятиденних курсах код 95-Szkolenia okresowe. Навчання мають проходити ті водії, у яких закінчився п’ятирічний термін дії код 95, а також водії із категоріями «С», «С+Е» і категорії «D» і «D+E», яким видали права до 10 вересня 2009 р. і до 10 серпня 2008 р. відповідно.

Для вступу на курси навчання українським громадянам потрібні наступні документи:

 • закордонний паспорт;
 • підтвердження законності перебування в Польщі – віза, карта побиту, трудовий контракт та ін.;
 • міжнародні водійські права або національні права з нотаріально завіреним перекладом;
 • довідка про виконання тестів з психотехніки – badania psichologiczne kierowcy – Orzeczenie psychologiczne. Психологічне обстеження включає в себе анкету (близько 110 запитань з варіантами відповідей «так» або «ні»), тести на увагу, перевірку інтелекту, на швидкість реакції і відчуття дистанції, перевірку зору в екстремальних умовах: при засліпленні, в абсолютній темряві та інші. Термін дії довідки – 5 років. Успішне проходження психотестів дає доступ до проходження медкомісії;
 • медична довідка про придатність до керування автотранспортом – Orzeczenie lekarskie. Повинна підтвердити відсутність протипоказань для роботи в якості водія. Термін дії довідки – 5 років для управління вантажівками і 3 роки – для водіїв автобусів.
Читайте також:  Сілезький університет: вступ та навчання

Надання медичного та психологічного сертифікатів обов’язкове для проходження повного курсу код 95. Водіям, які отримали права категорії “D” до 10 серпня 2008 р., і водіям, отримав права категорії “C” до 10 вересня 2009 р., слід отримати зазначені сертифікати після видачі професійного кваліфікаційного сертифіката.
Водії, які досягли віку 60 років і вище, отримують сертифікати строком на 30 місяців.

Посилення заходів з контролю за психічним станом водіїв в Євросоюзі відбулося у зв’язку з трагічними подіями в Ніцці і Берліні в 2016 році. В результаті терактів з використанням важких вантажівок загинуло 97 осіб і понад 350 отримали поранення.

Де можна пройти навчання в Польщі

Курси код 95 для водіїв в ПольщіСвідоцтво код 95 у Польщі має право видавати акредитовані в Євросоюзі заклади з підготовки водіїв-професіоналів. Документ видають на підставі представленого пакету необхідних паперів і результатів підсумкового іспиту після проходження навчання. Курси з підготовки водіїв діють при автошколах, спеціальних навчальних центрах і фірмах практично у всіх містах Польщі: в Білостоці, Вроцлаві, Кракові, Гданську та ін.

Оскільки надані послуги платні, в умовах конкурентної боротьби кожна фірма намагається залучити до себе учнів внаслідок поліпшення якості обслуговування, надання бонусів, нових послуг або акційних пропозицій, в результаті чого виграє клієнт.

У більшості випадків крім організації процесу навчання код 95 організатори забезпечують учням:

 • житло та умови для проживання на період навчання та іспиту до отримання сертифіката;
 • проходження психотестів і медкомісії;
 • запрошення для отримання візи (у разі потреби);
 • можливість навчання рідною мовою;
 • наявність перекладача на іспиті;
 • допомога в опановуванні польською мовою;
 • надання корисної інформації про роботу водієм в Євросоюзі;
 • допомога в подальшому працевлаштуванні.

Так, наприклад, курси в Любліні Professional Transport Platform мають акредитацію у сфері навчання водіїв, дають можливість зареєструватися для проходження навчання та забронювати житло онлайн, вчитися і складати іспит українською та російською мовами, відвідувати додаткові практичні заняття з водіння, прослухати лекції на різні теми: про захист прав водіїв в країнах Євросоюзу, специфіку використання цифрового тахографа, про заборони руху на вантажівках в ЄС.

Навчальна програма та організація навчання

авчальна програма та організація навчанняНавчання на курсах код 95 відрізняється в залежності від того, який обраний варіант — повний («довгий») або прискорений («короткий»). Повний курс код 95 водій проходить тільки раз у житті, він розрахований на 140 навчальних годин, які курсанти повинні прослухати протягом чотирьох-п’яти тижнів.

Курс складається з двох частин: основного теоретичного навчання (97 годин) і спеціалізованого (33 години теорії та 10 практичних). Теоретичні заняття проводяться, як правило, в першій половині дня – з 8.00 до 15.00, практичні – за погодженням з учасниками курсів.

Програма навчання на повних курсах код 95:

 1. Раціональне водіння і правила безпеки:
  • газорозподільні механізми та їх оптимальне використання – 15 годин;
  • характеристики захисних пристроїв і їх використання для запобігання нещасних випадків – 15 годин.
 2. Соціальні фактори, пов’язані з автотранспортом, і застосування правил щодо них – 15 годин.
 3. Безпека, обслуговування та логістика:
  • можливі аварійні ситуації на дорогах – 15 годин;
  • запобігання злочинів і спроб провезення контрабанди – 7 годин;
  • безпека здоров’я водія і пасажирів – 10 годин;
  • облік індивідуальних схильностей організму водія – 5 годин;
  • оцінка надзвичайної ситуації і правильне реагування в критичних умовах – 10 годин;
  • відповідність іміджу перевізника – 5 годин.
 4. Раціональне водіння і безпека – 18 годин:
  • завантаження транспорту та норми безпеки;
  • оптимальна витрата палива.
 5. Застосування правил, що стосуються перевезення вантажів і пасажирів – 5 годин.
 6. Безпека, обслуговування та логістика – 5 годин:
  • економічні складові перевезення вантажів;
  • комфорт і безпека пасажирів.
 7. Практика дорожнього руху – 8 годин.
 8. Практика по руху по слизькій дорозі – 2 години.
Читайте також:  Кращі університети Любліна

Після проходження повного навчального курсу проводиться іспит у формі 45-хвилинного тестування:

 • головний тест – 20 питань. Допускається 4 помилки;
 • спеціалізований блок – 10 питань. Допускається 5 помилок.

Іспит проводиться польською мовою в присутності перекладача. В останні роки все більше навчальних курсів організовують іспити з використанням української та російської мови. Сайт uprzewoznikow.pl дає можливість самостійно потренуватися в проходженні випробувального тесту й оцінити свої сили.

Короткий курс код 95 включає в себе 35 годин занять з теорії та розрахований на п’ять робочих днів. Професійна програма навчання водіїв містить 5 модулів (по 7 годин кожен), включаючи три обов’язкових і два додаткових.

Навчальна програма коротких курсів код 95:

 1. Раціональне водіння з урахуванням правил безпеки – 7 годин.
 2. Застосування правил – 7 годин.
 3. Безпека, обслуговування і логістика в аспекті здоров’я, трафіку і навколишнього середовища – 7 годин.
 4. Змінні модулі підготовки водія (два на вибір) – 14 годин:
  • людський фактор в автотранспорті;
  • безпека руху;
  • надання першої допомоги;
  • національний автотранспорт;
  • міжнародні автоперевезення;
  • кріплення вантажів;
  • ергономіка для водіїв;
  • нестандартні автомобільні перевезення.

По завершенні курсу іспити не проводяться. Кожен, хто пройшов навчання, отримує професійний кваліфікаційний сертифікат.

Вартість навчання і терміни отримання сертифіката

Вартість навчання і терміни отримання сертифікатаЦіна курсів залежить від багатьох факторів: місцезнаходження навчальної організації, виду курсів, наявності або відсутності додаткових пропозицій.

Вартість навчання на коротких курсах код 95 в Познані складе 550 злотих. Повний курс підвищення кваліфікації тут коштуватиме приблизно 2400 злотих. У разі надання організаторами житла курсантам ціна зросте ще на 200 і 550 злотих відповідно.

Витрати на житло залежать від міста або регіону Польщі, де розташована фірма або компанія. Підвищення кваліфікації у столиці країни Варшаві обійдеться дорожче – доведеться заплатити 600 злотих за короткий курс і 2800 злотих за повний.

До необхідних витрат також слід віднести оплату документів про проходження психотестів і медкомісії, яка становить від 150 і 200 злотих відповідно. Оплату психотестів і медкомісії може взяти на себе роботодавець.
Таким чином, навчання на коротких курсах код 95 обійдеться від 900 злотих і вище, на повних курсах – від 2 750 злотих і вище.

Офіційні документи встановленого зразка видаються в день успішного завершення навчання на п’ятиденних курсах або успішної здачі іспиту (повний курс код 95).

Читайте також:  Кращі університети Кракова для абітурієнтів зі Східної Європи

Перелік документів для роботи водієм в ЄС

Наявність водійського посвідчення, Świadectwo kwalifikacji zawodowej, медичного і психологічного свідоцтв – необхідна, але не єдина умова для того, щоб працювати водієм в ЄС.

Крім цих документів потрібно надати ще декількох обов’язкових і допоміжних паперів. До їх числа відносяться:

 • чіп-карта до тахографа. Карту водія можна оформити й в Україні, і в Польщі. Проте слід врахувати, що в Польщі карта буде оформлена на час легального перебування в країні: дії візи, Карти побиту та ін.;Чіп-карта до тахографа в Польщі
 • świadectwo kierowcy або свідоцтво водія, яке дозволяє йому займатися професійною діяльністю в Польщі. Цей документ видається роботодавцем, тому при його зміні необхідно буде отримувати нове свідоцтво;świadectwo kierowcy
 • документ про відсутність судимостей у Польщі. Вартість оформлення свідоцтва про несудимість оплачує водій в сумі 50 злотих;
 • дозвіл на роботу в Польщі – Zezwolenie na pracę;
 • медична страховка та ін.

Часті питання

Серед питань, які нерідко задають водії-професіонали, які бажають працевлаштуватися в Польщі або інших державах Євросоюзу, є кілька найбільш злободенних.

Як довго діятиме сертифікат про профкваліфікацію водія?

На перший погляд, ніякої складності тут виникнути не повинно: після проходження іспиту видається документ строком на п’ять років, після закінчення якого через кожні п’ять років необхідно проходити підвищення кваліфікації на коротких курсах код 95. Разом з тим трапляються ситуації, коли цей документ може втратити свою дію швидше. Це пов’язано з терміном дії документів, необхідних для видачі посвідчення код 95.

Наприклад, медична довідка для водія автобуса видається тільки на три роки. Водіям старше 60 років довідка видається на 30 місяців. З припиненням дії довідки перестає діяти й код 95.

Яка віза знадобиться українським та російським громадянам для підвищення кваліфікації код 95 у Польщі?

Українцям можна вчитись в рамках безвізового режиму. Віза не буде потрібна тим громадянам, які мають дозвіл на тимчасове проживання або ПНП у Польщі. Шенгенська віза C дозволить перебувати в країні до 90 днів. Тим громадянам, які бажають перебувати в Польщі більше ніж 90 днів протягом півроку і працювати за фахом, доцільніше відкрити національну візу D.

Чи можуть випускники курсів розраховувати на безкоштовну допомогу у працевлаштуванні?

В останні роки більшість польських фірм, зайнятих перекваліфікацією водіїв, надає послуги по підбору найбільш вигідних робочих місць зареєстрованим учасникам курсів безкоштовно. Водіїв у Польщі не вистачає, тому попит на них високий. Підприємствам вигідно співпрацювати з навчальними фірмами та через них підбирати собі кваліфікованих працівників.

На закінчення

Водії-професіонали з країн СНД мають можливість пройти підвищення кваліфікації на курсах код 95 у Польщі. Серед переваг – простота вступу на курси, можливість навчатися українською та російською мовами, більш низька вартість у порівнянні з іншими державами Євросоюзу, близькість до кордону. Польське свідоцтво код 95 визнано в Європі та дає можливість працювати водієм вантажівки або автобуса в будь-якій країні Євросоюзу.

Як отримати код 95 у Польщі: Відео


Статті по темі