Меню Закрити

Варшавський університет: вступ та навчання

Польська система освіти повністю відповідає європейським стандартам навчання за такими критеріями, як якість освітнього процесу, визнання диплома і застосування отриманих знань на практиці. Багато польських ВНЗ, в тому числі й Варшавський університет, забезпечують рівень навчання найвищої якості та займають високі позиції у всіляких світових рейтингах. Дипломи вищих навчальних закладів Польщі визнаються в більшості країн світу, включаючи Канаду і США. Не випадково студенти з різних країн прагнуть отримати вищу освіту у 2024 році саме в навчальних закладах Польщі.

Варшавський університет

Трохи історії

Варшавський університет був заснований 19 листопада 1816 року за указом російського імператора Олександра I як Королівський університет Варшави. А свої двері студентам він відкрив 14 травня 1818 року.
Спочатку в університеті було всього 5 факультетів. З 1857 року він працював як Медико-хірургічна академія, а пізніше – як Головна школа. Звання найбільшого університету країни навчальний заклад набув наприкінці 1920-х років, після того, як Польща стала незалежною.

На сьогодні Варшавський університет вважається одним з кращих польських вищих навчальних закладів. В ньому працює понад 3 100 висококваліфікованих викладачів і навчається близько 56 000 студентів.

Освітній процес тісно пов’язаний з великою науково-дослідною роботою та впровадженням інноваційних технологій. У цьому процесі залучені не тільки вчені та аспіранти, а й студенти, які беруть активну участь у більш ніж 150 проектах, які реалізуються за фінансової підтримки Євросоюзу.

У різні роки ректорами Варшавського університету були Хенрік Самсонович – відомий польський історик-медієвіст, академік Польської академії наук, член Польської академії знань, і не менш відомий фізик, педагог, професор, доктор наук, дійсний член Польської академії наук Анджей Каетан Вроблевский (Andrzej Kajetan Wróblewski).

Видатними випускниками університету є лауреати Нобелівської премії Генрік Сенкевич (премія по літературі, 1905); Менахем Бегін (премія миру, 1978); Чеслав Мілош (премія по літературі, 1980); Юзеф Ротблат (премія миру, 1995) і Леонід Гурвич (премія по економіці, 2007).

Факультети та спеціальності Варшавського університету

Варшавський університет пропонує велику кількість різних освітніх програм, причому не тільки польською мовою: більше ніж 20 з них пропонуються англійською. Отримання вищої освіти передбачає наступні рівні: бакалавр (3 роки), магістратура (2 роки), неподільна магістратура – тільки для деяких спеціальностей (5 років навчання).

На сьогодні в університеті налічується 37 факультетів, підготовка студентів проводиться за більш ніж 100 спеціальностей і спеціалізацій в галузі точних, гуманітарних і природничих наук. Перелік спеціальностей щороку змінюється, тому, якщо вас цікавить актуальна на даний момент інформація, ви завжди зможете знайти її на сайті університету.

Розглянемо найбільш популярні факультети та спеціальності Варшавського університету.

ФакультетиСпециальности
Artes liberalesArtes liberales
греческая филология
культурология (средиземноморская цивилизация)
Біологіїбіологія
охорона навколишнього середовища
биотехнология
Хіміїенергетика та ядерна хімія
хімія
Журналістики і політичних наукбезпека
журналістика
соціальна політика
наука про сімейне життя
логістика
європеїстика
міжнародні відносини
євроазійський ведення
політологія
Філософії та соціологіїбіоетика
філософія
конгнитивистика
соціологія
Фізикинаноинженерия
астрономія
фізика
фізика в медицині та біології
Географії та регіоналістикигеографія
просторовий менеджмент
Геологіїгеологія
Історичнийархеологія
історія
історія мистецтв
етнологія
наукова історія
Математики, інформатики і механікиматематика
інформатика
інформатика та економетрія
Економічних наукекономіка
менеджмент
фінанси і бухгалтерія
математично-економічна освіта
інформатика та економетрія
Неофилологиифілологія та культурологія
англійська філологія
иберистика
германська філологія
романська філологія
угро-фінська філологія
італійська філологія
Педагогічнийандрагогика
педагогіка
соціальна політика
педагогіка виховання дитини
педагогіка вчителя
спеціальна педагогіка
Польської філологіїлогопедія
балтійська філологія
класична філологія і середземномор'я
культурологія
славістика
польська філологія
Права і адміністраціїправо
адміністрація
Психологіїпсихологія

Що собою являє інфраструктура університету

Університет складається з 3 кампусів, розташованих в різних районах Варшави: Main Campus (Головний корпус є одним з найвідоміших історичних пам’яток Польщі), Ochota Campus та Służew Campus. Всі вони модернізовані, в тому числі адаптовані для людей з обмеженими фізичними можливостями. В них знаходиться 29 академічних центрів для проведення різних курсів та наукових досліджень – приміром, Центр біологічних та хімічних досліджень, Центр вивчення французької культури.

На території університету створені всі умови для навчання і дозвілля студентів: діють спортивні центри, студентські клуби, лабораторії, медичні центри. Для іногородніх та іноземних студентів є 6 гуртожитків і 2 гостьові будинки, в яких є кухні, ванні кімнати, пральні, комп’ютерні класи, інтернет.

Університету належить величезна бібліотека, в якій зберігається 5,8 млн книг. Тут проводяться різні культурні заходи та виставки, тому бібліотека користується величезною популярністю у туристів. Крім того, на даху бібліотеки розкинувся сад, який є найбільшим у Європі.

У 2016 році Варшавський національний університет відзначив свій ювілей, у зв’язку з чим уряд Польщі виділив 220 млн євро на розвиток інфраструктури вишу. Тому тут очікується будівництво нових навчальних об’єктів, планується організація роботи додаткових англомовних курсів.

Програми для студентів

Однією з переваг отримання освіти за кордоном, зокрема у Польщі, є можливість протягом певного часу навчатися в університетах інших країн в рамках міжнародних програм обміну студентами. Найбільш популярною і масштабної є програма Erasmus+ (Erasmus та Erasmus Mundus), яка фінансується Євросоюзом. Її бюджет становить 14,7 мільярда євро, що дозволяє надати можливість більш ніж 4 млн студентам не тільки навчатися, але й тренуватися, і займатися волонтерською діяльністю за кордоном.

Крім того, існують ще й двосторонні угоди з обміну студентами між університетами різних країн. Причому чим вище ступінь акредитації вишу, тим більшим авторитетом мають його партнери по співпраці.

Варшавський державний університет співпрацює з 350 академічними партнерами в 70 країнах світу; найбільш динамічно розвиваються контакти з вищими навчальними закладами Індії та Китаю.

ВНЗ також зайняв перше місце в рамках програми Erasmus+ за показником «Найбільша кількість мобільних студентів і викладачів у 1998-2010 роках».

Обмін та стажування студентів за кордоном

Для того щоб відправитися по обміну до університету іншої країни, необхідно добре вчитися і скласти іспит на знання мови. В результаті студент отримує на вибір декілька доступних варіантів країн, ВНЗ і програм. Що стосується оплати, то вона дорівнює вартості навчання на постійній основі у Варшавському університеті, навіть якщо в іншому ВНЗ ціна набагато вище. При цьому якщо вартість проживання в іншій країні вище, ніж у Польщі, виплачується стипендія у сумі від 400 до 600 євро.

Навчання за обміном можливо завдяки загальноєвропейській системі пунктів, які нараховуються за кожен зданий предмет. Це означає, що студенту необхідно набрати певну кількість пунктів, щоб цей навчальний семестр зарахували в його основному навчальному закладі.

Що стосується стажувань за кордоном, то вони також є частиною програми Erasmus+. Учасниками цієї програми можуть стати студенти багатьох польських вишів. Для цього потрібно добре вчитися, займати активну життєву позицію і бути в курсі майбутніх програм.

Перевагою стажування в іншій країні, безумовно, є отримання безцінного досвіду. Крім того, це прекрасна можливість побачити світ, пожити в новій країні, зрозуміти, чи підходить вона вам чи ні, і навіть знайти роботу в успішній іноземній компанії.

Програми з виплати стипендій для студентів

Багато польських вищіх навчальних закладів виплачують студентам стипендії з власних коштів, а також завдяки дотаціям, що виділяються на ці цілі Міністерством науки та вищої школи. Кожен ВНЗ має від 5 до 25 різноманітних стипендіальних програм.

У Варшавському університеті студенти можуть розраховувати на отримання стипендії за однією з наступних стипендіальних програм:

  • їм. Л. Кіркланда від Польсько-американського фонду свободи та Польсько-американської комісії Фулбрайта – програма на два семестри для активних студентів. По ній можна навчатись у польському виші, а також пройти стажування в різних установах;
  • Уряду Польщі від Варшавського університету – проект розрахований на молодих науковців віком до 35 років;
  • Deutscher Akademischer Austauschdienst – надає стипендії практично всім категоріям, так чи інакше відносяться до науки та університетської діяльності, починаючи від студентів 2-го курсу і закінчуючи професорами та докторами наук;
  • Міжнародний Вишеградський фонд сприяє молодіжним обмінам і надає стипендії за програмами мобільності;
  • Studium Europy Wschodniej фінансується з бюджету Республіки Польща. Учасники програми, які займаються вивченням історії та сучасних проблем Центральної та Східної Європи, Росії і всього посткомуністичного простору, можуть розраховувати на отримання стипендії.

Вступ в польський університет іноземця

Вступити в польський ВНЗ нарівні з громадянами Польщі має право будь-який громадянин іншої країни. Іноземці можуть претендувати на державну стипендію, місце в студентському гуртожитку і безкоштовне навчання, однак для цього їм потрібно складати вступні іспити.

Що необхідно для вступу в університет

Для того щоб навчатись у польському вищому навчальному закладі, необхідно закінчити середню школу і мати документи, що підтверджують це, то є атестат. Всім документам необхідний апостиль та переклад на польську мову.

Можна вступати в університет самостійно або через польське консульство – в будь-якому випадку діють загальні правила. Крім документів про освіту, необхідно надати:

  • 3 фото розміром 35 х 45 мм;
  • заповнену анкету ВНЗ;
  • медичну довідку форми 086-у (стандартний медогляд, передбачений для вступу);
  • копію закордонного паспорта та внутрішнього паспорта;
  • копію військового квитка;
  • диплом бакалавра з додатком і апостилем – при вступі до магістратури;
  • сертифікат про знання мови, на якому буде проводитися навчання (польський або іншу іноземну мову).
    При надходженні Варшавський університет, необхідно мати належний рівень (В2), письмового та усного польської або англійської мови, що підтверджується міжнародним сертифікатом:

    • CAE;
    • CPE;
    • IELTS (понад 6 балів);
    • TOEFL (понад 500 пунктів) або інший сертифікат, який визнається Міністерством науки та вищої освіти Польщі.

Якщо такий сертифікат відсутній, абітурієнт повинен пройти мовне тестування. В якості додаткових вимог можлива здача іспиту або проходження співбесіди на певну тему; надання залікової книжки, супровідного листа, письмової рекомендації викладача з попереднього вишу.

Що стосується віку абітурієнта, офіційно він не обмежений. Однак найчастіше при вступі на денну форму навчання університет вимагає, щоб атестат або диплом про попередню освіту був виданий не більше 3 років тому.

Після зарахування до ВНЗ абітурієнту надсилається запрошення, на підставі якого потім оформляється студентська віза.

Слід мати на увазі, що існують певні вимоги для неповнолітніх: якщо планується їхнє самостійне навчання за кордоном, то необхідно оформити нотаріально завірений дозвіл від батьків на виїзд за кордон.

Ціни на навчання для іноземців

Система вищої освіти в Польщі успішно розвивається, тому іноземних студентів з кожним роком стає все більше. Що стосується фінансової сторони питання, то вартість навчання відрізняється прийнятними цінами у порівнянні з іншими європейськими країнами.

При надходженні всі іноземці сплачують одноразовий вступний внесок у розмірі 200 євро, який не повертається. Вартість навчання у Варшавському університеті залежить від напрямку та рівня підготовки:

  • навчання на бакалавріаті становить 2000-4000 євро;
  • на магістратурі – 2000-5200 євро.

Крім оплати за навчання, студенту належить жити у Варшаві, а для цього потрібні додаткові витрати, які слід врахувати.

Проживання в гуртожитку при Варшавському університеті:

  • у кімнаті на 3 студентів 73 євро/місяць
  • на двох студентів 85-115 євро/місяць
  • на одного 105-130 євро/місяць

Оренда кімнати (з хорошими умовами, включаючи вартість інтернету і комунальних послуг) близько 800 злотих на місяць. Окрема квартира, так звана кавалерка (двох – і трикімнатні квартири для проживання студентів 4-6) 1500 злотих в місяць

Харчування:

  • самостійне приготування без зловживання посиденьками в кафетерії від 300 злотих в місяць;
  • в їдальнях, кафе, ресторанах мінімум 30 злотих в день, в місяць – 900 злотих (від 12 злотих за комплексний обід, від 10 злотих за сніданок і вечеря).

Курси польської мови:

  • при Варшавському університеті 375-625 євро/триместр;
  • в інших установах від 255 злотих/семестр.

Транспорт:

  • пільговий семестровий квиток від 180 злотих;
  • проїзний квиток (можливість їздити де завгодно протягом 75 хвилин) 5 злотих;
  • квитки «вихідного дня» (з 19:00 в п’ятницю до 8:00 у понеділок) – 25 злотих.

Послуги провайдерів інтернету і мобільного зв’язку близько 30 злотих/місяць. Одяг від 300 злотих на сезон. Споживчі товари першої необхідності від 30 злотих в місяць.

Інші університети Польщі

У 2024 році послуги вищої освіти в Польщі надають 450 вишів. Як приватні, так і державні вищі навчальні заклади прагнуть забезпечити максимально якісну освіту і залучити якомога більше студентів.

Серед польських ВНЗ особливо слід відзначити Сілезький університет в Катовіцах, який також є одним з найбільших на території Польщі. Він добре відомий своєю науково-дослідною діяльністю і місцем, яке займає на глобальному науковому ринку. Університет пропонує безліч навчальних програм (понад 70) та спеціалізацій (200), успішно співпрацює з університетами з 36 країн світу.

Ще одним провідним ВНЗ Польщі є Лодзинський університет, який пропонує навчання на 12 факультетах. Понад 60 його програм післядипломної професійної освіти, підготовки докторів наук фінансуються з Європейського соціального фонду. Найбільших успіхів університет досяг в області менеджменту, права, економіки.

Особливої уваги заслуговує найстаріша і найбільш авторитетна Школа польської мови для іноземців при Лодзькому університеті, яку з 1952 року закінчили 22 000 студентів.

Одним з найстаріших на території Центральної та Східної Європи є Вроцлавський університет, який пропонує навчання на 12 факультетах за більш ніж 70 спеціальностями. Серед його випускників – 9 лауреатів Нобелівської премії в області літератури, хімії, фізики та медицини.

Багато іноземних студентів віддають перевагу навчанню на факультетах Ягеллонського університету у Кракові.

Часті питання

  • Чи можна, маючи Карту поляка, вступати в університет безкоштовно?

Карта поляка при вступі у ВНЗ дає достатньо переваг, головним із яких є надання абітурієнту таких же прав, які є у громадян Польщі. Це означає, що при наявності даного документа іноземний абітурієнт може брати участь в конкурсі під час вступу на бюджет державний університет на рівних умовах з польськими абітурієнтами.

Варто взяти до уваги, що кожен польський університет перевіряє при вступі відповідність оцінок в атестаті з допомогою усних іспитів, які проводяться польською мовою. Тому для того, щоб претендувати на бюджетне місце у вибраному вами виші, необхідно мати хороший атестат і відмінно володіти польською мовою.

  • Чи можна вступити до магістратури Варшавського університету після бакалавріату українського ВНЗ?

Магістратура відноситься до другого рівня освіти і передбачає термін навчання 2 роки. Оскільки за стандартами європейської освіти бакалавр і магістр належать до різних рівнів, то вступ в магістратуру можливо після закінчення бакалавріату в українському ВНЗ незалежно від отриманої спеціальності та напрямки. При цьому до списку необхідних для вступу документів додається диплом бакалавра з додатком.

  • Чи дадуть кімнату в гуртожитку іноземцю?

Більшість університетів надає місця в гуртожитку. За письмовою заявою навчальний заклад зобов’язаний виділити місце в гуртожитку, причому іноземцям в першу чергу, тому, що щоденні поїздки до місця навчання з рідного міста для них неможливі. Поширений вид розміщення студентів – студентські будинки. Місце у гуртожитку або студентському будинку гарантує польську прописку, яка може знадобитися для подачі документів на посвідку на проживання.

Висновок

Варшавський університет відіграє важливу роль в освітній системі Польщі:

  • 19 листопада 2016 року університет відзначив 200-ту річницю з дня заснування;
  • 94 % випускників (дані 2016 року) знайшли постійне місце роботи протягом року після закінчення навчання;
  • згідно з даними опитувань, які регулярно проводяться серед студентів, 2/3 випускників задоволені якістю освіти в університеті та отриманим рівнем знань;
  • у 2015 році Варшавський університет посів перше місце у рейтингу вищих навчальних закладів та науковому рейтингу Польщі;
  • згідно з міжнародними рейтингами, є найкращим польським ВНЗ;
  • наукові досягнення університету отримали світове визнання в таких сферах, як астрономія, археологія, біологія і геологія;
  • сприяє впровадженню моделі electronic Learning Agreement (e-LA) в Польщі.

Варшавський університет був визнаний Європейською комісією одним з кращих університетів Європи, в якому успішно проводиться обмін студентами за різними міжнародними програмами. У зв’язку з цим університету надана можливість участі в програмі Erasmus+ на весь термін її дії (2014-2020 рр..).

Вища освіта у Варшавському національному університеті ставить перед собою безліч цілей, серед яких важлива роль належить вихованню у студентів активної громадянської позиції, підтримки особистісного зростання, створення широкої бази сучасних знань, стимулювання наукової та інноваційної діяльності, допомоги у працевлаштуванні та побудові кар’єри.

Кращий університет в Польщі. ТОП-20: Відео

Статті по темі