Меню Закрити

Стипендіальні програми та гранти в Польщі

Стипендії та гранти в Польщі для іноземних студентів представлені в досить широкому розмаїтті. Талановита молодь, яка опанувала мову цієї країни, а тим більше має ряд нагород за успіхи у навчанні, може претендувати на безкоштовну вищу освіту з метою побудови успішної професійної кар’єри. Здійснюються навіть грошові виплати від університету. Все це можливо завдяки прийнятим Міністерством науки та вищої освіти Польщі пріоритетів, спрямованих на реалізацію прозорої та ефективної підтримки студентів.

Стипендіальні програми в Польщі

У чому різниця між стипендіальною програмою і грантом

Стипендіальні програми, як правило, передбачають виплату грошових коштів за досягнуті успіхи у навчанні. Розмір щомісячних стипендій залежить від заслуг конкретного студента і його таланту. Але так чи інакше ця грошова допомога лише частково покриває витрати на навчання.

Інший вид фінансової підтримки – гранти – надається зазвичай приватними та державними фондами на конкурсній та безоплатній основі у вигляді одноразової виплати. Розмір отриманих таким способом засобів, як правило, достатній для повного покриття витрат на навчання у вузі.

Для іноземних студентів у Польщі існує понад 10 різновидів стипендій і допомоги.

Розділити таку матеріальну допомогу можна на наступні типи:

 • соціальна допомога;
 • стипендія за досягнуті успіхи в процесі навчання і в спорті;
 • інші стипендії.

Отримувати в місяць понад 1 види допомоги практично неможливо. Це доступно тільки малозабезпеченим громадянам і особам з інвалідністю.

Документи, потрібні для отримання стипендії/гранту

Надаються стипендії у Польщі для українців після подачі у консульство цієї країни базового пакету, який включає:

 • Документ про освіту. Його відповідність необхідно підтвердити в польському консульстві або надати нотаріально завірений переклад на польську мову.
 • Закордонний паспорт – оригінал і копію.
 • Медичну довідку, перекладену на польський. Спеціальна форма не передбачена, папір може підписати тільки терапевт.
 • Копію страхового поліса від Національного фонду здоров’я (NFZ).
 • Фотографії розміром 35×45 мм – 3 шт.
 • Мовні сертифікати.
 • Документ, що підтверджує оплату за I семестр.

Студент, який не є громадянином однієї з країн Європейського союзу, повинен оформити студентську візу.

Ця вимога поширюється і на українців: щоб залишатися в Польщі протягом навчального року, безвізового режиму у форматі 90/180 недостатньо. Для отримання студентської візи вищевказаний пакет потрібно доповнити такими паперами:

 • оригіналом і копією документа, що підтверджує факт зарахування до внз;
 • підтвердженням оплати навчання на строк, протягом якого буде діяти запитувана віза;
 • довідкою, що підтверджує фінансову спроможність студента (листом від спонсора, випискою з банківського рахунку тощо)

Майбутнім першокурсникам перша віза видається на один рік.

Особливості безоплатної студентської програми Study tours to Poland

Проект Study tours to Poland являє собою 12-денну поїздку студентів з Молдови, Білорусі та України, в ході якої молоді люди зможуть відвідати культурні заходи, семінари, лекції, зустрітися з представниками громадських організацій та академічної спільноти, а також познайомитися зі своїми ровесниками в Польщі.

Стати учасниками програми запрошуються мотивовані та активні студенти, які відповідають таким вимогам:

 • громадянство однієї з перерахованих вище країн;
 • вік – 18-21 рік;
 • навчаються в Молдові, Білорусі, Україні;
 • не брали участь раніше в цій програмі.

Організатори покривають витрати на харчування і житло протягом періоду перебування студентів у Польщі. Учасники програми повинні придбати за свій рахунок медичну страховку і взяти на себе частину витрат, пов’язаних з поїздкою. Детальніше про програму читайте на сайті.

Програма академічного обміну Erasmus+

В рамках даної програми використовуються понад 10 різних інструментів з метою реформування та модернізації системи вищої освіти, розвитку інтернаціоналізації вузів, підприємницької та інноваційної діяльності молоді. Розрахований даний проект на 7 років – з 2014 по 2020 роки. Він передбачає реалізацію мобільності викладачів і студентів. Одним з ключових напрямків у Erasmus+ є розвиток європейських досліджень.

Якщо ж продовжити розмову про мобільність, то для студентів – це можливість стажування чи навчання в закордонному вузі-партнері тривалістю від 3 місяців до 1 року. Розмір стипендії в даному випадку становить €750-850 в місяць. Крім того, передбачена часткова компенсація витрат на проїзд. Діє ця програма в більшості польських університетів (www.erasmusplusinrussia.ru).

Студенти в Польщі

Програма безкоштовного навчання Teraz Wrocław

Цей проект розрахований на тих, хто хоче отримати вищу освіту у внз Вроцлава. Стати учасником програми можуть молоді люди, які не мають карту поляка і є громадянами однієї з таких держав пострадянського простору:

 • Азербайджану,
 • Казахстану,
 • Узбекистану,
 • Грузії,
 • Молдови,
 • Росії,
 • України,
 • Білорусі.

Кількість доступних безкоштовних місць визначається кожним вузом щорічно. Для формування списку студентів, звільнених від оплати за навчання, приймальні комісії проводять конкурс, враховуючи:

 • середній бал шкільного атестата;
 • рівень володіння польською мовою;
 • оцінки з тих предметів, які входять в групу профільних за обраною спеціальністю;
 • мотивацію до навчання.

Зазначимо, що розмір середньої плати за навчання у внз Вроцлава може досягати €1800 в рік. Але студентам-учасникам Teraz Wrocław нема потреби проводити платежі за навчання. Детальніше ознайомитися з умовами програми можна на сайті study-in-wroclaw.pl/ua.

Стипендіальна програма ім. Лейна Кіркланда для громадян України

Орієнтований даний проект на журналістів, представників організацій некомерційного типу, молодих політиків і в цілому людей, зацікавлених у подальшому розвитку громадянського суспільства, інститутів демократії та економіки у своїх країнах. Тривалість навчання – 2 семестри, завдяки чому можна отримати в одному з університетів Польщі післядипломна освіта. Після закінчення теоретичних занять проводиться стажування протягом 2-4 тижнів в приватному або державному закладі.

Розмір щомісячної стипендії, яку отримує учасник, становить 1800 злотих. Організатори гарантують компенсацію всіх витрат на візу та квитки в RP, а також на житло та страховку. Крім того, стипендіатам видається необхідна для навчання література.

До претендентів на стипендію імені Лейна Кіркланда пред’являється ряд певних вимог: наявність диплома про вищу освіту, досвід роботи та знання польської мови на рівні, достатньому для вільного навчання та написання робіт наукового та дослідницького характеру. Подробиці ви знайдете на сайті www.kirkland.edu.pl.

Особливості стипендіальної програми ім. Костянтина Калиновського

Гранти в Польщі

Мета даної програми – надання можливості завершення навчання в RP студентам, відрахованим з вузів Білорусі з політичних мотивів. Умови участі в проекті наступні:

 • Володіння польською мовою необов’язково. Його вивчення проводиться в рамках підготовчих курсів.
 • Навчання в Польщі за програмою Калинівського передбачає виплату стипендії – 1240 злотих/міс. Нараховується стипендія 10 місяців в році. Однак, якщо будуть надані документи, які свідчать, що стипендіат не може повернутися в Білорусь через порушення проти нього кримінальної справи за політичними мотивами, стипендія виплачується 12 місяців.
 • Максимальна тривалість навчання – 5 років. Реальний період навчання залежить від того, на який курс студент буде зарахований.
 • Стипендіат за свої кошти зобов’язаний оплатити заявку на отримання ВНП (400 злотих) і медичну страховку (36 злотих в місяць).

Навчальними закладами пропонуються на платній основі місця в гуртожитку.

Грант Gaude Polonia на реалізацію в Польщі культурних проектів

Дана програма розрахована на півроку. Зацікавити вона може перекладачів, мистецтвознавців, музикантів, письменників і художників. Заявки на участь приймаються в першу чергу від громадян України та Білорусі, а також з держав Центрально-Східної Європи.

Розмір щомісячної стипендії (з урахуванням податків) по програмі Gaude Polonia становить 3500 злотих. Крім цього, приймаюча сторона забезпечує учасників житлом.

До претендентів висуваються наступним вимоги:

 • Наявність вищої освіти.
 • Володіння польською мовою, хоча б на початковому рівні.
 • Перевагу мають кандидати у віці до 40 років. У деяких випадках можуть бути розглянуті заявки від 45-літніх іноземців.

Для участі в проекті необхідно подати:

 • заповнену анкету;
 • портфоліо;
 • не менше 2 рекомендаційних листів від відомих в обраній галузі фахівців.

За роботою кожного учасника буде стежити високопрофесійний куратор. Він надасть допомогу в реалізації проекту. Детальніше про програму можна прочитати на сайті www.nck.pl.

Інші стипендіальні програми

Крім вищезазначених, в Польщі діють і інші стипендіальні програми для іноземців. Інформація по деяких з них представлена в наступній таблиці.

Найменування Розмір стипендії Короткий опис
Стипендіальна програма польського уряду 1350 злотих/міс. Орієнтована на студентів з Молдови, Білорусі, України та держав Кавказу і Центральної Азії. Тривалість навчання у внз Польщі – 1 рік.
Вишеградська стипендіальна програма €2500 за семестр Спрямована на надання фінансової допомоги, спрощення процедури академічного обміну молодими науковцями та студентами з держав Вишеградської групи та сусідніх з ними країн. Стати учасниками можуть студенти, котрі навчалися у вишах інших країн не менш 4 семестрів. Максимальний період виплати стипендії – 4 семестри (20 місяців).
Стипендіальна програма імені Стефана Банаха 1350 злотих/міс. Стипендію можуть отримувати студенти-вихідці з країн Східного партнерства. Влітку перед початком навчання проводяться курси польської мови, які оплачує приймаюча сторона В період навчання студенти проходять короткострокову стажування на території RP.
Стипендія імені Станіслава Грабського 1500 злотих/міс. Країна походження претендента – одна з республік колишнього СРСР. Фінансування програми здійснюється Нацбанком Польщі. Приймаюча сторона оплачує витрати на курси польської мови, а також на заходи, організовані для учасників проекту.
Стипендіальна програма імені Кшиштофа Скубишевського 28940 злотих на весь період стажування Програма реалізується у формі стажування в галузі права та політичних наук в одному з вузів Польщі. Її головна мета – зміцнення основ правової держави та демократії. Вимоги до претендентів: об’ємне портфоліо, науковий ступінь – доктор або активна діяльність у сфері розвитку загального блага і демократії. Тривалість стажування – 9 місяців.
Стипендіальна програма Thesaurus Poloniae 3500 злотих/міс. по підпрограмі Senior; 2500 злотих/міс. по підпрограмі Junior. Плюс одноразовий грант розміром 1500 злотих на придбання наукової літератури. Програма розрахована на іноземних вчених, які займаються дослідженнями в області культурної спадщини та історії Центральної Європи та Польщі зокрема. Поділяється на підпрограми:
Junior – для молодих докторантів; Senior – для професорів і викладачів зі ступенем доктора. Крім заявки, необхідно надіслати резюме та рекомендації 2 наукових керівників (по підпрограмі Junior). Потрібно також есе про головні напрямки дослідницької роботи, запланованої в рамках даної програми.

Висновок

Отже, у Польщі пропонується багато програм, орієнтованих не лише на випускників середніх шкіл, які планують продовжити навчання у вузі. Тут надаються можливості, які зацікавлять аспірантів, магістрів, бакалаврів і молодих фахівців, які прагнуть отримати досвід і нові знання в одній з держав Євросоюзу.

Головне – відстежувати тенденції та своєчасно вивчати умови з’явилися грантів та стипендіальних програм. Крім того, важливо враховувати, що в кожному польському університеті діють свої правила та обмеження. Тому, перш ніж зробити остаточний вибір вузу, слід відвідати сайти навчальних закладів і порівняти вимоги до іноземців.

Стипендії та гранти в Польщі: Відео

Статті по темі