Меню Закрити

Робота в Польщі для громадян СНД: перспективи та можливості

У 2023 році робота в Польщі для громадян СНД стала дуже затребуваною. Працівників з України, Білорусі, Молдови, Казахстану та інших країн пострадянського простору привертають в Польщі більш високі зарплати, комфортні умови проживання і трудової діяльності, перспективи професійного зростання та інші можливості. У свою чергу Польща зацікавлена в трудових мігрантах, оскільки багато поляків виїхали в пошуках кращого життя в ФРН, Великобританію та інші європейські країни й польська економіка відчуває нестачу хороших фахівців.

Робота в Польщі для громадян СНД

Чим приваблює робота в Польщі громадян СНД

З кожним роком у пошуках роботи до Польщі приїжджає все більше громадян держав, що входять в СНД (причому 90 % іноземних мігрантів – українці). Це зумовлено не тільки можливістю отримання високої зарплати, але і політикою сприяння з боку польської держави.

Був прийнятий закон «Про внесення змін до закону «Про сприяння зайнятості і установах ринку праці», згідно з яким громадяни Вірменії, України, РФ, Білорусі, Молдови та Грузії отримали право оформлення на роботу в Польщі за спрощеною процедурою.

Зокрема, введено піврічні запрошення (oświadczenia), а у сфері сільського господарства і туризму — дозволу від старост (opinia starosty) на сезонні роботи на строк до 9 місяців з правом продовження (раніше подібні дозволи видавали воєводи на 6 місяців). Причому розмір оплати праці іноземців повинен відповідати зарплаті польських громадян.

Крім того, посилено контроль над добропорядністю роботодавців, вжиті заходи щодо залучення представників дефіцитних і потрібних польській економіці професій – їх списки визначаються розпорядженнями по Міністерству праці республіки.

Польща приваблива для трудової імміграції громадян СНД з ряду причин:

 • наявність різноманітних робочих місць: вакансії в Польщі можуть знайти практично все — від досвідчених висококваліфікованих працівників до випускників шкіл без певної спеціальності та трудових навичок;
 • фінансова: розмір заробітку в Польщі в більшості випадків перевищує зарплату в СНД, до того ж виплачується своєчасно;
 • соціальна захищеність іноземних працівників (дотримання норм польського трудового законодавства, гідне соціальне забезпечення та медичне обслуговування, лояльність роботодавців);
 • нескладна процедура оформлення робочої візи;
 • географічна близькість до кордонів СНД: мінімум проїзних витрат, можливість здійснення регулярних поїздок на батьківщину;
 • близькість польської мови до української, російської, білоруської (робота в Польщі для казахстанців без знання мови буде більш проблематичною);
 • присутність у країні великої кількості мігрантів з України, Росії, Білорусі та інших країн СНД і Грузії: можливість спілкування з ними та обміну корисною інформацією;
 • можливість працювати в Європі за сучасними стандартами, підвищувати рівень кваліфікації, отримувати освіту, ставши студентом вищого навчального закладу;
 • перспективи повноцінної імміграції в Польщу сім’ї трудового мігранта.

Крім того, існує ще кілька причин, завдяки яким трудова діяльність у цій європейській країні буде краща для громадян СНД. Це знайома кухня (має багато спільного з рідною для українців, білорусів та росіян), звичні кліматичні умови та часовий пояс, високі життєві стандарти.

Що слід знати про умови праці в Польщі

Перш ніж підписати трудовий договір з роботодавцем, слід поцікавитися не тільки розміром заробітної плати, але і тим, які умови роботи й проживання очікують мігранта.

Необхідно пам’ятати про те, що серед роботодавців зустрічаються і порядні люди, і такі, для яких важливо якнайшвидше отримати прибуток, тому вони не вважають за потрібне створювати безпечні та комфортні умови праці для своїх працівників.

Роботодавець повинен надати працівнику договір зрозумілою того мовою, в якому прописано все до дрібниць:

 • посаду, функції, обсяг обов’язків;
 • час роботи;
 • розмір грошової винагороди за виконану роботу, в тому числі позанормово;
 • умови надання оплачуваної відпустки;
 • правила розірвання договору.

Умови договору необхідно попередньо ретельно вивчити і лише після цього приймати рішення.

Можна виділити кілька категорій трудової діяльності зі специфічними умовами роботи:

 • робота на конвеєрах, м’ясокомбінатах, складах – відрізняється монотонністю, не вимагає високої кваліфікації, як правило, ручна;
 • робота водія – умови праці в цьому випадку однакові для всієї території Євросоюзу: робочий день водія повинен бути не більше 8 годин, відпочинок – не менше 11 годин на добу. Через кожні 4 години роботи — перерву на 45 хвилин;
 • робота в сільськогосподарському секторі – умови роботи тут найбільш важкі, вимагають фізичної сили і витривалості. Часто пропонується сезонна робота по збору сільгосппродукції. Особливо важкою і низькооплачуваною є робота в теплицях. Однак для того, щоб зацікавити працівників, роботодавці нерідко оплачують їх проживання, дорогу від житла до робочого місця та обіди.
 • робота бебіситера, по догляду за людьми похилого віку та хворими – зазвичай передбачає безкоштовне проживання в сім’ї, харчування, офіційне працевлаштування.

Для іноземних працівників високої кваліфікації умови праці нічим не відрізняються від поляків. При цьому знання польської мови відкриває більш широкі можливості для більш вигідного працевлаштування, пошуку житла та подальшої легалізації.

Способи пошуку роботи в Польщі

Наявність інтернету дозволяє почати пошуки роботи за кордоном, ще перебуваючи у себе на батьківщині. В цьому випадку слід визначитися: чи будете ви вести пошук самостійно або зверніться за допомогою в одну з посередницьких фірм, які спеціалізуються на працевлаштуванні громадян СНД. У кожного з цих способів є свої плюси та мінуси.

Приміром, серед переваг взаємодії з посередниками можна назвати наступні:

 • не потрібно особисто вести переговори з роботодавцями;
 • посередники співпрацюють з польськими агентствами з підбору кадрів.

З недоліків — додаткові витрати на оплату послуг посередників (від 200 до 300 євро) і небезпека потрапити на роботу до недобросовісного роботодавця.

Самостійний пошук можна вести через спеціальні сайти з працевлаштування. Перебування в Польщі значно збільшує можливості пошуку роботи: інформацію про наявність вакансій можна отримати безпосередньо в рекрутингових компаніях і навіть з місцевих газет.

Які документи знадобляться для працевлаштування в Польщі

Для легальної роботи в Польщі громадянам СНД необхідно оформити робочу візу. Для громадян Грузії та України можливе працевлаштування на три місяці протягом півроку на підставі біометричного паспорта.

Для оформлення робочої візи потрібно:

 1. Заповнена візова анкета (анкету можна заповнити онлайн на E-consultant. Для цього необхідно:
  • зайти на сайт, вибрати країну і представництво;
  • вибрати «Заповніть бланк»;
  • заповнити анкету онлайн.
 2. Запрошення/дозвіл на роботу в Польщі (оригінал і копія).
 3. Дві кольорові фотографії 35х45 мм.
 4. Закордонний паспорт та копія громадянського паспорта.

Крім того, знадобиться медична страховка з мінімальним покриттям 30 тисяч євро і оплата візових зборів: для білорусів — 20 євро, для громадян Таджикистану, РФ та інших країн — у розмірі 60 євро. Громадяни України звільнені від сплати зборів за національну візу.

Робота в Польщі для власників біометричних паспортів

Для громадян України та Грузії, які мають біометричні паспорти й можуть в’їжджати в країну по безвізу, діють правила, відповідно до яких вони можуть працювати в Польщі протягом трьох місяців півріччі без оформлення робочої візи.

Для того, щоб працювати в Польщі, потрібно мати заява роботодавця про намір працевлаштувати іноземця (Oświadczeniе в zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi) з прописаними умовами праці, терміном і зарплатою, або ж дозвіл на роботу (zezwolenie на práce).

Однак по безвізу можна їхати до Польщі без дозволу на роботу і працювати там абсолютно легально за умови, що ваш роботодавець зареєструє в повятовому бюро заяву про намір працевлаштувати іноземця або оформити дозвіл на роботу.

Крім того, роботодавець зобов’язаний укласти з мігрантом трудовий договір (umowa o pracę) або цивільно-правовий договір (umowa zlecenia або umowa o dzieło).

Також роботодавець повинен протягом тижня подати заяву в Управління соціального страхування (ZUS) для страхування працівника і сплати податків. Якщо договір з іноземним працівником не підписаний або укладено неправильно, то така робота вважається нелегальною і роботодавцю загрожує великий штраф.

Для продовження трудової діяльності ще до закінчення 90-денного терміну слід звернутися до воєводи за дозволом на тимчасове перебування у Польщі (Картою побиту), яке дає право на роботу. З 01.01.18 заявники можуть працювати без додаткових дозволів до винесення рішення воєводою.

Іншим варіантом розв’язання цього питання буде виїзд на батьківщину і оформлення там робочої візи.
Після закінчення терміну дії робочої візи при наявності біометричного паспорта можна працювати ще протягом трьох місяців відповідно до правил безвізу.

Мігрант, який працює в Польщі, скориставшись безвізом, має право змінити роботодавця. Однак у цьому випадку необхідна перереєстрація заяви нового роботодавця про намір працевлаштувати іноземця.

Слід зазначити, що робота в Польщі для жителів Донбасу також можлива за умови наявності у них українського біометричного закордонного паспорта.

Кадрові агентства, фірми, сайти з працевлаштування у Польщі

Знання польської мови виявиться як не можна до речі в пошуках роботи безпосередньо від роботодавця. Крім пошуку на таких порталах, як praca.pl або pracuj.pl роботу можна підшукати:

 1. Через портали оголошень:

На них можна безпосередньо зв’язатися з роботодавцем, надіслати резюме, домовитися про зустріч, обговорити умови.

 1. через польську службу зайнятості;
 2. через кадрові агентства (ознайомитися з їх переліком, а заодно і перевірити на наявність державної ліцензії можна на сайті служби зайнятості). Серед агентств найбільшою популярністю і авторитетом користуються такі загальнопольські компанії, як Randstad Polska, EWL Polska, Poland workforce;
 3. через соціальні мережі Facebook, Linkedin, GoldenLine. Пошук досить простий: потрібно просто ввести запит про роботу в Польщі.

Найбільш затребувані професії в Польщі

Ситуація на польському ринку праці залежить від регіону. В цілому по країні відчувається нестача робочих рук. З’явився попит навіть на такі спеціальності, які раніше були в надлишку: педагогіка, історія, політологія, культурологія, філософія.

Особливий дефіцит працівників відчувається в таких галузях, як:

 • будівництво;
 • транспорт і експедування;
 • харчова промисловість;
 • агросектор (можливі пропозиції для сімейних пар);
 • IT-технології;
 • торгівля;
 • авто- та суднобудування;
 • охорона здоров’я;
 • турбізнес і сфера громадського харчування;
 • банківська сфера.

Перевага при працевлаштуванні мають фахівці з високою кваліфікацією та досвідом роботи.

На які зарплати можна розраховувати

Прискорення темпів економічного зростання Польщі, в тому числі багато в чому завдяки трудовим мігрантам з України, Білорусі та інших країн СНД, сприяє підвищенню рівня зарплат в країні, що не може не радувати іноземних працівників, праця яких оплачується так само, як і польських громадян.

Мінімальна погодинна ставка становить 13,70 злотих, а розмір мінімальної заробітної плати – в середньому 2100 злотих (брутто). На податки йде до 27 % від зарплати.

Цікавий факт: один відсоток від заробітної плати у Польщі має перераховуватися на рахунок суспільно-корисної організації, яку платник податків обирає за власним бажанням. Цим можна пояснити велику кількість на польських вулицях соціальної реклами: притулків для тварин, волонтерських, благодійних та інших організацій.

Оплата праці залежить від воєводства. Більш висока середньомісячна зарплата у Варшаві, Мазовецькому, Шльонском, Поморському воєводствах — від 4120 до 4800 злотих в місяць (від 993 до 1157 євро). Найнижча — 2610 злотих (629 євро) — у Підкарпатському воєводстві.

Середня зарплата по популярним серед трудових мігрантів з СНД спеціальностями, злотих:

 • муляр – 3900-500;
 • арматурник – 3100-5100;
 • водій-далекобійник – 7100-8100;
 • різноробочий – 2200-3400;
 • продавець супермаркету – 2600-3400.

Нелегальне працевлаштування: що чекає порушників

Контроль за оформленням та працевлаштуванням іноземців у Польщі у 2023 році здійснюють три державних органи:

 • Управління соціального страхування (ZUS);
 • Державна інспекція працевлаштування (PIP);
 • прикордонна служба (Straz Graniczna).

Згідно зі ст. 120 Закону РП «ПРО сприяння зайнятості та установах ринку праці», для роботодавця передбачено посилення покарання у вигляді штрафу за:

 • нелегальну роботу — від 1 тис. до 30 тисяч злотих;
 • вимагання незаконної винагороди за видачу дозволу на роботу — від 3 000 до 30 тисяч злотих, незалежно від посади;
 • неподання роботодавцем інформації про звільнення іноземця в органи влади — 100 злотих;
 • ненадання роботодавцем житла іноземному сезонного працівника — від 200 до 2 000 злотих;
 • надання роботодавцем неправдивих відомостей про початок і терміни роботи — 2 000 злотих;
 • ненадання працівнику договору на зрозумілій йому мові або недотримання договору — від 200 до 2000 злотих.

Для іноземного працівника також передбачено покарання за нелегальне працевлаштування: штраф від 1000 злотих і депортація із забороною на в’їзд до Польщі та Шенгенської зони терміном на три роки.

Польська держава з перехідною економікою, і попитом на робочі руки перетворилося в одне з найпопулярніших напрямків для трудової імміграції громадян країн СНД. Найбільш активно сюди їдуть на заробітки громадяни Білорусі та України (узбеків, туркменів, молдаван та громадян інших країн СНД більше приваблюють Німеччина і Великобританія). Членство в ЄС, зручне географічне розташування, наявність вільних робочих вакансій, відносно високі заробітні плати роблять Польщу одним з найкомфортніших місць для життя в Євросоюзі.

Польське законодавство захищає права іноземних працівників від зазіхань недобросовісних роботодавців і гарантує рівну з польськими громадянами оплату праці.

Статті по темі