Меню Закрити

Українці в Республіці Польща

Міграція до Польщі – те, про що мріють десятки тисяч українських громадян. І підтвердженням тому є безліч щорічно видаваних дозволів на в’їзд з метою працевлаштування або оформлення ПМП. Хоча українці в Польщі почали відчувати деякі труднощі у 2024 році, пов’язані з ускладненням політичної ситуації, потік мігрантів не зменшується. Адже для багатьох переїзд в республіку стає проміжним етапом для продовження навчання або працевлаштування в Європі.

українці в Польщі

Загальна кількість мігрантів у Республіці Польща

Потік мігрантів на територію Польщі з кожним роком збільшується. За даними за минулого року, в країні проживає 201845 іноземців. І це на 45570 більше, ніж у 2017 році. Число отримали посвідку на проживання іноземних громадян зросла у 2018 році у порівнянні з попереднім на 14254 і склало 68832 тисячі осіб.

Озвучуючи кількість українців у Польщі, статистики говорять про понад 1 млн громадян.Близько 200 000 представників південно-східній частині України отримали Карту поляка.

Слід зазначити, що серед країн світу Україна є лідером за кількістю громадян, що виїжджають до Польщі. З клопотаннями про видачу дозволу в РП звернулося 141610 українських громадян. Більшість з них – чоловіки у віці до 25 років.

Однак потік трудових мігрантів дещо скоротився. Якщо у 2017 році їх приріст склав 114 %, то в першій половині 2018 року вже тільки 20%. Однак на те, скільки українців у Польщі, це вплинуло незначно:вихідці з України, як і раніше, становлять приблизно половину всіх мігрантів у Польщі.

Що стосується регіонів переважного проживання, то більша частина іноземців воліє осідати на території Мазовецького та Великопольського воєводств і Нижньої Сілезії.

Як ставляться поляки до мігрантів з України

На території Польщі проживає значна кількість носіїв української мови. Саме тому адаптація нових мігрантів у більшості випадків проходить досить успішно.

Ставлення до приїжджих з боку корінних поляків двоїсте. У відгуках переселенців про те, як у Польщі ставляться до українців, з одного боку підкреслюється європейська ввічливість місцевих жителів. З іншого – зазначається частка негативу, пов’язана з деякими ускладненнями в політичних відносинах двох країн. І все ж більшість поляків налаштовані до українських переселенців позитивно.

Особливо підкреслюється трепетне і вкрай шанобливе ставлення поляків до дітей, незалежно від їх національності.

Серед стереотипів присутнє уявлення про українців як про трудових мігрантів, націлених на нескладну і низькооплачувану роботу. Але це не позначається на ставленні до висококваліфікованих фахівців, у яких завжди є шанс бути прийнятими на серйозну посаду.

Багато в чому ставлення до українців у Польщі залежить від переконань самих корінних жителів і особистості переселенців. Ментально нації схожі та це спрощує комунікацію.

Можливості для навчання українців в РП

Польська освітня система відповідає міжнародним стандартам і дозволяє отримати диплом, який визнається практично по всьому світі. Крім того, зумівши працевлаштуватися одразу після закінчення ВНЗ, іноземні студенти отримують реальну можливість оформити постійну посвідку на проживання, а потім отримати право на польське громадянство.

При дотриманні однієї з обов’язкових умов доступне безкоштовне навчання в Польщі для українців:

Чинний в країні Закон “Про іноземців” (Ustawa o cudzoziemcach w Polsce)дозволяє в’їхати до Польщі з метою навчання: необхідно отримати запрошення від ВНЗ і оформити студентську візу. Спочатку вона видається на рік, після чого регулярно продовжується протягом часу навчання.

ставлення до українців у Польщі

Слід мати на увазі, що безкоштовне навчання можливе тільки польською мовою. Отримання платної освіти можливо на англійському та польському, і в першому випадку буде коштувати дорожче.

Робота для українців в РП

За інформацією компаній, що займаються працевлаштуванням, 14 % польських фірм і підприємств будь-коли наймали в якості співробітників українських громадян. При цьому 37 % польських компаній залишилися задоволені тим, як українські співробітники виконували свої обов’язки. Негативні відгуки залишили тільки 2 %. Ставлення інших нейтральне.

Більша частина вакансій, за яким пропонується робота в Польщі для українців – низькокваліфікована праця. До числа найбільш затребуваних співробітників відносяться:

  • серед жінок: офіціантки, прибиральниці, няні;
  • серед чоловіків: інженери-будівельники, муляри, малярі, арматурники, різноробочі на будівництво, водії громадського транспорту / таксі / спецтехніки.

Популярні універсальні вакансії для представників обох статей:

Популярність українських фахівців у Польщі обумовлена відтоком місцевої молоді в сусідні європейські країни, завдяки чому звільняються вакансії та потрібна допомога іноземців. При цьому мігрантам пропонується така ж заробітна плата, як і місцевим фахівцям. Відкриті для них і вакансії на серйозні посади. Однак для цього потрібно знання польської мови, наявність належної кваліфікації, досвід роботи та підтвердження диплома.

В цілому те, скільки українців працює в Польщі, говорить про вигоди такої співпраці й для польських роботодавців, і для самих мігрантів.

Рівень життя українських мігрантів в Республіці Польщі

Більша частина українських переселенців, які обрали в якості постійного місця проживання Польщу, відзначають значне поліпшення якості життя. Це обумовлено стабільною економікою і високим рівнем соціальної захищеності.

Як показує досвід і життя в Польщі більшості корінних українців, різниці в заробітній платі на однакових посадах у порівнянні з поляками немає.

Житло в більшості випадків доводиться знімати, що обходиться приблизно 600-900 € в місяць. Якщо орендувати кімнату, можна скоротити витрати на житло до 250-300 €.

Сезонним робітникам на фермах нерідко надається місце в гуртожитку за ще більш низькими розцінками. Тим, хто вирішить придбати власну квартиру, потрібно витратити на це не менш 90000-100000 €.

На харчування йде приблизно 30% заробітної плати. При цьому, щоб забезпечити себе необхідним мінімумом, досить витрачати 5 € за добу.

робота в Польщі для українців

Середня заробітна плата в країні – 1100 €.Дуже часто пропонується погодинна оплата, особливо на фермах і будівництвах: 10-15 злотих/годину (0, 23 €). При цьому фахівці без досвіду отримують приблизно на 40 % менше, ніж більш кваліфіковані.

Де простіше влаштуватися і легше жити українським мігрантам

Регіоном компактного проживання польських українців є Вармінсько-Мазурське воєводство. Якщо цікавить максимально тісне спілкування з представниками рідної національності, українським мігрантам слід переїжджати саме сюди.

Великі міста – Варшава, Познань, Краків, Гданськ, Лодзі, Щецин, Бидгощ – ідеальний вибір для тих, хто зацікавлений у розвитку власної справи чи кар’єри. Тут маса вакансій для фахівців будь-якого рівня підготовки, в тому числі й без знання польської мови, що дуже важливо на перших порах.

Дуже часто роботодавцями пропонується безкоштовне проживання українців у Польщі. Таким чином вони намагаються заманити до себе досвідчених іноземних працівників.

Але не варто забувати, що чим більше місто, тим більше в ньому мігрантів, а значить, гостріша конкуренція на ринку праці й вище вартість життя.

Природно, що для студентів вибір місця проживання визначається розташуванням ВНЗ.

Підбиваючи підсумок

Тимчасова трудова міграція або переїзд на постійне місце проживання до Польщі українських громадян – масове явище. Сучасне життя українців у Польщі дає переселенцям можливість отримати стабільний заробіток, соціальну захищеність і впевненість у завтрашньому дні.

Те, як живуть українці в Польщі, нічим не відрізняється від життя місцевого населення. Ставлення до мігрантів будь-якої національності в країні в цілому позитивне. Переселенці відзначають схожість менталітету і відсутність складнощів у спілкуванні з корінними поляками.

При необхідності іноземним переселенцям оформляються допомоги по безробіттю/пенсії. І навіть самий невеликий заробіток дозволяє наймати житло, забезпечувати себе харчуванням та необхідними речами.

Українці в Польщі: Відео

Статті по темі