Меню Закрити

Офіційні вихідні, свята і неробочі дні в Польщі

Хоча Польща – країна туристична, побут і устрій в ній диктуються насамперед національними інтересами. І раз вже велика частина поляків – католики, то релігійні свята для них дуже важливі. Відповідно, в цей час не вийде сходити за покупками або скористатися більшістю послуг. Щоб не потрапити в халепу, краще заздалегідь дізнатися, коли офіційні свята, вихідні та неробочі дні в Польщі у 2023 році.

Свята і неробочі дні в Польщі

Календар вихідних

Законодавчо заснованих свят у поляків налічується 13, з них більша частина релігійних, 2 поєднують церковна і світська подія і тільки 3 присвячені виключно цивільним датами.

Під час офіційних свят закриті великі супермаркети й торгові центри, державні та більшість приватних установ. Однак кафе, заправки, каси, аеропорти та вокзали функціонують у звичайному режимі.

Національні свята в країні багато в чому повторюють католицькі традиції та обумовлені ними, однак долучаються дні Конституції, Незалежності, національної армії, як і в будь-якій сучасній державі:

Січень

 • 1 січня – Новий Рік поєднаний з церковним святом Урочистості Пресвятої Богородиці і називається ще Вдень Сильвестра.
 • 6 січня – Богоявлення (свято Трьох Королів).

Травень

 • 1 травня – День Праці.
 • 3 травня – День Конституції Польщі.
 • Зелені свята (П’ятдесятниця – День зішестя Святого Духа).
 • 31 травня – свято Тіла Христового.

Серпень

 • 15 серпня – День польської армії та церковне свято – Вознесіння Діви Марії.

Листопад

 • 1 листопада – День всіх Святих.
 • 11 листопада – День незалежності.

Грудень

 • 25-26 грудня – Різдво Христове.

У Польщі практикується стандартна 5-денний робочий тиждень, однак щосуботи найбільш відвідувані розважальні заклади та магазини відкриті навіть довше звичайного. Але неділя стала винятком: почав діяти давно назрілий закон про обмеження торгівлі в останній день тижня, для католиків, до речі, сакральний.

Щонеділі займатися шопінгом вийде на початку та наприкінці місяця. У планах уряду – взагалі припинити недільну торгівлю, щоб усі жителі країни мали можливість дотримуватися своїх релігійних принципів. Виняток залишили 3 передсвяткових неділь: 2 перед Різдвом і 1 – перед Великоднем, і 4, які припадають на розпродажі – в кінці січня, квітня, червня і серпня.

Торгові точки у неділю будуть працювати в режимі свята: можуть не закриватися пекарні, невеликі кафе, квіткові та сувенірні крамнички, гуртові ринки. Представникам малого чи сімейного бізнесу працювати можна без використання найманих робітників – власник сам буде стояти за прилавком. Перед Великоднем і у Святвечір (24 грудня) магазини закриваються в 14.00.

Свята, улюблені поляками

Встановлені законом вихідні – це ще не всі можливості відпочити, повеселитися і насолодитися святковою атмосферою, адже існує багато свят, улюблених і які виконуються в усьому світі.

Крім всесвітньо шанованих дат, на зразок Дня дурня або Днів святих Миколая і Валентина, поляки заснували і свої свята – День національної освіти або День поминання покійних.

Популярні польські свята

Місяць Дата Подія
Січень (styczeń) 01.01 Новий рік, як і у всьому світі
06.01 Богоявлення – християнське свято, що нагадує про явище ангела Діві Марії та повідомлення їй про швидке народження Ісуса Христа. Офіційний вихідний. Тоді ж проводять ходи на честь Трьох королів – волхвів, що принесли дари немовляті Ісусові.
21.01 День бабусі – зазначається з 1964 р.
22.01 День дідуся став популярним через пару років після введення попереднього свята
27.01 День пам’яті жертв Голокосту – не зовсім свято, але для поляків важливий, адже саме на їх території діяв Освенцим, звільнений 27.01. 1945 р.
Лютий (luty) 14.02 День всіх закоханих – він же День Святого Валентина
Березень (marzec) 08.03 Міжнародний жіночий день
Квітень (kwiecień) 01.04 Великдень – важливий християнське свято і вихідний, дата якого кожен рік змінюється. Після святкується великодній веселий смигус-дингус – пасхальний понеділок
День сміху, або День дурня
Травень (маі) 01.05 День праці – поляки називають його «Маювка» і їдуть відпочивати
02.05 День польського прапора та заодно День Полонії – поляків, які живуть за кордоном.
03.05 День Конституції Польщі, яка була прийнята у 1791 р. і є першою в Європі.
08.05 День пам’яті та примирення, звільнення від фашизму – не вихідний
П’ятдесятниця або Зелені свята
26.05 День матері
31.05 Свято Тіла Христового
Серпень (sierpień) 15.08 Свято польського війська – нагадує про перемогу над Червоною армією в 1920 р.
День Успіння Богородиці
Жовтень (październik) 14.10 День національної освіти
Листопад (listopad) 01.11 День всіх святих, присвячений поминання предків
11.11 Національне свято незалежності
30.11 Анджейки – традиції велять дівчатам у цей день гадати на суджених
Грудень (grudzień) 06.12 Миколайки – День святого Миколая, знаменитий подарунками та «смачними» традиціями
24.12 Святвечір, польська назва «Вігілія» – скорочений робочий день
25-26.12 Різдво
31.12 День святого Сильвестра, об’єднаний з Новим Роком

З кожним з цих свят пов’язані особливі традиції. І хоча далеко не всі вони виділені вихідними днями, поляки чекають святкових дат, щоб влаштовувати вечірки, спілкуватися з друзями та близькими, дарувати та отримувати подарунки.

Особливу популярність заслужив веселий Карнавал – період з Нового Року до Великого Посту, до якого католицька Польща відноситься максимально серйозно. Оскільки великодні свята і П’ятдесятниця мають змінні дати, вихідні дні потрібно уточнювати щорічно.

Як відзначати

Всі свята поділяються на церковні з уже звичним сценарієм, не змінюються століттями, і світські – як їх святкувати, кожен може вирішувати сам. Серед них виділяються присвячені родині та близьким людям – хоч вони й не позначено вихідним, але для звичайних людей значать дуже багато.

Головний серед родинних свят – День матері, який в Польщі відзначається з 1923 р. Цей день поляки присвячують мамам: дарують дарунки, говорять слова, які іноді забувають сказати в життєвій метушні, приїжджають у гості, влаштовують концерти на честь близьких людей.

День бабусі та наступний за ним День дідуся не викликають такого резонансу. Це більш спокійні, домашні свята, від яких віє добротою і затишком. Хоча день поляки проводять на роботі, ввечері заведено приїжджати до бабусь і дідусів, приділяти більше часу їм, а не повсякденних справах.

Міжнародний жіночий день святкується у багатьох країнах і нагадує про боротьбу жінок за свої права. Поляки вітають рідних, друзів, колег, влаштовують веселі вечірки. 10 березня святкується День чоловіків, що набирає все більшу популярність. Це дзеркальне відбивання жіночого свята – недарма між ними один день різниці.

Головні церковні свята

Цікаві традиції припадають на різдвяно-новорічний (в грудні та січні) і великодній (у квітні-травні) періоди.

Різдво починається з Вігілії – Святвечора (24 грудня) і триває 2 дні.

 • У Святвечір обов’язково проводиться сімейна вечеря із 12 страв – за кількістю апостолів, і обов’язково особливий хліб – оплатка, який поділяють члени сім’ї. На стіл ставлять один порожній прилад – для заблукалого подорожнього, і готують йому невеликий подарунок.
 • 25 грудня проводять з сім’єю, а з 26-го і до Нового року ходять в гості до друзів і сусідів.
 • Новий рік – День святого Сильвестра – зазначається, як і скрізь: з веселощами та гуляннями.
 • Останнє свято – Три королі, який потрапляє на період Карнавалу: балів, танців і всяких розваг. Закінчується він перед Великим Постом.

Після 40 днів Великого Посту починаються великодні свята. Перед Великоднем – Велика Субота, під час якої святять їжу у спеціальних кошиках. Великодній (Мокрий) Понеділок – час веселих обливань водою і різних ігор, що робить його улюбленим днем молоді.

Через 50 днів святкують Зелені Свята, вони ж – П’ятдесятниця, тоді все прикрашають молодою зеленню. Незабаром – в кінці травня – початку червня відзначають день Тіла Христового, під час якого проводяться яскраві карнавальні ходи.

День Незалежності

11 листопада 1918 року завершилася Перша Світова війна, а пан Юзеф Пілсудський взяв командування над щойно створеної польської армією. За 3 дні він примудряється вигнати німецьких солдатів з Польського королівства, таким чином звільнивши країну від окупації. Також 11 листопада він вимовляє знамениту промову про прагнення до незалежності та створює Тимчасовий Народний уряд Польської республіки.

Незалежність поляки отримали не одразу, але стали відкрито за неї боротися. У 1937 році було введено державне свято – хоча і ненадовго. Через 2 роки на країну напали нацисти, а потім вона стала частиною СРСР.

І тільки з проведення перших виборів у 1989 р. це свято набуло нового дихання як день Польщі, її об’єднання. Зараз це офіційний вихідний, який знаменується промовою президента, підняттям прапора та урочистими заходами по всій країні. А після офіційної частини проводяться масові гуляння та концерти, під час яких люди виходять на вулиці міст, щоб разом повеселитися.

Висновок

Календар польських свят налічує 13 святкових вихідних і цілий ряд неофіційних дат, які поляки із задоволенням відзначають. Головні святкові періоди – різдвяний (новорічний) і великодній.

Обов’язкових вихідних у поляків додалося: про заборону торгівлі в неділю, який надав можливості для відпочинку найманим працівникам численних кафе, ресторанів, супермаркетів. Тим не менш, на звичних маленьких радощах це не позначається – адже самі керівники малого бізнесу можуть продавати морозиво, випічку або сувеніри.

Статті по темі