Численні фінансові, побутові та особисті мотиви змушують жителів різних країн шукати кращі умови — і деякі вибирають працевлаштування в Польщі. Від’їзд поляків на заробітки в країни Західної Європи звільнив робочі місця, які чекають шукачів. Вакансії зможуть знайти ті, кому цікава робота в Бидгощі у 2024 році.
Сучасний Бидгощ
Бидгощ розташований в центральній частині Польщі на берегах річок Вісла й Брда і є адміністративним центром Куявсько-Поморського воєводства. Це один з найбільших міст країни, що динамічно розвивається, великий економічний, промисловий, науковий і культурний центр.
За чисельністю населення без обліку мігрантів він займає восьме місце серед польських міст і десяте — по займаній площі. В Бидгощі знаходяться міжнародний аеропорт ім. Падеревскі, річковий порт і важливий залізничний вузол.
Працевлаштування в Бидгощі
Сьогодні в Польщі сформувався великий ринок вакансій. Ця країна приваблива для українців, мігрантів з Росії та Білорусі близьким географічним розташуванням, схожістю менталітету, співзвучністю мови й високим рівнем зарплати.
У Польщі можна заробити 800-1500 євро на місяць залежно від місця, характеру, режиму або сезонності роботи.
Перевага віддається кандидатам з вищою освітою і знанням польської та англійської мов. Багато польських роботодавців надають трудовим мігрантам житло та харчування. Дізнайтеся про те, де і на яких умовах можлива робота в Польщі.
Документи для працевлаштування
Іноземцям, яких зацікавила робота в Бидгощі, необхідна віза категорії D. Вона видається на термін, що перевищує 90 днів, але не більше 1 року. Робоча віза оформляється під конкретного роботодавця, який надіслав запрошення. Крім роботодавця, запрошення може видати будь-яке кадрове агентство Польщі.
Для мігранта з країни, яка не входить в Євросоюз, необхідно також дозвіл на роботу, який видає воєвода за місцеперебуванням та заявкою роботодавця або оригінал і копія заяви про намір отримання роботи іноземцю, зареєстрованому в повятовому управлінні працевлаштування. Для українців полегшує безвізовий в’їзд і працевлаштування в Польщі наявність біометричного паспорта.
Хто допоможе у працевлаштуванні
Допомагає в працевлаштуванні іноземців в Бидгощі створений поляками портали для пошуку роботи. Там безкоштовна інформація для шукачів та роботодавців надається польською, в деяких випадках українською. В пошуках вакансій можуть знадобитися такі ресурси:
Серед друкованих видань, які інформують про вільних робочих місцях, можна виділити найбільш відомі — Praca (додаток до Gazeta Wiborcza) і Moja Kariera (додаток до Rzeczpospolitej). Центральний державний орган з працевлаштування — польська служба зайнятості Centralna Baza Ofert Pracy.
Бидгощ промисловий
Швидкий розвиток технологічного індустріального парку особливої померанської зони, яку в економіці Польщі являє Бидгощ, забезпечується сектором фінансових послуг. Понад 20 банків, торговельних бірж, страхових і лізингових компаній сприяють успішному функціонуванню промислових підприємств.
Продукція дерево – і металообробної, харчової та хімічної, керамічної та шкіряної промисловості, вагоно – і верстатобудування, точної механіки, органічного синтезу та електротехніки — гордість Бидгоща.
Історично склалося, що багато великих промислових підприємств міста були побудовані на початку минулого століття. Один з них — чавуноливарний завод Бидгощ, найстаріший виробник інструментів. Локомотиви, вагони, трамваї та автобуси випускає холдинг залізничного транспорту Песа.
Крім того, підприємства електротехнічного машинобудування насичують ринок Польщі та ЄС обладнанням для хімічної та гірничодобувної промисловості, прожекторами та проекторами, світильниками та розподільними щитами, пультами управління і навігації.
Також в Бидгощі розташований військовий авіаційний завод. Енергетична галузь базується на трьох електростанціях, які забезпечують місто теплом і електрикою. Наявність в регіоні великих лісових масивів дозволяє зберегти багаторічні традиції й сплавляти деревину по Віслі та каналу, а також забезпечувати сировиною деревообробні підприємства і виробництва меблів, фанери, паперу.
“Элтра”, “Телфа (Нокіа)” і кабельний завод успішно виготовляють електротехніку і відповідають за зв’язок в місті. Адже саме в Бидгощі були випущені перші в Польщі АТС, друкарська машинка і транзисторний приймач.
Широкий асортимент і у продукції підприємств хімічної промисловості, куди входять пластик, гумові вироби, вибухові речовини, промислові та медичні гази, поліетиленова плівка, засоби побутової хімії, косметика.
Місто не припиняє зведення нових об’єктів, у чому беруть участь 10 великих будівельних компаній та підприємства з виробництва будівельних і оздоблювальних матеріалів, клеїв і сухих сумішей.
Жителі та гості міста із задоволенням вживають продукцію Быдгощского м’ясокомбінату, заводу мінеральних вод “Остромецко”, одного з найбільших молокозаводів Польщі “Млекпол”, кондитерських фабрик “Сова” і “Світанок”, підприємств по заморожуванню овочів, риби та морепродуктів “Фрост”.
Стрімкий розвиток IT-технологій в Бидгощі відбувається завдяки діяльності філій багатьох міжнародних західноєвропейських компаній аутсорсингу та консалтингу бізнес-процесів, сервісних центрів обслуговування клієнтів в області логістики та міжнародної торгівлі, післяпродажного супроводу та ремонту комп’ютерної та офісної техніки, телекомунікацій, радіоелектронної апаратури, виробництва оптоволоконних компонентів, мережевих фільтрів, сенсорних екранів і термоелементів, резисторів і кабельних наконечників.
До інших галузей промисловості відносяться виготовлення медичного обладнання і лікарських препаратів, установок кондиціонування та вентиляції, картриджів та гелієвих ручок, парапланів з супутніми аксесуарами, текстильній і поліграфічній продукції.
Перспективні вакансії в Бидгощі
Для іноземців одним з найперспективніших міст для працевлаштування називають Бидгощ. Багато розглядають отримання високооплачуваної роботи тут як перший і найважливіший етап кар’єрного зростання в Європейському союзі. Сприяє цьому регулярний набір персоналу підприємствами.
При уважному вивченні ринку праці Бидгоща нескладно помітити, що претендентам доступні вакансії різних профілів. В результаті досліджень компанії з працевлаштування ManpowerGroup найбільш затребуваними виявилися професії механіка, зварювальника, токаря, фрезерувальника, і монтажника.
Найбільший дефіцит кадрів відчуває будівництво і сільське господарство, на об’єктах яких легко влаштуватися електриком, каменярем, штукатуром, столяром, теслею і маляром. Також потрібні фахівці широкого профілю, здатні виконувати самостійно різні завдання.
Вітається створення бригад з працівників різних спеціальностей. Кваліфікованим робітникам необхідно мати диплом про середню спеціальну освіту і досвід роботи. Бажано володіти польською мовою на розмовному рівні. Без знання мови можна звернутися до досвідчених консультантів, які дадуть відповіді на всі запитання, пов’язані з працевлаштуванням.
Відсутність кваліфікації аж ніяк не повинно відлякувати потенційних претендентів. Робота на поштових складах в Бидгощі та інших підприємствах є для різноробочих, пакувальників, сортувальників, фасувальників. Ці спеціальності не вимагають попередньої підготовки: навчають на робочому місці та в найкоротші терміни.
Крім чоловіків, на вакансії таких професій роботодавці охоче беруть і жінок, і сімейні пари. В легкій промисловості для жінок має попит професія швачки, де потрібна спеціальна освіта і стаж роботи від двох років.
А вакансії покоївок і офіціанток у сферу обслуговування і доглядальниць за літніми людьми передбачають знання польської мови вище розмовного рівня, оскільки спілкування з клієнтами не уникнути.
Покоївка повинна бути чесною, відповідальною та охайною. В її обов’язки входить прибирання номерів, ліфтів та побутових кімнат, протирання вікон, миття підлог і санвузлів. Тривалість робочої зміни зазвичай становить 10 годин при середньомісячній зарплаті 2 000-2 500 злотих.
Також в Бидгощі потрібні водії далекобійники. Проте працевлаштування на ці робочі місця вимагає додаткових витрат на отримання обов’язкової водійської ліцензії. Філії великих міжнародних концернів високих технологій, зокрема Philips, набирають на роботу чоловіків та жінок для комплектації, монтажу та перевірки на приладах електронних плат.
Програмісти високої кваліфікації та фахівці IT-сфери потрібні у всіх сферах промисловості.
Запрошують на роботу фабрика по виробництву м’яких іграшок і пластикових контейнерів для морозива, рибний завод і кондитерський цех, м’ясокомбінат, судноремонтний завод, меблеві та деревообробні підприємства.
Знайдуть застосування навичкам фармацевти, ветеринари, логісти, викладачі, офіс-менеджери, тренери спортивних секцій та торгові агенти.
Слід враховувати жорсткий режим роботи: часто 10-12-годинний робочий день з одним вихідним на тиждень або без нього. Сезонна робота в основному пов’язана з сільським господарством, де потрібні працівники для збору врожаю або догляду за теплицями. Така зайнятість приваблива можливістю пристойно заробити за короткий час. Вона підходить тим, хто поки не розглядає вакансії на постійну роботу в Бидгощі.
Однак не варто забувати про притаманних сільськогосподарській праці важких фізичних навантаженнях, малому часу для відпочинку і непередбачуваності змін обставин роботи. Тривалість робочого дня і, як правило, відрядно-погодинну зарплату визначає роботодавець.
Крім сільського господарства, на сезонну зайнятість запрошуються покоївки та адміністратори готелів, працівники літніх кафе, продавці торговельних наметів, будівельники та підсобні робітники, прибиральники супермаркетів, робітники м’ясокомбінатів і рибних цехів, кухарі, офіціанти, посудомийники.
Оскільки останнім часом значно збільшився потік трудових мігрантів, уряд Польщі посилив санкції за нелегальне працевлаштування іноземців.
Статус працівника перевіряють Прикордонна служба та Державна служба праці Польщі. Якщо з’ясується, що мігрант перебуває і працює в країні нелегально, то з роботодавця стягується штраф у розмірі 3-10 тисяч злотих. Працівнику загрожує штраф від 1 до 5 тисяч PLN. Крім того, з нього береться зобов’язання покинути країну, при цьому роботодавець повинен виплатити нелегалу заборгованість по зарплаті.
Заробітна плата в Бидгощі
Останнє десятиліття роботодавці підвищують заробітну плату іноземцям не тільки з-за інфляції, але і внаслідок трудової міграції поляків в країни ЄС. А розвиток економіки, лібералізація умов ведення бізнесу та соціальна політика уряду приваблюють іноземних найманих працівників на вакантні робочі місця.
В даний час мінімальна погодинна заробітна плата визначена тільки для трудових договорів і становить 13,7 злотого брутто (брутто — зарплата без вирахування податків та інших обов’язкових платежів). За даними компанії по працевлаштуванню мігрантів з України, Росії, Білорусі та Молдови, зарплати найпопулярніших професій у Польщі складають злотих:
- водій-далекобійник – 3 500-5 000;
- кухар – 2 600;
- швачка – 2 300;
- зварювальник – 2 800-4 800;
- фрезерувальник – 2 200-3 000;
- слюсар – 2 500;
- програміст, IT-спеціаліст – 2 800-8 000;
- лікар і фахівець у сфері медицини – 1 800-9 000;
- учитель – 2 300;
- різнороб на виробництві та на складах – 1 800-2 700.
Витрати на проживання в Бидгощі
Умови побуту — важливий аспект працевлаштування. Житло та харчування іноземних працівників повинно максимально сприяти відпочинку і відновлення організму при жорсткому режимі роботи. Зазвичай роботодавці приділяють цьому належну увагу, пропонуючи персоналу комфортне та дешеве житло: це може бути робітничий гуртожиток (125-150 злотих в місяць) або кімната у квартирі (400 злотих в місяць).
Іноді доводиться шукати та оплачувати житло самостійно, що нескладно здійснити завдяки великій кількості оголошень на сайтах і в газетах. У рекламі вказується, хто здає житло — власник або агент, параметри квартир і вартість оренди. При складанні договору слід уточнити, чи входять у щомісячну вартість комунальних послуг і які, а також внести в опис предмети меблів і техніки із зазначенням дефектів, щоб убезпечити себе від можливих претензій господарів.
Середня вартість плати за електроенергію і газ у квартирі площею 30-50 кв. м може становити 150-200 злотих в місяць.
Харчові продукти та різні побутові товари реалізуються через торговельну мережу Бидгоща, яка складається з 12 гіпермаркетів, 72 супермаркетів, 15 ринків і понад п’ять тисяч дрібногуртових магазинів. Крім цього, у місті проходять 14 щорічних торгових ярмарків. Вартість продуктового кошика, достатньої для повноцінного збалансованого харчування сім’ї з трьох осіб становить 1 000-1200 польських злотих.
Порівняння Бидгоща з іншими містами Польщі
Не секрет, що найдорожче місто в Польщі — Варшава. Там середня вартість оренди квартири економ-класу становить 2 800 злотих в місяць, коли у Вроцлаві – 2 260, а в Гданську – 1 995 злотих.
А найдешевшим великим містом Польщі є як раз Бидгощ з орендною платою близько 1 260 злотих в місяць за середню квартиру. Також поширена практика винаймати житло спільно декількома працівниками або колегами по праці, що дозволяє розділити вартості плати за житло.
Високооплачувана робота в Польщі — хороший шанс поліпшити фінансове становище для іноземців, а Бидгощ – один з найпривабливіших для працевлаштування промислових міст. Тут доступні й різноманітні вакансії, розвинена інфраструктура і помірні ціни на проживання, що додатково звертає увагу претендентів на це місто в центральній частині Польщі.