Як відомо, Польща є одним із лідерів з експорту сільськогосподарської продукції в Європі. Найактивніше країна експортує картоплю, яблука, полуницю і печериці. У зв’язку з цим сезонна робота в Польщі у 2024 році – прекрасний варіант заробітку для студентів і тих, хто хоче попрацювати вахтовим методом.
У чому полягають особливості сезонної роботи
Для початку слід визначитися з тим, що таке сезонні роботи. Для них характерні деякі особливості, зокрема:
- залежність від кліматичних умов – вони проводяться тільки в той період, коли приходить час тих чи інших сільськогосподарських робіт (кілька місяців у році);
- візу на сезонні роботи можна отримати тільки на півроку;
- сезонні роботи визначаються у галузевих та міжгалузевих угодах, які затверджуються на законодавчому рівні.
Найбільш поширеними видами сезонних робіт можна вважати вирощування сільськогосподарських культур і збирання врожаю, видобуток окремих видів корисних копалин, наприклад, торфу, геологорозвідувальні роботи, лісозаготівлю, консервування, рибний промисел і подальше перероблення риби, виробництво цукру.
Актуальні вакансії на сезонні роботи до Польщі
Найбільш популярною в Польщі є робота на 2-3 місяці на полях. Сільськогосподарська галузь постійно потребує працівників, тому влаштуватися сюди найпростіше. Це може бути сортування і посадка саджанців, робота в теплицях, прополювання й обробка рослин, збирання врожаю. Найчастіше наймають працівників на літо, але можливі й інші варіанти.
Диплом про здобуту освіту для роботи в цій сфері не потрібен, тому вона ідеально підходить для студентів. Також є вакансії для дорослих працівників і сімейних пар.
Вакансії в будівництві та сфері послуг, по суті, є сезонними, оскільки вони з’являються переважно в той час, коли поляки відправляються у відпустку. У залежності від часу року польські роботодавці пропонують наступні вакансії:
Місяці | Види робіт |
---|---|
Сільське господарство | |
Травень – червень | Збір ягід (полуниця, черешня, смородина) і овочів (морква, огірки, помідори) |
Липень – серпень | Збір ягід (малина, лохина, смородина), слив, овочів |
Вересень – жовтень | Збір яблук і груш, картоплі та інших овочів |
Інші галузі | |
Квітень – листопад | Дорожні роботи, будівництво |
Травень – жовтень | Кухарі, офіціанти |
Червень – жовтень | Працівники на складах, продавці |
Травень – жовтень | Покоївки та прибиральниці в готелях, працівники на кухню, офіціанти. |
Умови роботи та рівень оплати праці
Овочі та фрукти на плантаціях, як правило, збирають вручну. Механізований процес збору врожаю там велика рідкість. Тому умови праці досить важкі. Робочий день зазвичай становить від 10 до 12 годин і досить часто починається у 5-6 ранку. Вихідний день – неділю, крім того, вихідними є дні польських державних та релігійних свят.
Якщо говорити про оплату праці, то слід мати на увазі, що в сільському господарстві вона безпосередньо залежить від обсягу виконаної роботи: чим більше овочів, фруктів або ягід збере працівник, тим більш високу заробітну плату він отримає.
Тому, не бажаючи переплачувати, деякі роботодавці встановлюють мінімальну денну норму. Крім того, потрібно враховувати, що обсяг зібраної продукції визначається після відбракування.
При працевлаштуванні слід уточнити деякі моменти:
- умови проживання – зазвичай роботодавці докладно не розписують, як і де будуть розміщувати працівників, при цьому житло може бути дуже різним – від комфортабельного гуртожитку до вагончиків зі зручностями у дворі. У більшості випадків роботодавець надає житло безкоштовно;
- рівень фізичного навантаження і точна тривалість робочого дня. Сезонна робота, пов’язана у першу чергу з фізичною працею і для міського жителя може виявитися незвичною. Тому перш ніж погоджуватися на роботу на полі, розрахуйте свої сили;
- харчування – як правило, більшість фірм докладно не розписують, що під цим мається на увазі. Тому слід уточнити, скільки разів на день будуть годувати працівників, а також будуть утримувати вартість харчування із зарплати;
- наявність штрафних санкцій – деякі роботодавці штрафують працівників за невихід на роботу, погано фасовані ягоди, велика кількість браку при збиранні врожаю;
- умови розірвання контракту як з боку роботодавця, так і з боку працівника – слід враховувати, що в компаніях нерідко передбачені штрафи за дострокове розірвання трудового договору.
Як знайти й отримати сезонну роботу в Польщі без посередників
Знайти сезонну роботу в Польщі можна як самостійно, так і через спеціальні фірми. Причому знайти роботу без посередників не так складно, як може здатися на перший погляд.
Існує декілька варіантів пошуку роботи в Республіці Польща. Наприклад, можна переглядати сайти з вакансіями в інтернеті або сайти потенційних роботодавців. Раніше досить ефективним був пошук роботи за оголошеннями в газетах, але зараз вони відходять на другий план.
Ще один варіант – самостійно знайти роботу безпосередньо у роботодавця. Однак цей спосіб підходить тільки в тому випадку, якщо ви вже знаходитеся в Польщі.
Існує величезна кількість різноманітних сайтів з пошуку роботи для іноземців. Але краще шукати роботу на таких інтернет-ресурсах:
- Pracuj.pl;
- Praca.pl;
- Praca.gratka.pl;
- Monsterpolska.pl;
- Infopraca.pl;
- Jobs.pl;
- Gumtree.pl;
- Gazetapraca.pl;
- Praca-tymczasowa.pl;
- Ogloszenia.ngo.pl;
- Olx.pl розділ «Praca».
На цих сайтах можна записатися на співбесіду по скайпу. Щоб підвищити свої шанси на працевлаштування, використовуйте декілька варіантів.
Які документи необхідні для роботи в Польщі
Для того щоб отримати роботу в Польщі, необхідно подати ряд документів. Частина з них оформляє роботодавець, а частину доведеться підготувати самостійно. Слід мати на увазі, що перш ніж взяти на роботу іноземця, роботодавець повинен одержати дозвіл від воєводи.
У свою чергу працівник повинен подбати про візу. На її оформлення потрібно не менше трьох тижнів, а термін дії становить 180 днів. Підставою для видачі візи служить запрошення від роботодавця, який і займається оформленням.
Для того щоб оформити польську робочу візу, необхідно подати пакет обов’язкових документів, в який входять:
- запрошення від роботодавця;
- закордонний паспорт;
- внутрішній паспорт;
- поліс медичного страхування;
- візова анкета;
- два фото;
- квитанція про оплату візового збору.
Інколи роботодавець вимагає надати такі документи:
- резюме польською або англійською мовою;
- трудову книжку.
Рекомендації щодо пошуку роботи в Польщі
Якщо ви вирішили попрацювати в Польщі, слід звернути увагу на ряд рекомендацій:
- Роботодавці часто беруть участь у так званих ярмарках вакансій. При нагоді можна відвідати таку ярмарок, щоб дізнатися більше про майбутню роботу і порівняти умови в різних компаніях.
- Складайте резюме в електронному вигляді. Воно повинно бути польською та англійською мовами.
- Не соромтеся обговорювати з роботодавцем питання оплати праці. Обов’язково підпишіть трудовий договір, договір доручення або договір підряду, щоб убезпечити себе.
- Уточніть у роботодавця, скільки ви будете отримувати після страхових відрахувань та сплати податків, оскільки суми брутто і нетто можуть істотно відрізнятися.
- Чітко обговоріть терміни роботи, коло ваших обов’язків, наявність або відсутність випробувального терміну.
- Визначтесь, хто буде оплачувати ваше проживання.
Знайти сезонну роботу в Польщі нескладно. Причому ви можете самостійно підібрати собі вакансію, зв’язатися з роботодавцем і поїхати попрацювати на кілька місяців. Більшість сезонних вакансій – це сільськогосподарські роботи, тому вони чудово підійдуть студентам і працівникам без знання мови.