Меню Закрити

Як отримати дозвіл на постійне проживання у Польщі

Багато жителів країн СНД мріють про переїзд на постійне місце проживання в країну з більш розвиненою, стабільною економікою, і нерідко їх вибір падає на Польщу. Однак отримання дозволу на постійне проживання в Польщі у 2024 році можливо тільки в тому випадку, якщо у заявника є на те серйозні, документально підтверджені підстави. У будь-якому випадку, перш ніж пакувати валізи, потенційних іммігрантів потрібно ознайомитися з усіма особливостями оформлення дозволу на проживання в Польщі.

Як отримати дозвіл на ПМП в Польщі

Що означає ПМП і для чого воно потрібно

Щоб переїхати на ПМП в Польщі, потрібно спочатку отримати посвідку на проживання, тобто спеціальний дозвіл, що дає право на легальне проживання в країні.

Тимчасову посвідку на проживання заведено називати ПНП, а посвідка на постійне місце проживання – ПМП.
Посвідка на проживання документально підтверджується пластиковою карткою, яка називається Карта побиту.

Право на ПНП в Польщі дає Карта тимчасового побиту (karta czasowego pobytu), а право на ПМП – Карта сталего побиту (karta stalego pobytu).

Власник будь-якої карти побиту має право на:

На якій підставі можна отримати ПМП

Поїхати в Польщу на ПМП можна, маючи на то наступні підстави:

  1. Отримання освіти. Дозвіл на проживання в Польщі на основі навчання в перший раз видається на 15 місяців, а потім при необхідності продовжується. Стаж перебування в Польщі по виду на проживання на підставі навчання нараховується з розрахунку 1:0,5, тобто за один рік фактичного перебування в Польщі буде зараховано лише 6 місяців.
  2. Офіційне працевлаштування. Це один з найбільш поширених способів отримання виду на проживання в Польщі. Для цього потрібно заздалегідь знайти роботу та укласти трудовий контракт.
  3. Возз’єднання з сім’єю. На цій основі в Польщі можна переїхати всією родиною. Право на отримання такого дозволу мають подружжя польських громадян, іноземці-власники Карти побиту, їх рідні та прийомні діти.
  4. Польське походження, яке претенденту необхідно довести. Доказом може послужити будь-який документ, який підтверджує, що батько, мати, бабуся або дідусь заявника – поляки. У разі якщо поляками були родичі четвертого коліна (прадідуся і прабабусі), потрібно підтвердити наявність як мінімум двох членів сім’ї польської національності.

Отримання Карти побиту для білорусів, українців, росіян та інших іноземців значно спрощується, якщо у них вже є Карта поляка. Підставою для видачі дозволу на ПМП в цьому випадку будуть документи, подані для оформлення Карти поляка. Таким чином, необхідність заново подавати документи, що підтверджують знання мови та польське походження, відпадає.

  1. Реєстрація власного підприємства в Польщі. Для отримання дозволу на ПМП на цій підставі необхідно надати на своєму підприємстві робочі місця як мінімум для двох осіб, яким дозвіл на працевлаштування не потрібний, а також довести, що за останній рік підприємство приносило високий стабільний прибуток.

Якщо на момент клопотання про отримання Карти побиту такі докази надати складно, замість цього можна пред’явити підтвердження наявності достатньої кількості фінансових коштів для того, щоб інвестувати в економіку Польщі, і взяти на себе зобов’язання виконати попередні умови найближчим часом.

  1. Покупка нерухомості. Дана підстава є не самостійним, а додатковим фактором для отримання Карти побиту, оскільки, крім володіння нерухомим майном, для отримання дозволу необхідно головна підстава – наявність стабільної роботи або власного підприємства в Польщі.

Однак факт наявності житла може спростити заявнику весь процес оформлення документів: наприклад, не виникне труднощів з підготовкою підтвердження місця реєстрації в Польщі.

Як оформити ПМП в Польщі

Подавати заяву на оформлення Карти побиту слід у відділення воєводства по роботі з іноземцями за місцем свого проживання. Але в деяких випадках, перш ніж отримати ПМП, заявник повинен безперервно прожити в Польщі певний час з тимчасового виду на проживання, який у свою чергу оформлюється тільки після того, як ви в’їдете в Польщу за національною візою.

У разі отримання Картки сталего побиту на підставі шлюбу з громадянином/громадянкою Польщі досить прожити з тимчасового виду на проживання 2 роки (при цьому на момент подачі документів на ПНП пара повинна перебувати у шлюбі не менше трьох років).

У разі отримання Картки сталего побиту на підставі польського походження або Карти поляка проживати в Польщі з тимчасового виду на проживання не потрібно.

Також слід мати на увазі, що за новими правилами отримати ПМП іноземцям після 5 років проживання в Польщі за ПНП більше не представляється можливим – у цьому випадку можна претендувати лише на отримання дозволу на перебування довготермінового резидента ЄС.

Які документи потрібні для оформлення ПМП

Документи для отримання Карти побиту, що дає право іноземцям на постійне проживання в Польщі, слід готувати в залежності від цілей перебування. Однак у будь-якому випадку будуть потрібні наступні документи:

  • анкета на отримання Карти побиту;
  • закордонний паспорт плюс по 2 копії кожної сторінки;
  • поліс медичного страхування (страховка повинна бути перекладена і засвідчена нотаріусом, якщо  оформлена в рідній країні);
  • квитанція, що підтверджує оплату державного мита;
  • 4 кольорові фотографії;
  • документ, що підтверджує наявність коштів з розрахунку 800 злотих на один місяць, або документ, що підтверджує стабільний дохід у зазначеному розмірі (виписка з банку);
  • реєстрація за місцем проживання.

За неповнолітніх дітей документи подають батьки або опікуни, які мають тимчасовий або постійний дозвіл на проживання в Польщі. В цьому разі необхідно також надати:

  • закордонний паспорт дитини або в разі його відсутності інший документ, що посвідчує особу;
  • 4 фотографії;
  • анкету;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • документи, що підтверджують наявність дозволу на проживання в Польщі одного з батьків або законних опікунів;
  • документ, що підтверджує батьківські права.

Залежно від підстави перебування в Польщі від заявника потрібні також додаткові документи, зазначені нижче в таблиці:

Мета перебуванняДодаткові документи
ОсвітаДокумент про зарахування у ВНЗ або на курси, підтвердження наявності фінансових коштів для оплати навчання та проживання
ПрацевлаштуванняДозвіл на працевлаштування, робочий договір, у деяких воєводствах – підтвердження оплати медичного та страхового збору
Возз'єднання з сім'єюПідтвердження польського громадянства родича або наявності у нього дозволу на проживання, а також документи, що підтверджують родинний зв'язок (свідоцтво про укладення шлюбу, свідоцтво про народження дітей)
Польське походженняДокументи, що підтверджують польське громадянство одного з батьків або одного з бабусь/дідусів, прабабусь/прадідусів потрібні документи мінімум двох родичів
Карта поляка Карта поляка (при отриманні дозволу на постійне проживання в Польщі Карта поляка вилучається)
Підприємницька діяльністьДокумент, що підтверджує реєстрацію підприємства, документ про доходи підприємства, документ, що підтверджує надання робочих місць мінімум для двох осіб
Володіння нерухомістюДокумент про володіння нерухомістю

Про що запитують на співбесіді

При проходженні співбесіди на отримання Карти сталего побиту потрібно бути готовим до того, що вам будуть задавати багато питань з історії, культури та традицій Польщі. Наприклад, можуть поставити наступні питання:

  1. Назвіть колишні столиці Польщі.
  2. Що зображено на гербі Республіки Польща?
  3. Опишіть польський прапор.
  4. Назвіть день незалежності Польщі.
  5. Назвіть день святкування Різдва у Польщі.
  6. Що таке «товстий четвер»?
  7. Назвіть традиційні страви Польщі.
  8. Коли прийняли Конституцію Польщі?
  9. Назвіть польських лауреатів Нобелівської премії.
  10. Хто такі Лех Валенса та Адам Міцкевич?
  11. Назвіть дату Грюнвальдської битви.
  12. Ким був заснований Краків?
  13. Навіщо вам потрібна Карта побиту?

Скільки триває оформлення ПМП, його вартість і який термін дії документа

Виготовлення Карти побиту для українців, білорусів, росіян і громадян інших країн СНД (і не тільки) триває від одного до двох місяців. Але нерідко цей процес сильно затягується: у зв’язку з великою кількістю претендентів на отримання карти її оформлення може тривати цілий рік.

Тимчасовий дозвіл на проживання в Польщі діє від 3 до 36 місяців, постійне – безстроково. При цьому дозвіл на ПМП потрібно міняти кожні 10 років. Щоб це зробити, треба заново зібрати всі документи та звертатися до воєводства.

Якщо під час проживання в Польщі змінилися підстави для перебування в країні, про це потрібно повідомити за місцем видачі карти.

Виготовлення пластикової карти коштує 50 злотих, але до прийняття рішення про її видачу за умови подання документів потрібно оплатити гербовий збір у розмірі 640 злотих. Якщо у видачі дозволу буде відмовлено, гроші повернуть.

Найбільш поширені причини відмови у видачі ПМП

Найчастіше іноземцям відмовляють у видачі посвідки на проживання в Польщі з наступних причин:

  • ігнорування повідомлень з воєводства;
  • ігнорування прохання донести відсутні документи;
  • відсутні документи донесли пізніше покладеного часу;
  • строки, зазначені в документах, не відповідають вимогам для видачі посвідки на тимчасове проживання (наприклад, термін дії орендного договору закінчується до прийняття рішення);
  • заявник не здав біометричні дані;
  • заявник порушив польське законодавство.

У разі винесення негативного рішення заявник має право знову подати документи на ПМП протягом 30 днів з моменту одержання відмови.

Як отримати польське громадянство

Для того щоб отримати польське громадянство, необхідно безперервно прожити в Польщі на підставі ПМП протягом певного часу, який залежить від причини знаходження в країні:

  • 3 роки – при наявності стабільного високого заробітку в Польщі;
  • 2 роки – у разі укладення шлюбу з громадянином Польщі;
  • 2 роки – у статусі біженця;
  • 1 рік – на підставі польського походження або Карти поляка;
  • 10 років – в інших випадках (при цьому враховуються і візи, і тимчасові дозволи).

Дітям польське громадянство надається у двох випадках:

  • якщо один з батьків має польське громадянство (другий повинен дати на це свою згоду);
  • якщо дитина була народжена в Польщі, проте його батьки невідомі.

Найбільш популярні питання про ПМП в Польщі

У ході підготовки до переїзду в іншу країну виникають різні питання, пов’язані з майбутніми витратами та умовами життя в новому місці. Пропонуємо вам відповіді на найбільш часто зустрічаються.

  • Скільки потрібно грошей для переїзду в Польщу?

Розраховуючи кошти, які потрібні на переїзд в Польщу, слід врахувати те, на якій підставі ви переїжджаєте в цю країну, на який термін запитуєте візу (у перший раз в Польщу необхідно в’їхати саме по візі, а тимчасові та постійні дозволи оформлюються вже на місці), а також оцінити приблизні витрати на життя.

Якщо припустити, що оформлення візи буде коштувати близько 100 євро, оренда двокімнатної квартири за три місяці й супутні їй витрати (заставу за останній місяць, комісія для ріелтора, комунальні послуги) обійдуться приблизно в 1800 євро, а витрати на життя протягом трьох місяців (як мінімум харчування та проїзд) зажадають ще близько 600-900 євро із вашого бюджету, то на перший час вам знадобиться 2500-2800 євро.

  • Яке місто Польщі найкраще для життя і роботи?

Найчастіше мігранти з країн СНД прагнуть жити в містах з добре розвиненою промисловістю і торгівлею, щоб було легше знайти роботу. До найбільш великим польським містами є Варшава, Вроцлав, Краків, Гданськ. Останній, до речі, щорічно займає перше місце в рейтингу найщасливіших міст Польщі: майже 79,2% його жителів вважають себе абсолютно щасливими.

Якщо ж для вас у пріоритеті більшою мірою культура та екологія, а не промисловість, можна подумати про переїзд в Ополе, Торунь, Лодзь, Щецин або Білосток.

  • Можна переїхати в Польщу на ПМП інвалідам?

Якщо фізичне здоров’я дозволяє, то можна. Інших перешкод немає. Підстави для отримання ПНП, а потім і ПМП для людей з обмеженими можливостями нічим не відрізняються. До того ж за таких людей роботодавці платять меншу податкову ставку, тому іноземці з посвідченням інваліда цілком можуть знайти собі роботу в Польщі.

Крім того, вони будуть отримувати різноманітні знижки на медикаменти, компенсацію на електроколяски, спеціальні місця на стоянках та інші пільги.

Висновок

Життя в Польщі по Карті поляка або Карті побиту має свої плюси та мінуси. До плюсів переїзду в Польщу на ПМП можна віднести:

  • стабільну економічну ситуацію в країні;
  • гарну екологію;
  • низький рівень корупції;
  • зручне міжміське транспортне сполучення;
  • наявність різних соціальних програм для сімей з низьким доходом та одиноких матерів;
  • високий рівень якості медичних послуг.

Водночас імміграція в Польщу має і деякі мінуси, серед яких:

  • дорожнеча купівлі/оренди житла та інших витрат у порівнянні з країнами СНД;
  • рівень заробітних плат хоч і вища, ніж в СНД, проте значно нижче, ніж в інших країнах ЄС;
  • різке збільшення кількості переселенців і біженців. Це не подобається багатьом громадянам та резидентам Польщі, оскільки утримування вимушених мігрантів провадиться за рахунок податків з зарплат.

Статті по темі