Меню Закрити

Як зняти квартиру в Польщі іноземному громадянину: пошук, ціни, оформлення

Кількість іноземців, які відвідують Польщу, зростає з кожним роком. Незалежно від мети візиту (турне, навчання або робота) приїжджим необхідно вирішити для себе першорядну задачу: де жити. І ця проблема, безумовно, вирішувана: багато роботодавців надають житло своїм працівникам, польські виші — гуртожитку студентам, а туристів чекають хостели та готелі. Разом з тим багато іноземних громадян у 2024 році хотіли б просто найняти квартиру в Польщі на час. Як відомо, попит народжує пропозицію, тому тут завжди можна знайти відповідний для себе варіант житла.

Специфіка польського ринку нерухомості

Після кризи 2009 року вартість житла в Польщі стабілізувалася і сьогодні становить 85-90% від пікових цін 2008 року. Згідно з даними НБП (Narodowy Bank Polski), у 2017 році середня ціна квадратного метра нерухомості склала в столиці 1992 євро замість 2 314 євро у 2008 р.. Щорічне зростання цін становить: на первинний житловий фонд — до 3 %, на вторинний — 0,6 %.

Польський ринок нерухомості відрізняють:

  • більш високі ціни у Варшаві та великих містах країни – Гданську, Кракові, Вроцлаві, Познані. Разом з тим ціни на нерухомість у Польщі відстають від цін у Німеччині, Франції, Італії та інших країнах ЄС;
  • постійне зростання орендних ставок. Великий попит на знімні квартири призводить до їх подорожчання. Прибутковість здачі в оренду житла тут вище, ніж у багатьох країнах ЄС і становить від 6 до 8 %;
  • популярність придбання житла для подальшої здачі в довгострокову оренду;
  • орієнтація ринку на місцевих покупців. Частка іноземних покупців у 2017 році склала всього 1 %;
  • переважання серед іноземних покупців громадян України й Білорусі. Вони ж складають більшу частину іноземних орендарів квартир в Польщі.

Польські аналітики ринку прогнозують подальше зростання попиту на орендоване житло.

Який варіант оренди житла кращій

Ринок нерухомості в Польщі надає широкий вибір житла для іноземних громадян: будинку (включаючи шикарні вілли), квартири, кімнати у гуртожитках та комуналках, хостели.

Вибір об’єкта оренди залежить від ряду факторів:

  • цілі візиту в країну і часу перебування в ній;
  • фінансових можливостей потенційного орендаря;
  • його сімейного стану;
  • комфортності житла та інших.

Розглянемо основні варіанти оренди, їх плюси і мінуси.

Хостел

У Польщі понад 700 хостелів. Найчастіше цей варіант використовують мандрівники, які приїхали в країну на кілька днів, іноземні працівники або особи, які прибули в пошуках роботи, але ще не знайшли постійного житла.

Плюси:

  • низька вартість — мінімальні ціни починаються з 18 злотих за добу за місце. Більш низькі ціни в кімнатах з проживанням великої кількості людей (5-12);
  • забезпечення комфортних побутових умов. У вартість включено чиста постільна білизна, користування санвузлом, душовою, кухнею, холодильником, пральною машиною, камерою зберігання і шафками із замками, Wi-Fi;
  • плюси за додаткову плату – приблизно за 6 злотих можна скористатися рушником, телевізором, феном, праскою, отримати каву і цукор, а доплативши ще 10 злотих — сніданок;
  • крокова доступність транспортних комунікацій, продовольчих маркетів;
  • можливість проживати стільки, скільки буде потрібно, — від однієї ночі до декількох місяців. В хостел також можна вселятися всією родиною.

Недоліки:

  • відсутність приватності – на обмеженому просторі проживає від 5 до 12 осіб. Як правило, люди, що проживають в хостелі, між собою не знайомі, можуть бути громадянами різних країн, володіти відмінними від ваших поглядами на політику та релігію;
  • не завжди хороша вентиляція;
  • суворе дотримання розпорядку і правил поведінки (відбій о 22.00, заборона на розпивання спиртних напоїв), за порушення яких можуть виселити з хостела. Такий підхід гарантує спокій і безпека проживання. Про всі майбутні зміни в розпорядку необхідно попередньо повідомити чергового адміністратора.

Готель

Більш дорога альтернатива проживанню в готелях — мотелі та готелі. При поселенні працівника в готель усі питання вирішує роботодавець.

При самостійному поселенні в готель слід враховувати ступінь його віддаленості від центру міста: більш дешеве проживання може перекриватися витратами на громадський транспорт – наприклад, у Кракові годинна поїздка в автобусі буде коштувати 5 злотих.

Плюси:

  • високий рівень комфорту;
  • наявність приватного простору;
  • незалежність від розпорядку;
  • адреса готелю можна використовувати для відкриття рахунку в банку, отримання кореспонденції;
  • на ресепшен завжди можна отримати необхідну інформацію, звернутися за консультацією, зробити ксерокопію, роздрукувати документ з флешки, розміняти гроші.

Мінуси:

  • дорожнеча – ціни на номер в готелі починається від 70 злотих на добу;
  • відсутність домашнього затишку.

Гуртожиток

Практично всі державні та приватні ВНЗ Польщі надають своїм студентам місця в гуртожитках.

Плюси:

  • оплата за місце стабільна і не передбачає ніяких додаткових платежів;
  • в одній кімнаті, як правило, проживають два-три студента;
  • цілком прийнятні умови для життя і навчання. Кімнати обладнані необхідними меблями, є Wi-Fi, надаються послуги пральні. Однак умови проживання можуть помітно відрізнятися: деякі гуртожитку коридорного типу мають загальну кухню, душові та санвузли, тоді як гуртожитки блок-типу мають кухню, душ і санвузол на дві кімнати.

Мінуси:

  • досить високі ціни, особливо в столиці та великих містах;
  • віддаленість гуртожитків від центру міста;
  • «радості» студентського життя: гуляння, шум ночами, перебої з інтернетом.

Тому кращим варіантом для багатьох студентів виявляється спільна оренда квартири. До речі, деякі великі підприємства також надають гуртожитки своїм працівникам.

Кімната

У Польщі досить поширений такий варіант оренди, як підселення, особливо для студентів та учнів. Господарі часто здають квартири на тривалий термін вільну кімнату / кілька кімнат і проживають в одній квартирі з наймачами, спільно користуючись кухнею, туалетом, ванною кімнатою і коридором за принципом комунальної квартири.

Іноді одну або кілька кімнат здають різним наймачам, тоді мова йде про оренду місця в кімнаті.

Плюси:

  • можливість заощадити (особливо якщо знімати кімнату разом з товаришем). Середня місячна плата за кімнату разом з оплатою комунальних послуг в невеликих містах становить від 300 до 600 злотих, у великих містах (Варшава, Краків) — 500-700 злотих. У центрі Варшави така кімната може коштувати 900-1000 злотих і вище;
  • комфортні умови для проживання.

Мінуси:

  • спільне проживання в одній квартирі з господарями або співорендаторами;
  • необхідність дотримуватися певних правил поведінки (тиша після 22 годин, заборона на візити гостей та інші).

Квартира

Вибір знімних квартир (do wynajmu) досить різноманітний. Для одинаків, які постійно зайняті на роботі та потребують лише місце відпочинку і нічлігу, чудово підійдуть так звані квартири-кавалєрки.

Цікавий факт. Назва «кавалерка» з’явилося в XIX столітті в Австро-Угорщині, точніше, у Львові. Під ним малося на увазі не те місце, куди заміжні пані приводили своїх таємних кавалерів, а приміщення, в якому жила прислуга, тобто невеликі кімнатки без кухні і санвузла.

Сьогодні кавалєрки – це малогабаритні приміщення (від 20 до 40 кв. м) з кухнею і маленьким санвузлом. Головна їх перевага – економія коштів при оплаті оренди (в середньому від 900 до 1500 злотих в залежності від міста та району і комунальних послуг.

При виборі житла багато чого буде залежати від фінансових можливостей орендаря, оскільки кращі квартири коштують дорожче. Середні ставки по країні за оренду однокімнатних квартир стартують від 1200, двокімнатних – від 2000, трикімнатних – від 2500 злотих.

У провінції ціни нижче середніх. Причому господарі квартир можуть навіть запропонувати знижку, коли переконаються в тому, що клієнт має хороший заробіток, сім’ю і не збирається «кинути» власника житла.

Будинок

Оренда будиночка на одного або на двох господарів (bliżniak) коштує від 3000 злотих і вище. Зняти будиночок в горах, наприклад, у районі Закопане, можна від 5500 злотих і дорожче. Як правило, більш вигідно зняти будинок можна в спокійних районах міста або за містом, в зеленій зоні. Плюсів у такого житла багато:

  • окремо стоїть будинок (немає проблем з сусідами);
  • наявність присадибної ділянки та близькість до природи (особливо якщо в сім’ї є діти);
  • відсутність адміністративного чиншу (czynsz administracyjny) – обов’язкового експлуатаційного платежу, який є в багатоквартирних будинках.

Мінусів також чимало:

  • крім орендної плати, необхідно оплачувати комунальні послуги: опалення, вивезення сміття, воду, електрику та інші, сума яких може становити 50 % вартості оренди;
  • орендар має і додатковий клопіт: стрижка газону, боротьба з гризунами та бур’янами (інакше оштрафують) та інші, причому неважливо, чи живете ви в будинку чи ні;
  • додаткові витрати часу і грошей пов’язані з необхідністю добиратися дорослим на роботу, дітей у школу або дитячий сад на автомобілі або іншим видом транспорту.

Де і як краще всього шукати житло в Польщі

Існує багато способів пошуку житла в Польщі. Іноді розв’язання цього питання може взяти на себе роботодавець, іноді – друзі або родичі, які проживають у Польщі. Однак у більшості випадків доводиться розраховувати на власні сили. У цьому випадку існує тільки два способи: шукати житло в Польщі самостійно або звернутися до посередників.

Самостійно відшукати підходящий варіант цілком можливо, але для цього потрібно терпіння і час.

Великим плюсом стане володіння польською мовою хоча б на початковому рівні – це допоможе краще орієнтуватися на ринку нерухомості, дозволить спілкуватися з власниками житла й обговорювати з ними всі деталі.

Шукаємо житло самостійно з допомогою газет та інтернету

У Польщі існують спеціалізовані сайти, що дозволяють вести пошуки житла самостійно. Крім того, можна скористатися соціальними мережами або оголошеннями, які публікуються в друкованих засобах масової інформації.

Місцеві газети

Пошук житла по оголошеннях в газетах (Lokalna, Gazeta wyborcza, Mieszkaniec та інші), а також за оголошенням на дошках в костелах і магазинах доступний тільки тим, хто вже проживає у Польщі та володіє польською мовою. Деякі польські газети мають власні інтернет-портали безкоштовних оголошень, наприклад газета Anonce, що дає можливість працювати з ними дистанційно.

На порталі «Anonce» розміщена карта Польщі, на якій потрібно обрати потрібне воєводство, після чого слід перейти в розділ «Нерухомість» (Nieruchomości).

 Розділ «Нерухомість» на порталі «Anonce»
У розділі «Нерухомість» необхідно вибрати категорію: знімна кімната, квартира (квартири потрібно вказати кількість кімнат) або будинок.

Категорії нерухомості на порталі «Anonce»
При виборі слід звертати увагу на дату розміщення оголошення від цього буде залежати його актуальність.
Необхідно володіти певною термінологією, яка допоможе більш чітко розібратися в ситуації:

  • od właściciela – від власника;
  • bez pośredników – без посередників;
  • bez agencji – без агентства;
  • Wszystkie – всі;
  • Prywatne – оголошення від хазяїв;
  • Agencje – агентства.

Соцмережі

Популярність соціальних мереж у пошуку житла у Польщі зростає. Тільки у Фейсбуці створено кілька десятків закритих і відкритих груп:

Подібні групи створені також ВКонтакте та інших мережах. Члени таких груп можуть надати допомогу в перекладі з польської мови.

Спеціалізовані сайти

Перше правило для успішного пошуку — шукати на польськомовних сайтах, оскільки російсько чи україномовні ресурси не дають повної картини пропозицій. До того ж ціни на таких сайтах завищені в 1,5-2 рази у порівнянні з тими, які можна знайти на польських порталах.

Серед польських сайтів найбільш популярні:

  • на gumtree.pl пошук житла слід розпочати з розділу «Nieruchomości», в якому слід вказати категорію (pokoje do wynajęcia або mieszkania i domy do wynajęcia);
  • Сайт передбачає можливість використання фільтрів (з ціною, кількістю кімнат, власнику нерухомості, лояльності до тварин);
  • olx.pl містить велику кількість оголошень про здачу в оренду нерухомості у всіх воєводствах і містах Польщі. Інтерфейс доступний, є можливість використовувати фільтри.

З мінусів – відсутність можливості орендувати кімнату і дещо завищені ціни;

  • dom.gratka.pl – на сайті переважають оголошення агентств нерухомості. Можна використовувати фільтри з різними показниками, шукати житло по карті (із зазначенням крокової близькості до магазинів, зупинок громадського транспорту);
  • otodom.pl. Єдина відмінність цього сайту від попередніх – більш широко представлено житло вищих цінових категорій;
  • на wspollokator.pl можна не тільки знайти співорендарів або варіанти підселення у квартиру/кімнату, але й отримати багато практичної інформації про спільне проживання в орендованій квартирі.
  • domimporta.pl дає можливість вийти на найбільш популярні сайти оголошень.

Список подібних сайтів великий. На них розміщена найрізноманітніша інформація: опис приміщень, фото, ціни, карта проїзду, хто господар і багато іншого. Обов’язково присутній зворотний зв’язок з власником нерухомості або ріелторською фірмою, оскільки більшість квартир у великих містах здаються в оренду саме через агентства.
Оренда житла безпосередньо у його власника має свої плюси:

  • нема потреби платити комісію за послуги посередників;
  • при особистій зустрічі з орендодавцем можна знайти якийсь компроміс, обговорити особливі умови.

Мінуси:

  • труднощі в спілкуванні (найчастіше потрібно знання польської мови);
  • необхідність все робити самостійно: вести переговори, готувати текст договору, домовлятися про зустрічі та особисто бути присутнім на них.

В ході переговорів власник житла може забронювати квартиру для клієнта. У цьому випадку буде потрібно внести заставу (до 30 % від орендної ставки) – його слід оплатити через Рау Pal у злотих або перевести в євро/доларах США на валютний рахунок власника.

Важливо пам’ятати, що ніяких документальних підтверджень броні житла власник квартири або будинку не надає, тому для відкриття візи необхідно буде оформити бронь готелю.

Після того як власник житла отримає гроші, на електронну пошту клієнта прийде повідомлення про резервування житла. Решта грошей буде виплачена ним вже після укладення договору про оренду.

Пошук житла через агенції нерухомості та приватних посередників

Для тих, хто погано володіє польською мовою, не має вільного часу або ще не знаходиться на території Польщі, існує можливість винаймати житло з допомогою ріелторських компаній, агентств нерухомості або приватних посередників (правда, мова йде тільки про оренду квартир і будинків).

Більшість ріелторських фірм має у своєму штаті співробітників, які володіють російською, українською та англійською мовами.

Серед переваг роботи з посередниками слід відзначити те, що ріелтор може пропонувати варіанти, які поки ще не викладені на сайті. Проте посередницькі послуги з пошуку нерухомості оплачуються додатково, причому послуги приватного посередника можуть бути як дорожче, так і дешевше допомогою агентств. При цьому всі клопоти з пошуку житла, оформленню договору, розв’язання поточних питань ляжуть на плечі посередників.

Багато агентства і ріелтори мають власні сторінки в соцмережах або сайти, через які з ними можна зв’язатися. Наприклад, Limba NieruchovościBracia StrzelczykMaxon Nieruchovości.

Хороші шанси знайти житло мають молоді сім’ї (але без маленьких дітей) або сім’ї з вже підросли дітьми, самотні чоловіки й жінки без шкідливих звичок, які мають престижну роботу, бізнесмени.

Як правильно оформити оренду житла в Польщі

Після того як знайдено та оглянуто житло, проведені попередні переговори та досягнуто згоди обох сторін щодо термінів оренди та оплати, можна переходити безпосередньо до оформлення документів.

Які документи потрібні для укладення договору

Господар квартири повинен надати докази володіння нерухомим майном – документи на право володіння. Договір про оренду на певний строк (Umowa na czas oznaczony) оформляється у двох примірниках і скріплюється підписами обох сторін. Завіряти у нотаріуса такий договір не потрібно.

Скачать (PDF, 35KB)

У договір вписуються особисті дані договірних сторін: серія та номер закордонного паспорта іноземного громадянина, дані посвідчення особи та номер PESEL для польських громадян, зазначається дата і місце його укладення.

Договір повинен містити наступні основні моменти: площа та стан квартири, розмір орендної плати, способи її оплати, строки дії договору, права та обов’язки сторін та інші деталі (наприклад, що орендодавець після здачі квартири не має права входити у квартиру без дозволу квартиронаймача). Орендар має підтримувати порядок і гарний технічний стан квартири, своєчасно оплачувати оренду та комунальні послуги.

Договір обов’язково повинен містити пункт про те, що будь-які зміни до нього повинні вноситися виключно в письмовій формі.

За місяць до закінчення терміну орендар повинен письмово повідомити орендодавця про свій намір звільнити житло. До договору на окремому аркуші додається перелік майна (побутова техніка, меблі) з описом його стану, а також протокол прийому/передачі квартири.

Згідно з польськими законами, якщо стан речей не описано, то вони за визначенням «в хорошому стані та придатні для використання за призначенням», і господар має право вимагати компенсацію будь-яких ушкоджень, навіть якщо вони вже були на момент укладення договору.

Такий договір можна розірвати лише в декількох випадках:

  • вихід з ладу життєво важливих комунікацій (водопровід, опалення, газ, електрика, каналізація);
  • несплата оренди протягом декількох місяців. Слід мати на увазі, що польське законодавство забороняє виселяти (навіть при несплаті кілька місяців) вагітну жінку;
  • постійні порушення громадського порядку з боку орендаря.

У всіх інших випадках розірвати договір можна тільки за згодою сторін. Після закінчення терміну оренди мешканці повинні повернути об’єкт у стані не гіршому плані порядку та чистоти, ніж він був на момент укладення договору. Орендар не несе відповідальності за знос тих речей, які експлуатувалися правильно і за призначенням.

Якщо термін дії договору закінчився і господар дав згоду на подальше проживання орендаря, то договір буде офіційно вважатися продовженим на невизначений строк. У цьому випадку повідомити господаря про плановий виїзд з квартири потрібно не менш, ніж за 3 місяці до виїзду.

Що робити після укладення договору

Після того як договір укладено і отримані ключі від житла, можна відсвяткувати новосілля і жити спокійно.

Всім іноземним громадянам, які мають дозвіл (децизию) від воєводи на тимчасове або постійне проживання в Польщі, слід оформити тимчасову прописку — Meldunek czasowy.

Для цього необхідно протягом 4 діб з моменту прибуття на нове місце проживання з’явитись у місцевий Urząd Gminy (у Варшаві – в Urząd Dzielnicy). Адресу можна дізнатися у орендодавця або на сайті пошти Польщі за поштовим індексом або по карті порталу GMINY.PL тут. Підставою для реєстрації буде договір про оренду житла.

Яка вартість оренди житла в Польщі і від чого вона залежить

Вартість оренди житлової нерухомості в Польщі залежить від декількох факторів, найголовніші з яких – площа житла і його місцезнаходження (воєводство і місто).
Середні орендні ставки по країні на квартири в спальних районах складають:

  • однокімнатні – від 1500 злотих в місяць;
  • двокімнатні – від 1800 злотих в місяць;
  • трикімнатні – від 2100 злотих в місяць.

Найвищі ціни на оренду нерухомості в Варшаві та інших великих містах, у провінції дешевше. Наприклад, двокімнатна квартира площею від 38 до 60 кв. м обійдеться:

  • Варшава – 2560 злотих в місяць;
  • Вроцлав – у 1990 злотих
  • Катовіце – 1730 злотих;
  • Люблін – 1580 злотих;
  • Лодзі – 1350 злотих;
  • Познань – 1480 злотих.

В Любуському воєводстві двокімнатна квартира площею від 30 до 50 кв. м коштуватиме 1100 злотих в місяць, а в Куявсько-Поморському воєводстві або в Бидгощі за таку ж квартиру потрібно буде заплатити 1 250 злотих.

Традиційно високі ціни в стародавній столиці Польщі – місті Кракові. Двокімнатна квартира тут обійдеться в 1780 злотих.

Вартість оренди квартири на Балтиці біля Гдині починається від 1700 злотих, у Гданську – від 1790 злотих. Найбільш доступні ціни на житлову нерухомість протягом кількох останніх років продовжують зберігатися в провінційних містечках – наприклад, в Суленцине двокімнатна квартира буде коштувати 1230 злотих, і на сході Польщі: наприклад, у Білостоці – 1330 злотих.

Що входить в орендну плату

Слід врахувати, що крім обумовленої суми за оренду житла безпосередньо орендодавцю чекають і додаткові витрати. Тому, щоб не виникла конфліктна ситуація і не було фінансових проблем, слід розуміти, що саме входить в орендну плату, а за що доведеться заплатити додатково.

Плата за орендоване житло включає:

  • безпосередньо орендну ставку (виплачується власнику у встановлені терміни);
  • адміністративний чинш (czynsz) – платежі за квартиру, які зобов’язаний виплачувати власник нерухомості: податок на землю, оплата охорони, прибирання, ремонту будівлі та інші. Розміри чиншу відрізняються в залежності від воєводства, міста і району в одному місті;
  • оплату комунальних послуг (води, каналізації, газу, електрики).

До додаткових витрат також можна віднести оплату послуг агентств нерухомості/ріелторів та оформлення мельдунка. Послуги посередника становлять від 50 до 100 % орендної плати за один місяць (без ПДВ – 22 %), прописка коштує 17 злотих.

Способи оплати та періодичність

Всі питання, пов’язані зі способами і періодичністю оплати, зазначаються, згідно ГК РП, в договорі про оренду. Оплата може включати в себе комунальні послуги, а може не включати, вноситися щодня, раз на тиждень, раз на місяць, раз на три місяці.

Як правило, оплата проводиться через банк або готівкою, якщо це обумовлено в договорі.

Якщо умови оплати в договорі не обумовлені або договір не укладався, то платежі виробляють:

  • одним платежем за весь термін оренди, якщо він не перевищує місяця;
  • щомісяця до 10 числа – при оренді більше місяця або на невизначений строк.

Вартість оренди може змінюватися в ту або іншу сторону, але це вимагає укладення додаткової угоди до договору.

Оренда квартири в Польщі: на що звернути увагу

Перед тим як підписати договір про оренду квартири, слід звернути увагу на кілька аспектів:

  • укладати договори про тривалій оренді в Польщі найкраще ранньою весною. В цей час високий зимовий туристичний сезон вже закінчився, а річний ще не настав, тому немає напливу туристів і відпочиваючих. Ціни на оренду в цей час на 10-15 % нижче. У вересні-жовтні і січні-лютому наплив студентів, і ціни на житло піднімаються;
  • бажано заздалегідь пошукати інформацію про передбачуваному районі проживання (задати в пошуковику «Niebezpieczne dzielnice» і назву міста чи району), розпитати знайомих. Це потрібно для того, щоб уникнути необхідності міняти житло і платити штраф за розрив договору за неблагополучного району;
  • поцікавитися, чи входить чинш у загальну суму орендної плати або його слід платити окремо;
  • у договорі обов’язково слід вказати всіх, хто буде проживати в квартирі, а також зафіксувати можливість тимчасової прописки за цією адресою;
  • докладно розпитати власника квартири про те, що входить в комунальні витрати, як проводиться розрахунок за воду, газ, інтернет та інші послуги.

Оренда нерухомості в Польщі: що цікавить найчастіше

Іноземні громадяни, які збираються жити та орендувати нерухомість в Польщі, часто стикаються з питаннями, на які їм доводиться шукати відповіді. Серед них:

Kaucja zwrotna – що це таке? Кауция – це запорука, що зажадають внести в обов’язковому порядку під час оренди житла. Він дорівнює місячної орендної плати (при здачі квартир люкс, при наявності дорогого обладнання його розміри можуть бути збільшені, але він не може перевищувати суму річної орендної плати). Кауция зворотна повертається орендарю після припинення строку дії договору в повному обсязі, якщо квартира в порядку, і частково, якщо потрібно відшкодувати збиток. Якщо заподіяний збиток великий, то кауция не повертається.

Є можливість винаймати квартиру без складання контракту? При короткочасній здачі квартири в оренду контракт може не складатися.

Чи можна іноземному туристу винаймати квартиру на один-два дні? Іноземні туристи можуть наймати квартиру на час їх перебування в місті без всяких обмежень. Наприклад, одноденна оренда однокімнатної квартири в Кракові може коштувати від 45 злотих і вище.

Чи ов’язкове оформлення мельдунка? Якщо іноземний громадянин не збирається оформляти ВНП в Польщі, купувати тут автомобіль, відкривати рахунок в банку, отримати PESEL, влаштовувати дитину в садок, то він цілком може обійтися без тимчасової реєстрації. Однак ряд адміністративних процедур вимагають обов’язкового пред’явлення закордонного паспорта з візою або Карти побиту, договору про винаймання житла та підтвердження замельдования.

Потрібно від орендодавця дозвіл на замельдование? Оформлення мельдунка не надає іноземцю ніяких прав на нерухомість. Тим не менше багато поляки – господарі квартир неохоче дають свою згоду (її може дати тільки власник житла) на реєстрацію за адресою орендованої квартири. Однак замельдуватися можна і без згоди господаря – для оформлення мельдунка потрібно просто надати в ужонд договір про оренду. Але якщо орендодавець був проти цього, а орендар про це промовчав, наслідком буде виселення і неповернення кауциї. Тому питання з пропискою потрібно заздалегідь обговорити з орендодавцем.

Підсумки

Оренда житла в Польщі продовжує залишатися доступною для іноземних громадян. Найбільшою популярністю користується оренда кімнат і квартир. При цьому найвищі орендні ставки в столиці, великих містах – Гданську, Вроцлаві, Кракові, у курортних зонах – в горах і на Балтиці.

Орендувати житлову нерухомість в Польщі недорого можна в провінційних містечках і східних воєводствах. Найбільш популярні способи пошуку житла – самостійно (через спеціальні сайти) і з допомогою агентств та ріелторських фірм. При найманні житла доцільно укласти письмовий договір про оренду, який убезпечить, а в ряді випадків може знадобитися іноземному громадянину (при отриманні ВНЖ, відкриття банківського рахунку).

Статті по темі