Меню Закрити

Пенсія в Польщі: для поляків і не тільки

Стара добра Європа дійсно невблаганно старіє, і сьогодні це спостереження справедливо як для держав західної частини континенту, так і для східної. Середній вік населення висуває питання про соціальне забезпечення людей похилого віку на перший план у багатьох країнах. Універсальним рішенням прийнято вважати підвищення вікової планки для виходу на заслужений відпочинок. У 2024 році польські законодавці спробували відійти від цієї практики й пенсія в Польщі буде доступна вже з 60 років для жінок і 65 років – для чоловіків.

Пенсії в Польщі

Пенсійна система Польщі

Основний принцип польської пенсійної системи полягає в тому, щоб важка ноша державного соціального забезпечення була перерозподілена між бюджетом і приватними пенсійними фондами. Це призвело до того, що внески за майбутніх пенсіонерів стали перераховуватися за двома напрямками:

  • розподільча частина-12,22 % від зарплати — страхові платежі до Державного фонду соцстрахування (Zakład Ubezpieczeń Społecznych);
  • накопичувальна частина-7,3 % місячного заробітку — кошти, що передаються у відкриті пенсійні фонди.
    Право на накопичувальну пенсію виникає не у всіх поляків. Для цього введена вікова градація майбутніх пенсіонерів, відповідно до якої:
  • народжені до 1 січня 1949 року отримуватимуть пенсію, нараховану відповідно до солідарної системи страхування, що існувала до реформи 1999-2000 років;
  • народжені з 1 січня 1949 до 31 грудня 1968 року можуть вибирати кращий для кожного окремо взятого пенсіонера спосіб;
  • народжені після 1 січня 1969 року отримуватимуть вже ту пенсію, яку їм гарантувала нова пенсійна система.

Суть реформи 1999 року полягає в тому, щоб реорганізувати інститут соціального страхування і примусити громадян вкладати частину коштів у відкриті пенсійні фонди, формуючи таким чином накопичувальну частину майбутньої пенсії.

Одночасно з цим планувалося, що приватні страхові фонди будуть інвестувати отримані внески у вітчизняні активи або цінні папери, активізуючи польську економіку.

Вік виходу на пенсію і стаж

Попередній уряд Польщі, слідуючи загальноєвропейським тенденціям, погодився з необхідністю збільшити пенсійний вік до 67 років. Досягти цієї планки для жінок і чоловіків планувалося до 2040 року. Але з приходом нової коаліції підхід до питання змінився.

Передвиборні обіцянки нових польських керівників втілилися в законі, в якому пенсійний вік у Польщі для жінок та чоловіків знизили майже на 7 років: до 60 років для жінок і до 65 років – для представників сильної половини людства.

Знизивши вік виходу на відпочинок по старості, мінімально необхідний для отримання страхової пенсії стаж залишили на колишньому рівні. Для цього чоловікові потрібно пропрацювати 25 років, а жінці-20 років, і обов’язково виплачувати при цьому внески.

Розміри страхових пенсій в Польщі

Мінімальна страхова пенсія в Польщі дорівнює 853 злотих (що дорівнює трохи понад 200 євро) на місяць (нетто), але на практиці такий низький рівень пенсійної допомоги встановлюється для всього 4-5 % старих поляків, а також для іноземців, які змогли підтвердити свій страховий стаж, достатній для нарахування пенсії в Польщі.

Решта громадян отримують трохи більше: середня виплата на місяць коливається в межах 1500-2000 злотих.

Виплати інвалідам та військовим

Величина виплат по інвалідності залежить від характеру ушкодження здоров’я. Тим, хто втратив працездатність частково, призначають зовсім невеликі виплати – 750 злотих в місяць, а для повністю непрацездатних громадян (у тому числі й від самого народження) пенсійна рента трохи вище – 900 злотих.

Розмір виплат нижче середнього показника по економіці, однак держава намагається соціалізувати інвалідів, стимулюючи створення робочих місць для фахівців з особливими потребами.

На загальному тлі привабливо виглядає пенсія військового:

  • щодо віку виходу на відпочинок – право отримувати соцвиплату з’являється у чоловіків в 55 років, а у жінок — у 50 років (за умови несення служби протягом 15 і більше років);
  • щодо розміру ренти – 75 % від заробітку військового;
  • щодо призначення пенсії – отримувати військову пенсійну ренту можуть і офіцери, і рядові.

Правила розрахунку пенсії

Формула, на підставі якої призначається пенсійна рента, залежить від декількох показників:

Розмір пенсії = сума сплачених страхових відрахувань (проіндексованих на дату призначення виплати) / кількість місяців дожиття на пенсії. Необхідні індекси та демографічні показники регулярно надає польська статистична служба (GUS). Їх розраховують на підставі аналізу даних за попередні 10 років.

Цікаво, що у разі швидкої смерті пенсіонера (протягом трьох років від дати призначення пенсії), право отримати частину накопичених пенсійних внесків переходить його спадкоємцям або утриманцям.

Якість життя пенсіонерів в Польщі

Всупереч відносно невеликій пенсійній допомозі, більшість польських пенсіонерів не живуть на межі бідності.

Середньої пенсії достатньо для того, щоб повноцінно харчуватися, а також оплачувати житло.

Крім того, пенсіонери, які бажають продовжувати трудову діяльність, можуть підшукати собі місце для повного або часткового працевлаштування. На сьогодні в цьому плані всі обмеження зняті, і підробіток не позбавить людину права на отримання пенсії.

Для поляка, який вступив до пенсійного віку, недоступні тільки посади зі шкідливими або небезпечними умовами праці, всі інші сфери цілком підходять. Тим же, хто потребує додаткових коштів, а заробити їх самостійно не може, прийде на допомогу держава.

Підтримка від держави польським пенсіонерам

Європейський капіталізм влаштований таким чином, що слабо захищена частина населення багатьох країн завжди може розраховувати на додаткові пільги від держави. Польща в цьому сенсі не стала винятком.
Для пенсіонерів та осіб, які втратили працездатність, передбачено цілий перелік заходів підтримки:

  • допомога в оплаті комунальних послуг і витрат на житло — від 50 до 100 %;
  • пільгові тарифи на проїзд (всередині країни та по території ЄС);
  • оплата перенавчання для інвалідів, навмисних змінити сферу зайнятості;
  • всі, хто отримує пенсійну допомогу нижче середнього рівня, можуть купувати ліки за пільговими цінами (а пенсіонери старше 75 років можуть отримувати медикаменти безкоштовно), користуються правом безкоштовного проїзду в транспорті та можуть відвідувати приватні клініки за зниженими цінами.

Право на отримання пенсії в Польщі для громадян країн СНД

Можливість отримання пенсії в Польщі надається не тільки для громадян цієї країни, але і для жителів ЄС і декількох держав за його межами, наприклад для українців.

Якщо іноземці хочуть претендувати на страхову виплату від ZUS, потрібно, щоб:

  • країни уклали міжурядову угоду про соціальне забезпечення;
  • пенсіонер легально проживав і працював на території Польщі;
  • людина знялася з обліку в Пенсійному фонді своєї держави (щоб уникнути подвійної виплати);
  • громадянин іншої країни міг підтвердити свій стаж (в Польщі, на батьківщині або і там, і там).

Враховуючи великий потік трудових мігрантів з території колишнього СРСР, інтерес до питання пенсійного забезпечення у громадян СНД досить великий.

Однак якщо українському уряду вдалося домовитися про визнання трудового стажу для своїх громадян, то пенсія в Польщі для білорусів і росіян залишається все так само недосяжною.

Оформлення польської пенсії для мігрантів з України

Підписаний між Україною та Польщею договір про соціальне забезпечення дає можливість Пенсіонеру підсумувати зароблений за все трудове життя стаж.

Так, українець, який перебуває у себе на батьківщині 15 років, повинен буде заробити всього 10 років стажу в Польщі, щоб цього вистачило на трудову пенсію. Займатися призначенням виплат, коли прийде час, наказано Фонду соціального страхування (ZUS).

Щоб підтвердити своє право, українцю достатньо пред’явити в місцеве відділення організації:

  • заява в ZUS;
  • закордонний паспорт або інший документ, здатний підтвердити особу та її право на перебування в країні;
  • довідку про зняття з обліку в Пенсійному фонді України;
  • відмітку про скасування реєстрації в Україні;
  • документи про розмір страхового стажу, перекладені на польську мову.

В процесі оформлення можуть виникнути індивідуальні нюанси, що зажадає надання більш специфічних паперів. Дізнатися остаточний перелік можна тільки від інспектора ZUS. Рішення про призначення іноземцю пенсії більше мінімальної також залежить від того, в якому воєводстві подаються документи.

Пенсія для репатріантів і мають Карту поляка

Польща давно затвердила програми, за якими активно пропонує всім, хто має польське коріння, повернутися в країну на ПМП або отримати Карту поляка. І в тому і в іншому випадку власник цього статусу може розраховувати на безперешкодний в’їзд у Польщу, рівноправність при веденні бізнесу і фінансову підтримку від держави: по 900 злотих на кожного члена родини протягом перших 9 місяців.

Відповідно до закону про репатріантів, стаж, зароблений в іншій країні, буде підсумовуватися з тим, який накопичений в Польщі.

Інша справа, що навіть якщо людина відпрацювала 25 і більше років за все життя, в Польщі йому все одно буде призначена мінімальна пенсія в 1000 злотих (брутто).

Підсумки

Польська пенсійна система визнана однією з найефективніших в Європі. Незаперечним досягненням Фонду державного соціального страхування є те, що в країні немає дефіциту коштів на виплату пенсій. Це стало можливим за рахунок задовільних тенденцій в економіці та активності відкритих пенсійних фондів у Польщі.

Однак прийняті послаблення щодо віку виходу на пенсію різко збільшать кількість бажаючих перейти на заслужений відпочинок – до 330 тисяч осіб за рік. За запевненням нового уряду, коштів у бюджеті достатньо і до разового стрибка витрат вони готові.

Статті по темі