Лодзь — привабливе, сучасне, активне та розвинуте місто. Робота в Лодзі у 2024 році є на промислових об’єктах, в торгових центрах, місцях реставрації та будівництва. Лодзь також називають містом сучасної промислової революції: безліч заводів отримали тут нове життя. Інвесторів приваблюють можливості вкладення капіталу у виробництво, легкий підбір працівників різних спеціальностей і лояльне ставлення до іноземців у жителів міста, а також розгалужена транспортна мережа і вигідне географічне розташування.
Чому так популярний Лодзь серед шукачів роботи в Польщі
Населення міста Лодзь, яке зручно розташувалось між Краковом і Варшавою, становить близько 750 000 чоловік. При цьому ціни на житло тут нижчі, а велика кількість фабрик і заводів дає можливість працевлаштуватися відповідно навичкам і побажань.
Завдяки загальному економічному стану та розвиненій інфраструктурі Лодзь входить в рейтинг найкомфортніших міст для бізнесу та проживання в Польщі.
За статистичними даними, Лодзь займає восьме місце в Польщі серед найбільш відвідуваних туристами міст. Їх приваблює старовинна архітектура, дешевий шопінг, об’єкти сучасного арт-мистецтва, Академія кіномистецтва і телебачення, кінофестивалі й розважальні комплекси в будівлях колишніх фабрик.
Ще кілька десятиліть тому Лодзь був містом об’єктів важкої промисловості з поганою екологією, закритими або зруйнованими фабриками. Але сьогодні багато колишні промислові зони перетворили на музеї, офіси або привабливі житлові будівлі.
Міська влада вклала багато сил і інвестицій у наближення до сучасних стандартів. Зберігши та збільшивши економічний потенціал, Лодзь зробили прекрасним зразком озеленення (найбільший проект міста — Лодзький ботанічний сад), а за кількістю розваг — нічних клубів, барів, кафе, дискотек — місто змагається навіть з Варшавою. Але головною перевагою залишається те, що в Лодзі досить легко знайти роботу в різних галузях.
Число українців і російськомовного населення в Лодзі досить велика, тому без знання польської мови не буде важко.
Оформлення польської робочої візи та працевлаштування
З 2024 року працевлаштування в Польщі регулюється новими правилами та нормативними актами. Щоб працювати в цій країні, потрібно запрошення на роботу і віза національного зразка (на дев’ять місяців, на сезонні роботи або робоча віза на шість місяців). Від вибраного типу залежить спосіб і терміни оформлення, а також пакет необхідних документів, у тому числі запрошення або дозволу.
Запрошення на роботу видаються тільки безпосередньо від роботодавця.
Польща — єдина європейська країна, де законодавство дозволяє приймати на роботу за спрощеною процедурою, в рамках безвізового режиму, іноземців з Грузії, Молдови, України.
Важливо пам’ятати, що працевлаштування із закордонним паспортом без робочої візи небезпечно: такий роботодавець може обдурити, а умови праці будуть далекі від очікувань. Крім того, згідно із законом, порушника можуть притягнути до відповідальності й навіть депортувати з країни.
Оформлення польської робочої візи
Для отримання робочої візи в Польщу варто звернутися у візовий центр за місцем прописки або польське консульство. Для оформлення візи знадобляться такі документи:
- запрошення від роботодавця;
- страховий медичний поліс;
- фотографії;
- закордонний паспорт, термін дії якого закінчується не раніше, ніж через три місяці після закінчення терміну візи;
- заповнена візова анкета;
- чеки про оплату візового збору.
Візовий платіж відрізняється для жителів різних країн: для білорусів становить 20 євро, для громадян інших країн — 60 євро, для українців скасовано.
На весь період перебування в країні в обов’язковому порядку оформляється страховка. Якщо заощадити та придбати поліс на кілька тижнів, маючи робоче запрошення і піврічну візу, на прикордонному контролі можуть відмовити у в’їзді в країну.
Страховка для робочої візи покриває тільки надання першої медичної допомоги, для більш широкого переліку медичних послуг потрібно оформляти відповідний поліс.
Методи пошуку роботи та агентства працевлаштування в Лодзі
Багато кадрових агентств в Україні, Росії та Білорусії займаються працевлаштуванням клієнтів у Польщі. Такі фірми готують повний пакет необхідних документів, укладають договору.
Важливо уважно поставитися до вибору роботодавця або посередника, перевірити наявність документів, ліцензій на надання послуг працевлаштування закордоном, договорів з іноземними фірмами, вивчити відгуки. Також можна скористатися позитивним досвідом друзів і знайомих, які влаштовувалися працювати через конкретне агентство.
Більш досвідчений претендент може використовувати польські агентства по роботі в Лодзі, серед яких популярні:
За пошук потрібного працівника біржі праці беруть оплату з роботодавця, тому для шукачів послуга буде безкоштовною — це встановлено польським законодавством.
Як шукати роботу в Польщі самостійно без посередників
Досвідчений працівник, маючи базові знання про країну, візу і володіє польською мовою хоча б на початковому рівні, може знайти роботу самостійно. Наприклад, вибрати потрібні вакансії в Лодзі без посередників вдасться з допомогою польських інтернет-ресурсів по працевлаштуванню.
Фільтри на сайтах дозволяють вибрати потрібне місто, рівень заробітної плати, вказати професійні навички й зібрати найбільш підхожі вакансії зі списку. Можна виділити такі польські ресурси з пошуку роботи:
- pl.jooble.org – проста у використанні система з вакансіями у всіх країнах Європи з можливістю вибирати інформацію про місто, тут зібрані пропозиції про роботу з різних сайтів по працевлаштуванню;
- neuvoo.pl – сайт-пошуковик по всьому польському ринку праці (варіанти роботи від кадрових агентств, великих компаній, сайтів з пошуку вакансій);
- pracuj.pl – перевірений сайт пошуку роботи, з яким співпрацюють великі компанії Польщі, і один з ресурсів з найбільшою кількістю вакансій від прямих роботодавців. Доступна англомовна версія;
- infopraca.pl – зарекомендував себе сайт для пошуку місця роботи серед професійних фахівців з хорошим рівнем знання польської мови;
- gratka.pl – на цьому порталі, як і попередньому, розміщують безліч оголошень про продаж товарів і послуг. Вакансії відокремлені, також є категорія «dom» з пошуку житла.
Один з варіантів — шукати роботу безпосередньо на місцевих промислових підприємствах, серед яких:
- завод з виробництва станків для гоління Gillette;
- підприємство по виробництву пральних машин, морозильних і холодильних камер Indesit;
- завод BOSH (робота на побутовій техніці);
- завод з виготовлення пральних машин WHIRLPOOL;
- підприємство AQ Wiring sp.z o. (виготовлення джутового кабелю).
Крім промислових комплексів, у місті чимало швейних фабрик (вироблена на них продукція становить половину від усього польського текстилю), кондитерських, м’ясопереробних підприємств, вакансії від яких — потенційна робота в Лодзі для жінок.
Оскільки ринок праці в Лодзі, як і в Польщі, стрімко розвивається, більшість роботодавців прибрали жорсткі обмеження за віком і спеціалізації і беруть працівників від 18 до 55-57 років.
В претендентах цінують відповідальність, швидке розуміння суті справи і ретельне виконання обов’язків.
Неприпустимі шкідливі звички під час роботи, а також прогули, погане виконання посадових функцій. Деякі роботодавці віддають перевагу людям в хорошій фізичній формі, що особливо потрібно для будівництва, вантаження матеріалів, робіт на фабриках, фермах, агрокомпаніях та іншої важкої роботи для чоловіків.
Які вакансії найбільш затребувані в Лодзі
Постійний попит на робітників зі спеціальними технічними навичками, освітою і досвідом роботи дозволяє їм без праці влаштуватися сантехніками, зварниками, електриками, столярами, механіками, швачками, кухарями, кондитерами.
Здобувачі, які не володіють польською мовою або зі знаннями польської на початковому рівні, можуть працевлаштуватися прибиральниками в супермаркет або займатися сортуванням та пакуванням одягу на заводах.
Також не вимагають знань мови вакансії складальника на підприємства з виготовлення пластикових вікон, різноробочих на фабрики та склади, доглядальниць, підійдуть і пропозиції на сезонну роботу в сільськогосподарський сектор.
Іноземці з високим рівнем мовних знань пробують сили в більш легкій і прибутковій сфері послуг, готельному бізнесі, йдуть працювати касиром в супермаркет, водієм, таксистом, офіціантом.
Для студентів з України та інших країн, які навчаються в Польщі, пропонують підробіток по кілька годин в тиждень або працевлаштування на літні канікули. Найчастіше це робота в супермаркетах (з фасування і викладання товарів), агентами доставлення, кур’єрами для різних сервісів, інтернет-магазинів, піцерій, аніматорами в парках розваг і торговельно-розважальних центрах.
Де в Лодзі краща оплата праці та скільки можна заробити
Зарплата у Польщі знаходиться в діапазоні від 8 до 15 злотих в годину. У Лодзі, як і в інших польських містах, розмір виплат залежить від навичок і місця роботи. На високу оплату праці претендують плиточники, електрики (особливо вищого розряду), зварювальники, робітники на арматурі та бетонних блоках, покрівельники, штукатури, перукарі, кухарі.
Число так званих «білих комірців» — працівників офісу та адміністрації — серед приїжджих всього 5-7 %. Щоб отримати таку посаду, треба пройти навчання в Польщі або підтвердити свій диплом.
На деяких підприємствах та сільськогосподарських фірмах на посадці і збиранні врожаю виплати безпосередньо залежать від виробітку. Такі вакансії підходять кандидатам з великим досвідом в цій сфері, готовим швидко і чітко виконувати обов’язки.
Більшість заводів працюють конвеєрним методом, тобто робота йде цілодобово. Оплата нічних робочих годин (з 22.00 до 7.00) на 20 % вище, однак нічні зміни підходять далеко не всім.
Стандартний робочий день, як правило, триває 10-12 годин 5 днів на тиждень, за бажанням можна додатково працювати в суботу.
Графік робочих субот на деяких підприємствах допустимо узгоджувати з начальством.
Часто власники компаній роблять офіційні документи на рік — воєводське запрошення. Воно дає право працювати тільки на фірму, яка оформила цей контракт. За трудовим договором та договором про надання послуг мінімальна заробітна плата за годину становила 13 злотих брутто, з 2024 року планується підвищення зарплати на 10-15 %.
При відсутності або затримку оплати за договором варто звернутися в PIP (Państwowa Inspekcja Pracy) у місті, де працюєте. Роботодавця зобов’яжуть заплатити зароблені персоналом гроші, якщо ви працювали легально або навіть неофіційно, але маєте докази й свідків вашого перебування на робочому місці. Однак в останньому випадку доведеться заплатити штраф за неофіційну працю.
Як облаштуватися і винайти житло в місті
Проживати можна або в хостелі, або винаймати квартиру. Деякі підприємства надають гуртожиток від фабрики. Такий варіант має попит, оскільки дозволяє істотно скоротити витрати.
Часто вартість проживання включено до зарплати робітника — на вакансії таке житло вказується як безкоштовне.
Це знімає турботи по пошуку квартири, підписання документів. Також багато великі фірми пропонують свої хостели та трансфер до робочого місця.
Найбільш доступна нерухомість в Лодзі представлена недорогими хостелами, які беруть фіксовану щомісячну оплату. В залежності від рівня доходів можна зняти кімнату на 2, 3 або 5 чоловік. Хостели оснащені всіма зручностями: сучасною побутовою технікою, кухнями для готування їжі, пральнями, окремими санвузлами.
На ринку хостелів йде жорстка конкуренція за клієнта, тому вони постійно намагаються покращувати сервіс. Список хостелів є на сайтах airbnb.com і booking.com, де можна забронювати та оплатити місце в кімнаті.
Хостел слід вибирати не тільки за ціною, але і як можна ближче до роботи, оскільки Лодзь славиться великою вуличним трафіком і заторами в години пік, що загрожує труднощами зі своєчасним приїздом на роботу.
У місті розвинена мережа громадського транспорту. Грамотно прокладені маршрути дозволяють без праці доїхати в інший кінець міста. Для зручності діють проїзні пластикові картки, які можна поповнювати на день, тиждень або місяць. Такий місячний проїзний обійдеться у 90 злотих.
Орієнтовна вартість проживання в місті Лодзь, злотих:
- окрема кімната на околиці – 93;
- окрема кімната в центрі – 123;
- 1-кімнатна квартира на околиці – 160;
- 1-кімнатна квартира в центрі – 210;
- місце в хостелі – 72-95.
Ціни на основні товари та вартість місячного продуктового кошика
Ціни в Лодзі, як і у всій Польщі, доступні, при цьому продукти відрізняються якістю і різноманітністю. Дуже популярні на експорт польська випічка, ковбасні вироби, продукти молочної промисловості (сири, сметана, йогурти).
Середня вартість продуктового тижневого кошика для однієї людини становить 50-70 злотих. Таким чином, місячний бюджет на їжу дорівнює 200-280 злотих, ще близько 40 злотих піде на товари побутової хімії.
Таблиця цін в Лодзі на найбільш популярні продукти:
Продукты | Вартість, злотих | |
---|---|---|
Яйця | 12 шт. | 3.67 |
Білий хліб | 500 г | 1.34 |
Вода | 1.5 л | 1.34 |
Рис білий | 1 кг | 2.1 |
Яблука | 1 кг | 1.7 |
Картопля | 1 кг | 1.1 |
Банани | 1 кг | 2.7 |
Помідори | 1 кг | 3.1 |
Цибуля | 1 кг | 1.34 |
Апельсини | 1 кг | 3.1 |
Куряче філе | 1 кг | 10.4 |
Сир місцевий | 1 кг | 12.7 |
Молоко | 1 л | 1.68 |
Капуста | 1 головка | 1.68 |
Вино середнього класу | пляшка | 16 |
Місцеве пиво | 0.5 л | 2.1 |
Імпортне пиво | 0.33 л | 2.7 |
Сигарети | 1 пачка | 10 |
Покупки вигідніше робити в супермаркетах, де ціни нижче, ніж в магазинах, і де щотижня влаштовують акції. Популярністю користуються великі європейські мережі та деякі національні польські супермаркети: Biedronka (Бедронка), Lidl (Лідл), Carrefour (Карфур), Tesco (Теско), Auchan (Ашан).
У Польщі ціни на одяг і побутові товари вигідніше, ніж в інших європейських країнах. Сезонні розпродажі (PROMOCJA) дозволяють придбати якісні брендові речі зі знижкою до 80%.
Що стосується послуг мобільного зв’язку, то мінімальний пакет продається за 40 злотих, 80 злотих буде коштувати використання мобільного інтернету. Хоча на ньому можна заощадити: у громадському транспорті та в самому місті доступний безкоштовний Wi-Fi.
Висновки
Розглядаючи перспективу роботи та життя в Лодзі, можна з упевненістю сказати, що тут нескладно знайти застосування трудовим навичкам і підібрати професію з широкого списку представлених вакансій. Доступні ціни на харчові продукти, побутові товари, проїзд дозволяють комфортно жити та заробляти хороші гроші.
Лодзь — велике промислове місто, яке динамічно розвивається завдяки вдалій політиці місцевої влади та чималим фінансовим інвестиціям. Постійне зростання економіки тягне за собою збільшення кількості місць відпочинку, культурних заходів та туристичного потоку, що дає можливість городянам вести активне громадське життя.