Меню Закрити

Навчання на магістратурі в Німеччині

Держави Європейського союзу популярні серед мігрантів не тільки завдяки високому рівню життя і стабільності економіки. Практично всі з них відомі навіть у найвіддаленіших куточках планети класичною системою освіти, яка об’єднує найстаріші та найсильніші ВНЗ в Європі. Не останнє місце в цьому списку займають німецькі навчальні заклади, куди більша частина іноземців приїжджає в рамках післядипломних програм. Магістратура в Німеччині з кожним роком набирає все більшої популярності, успішно пристосовуючись під потреби студентів усіх категорій.

Магістратура в Німеччині

Типи ВНЗ

Система навчання у ФРН не є єдиною та уніфікованою. Всупереч тому, що в країні діє обов’язковий для всіх закон про освіту, кожна федеральна земля наділена повноваженнями регулювати це питання самостійно. Вищі навчальні заклади мають свободу дій у розрізі управління та адміністрації.

Це означає, що кожне з них в індивідуальному порядку визначає галузі знань, які будуть освоювати студенти, розробляє програми та встановлює критерії відбору кандидатів на вступних іспитах. Цілком логічно, що такий підхід несе з собою деякі труднощі для абітурієнтів, оскільки перед подачею документів виникає необхідність вивчати вимоги кожного ВНЗ окремо.

ВНЗ у Німеччині, які передбачають навчання за магістерськими програмами, можна розділити на 4 групи:

  • Університети, в тому числі й Technische Universität. Дана категорія являє собою повноцінні науково-дослідні центри, що володіють величезною кількістю спеціальностей. Велика частина університетів знаходиться на державному забезпеченні. Загальна кількість – близько 100 вишів.
  • Університети, де можна пройти навчання з прикладних наук, – Fachhochschulen. Основна орієнтація таких навчальних закладів – практика. Тут можна отримати диплом в інженерній сфері, в управлінні бізнесом, дизайні та соціальних науках. Великою перевагою є співпраця подібних вишів з компаніями та корпораціями, які дають змогу на їх базі проходити стажування, проводить дослідження, консультуватися з потрібними фахівцями в ході написання дисертації. Сьогодні в Німеччині функціонує близько 200 таких університетів. Серед них як державні, так і приватні.
  • Коледжі музики, кіномистецтва та образотворчого мистецтва. Приблизний їх число – 50.
  • Навчальні заклади, орієнтовані на отримання релігійної освіти.

Великою перевагою навчання саме в німецькій магістратурі можна вважати мобільність учнів. Це пов’язано з необхідністю проходження стажування в інших ВНЗ з метою обміну досвідом та розширення спектру знань зі своєї спеціальності.

Як побудоване навчання у магістратурі

Магістерський ступінь – одного вчений ступінь у процесі навчання. Вона дає можливість кожному надійшла здобути знання в обраній ним сфері в процесі навчання на спеціальному курсі, тривалість якого становить 2 – 4 семестри.

Отримавши диплом, випускник може залишитися в академічному середовищі, щоб продовжити наукову роботу і здобути такий статус – доктора наук, і так далі. І хоча бакалаврат в цій країні вважається вищим повним освітою, що дозволяє влаштуватися на престижну роботу, деякі все ж продовжують навчання. Отримувати магістерський ступінь або ні, залежить від особистого рішення кожного випускника. На прийомі на роботу це ніяк не позначається.

Всі магістерські програми побудовані так, що набір предметів для вивчення студенти обирають на свій розсуд.

Але робити це потрібно з особливою обережністю. Багато хто віддає перевагу не займає велику кількість часу для вивчення предметів. Насправді ж у пріоритеті повинні опинитися ті, які знадобляться в майбутній роботі та професійному зростанні.

Розклад на тиждень не буде дуже насиченим. Наприклад, у ньому може стояти всього 1 лекція, 1 проект і 2 семінари. Але будьте готові, що підготовка до них може зайняти багато сил і часу. До того ж презентація результатів виконаної роботи зазвичай відбувається перед аудиторією.

Не можна не відзначити складність того, як побудований процес. Річ у тому, що більша частина програми буде вивчатися самостійно. Цього доведеться присвячувати по кілька годин в день в бібліотеці, сидіти над підручниками та зводити отриману інформацію воєдино.

За весь період перебування на навчанні студенту належить пройти не менше двох практик. Після завершення останнього практичного курсу призначається дата захисту дипломного проекту.

Університети Німеччини, де можна отримати магістерський ступінь, припускають три типи навчання:

  • Послідовний (konsekutiv) – передбачає, що студент навчається за спеціальністю, яку він вже отримав раніше.
  • Підвищення кваліфікаційного рівня (weiterbildend) підійде тим, хто закінчив ВНЗ пару років тому і вже встиг отримати трудовий досвід.
  • Непослідовний (nicht konsekutiv) – часткова зміна спеціалізації.

При цьому далеко не кожен заклад може запропонувати кандидатам на магістерський ступінь останні два типи навчання. А от поділ на послідовне навчання і непослідовне останнім часом практично не здійснюється.

Як побудоване навчання

Які вимоги пред’являються до студентів

Стати студентом того чи іншого відділення дозволить тільки ретельне виконання вимог ВНЗ. І хоча кожен з них має свій перелік умов, все ж існують деякі стандарти, які є обов’язковими до виконання у всіх навчальних закладах:

  • Володіння іноземною мовою – академічний рівень В2.
  • Наявність диплома про здобуту вищу освіту – ступінь бакалавра.
  • Хороша успішність. Перевага віддається тим, хто вчився на «відмінно» і «добре».

Якщо мова йде про зарахування на курс підвищення кваліфікаційного ступеня, тоді доведеться підтвердити, що у заявника вже є 2-3 роки досвіду роботи по його професії, а сам він є дипломованим фахівцем.

Платна і безкоштовна основа навчання

Навчання у Німеччині для українців може проходити як на платній, так і на безкоштовній основі. Навчання у ВНЗ державної власності не передбачає внесення плати. Приватні вищі школи найчастіше передбачають перерахування певної суми за отримані освітні послуги.

Але неоплачуване навчання в університеті є тільки тоді, коли мова йде про бакалаврський ступінь і спеціалізації, що знаходиться під контролем держави, – інженерна справа, юриспруденція, викладання, фармацевтика, медична сфера. На противагу першому друга вища освіта вже може виявитися платним, незалежно від того, в якому виші ви будете вчитися, – приватному або державному.

Першою вищою освітою в Німеччині вважається і ті, що хочуть отримати кандидати, які вже мають бакалаврський або магістерський диплом, але він виданий університетом, розташованим за межами Євросоюзу.

Буде навчання безоплатній або платній, залежить ще і від магістерської програми:

  • Послідовна зазвичай не передбачає оплати, оскільки є логічним продовженням вже наявного диплома.
  • Непослідовна теж найчастіше не оплачується студентами, але передбачає проходження певного тестування з деяких предметів.
  • Підвищення кваліфікації зазвичай проводитися на платній основі.

В останньому випадку плата стягується незалежно від того, проходить навчання дистанційно або з повною зайнятістю в університеті.

Навчання у Німеччині

Вибираємо мову

Дилемою при вступі є вибір мови, на якому належить проходити навчання. Велика частина вишів проводить навчання англійською, тобто володіти німецькою не обов’язково, щоб отримати омріяний диплом. Але навіть якщо ви потрапили на курс, де викладання ведеться англійською, все одно вам належить вивчення другої іноземної мови. Серед них найчастіше італійська, іспанська, французька, німецька. Факт опановування ще однією мовою також необхідно враховувати, плануючи свій навчальний план, оскільки цей предмет позику великий обсяг годині.

У тієї ж годину перелік спеціальностей, які може вибрати абітурієнт, істотно лімітований. Без знання німецької навчання можлива в наступних напрямках:

  • Бізнес, економіка, маркетинг, менеджмент.
  • Туристичний, готельний і подієвий менеджмент.
  • Право, політика і міжнародні відносини.
  • Комунікації та промоушн.
  • Бухгалтерський облік і фінанси.
  • Комп’ютерні науки, IT-розробки.
  • Інженерія, будівельні спеціальності та прикладна фізика.
  • Дизайн та образотворче мистецтво.

А вісь медична сфера, юриспруденція, природні та соціальні науки, архітектура – ті області, освоїти які можна лише носіїв німецької мови та кандидатам з-за кордону, які дуже добре нею володіють. Якщо після закінчення вишу планується міграція в Німеччину на постійне місце проживання, тоді кращим вибором стане програма, у якій німецька мова навчання.

Як вступити

Перш ніж вступити до магістратури в Німеччині, необхідно мати диплом вітчизняного університету з потрібним ступенем акредитації. В іншому випадку отримана освіта в Німеччині буде прирівняна до повної середньої, і вам доведеться ще два роки повчитися в акредитованому навчальному закладі у себе на батьківщині або в Studienkolleg – коледжі доуніверситетської підготовки.

Велике значення має питання встановлення квот на прийом студентів-іноземців. Є вони чи ні, визначає кожен ВНЗ самостійно. У деяких таке обмеження цілком відсутній, інші ж беруть не більше 5-10 % іноземців. Зверніть увагу, що іноземним абітурієнтом ви будете навіть у тому випадку, якщо ступінь бакалавра отримаєте в Німеччині.

Критерії при вступі будуть залежати від того, який тип навчання передбачається. При послідовному та непослідовному це буде середній бал в попередньому дипломі.

Чим вище цей показник, тим більше шансів отримати місце серед студентів. Нижньою межею є оцінка у 2,5 бала, що відповідає вітчизняної «четвірці». А для тих, хто має намір підвищити свій професійний рівень, вирішальне значення матиме вже набутий досвід і мотиваційні фактори.

Пакет документів

Зарахування до лав студентів на магістерський ступінь тут відбувається два рази на рік – взимку та влітку. Відповідно і документи можна подавати перед початком будь-якого з прийомів. Вам знадобиться:

  1. Диплом, що підтверджує здобуття ступеня бакалавра.
  2. Рекомендації з першого ВНЗ.
  3. Додаток до диплома з зазначенням кількості прослуханих годин та відмітками.
  4. Мотиваційний лист.
  5. Біографія.
  6. Сертифікат про проходження мовного тестування: DSH – для вступу на факультети, де виклад предметів ведеться німецькою мовою, IELTS, TOEFL – англійською.
  7. Портфоліо (при вступі на творчі спеціальності).

Терміни подачі документів залежать від подібного вами ВНЗ. Не забувайте, що точний перелік паперів слід дізнаватися в приймальній комісії. В різних містах і навіть навчальних закладах він може істотно різнитися.

Вартість навчання

Навіть якщо трапиться безкоштовна магістратура в Німеччині, все одно не уникнути семестрового внеску, який вноситися на протязі всього курсу навчання. Він є обов’язковим для всіх студентів, форма навчання ролі не грає. Залежить величина внеску від самого вишу. Для прикладу наведемо деякі дані в таблиці:

Навчальний заклад Оплата в євро за 1 семестр
Гейдельберзький університет Американістика – 2 500
Медична сфера – 6 000
Вільний університет м. Берлін Прикладне літературознавство – 500
Суспільна охорона здоров’я – 1 200

Якщо говорити про платні навчання, то в Університеті Ерланген-Юнгена 2 роки мультимедійної дидактики будуть коштувати 5 000 євро за весь курс, а 8 місяців на факультеті маркетингового менеджменту обійдуться в 11 250 євро. У тієї ж годину Вища школа в Гамбурзі за 4 семестри навчання у сфері прикладних наук попросити у своїх студентів близько 14 тисяч євро.

Підготовка до вступу

Надходження в німецький вищий навчальний заклад може виявитися справою непростою. З одного боку, складати якісь іспити не доведеться. Зарахування ведеться на підставі середнього балу по диплому, який вже є на руках. Що ж тоді може стати проблемою? Як показує практика, це може бути рівень володіння мовою і деякі відмінності в самій системі освіти.

Найефективнішим способом стати студентом магістратури можна вважати мовні курси. Навіть якщо ви вільно розмовляєте німецькою, це не означає, що ваш рівень є академічним. Основна відмінність його від розмовної полягає в тому, що академічний рівень дозволяє вільно обробляти наукові статті – читати, перекладати, писати науковою мовою.

Нагадаємо, що німці навчаються у школі 13 років, а українські діти – 11. Відповідно і надходження у виш трапляється в житті випускників в Україні на 2 роки раніше, ніж у Німеччині.

Щоб ступінь володіння знаннями з отриманої спеціальності відповідала німецьким критеріям, доведеться закінчити pre-masters – підготовчі курси для майбутніх магістрів.

Найчастіше підготовку потрібного формату пропонує навчальний заклад, в яке планується надходження. Ціна її у вартість навчання не включена. Але витратити кошти на неї все ж доведеться, оскільки це може бути одним з вимог ВНЗ.

Підготовка до вступу

Питання житла і роботи для студентів

Всі, хто отримав можливість пройти навчання у ФРН, мають право на проживання в гуртожитку, призначеному для студентів. Для цього доведеться заповнити заявку в момент подачі документів. Але зробити це найкраще завчасно, оскільки місць в кампусі може просто не виявитися. Якщо ж кімната знайшлася, для заселення вам знадобиться довідка, що в ряди студентів вас прийняли.

Відомості про гуртожитки можна отримати в Департаменті міжнародних зв’язків, який ви знайдете при кожному університеті. Співробітник служби зобов’язаний надати вам необхідну консультацію щодо розміщення студентів.

Якщо отримати університетське житло немає можливості, його доведеться знімати самостійно або скооперувавшись з однокурсниками. Але в цьому випадку треба бути готуємо до більш вагомих витрат.

Важливою перевагою є можливість працювати під час проходження курсу навчання. Але на це студентам відводиться не більше 20 годин на тиждень. Якщо ви хочете працювати більше, знадобиться спеціальний дозвільний документ. Якщо вдасться знайти роботу за спеціальністю, дозвіл видадуть без особливих труднощів. Середній заробіток для студентів у цій країні становить 7 євро в годину.

Працевлаштування випускників

Практично всі навчальні заклади мають кар’єрними центрами, які дозволяють бажаючим знайти відповідного роботодавця. Велику роль відіграють і ярмарки, де компанії та підприємства країни можуть вибрати молодого спеціаліста.

Популярними областями, де найпростіше залучити себе, маючи на руках відповідний диплом, є:

Перспективи є і в тих, хто вирішив пов’язаність зв’язати своє життя з промисловістю, яка на території Німеччини розвинена значною мірою.

Популярні ВНЗ

Визначитися з вибором навчального закладу допоможе список університетів, що пропонують магістерські програми:

  1. University for Media & Communication. Один з найбільших вишів в країні, філії якого представлені в наступних містах: Штутгарт, Берлін, Мюнхен, Мілан, Гамбург, Кельн. Тривалість навчання 1,5 року. Вартість – 7 400 євро за кожен семестр.
  2. Europa Universität Viadrina Frankfurt (Одер). Передбачає проходження програм двома мовами. Оплата не стягується, за винятком внесків за проживання та харчування.
  3. Університет Геттінгена. Найбільший і найстарший виш в Нижньо-Саксонської землі. Спеціалізується на наукових дослідженнях.
  4. SRH Університет у Хайдельберзі. Тут навчають за спеціальностями в таких сферах, як спортивний менеджмент, мистецтво, природничі науки.
  5. Fachhochschule der Wirtschaft. Сюди приїжджають ті, хто має намір отримати диплом магістра в технічній або інформаційній сфері. Оплата – 600 євро в місяць. Тривалість курсу – 31 місяць.

Підсумки

Мрія отримати якісну європейську освіту сьогодні не є такою вже нездійсненною. Отримавши ступінь бакалавра у себе на батьківщині, випускники можуть продовжити навчання в Німеччині, де дива володарем диплома можна безкоштовно або за помірні семестрові внески.

Що потрібно пам’ятати при вступі:

  • Абітурієнти можуть обрати мову навчання і предмети, які вони хочуть вивчати. Багато вишів ведуть викладання англійською. Але якщо плануєте затриматися в країні, краще підшукати програму німецькою мовою.
  • Пакет документів припускає наявність сертифікату про проходження тестування на володіння академічним рівнем мови.
  • Іспити у більшості ВНЗ не передбачені. Зарахування здійснюється на підставі оцінок у вже наявному дипломі.
  • Студенти магістерських програм мають право працювати, а після закінчення навчання, можуть успішно працевлаштуватися на німецьке підприємство.

З особливою увагою слід поставитися до вибору ВНЗ, який забезпечить не тільки високий рівень знань, але і підтримає вашу майбутню кар’єру своєю репутацією.

Навчання в Німеччині: Відео

Статті по темі