Німеччина – одна з найбільш упорядкованих європейських країн з розвиненою економікою, яка залучає фахівців з усього світу, які хочуть реалізувати себе і при цьому отримувати стабільний високий дохід. У будь-якому німецькому місті є безліч вакансій, причому місцеві роботодавці готові запропонувати роботу громадянам не лише Євросоюзу, але і третіх країн. Найбільш бажаною для здобувачів у 2025 році є робота в Німеччині програмістом, до того ж німецькі компанії IT-сфери постійно мають потребу у фахівцях такого профілю і надають їм комфортні умови праці.
Які IT-фахівців найбільш затребувані
Всупереч тому, що професіонали у сфері IT користуються в Німеччині найбільшим попитом, а професія програміста вважається в країні дефіцитною, затребуваними стають далеко не всі представники цієї галузі. Як повідомляє Міністерство у справах міграції та біженців Німеччини (інформація опублікована на офіційному сайті установи), німецьким компаніям потрібні:
- розробники програмного забезпечення;
- системні аналітики;
- програмісти;
- спеціалісти по базах даних, мереж і адмініструванню;
- IT-консультанти.
Подана нижче таблиця містить дані про те, в яких землях спостерігається найбільший дефіцит фахівців у сфері IT (якщо спиратися на кількість відкритих вакансій на сайтах з пошуку роботи):
Найменування земель Німеччини | Найбільш великі міста, в яких потрібні IT-фахівці |
---|---|
Північний Рейн-Вестфалія | Кельн, Дюссельдорф, Дортмунд, Ессен, Дуйсбург, Бохум, Вупперталь, Бонн, Білефельд, Мюнстер, Ахен, Менхенгладбах, Гельзенкірхен, Крефельд, Оберхаузен |
Рейнланд-Пфальц | Майнц, Людвігсхафен, Кобленц, Трір, Кайзерслаутерн, Вормс, Нойвід, Нойштадт, Шпайєр, Frankenthal |
Баден-Вюртемберг | Штутгарт, Мангейм, Карлсруе, Фрайбург, Хайдельберг, Heilbronn, Ульм, Пфорцхайм, Ройтлінген, Эслинген, Людвігсбург, Тюбінген |
Баварія | Мюнхен, Нюрнберг, Аугсбург, Регенсбург, Інгольштадт, Вюрцбург, Фюрт, Ерланген, Бамберг, Байройт, Ландсхут, Ашаффенбург, Кемптен, Розенхайм, Ной-Ульм, Швайнфурт, Пассау |
Саксонія | Дрезден, Лейпциг, Хемніц |
Найбільш корисні навички програміста у Німеччині
У найближчі роки, на думку рекрутерів, викладачів програмування і професорів комп’ютерної науки, найбільш перспективними стануть навичками пізнання в наступних галузях IT-сфери:
1. Машинне навчання. Оскільки в даний час все частіше використовуються програми, що працюють з великими обсягами даних, очікується стрімке зростання попиту на фахівців з машинного навчання, які могли б розробляти алгоритми й техніки для поліпшення ефективності роботи комп’ютерів – їх робота дозволила б вирішити проблему організації даних і надання їх користувачам. Фахівець, якого можуть прийняти на роботу навіть без диплома, має серед іншого володіти навичками інтелектуального аналізу даних (data mining), статичного моделювання та структурування даних.
2. Програмування Net, C#, C++ в середовищі Java. Вже зараз викладачі вищих навчальних закладів кажуть про надходження маси замовлень на програмістів з різних мов програмування і середовищ, включаючи C++, C#, Java, PHP, XML, VB.net, ASP.Net. Однак роботодавцям потрібен не просто фахівець з досвідом програмування, а працівник, здатний стати провідним програмістом або координатором проекту.
3. Вбудовані системи безпеки. Роботодавці зараз вимагають від програмістів створення безпечного середовища при розробці будь-якого додатка, поштового сервера і т. д. Це стає частиною стандартних вимог до претендента на робоче місце.
4. Системи бізнес-аналітики (business intelligence). Підвищується попит на фахівців, які вміють працювати з технологіями Hyperion, Business Objects і Cognos. Компанії знаходяться в пошуку програмістів з двома дипломами – з комп’ютерних технологій та бізнесу, оскільки фахівця з інтелектуального аналізу даних потрібно досконально вивчати бізнес, який потрібно проаналізувати.
5. Програмування open source. Працівники з досвідом роботи з Linux, Apache, MySQL та PHP (в сукупності називається LAMP) продовжують мати попит, що пояснюється незадоволеністю користувачів рівнем пропрієтарного програмного забезпечення і безпеки його використання, особливо на рівні СУБД (систем управління базами даних) і ОС (операційних систем).
6. Конвергенція мереж. Багато компанії розгортають у себе системи VoIP, а тому їм потрібні мережеві адміністратори, розбираються в голосових мережах, інтернеті, LAN, WAN. Попит на фахівців з світу телекомів, що мають досвід в адмініструванні комп’ютерної мережі, розуміють голосові мережі і вміють здійснювати конвергенцію, залишається незадоволеним.
7. Мережеве адміністрування. Сьогодні навіть окремі професіонали, включаючи програмістів, повинні розуміти основи мережних технологій. Необхідний мінімум – TCP/IP, Ethernet, оптоволокно, розподілені і мережеві обчислення. Надзвичайно високо цінуються працівники, які розуміють базові принципи розподілених мереж, а також здатні написати додаток для дата-центру, які знають, як ефективно розпаралелити процес і створити програмний дизайн, який був би пристосований для мережевої структури.
8. Людино-машинні інтерфейси. Користувачі стали вимагати добре продумані якісні інтерфейси, у зв’язку з чим зріс попит на дизайнерів інтерфейсів і систем людино-машинного взаємодії для вебу і настільних ПК.
9. Мобільні додатки. Компанії стали мати потребу у фахівцях для портування на КПК бізнес-додатків, таких як ERP, управління витратами та системи постачання. Це пов’язано з широким використанням пристроїв на зразок Treo і BlackBerry в якості бізнес-інструментів.
10. Бездротові мережі. Багато компаній стали шукати фахівців з безпеки, після того як стандарти WiFi, WiMax і Bluetooth придбали популярність. Але на роботу будуть прийняті саме мережеві адміністратори відповідної спеціалізації.
11. Розробка додатків під Android і iOs. І iOS і Android-розробник цінується скрізь, і Німеччина не є виключенням.
Які мови програмування найбільш високо цінуються німецькими роботодавцями
Якщо проаналізувати індекси компанії RedMonk, а також TIOBE (індекс, оцінює популярність мов програмування по частоті пошукових запитів, що містять назву мови) і PYPL index(індекс популярності мов програмування, заснований на аналізі пошуку навчальних посібників в Google) і вивчити їх особисті статистики на сайтах IEEE Spectrum, GitHub і StackOverflow, можна прийти до висновку, що найбільш затребуваними мовами програмування є:
- JavaScript/JAVA. JavaScript є основною мовою розробників, що створюють динамічні Web UI-платформи. А ось мова JAVA поступово втрачає свою популярність, проте фахівці, що володіють ним, досі затребувані та будуть цінуватися ще довгий час.
- PHP. Величезна кількість проектів було написано на мові PHP, і зараз вони потребують подальшої підтримки та доопрацювання.
- Python. Мова регулярно доповнюється новими можливостями та не втрачає своєї популярності. Навіть Google Python використовує у своїй пошуковій системі.
- C++/C#. Фахівців, які вказані мови, не так багато з-за складності їх вивчення. Водночас на них пишуть складні програми для будь-яких пристроїв і гри.
- Ruby. У функціоналі цієї мови є чимало оригінальних рішень, рідко або взагалі не зустрічаються в поширених мовах програмування, а тому багато компаній готові найняти програміста зі знанням Ruby.
- C. Низькорівневе програмування, як і раніше мають попит, якщо з’являється необхідність у розробці дійсно складних програмних продуктів.
- Objective-C. Відтоді, як корпорація Apple розробила даний компільований об’єктно-орієнтована мова програмування, попит на фахівців, які знають його, тільки зростає.
- Go. Дану мову, розроблену компанією Google, вже не перший рік входить в Топи, коли мова йде про затребуваність IT-фахівців.
Варто також згадати про високий попит на ABAP, хоча про це і не згадувалося у рейтингах. Додаткові можливості при пошуку роботи будуть відкриті тим програмістам, які володіють навичками використання:
- CSS. Жоден сучасний сайт або додаток не обходиться без CSS – формальної мови оформлення Web-сторінок. А тому навички його використання будуть теж оцінені.
- Shell. Даний текстовий інтерфейс спілкування з операційною системою знадобиться при розробці додатків для будь-якої операційної системи.
Також можна звернути увагу на результати досліджень компанії O’reilly. За підсумками опитування 1300 програмістів з 27 країн, у трійці найбільш популярних мов програмування серед європейських розробників виявилися JavaScript, Java і Python. А кому як не програмістам, які проживають в Європі, як не можна краще відомі запити місцевих роботодавців – можливо, має сенс орієнтуватися на їх думку.
Дослідників також цікавило питання про мови програмування, які респонденти перестали використовувати із-за переходу на інші технології. Тут лідерами стали C/C++, PHP і Java. Можна припустити, що і роботодавці захочуть найняти програміста, який знає більше сучасні мови.
Серед мов програмування, які європейські розробники планують вивчити, найбільш перспективними виявилися Go і Scala. Тому, ймовірно, має сенс звернути увагу і на них, щоб підвищити цінність вашого резюме в очах німецьких роботодавців.
Дане дослідження також може допомогти програмістам розібратися в тому, на які компанії Німеччини слід орієнтуватися при відправці листів та резюме. Так, згідно з результатами аналізу даних o’reilly:
- в невеликих компаніях (в штаті яких від 2 до 25 працівників) частіше використовують JavaScript (61%), HTML (61%), CSS (47%), PHP (26%);
- чим значніше фірма, тим частіше в якості використовуваної технології згадується Java;
- у молодих компаніях популярніше всього Ruby і JavaScript;
- тільки 12% опитаних програмістів згадували C#/ASP.NET/Visual Basic в якості основної технології німецьких ІТ-компаній;
- розробники на Perl 5, Lua, Visual Basic.NET у більшості випадків мають досвід роботи від 15 до 17 років, тому новачкам важко буде знайти роботу.
Необхідний досвід для роботи програмістом
Претендентам на посаду програміста в німецькій фірмі часто доводиться чути про те, що для працевлаштування в Німеччині їм буде потрібно великий стаж роботи. Однак у випадку з німецькими роботодавцями правило “чим більше досвід роботи, тим краще” працює далеко не завжди.
Здавалося б, програміст з багатим досвідом є ідеальним варіантом для будь-якої IT-компанії.
Однак такий спеціаліст з самого початку зажадає більшу зарплату, вигідні умови для роботи і додаткові бонуси, тому його навряд чи зацікавить працевлаштування в невеликій фірмі. Крім того, наймачі знають про те, що новачків простіше переучувати та “наблизити” до стандартів компанії.
Програміст-початківець сповнений амбіцій, важливим стимулом для нього є можливість кар’єрного росту. Перераховані тонкощі добре відомі роботодавцям, тому швидше знаходять роботу ініціативні, активні, молоді та “гнучкі” програмісти. Головне – достатній рівень знань і любов до своєї роботи.
Слід мати на увазі, що найбільш високі шанси отримати роботу в німецькій фірмі є у випускників бакалаврату, а наявність диплома магістра не надто вплине на рішення роботодавця.
Крім того, розсилаючи резюме, потрібно пам’ятати про те, що працівники IT-сфери потрібні не тільки в приватних компаніях, але і в державних структурах, а також на виробничих підприємствах, у наукових і соціальних установах, що значно розширює можливості пошуку робочого місця.
Умови приймання на роботу програмістом
Говорячи про умови роботи в німецьких web-студіях і IT-компаніях, не можна не згадати про те, що працевлаштування в Німеччині програмістом має кілька незаперечних переваг:
- Прикладні, системні та web-програмісти високо цінуються роботодавцями, а тому влаштуватися програмістом у німецьку компанію іноземцю нехай і не зовсім просто, але значно легше, ніж інженером чи лікарем.
- Висококваліфіковані фахівці без будь-яких проблем отримують Блакитну карту, а разом з нею – право на роботу і проживання в країні.
- Дипломи про вищу освіту за будь-якої IT-спеціальності визнаються в спрощеному порядку.
- Деякі роботодавці готові прийняти на роботу програміста, не володіє німецькою мовою (або знає мову на рівні побутового спілкування), якщо той готовий вільно висловлюватися англійською і безпомилково розуміти професійну технічну документацію.
- Вищу освіту хоч і вітається в середовищі програмістів, останнім часом відзначається зростання числа самоучок у сфері інформаційних технологій, тому якщо рівень знань програміста без диплома досить високий, його візьмуть на роботу без підтвердження кваліфікації.
- Професіонали у сфері IT отримують великі заробітні плати, але і рівень доходу молодших помічників вище середнього.
- Професія програміста може передбачати можливість віддаленої роботи. На самому початку відносин з роботодавцем не варто на це розраховувати, але зарекомендував себе працівник цілком може працювати дистанційно, якщо рід його занять це дозволяє.
- Рівень зарплати, робоче місце, колектив, переробки – конкретні умови будуть залежати від компанії-роботодавця. Але в цілому можна сказати, що з метою залучення фахівців наймачі намагаються забезпечити максимально комфортні умови роботи.
Як знайти відповідну вакансію
Підшукати вакансію і в результаті отримати місце в німецькій компанії можна самостійно або звернувшись до сторонніх фірм, що спеціалізуються на сприяння в пошуку роботи за кордоном. Проте працевлаштування в Німеччині без допомоги посередників може стати досить складним завданням. Слід зазначити, що способи пошуку вакансій також будуть залежати від місця знаходження здобувача.
Які документи знадобляться для працевлаштування
Етап пошуку вакансій, переїзду в Німеччину та оформлення трудових відносин з роботодавцем передбачає підготовку здобувачем ряду необхідних документів.
В першу чергу слід врахувати, що хоча перші інтерв’ю можуть проходити по Skype, фінальна їх стадія в переважній більшості випадків проводиться у форматі особистої зустрічі, тому всім, хто має намір влаштуватися на роботу програмістом у Німеччині, слід заздалегідь (ще на етапі пошуку вакансій) потурбуватися про оформлення шенгенської візи. Переліт в обидві сторони оплатить роботодавець.
При розміщенні оголошень про пошук роботи мало написати розповідь про своїх здібностях і досвіді – необхідно бути готовим підтвердити свої слова документально.
Тому ще перед складанням резюме більшості здобувачів необхідно пройти процедуру верифікації диплома. Однак програмістам (і взагалі представникам будь-який IT-спеціальності), що мають досвід роботи, підтверджувати документ про освіту і кваліфікацію не потрібно – їм достатньо пред’явити переклад диплома на німецьку мову.
Слід мати на увазі, що в процесі підготовки паперів для майбутнього працевлаштування здобувачеві необхідно перевести на німецьку (або англійська мова, якщо здобувач шукає роботодавця, готового найняти його без знання державної мови Німеччині) наступні документи:
- атестат з оцінками зі шкільних предметів;
- диплом (переказ обов’язково потрібно доручити фахівцю, оскільки область програмування відрізняється великою кількістю спеціальних термінів, а найменування спеціальності, терміни проходження практики, назва дипломної роботи, вивчені предмети – все повинно бути переведене згідно з німецькими вимогами);
- сертифікати про проходження мовних курсів;
- автобіографію (Lebenslauf) – розповідь про себе, отриманому досвіді роботи і досягнення (повинна бути вклеєна фотографія);
- рекомендаційні листи від колишніх роботодавців (підписані власником компанії, безпосереднім керівником або менеджером і закріплені печаткою фірми);
- мотиваційний лист – коротка розповідь з поясненням того, чим зацікавила здобувача можливість працевлаштування на конкретну посаду і чому вакантне робоче місце повинне дістатися саме йому.
Резюме краще всього складати за зразком Curriculum Vitae (CV) – європейські роботодавці звикли саме до такої його форми. Про те, як правильно скласти резюме для відправки в компанії європейських країн, докладно викладено на сайті europass.cedefop.europa.eu. Тут можна знайти інструкцію по написанню, бланк і зразок.
Всі перекладені документи потрібно відсканувати та підготувати у форматі PDF. Крім паперів, які потрібно буде надати потенційним роботодавцям, необхідно виконати переклад таких документів:
- загальногромадянський паспорт, закордонний паспорт;
- свідоцтво про присвоєння індивідуального податкового номера (ІПН);
- страхове свідоцтво обов’язкового пенсійного страхування;
- медична страховка.
Коли роботодавець офіційно підтвердить, що готовий прийняти вас на роботу (зазвичай цьому передує короткочасна поїздка до Німеччини для проходження співбесіди), можна буде приступити до оформлення робочої візи або Блакитної картки ЄС. Тут і стане в пригоді підтвердження диплома – лише після визнання його можна претендувати на отримання Блакитної карти.
Що стосується програмістів, чий диплом не вимагає підтвердження, важливо, щоб їх документ про освіту та внз, який вони закінчили, відповідали національним вимогам.
В іншому випадку може бути видана тільки робоча віза, правила видачі якої передбачають проведення перевірки роботодавця біржею праці Німеччини з метою з’ясування того, чи дійсно серед громадян країни не знайшлося кандидата на посаду. Пройти таку перевірку вдається рідко, в результаті іноземець втрачає можливість працевлаштування.
Якщо програміст успішно пройшов співбесіду в Німеччині і його взяли на роботу, з ним на місці підписується попередній контракт із зазначенням випробувального терміну (3-6 місяців).
До речі, терміни подальшого працевлаштування безпосередньо залежать від того, чи отримав іноземний працівник вид на проживання або Blue Card, оскільки контракт не може бути укладений на термін, що перевищує період, що дає право перебувати в країні. Якщо особистої зустрічі з роботодавцем не було, договір слід попросити надіслати через кур’єрську службу, наприклад, DHL.
Після отримання паперової версії контракту можна починати оформлення в’їзного документа – візи. Для цього потрібно звернутися в Консульство Німеччини, вже маючи при собі трудовий договір з роботодавцем і переклад всіх необхідних документів.
Нарешті, для того, щоб влаштуватися на роботу, знадобиться прописка (Anmeldung) – зазвичай її отримують при укладенні договору оренди в Meldebehörde (спеціальне відомство), однак цей документ можна оформити й проживаючи в готелі під час пошуків житла. На цьому процедура працевлаштування закінчується.
Які вимоги пред’являються до знання іноземних мов
Насправді знання німецької мови не завжди є обов’язковою умовою для працевлаштування в німецьку IT-компанію. Правда, в цьому випадку слід орієнтуватися на великі та міжнародні підприємства, де охоче візьмуть на роботу програміста, що володіє англійською.
Однак рівень володіння англійською повинен бути дійсно чудовим: співробітник повинен вільно висловлюватися, розуміти співрозмовника і знати комп’ютерну термінологію. І якщо на незнання німецької мови роботодавці готові закрити очі, то без вільного володіння англійською іноземця на роботу не візьмуть. Але оскільки за родом своєї діяльності програміст потребує знанні англійської, для більшості фахівців дана вимога не є серйозною перешкодою.
Тим не менше наші співвітчизники, які зважилися на переїзд у Німеччину і працевлаштування в IT-компаніях, стверджують, що багато роботодавців, які звикли спілкуватися з підлеглими рідною мовою, відмовляють іноземцям саме через незнання німецької. За їх словами, з цієї причини було отримано близько 80% відмов у працевлаштуванні (при тому, що було розіслано не менше 150 листів, в яких у вимогах до вакансій не згадувалося про володіння мовою).
У зв’язку з цим можна зробити висновок про те, що знання німецької хоча б на середньому рівні (краще на рівні В1) стане великим плюсом і розширить коло потенційних роботодавців. Тим програмістам, які збираються шукати роботу в Німеччині з метою отримання постійного виду на проживання, а надалі й громадянства, слід записатися на хороші мовні курси. До того ж без володіння німецькою мовою хоча б на побутовому рівні неможливо уникнути складнощів у спілкуванні з державними службами й в повсякденному житті.
Крім того, доведеться перескладати іспит з водіння, а для цього потрібно знати німецьку. Причому якщо теорія і може бути здана на англійській, українській або російській, то практику будуть приймати екзаменатори, що говорять виключно рідною німецькою мовою. Нарешті, Блакитна карта хоча і дає можливість отримати постійний вид на проживання в прискореному порядку (через 21 місяць перебування в країні), умовою його оформлення є здача мовного іспиту на рівні хоча б В1.
Найбільш популярні способи пошуку роботи
Програмісти, самостійно займаються пошуком роботи в Німеччині, можуть знайти вакансії на сайтах вітчизняних рекрутингових агентств, що працюють з іноземними компаніями, і на міжнародних порталах. При цьому слід використовувати всі наявні можливості, оскільки, як показує практика, лише 1 з 100 листів до роботодавців у відповідь приходить тестове завдання або повідомлення про готовність провести співбесіду.
Згідно з рейтингом, складеним журналом FOCUS найбільшої в німецькомовному просторі мережа професійних контактів Xing.de і порталом відгуків працівників і здобувачів про компанії Kununu.com найбільш привабливими роботодавцями для програмістів у Німеччині є наступні підприємства
(критерії оцінки: оплата праці, можливості кар’єрного зростання, відношення керівництва до своїх працівників):
- SAP (компанія займається розробкою рішень для управління бізнесом, аналітикою даних, хмарними технологіями, удосконаленням сервісу для керування підключеними до інтернету автомобілями).
- MICROSOFT DEUTSCHLAND (постачальник програмного та апаратного забезпечення, власник ділової соціальної мережі LinkedIn, який фокусує зусилля, крім іншого, на хмарних технологіях і безконтактних платежів).
- DATEV (компанія, що спеціалізується на розробці програмного забезпечення та надання IT-послуг у сфері фінансів та права; клієнтами фірми стають податкові консультанти, аудитори та адвокати).
- DATAPORT (розробляє повний пакет IT-послуг для органів влади, включаючи електронний уряд; клієнти компанії – адміністрації декількох земель Німеччини).
- FIDUCIA (пропонує послуги в банківському секторі – забезпечує безпеку обслуговування рахунків, роботи банкоматів, онлайн-банкінгу).
Пошук роботи через посередницьку компанію
Якщо програміст на момент пошуку відповідної вакансії перебуваючи не в Німеччині, домогтися пропозиції пройти співбесіду буде складно. Пов’язано це з тим, що німецькі роботодавці неохоче проводять переговори з кандидатами на відстані, оскільки у них немає впевненості в тому, що програміст дійсно готовий переїхати за кордон.
Співбесіди по Skype швидше виняток з правил, ніж поширена практика, тому має сенс звернутися до посередницької компанію. Це коштує недешево – вартість послуг таких фірм може досягати декількох сотень євро.
Однак посередники діють швидко і допомагають на всіх етапах пошуку роботи – від складання резюме до спілкування з реальними роботодавцями. Такі компанії юридично підковані, до того ж у них вже є бази даних з відомостями про підприємства, які готові прийняти на роботу програмістів без знання німецької мови.
Пошук вакансій через інтернет
З чим програмісти вміють поводитися, так це з комп’ютером, тому для багатьох з них знайти інформацію в інтернеті простіше, ніж запитати про щось реальної людини. До того ж сьогодні відкрито безліч платформ для пошуку роботодавців. Перед вами перелік найбільш популярних сайтів:
Сайт | Короткий опис |
---|---|
Ictjob.de | Пошук роботи у сфері IT |
de.dice.com | Німецький розділ порталу для пошуку роботи в IT-сфері |
Monster.de | Найбільша біржа праці в Німеччині, тут можна підписатися на розсилку відповідних пропозицій і миттєво отримувати тільки що опубліковані вакансії. |
efinancialcareers.de | Пропозиції з працевлаштування програмістів у фінансовій сфері |
Jobleads.de | Вакансії в Німеччині з річною зарплатою від 50 000 євро брутто на рік |
Experteer.de | Вакансії німецьких компаній, що пропонують зарплату від 60 до 120 тисяч євро брутто на рік для фахівців і керуючого персоналу |
absolventa.de, jobmensa.de, studentjob.de | Вакансії для випускників та молодих спеціалістів |
jobomat.de, mvjob.de, jobs.meinestadt.de | Загальні біржі пошуку вакансій у Німеччині |
Foren.germany.ru, stolb.de | Російськомовні оголошення про роботу в Німеччині |
berlinstartupjobs.com | Пошук співробітників для стартапів |
Не варто нехтувати та можливостями, пропонованими бізнес-орієнтованими соціальними мережами – багато роботодавців зараз заводять профілі й докладно викладають суть вимог до кандидатів на посади в їх компаніях:
- Xing.com (німецька соціальна мережа для спеціалістів). Наші співвітчизники стверджують, що з Xing надходить найбільша кількість пропозицій від роботодавців;
- LinkedIn.com (професійна соціальна мережа для пошуку і встановлення ділових контактів). У Німеччині сайт не користується великою популярністю, але завести акаунт тут буде не зайвим, адже важливо не кількість пропозицій від наймача, а отримання найбільш відповідної для вас.
Пошук роботи через агентства по працевлаштуванню
Рекрутингові компанії, на відміну від фірм-посередників, з якими претендент домовляється про співпрацю, перебуваючи на батьківщині, не стягують плату за допомогу в пошуку роботодавця. Послуги німецьких агентств по працевлаштуванню сплачують наймачі після працевлаштування в їх фірму нового співробітника.
Має сенс звернутися відразу в кілька агентств – співвітчизники, які пройшли процедуру пошуку роботи в Німеччині, відзначають, що деякі бюро зовсім не активні, тоді як від інших регулярно поступають нові пропозиції.
Найменування агентства | Адреса |
---|---|
Premium Job, GmbH | Weidendamm 30, 30167 Hannover |
Scholl Private Arbeitsvermittlung, DE | Schöne Aussicht 5 |
Agentur für Arbeit, GmbH | Memmingen, Maximilianstraße 9 |
Stepinski, GmbH | Beim Alten Flugplatz 26, 49377 Vechta |
І ще один момент: мінусом звернення в агентство є той факт, що можуть виникнути проблеми в узгодженні оплати витрат на поїздку до Німеччини для проходження співбесіди.
Річ у тім, що рекрутеру вигідно якнайшвидше знайти роботу для здобувача, тому наймачів намагаються не обтяжувати зайвими витратами – в будь-якому випадку агент отримає свою премію. У свою чергу роботодавець не горить бажанням оплачувати переліт і проживання в готелі, тому що претендент може приїхати за його рахунок, а в підсумку підписати договір з іншою компанією.
Пошук роботи через службу зайнятості
Програмістам, які встигли перебратися в Німеччину або тимчасово перебувають у країні з метою пошуку роботи, можна дізнатися про відкриті вакансії при особистому відвідуванні Центру зайнятості. На офіційному сайті Федерального агентства зайнятості опубліковані адреси та контактні дані всіх офісів служби. На цій сторінці можна здійснити пошук по містах і землях Німеччини.
Навіть якщо фахівці біржі праці не знайшли підходящої вакансії, можна попросити консультанта призначити зустріч для отримання кваліфікованої допомоги – для фахівців з дипломами у 25 містах діє спеціальна служба допомоги. Центр зайнятості навіть бере на себе витрати по відправці заяв в інші міста Німеччини.
Пошук роботи через німецькі газети
Німці досить консервативні та часто використовують друковану пресу при пошуку працівників – оголошення публікуються в газетах щосереди та щосуботи. Перед вами список найбільш популярних періодичних видань, в яких публікуються оголошення про відкриті вакансії:
- Arbeitsmarkt-Hefte der Wissenschaftsladen Bonn (є можливість оформлення щотижневої безкоштовної розсилки, в якій буде представлено близько 10% всіх наявних в друкованому виданні вакансій);
- Die Zeit (міжрегіональна щоденна газета, яка видається в Гамбурзі та виходить щочетверга);
- Frankfurter Allgemeine Zeitung (одна з провідних газет Німеччини, щоденне видання, вакансії публікуються щосуботи);
- Frankfurter Rundschau (щоденна газета, володіє частиною онлайн-порталу kalaydo.de, що спеціалізується на приватних оголошеннях, розповсюджується по підписці);
- Süddeutsche Zeitung (найбільша щоденна газета Німеччини, яка видається в Мюнхені та виходить щосуботи).
Оголошення з вузькоспеціалізованих професій можна знайти в спеціальних галузевих журналах.
Порада: якщо кваліфікація програміста збігається з вимогами оголошення і фірма за всіма параметрами підходить для працевлаштування, краще почекати тиждень або дві, після чого написати (Blindbewerbung) – письмова заява на ім’я начальника відділу кадрів (Personalabteilungsleiter).
Тоді воно буде розглянуто окремо і, ймовірно, зацікавить роботодавця. Адрес установ і фірм для подачі таких заяв знаходяться в телефонних довідниках Gelbe Seiten (Жовті сторінки).
Нетворкінг як спосіб пошуку роботодавця
Нетворкінг – відносно новий спосіб пошуку роботи, який полягає в активному спілкуванні в середовищі фахівців і колег на професійні теми, консультуванні новачків, демонстрації результатів своєї роботи. Це допомагає зарекомендувати себе як кваліфікованого фахівця і “засвітитися” у своєму середовищі.
Прибувши до Німеччини, слід з’ясувати, де проводяться різні конференції програмістів, семінари, виставки, саміти. Дізнатися про таких заходах можна в професійних спільнотах в соціальних мережах, а також у нових знайомих. Крім того, зараз в таких колах спеціально з’являються “мисливці за головами” (хедхантер), мета яких – знайти ідеального кандидата на вакантну посаду.
Пошук роботи шляхом особистого звернення до компанії роботодавців
Менталітет німців змушує їх більше покладатися на спеціалізовані агенції та посередників, тому в більшості випадків роботодавці не відповідають на надіслані резюме. Але відправити резюме в компанію, яка опублікувала на своєму офіційному сайті інформацію про відкриту вакансію, варто.
Річ у тім, що у німців прийнято самостійно телефонувати у відділ кадрів компанії (або call-центр) і цікавитися, прийнято якесь рішення з приводу надісланого резюме. Єдине, потрібно почекати, щоб з моменту його відправлення пройшло 2 тижні.
Найчастіше, навіть якщо претендент підходить роботодавцю і відповідь на його резюме вже готовий, фірма очікує дзвінка або листа, щоб переконатися в зацікавленості кандидата на вакантну посаду. Зателефонувавши потенційному роботодавцю, здобувач змусить звернути на себе увагу.
З цією ж метою можна особисто віднести резюме в кадрову службу. Однак у цьому випадку потрібно принести з собою 2 примірники: один слід передати уповноваженому співробітнику або секретарю, а на другому попросити його поставити підпис, що підтверджує отримання документа, після чого залишити його собі.
Скільки заробляють IT-фахівці в Німеччині
Перш ніж перейти до теми оплати праці програмістів, слід уточнити один момент: якщо при зазначенні розміру зарплати є слово “gross” (або брутто), отже, мається на увазі оклад до вирахування податків і обов’язкових платежів у фонди, тоді як слово “net” (або нетто) означає, що вказана сума буде отримана працівником на руки.
Розмір заробітної плати буде залежати від багатьох факторів: землі, на території якої розташована компанія, ніші роботодавця, спеціалізації програміста, наявності або відсутності вищої освіти, досвіду роботи за спеціальністю, наявності прямих підлеглих, розміру фірми та навіть статі спеціаліста.
За даними ресурсу Glassdoor, щорічна середня заробітна плата програміста (software engineer) у Берліні становить 51 225 євро gross. Досвідчений розробник може розраховувати на 4 000-5 000 євро в місяць.
Згідно з відомостями, наданими сайтом StepStone, який займається проведенням щорічних опитувань серед 40 тисяч працівників і керівників різних галузей, включаючи сферу IT, найвищі зарплати зафіксовані в західній та південній частині Німеччини.
Мінімальний оклад програміста з невеликим досвідом роботи в маленькій фірмі становить 35 тисяч євро брутто на рік, оклад розробника з великим досвідом роботи у великій компанії підвищується до 60 тисяч євро брутто на рік, а в банківській сфері дохід може збільшитися до 80 тисяч.
Для більшої конкретики та розуміння принципу формування розмірів оплати праці розглянемо дані звіту все тієї ж компанії StepStone за 2013 рік (далі буде вказана зарплата за рік без урахування премій до сплати податків та соціальних відрахувань).
Програмісти в Німеччині заробляють більше за своїх колег, якщо вони працевлаштовані в компаніях, розташованих на території таких земель:
- Баварія – 53 863 євро;
- Гессен – 53 633 євро;
- Баден-Вюртемберг – 52 895 євро;
- Гамбург – 50 768 євро;
- Північний Рейн-Вестфалія – 49 060 євро.
Якщо оцінювати зарплати програмістів з точки зору ніші, яку роботодавцем, то найбільш високооплачуваними тут є фахівці, зайняті у наступних галузях:
- фармакології – 62 486 євро;
- хімічної та нафтопереробної промисловості – 59 883 євро;
- банківській сфері – 59 358 євро;
- фінансового консультування – 58 136 євро;
- металургії – 57 007 євро.
Нарешті, StepStone надав такі дані про розмір заробітної плати програмістів в залежності від спеціалізації (заробітна плата системних адміністраторів аналогічна тій, що отримують програмісти та веб-розробники):
Умова | IT-адміністратор (hardware, мережі) | IT-консультанти | SAP/ERP-консультант або програміст | Програмісти та веб-розробники |
---|---|---|---|---|
У залежності від статі та наявності вищої освіти (євро) | ||||
Чоловік без вищої освіти | 39 834 | 51 354 | 56 914 | 44 248 |
Жінка без вищої освіти | 38 690 | 47 433 | 47 270 | 43 978 |
Чоловік з вищою освітою | 47 505 | 55 462 | 58 494 | 51 802 |
Жінка з вищою освітою | 44 933 | 51 913 | 56 664 | 45 837 |
Залежно від наявності/відсутності прямих підлеглих (євро) | ||||
Є прямі підлеглі | 43 508 | 58 158 | 65 156 | 52 018 |
Немає підлеглих | 41 728 | 53 106 | 56 681 | 48 404 |
В залежності від досвіду роботи (євро) | ||||
Менше ніж 2 років | 31 965 | 40 633 | 40 200 | 39 575 |
Від 3 до 5 років | 36 289 | 46 636 | 46 521 | 44 772 |
Від 6 до 10 років | 39 249 | 55 415 | 57 766 | 48 655 |
Понад 10 років | 48 384 | 62 699 | 67 539 | 57 622 |
Залежно від розміру компанії (євро) | ||||
Від 1 до 500 співробітників | 38 737 | 50 376 | 52 250 | 47 036 |
Від 501 до 1000 співробітників | 44 099 | 54 268 | 59 983 | 50 526 |
Понад 1000 співробітників | 46 743 | 59 093 | 60 090 | 56 119 |
Дохід Quality Assurance-тестерів залежно від статі працівника і досвіду роботи наступний:
Чоловіки | Жінки | Досвід роботи | ||
---|---|---|---|---|
від 1 до 5 років | від 6 до 10 років | понад 10 років | ||
35 256 євро | 29 652 євро | 32 400 євро | 43 164 євро | 46 128 євро |
Досвідчені експерти радять придивлятися до пропозицій від роботодавців, які обіцяють виплату зарплати від 45 до 50 тисяч євро в рік. Отримати більш високооплачувану та престижну посаду без наявності досвіду роботи у Німеччині навряд чи вдасться. Однак тут налагоджена робота “соціального ліфта” – зарплата хороших працівників постійно збільшується навіть без просування по кар’єрних сходах.
Які податки платять програмісти у Німеччині
Програмісти німецьких компаній сплачують в бюджет країни досить великі суми податків, що значно зменшують розмір зарплати. Тому в момент працевлаштування слід уточнити, про яку величині окладу йдеться – до або після вирахування податкових платежів.
Прибутковий податок у Німеччині стягується за прогресивною шкалою (тобто чим більше заробітна плата, тим більше доводиться віддавати державі) і залежить від податкового класу платника. Кожному працівникові присвоюється клас, у залежності від якого визначається сума, що віднімається із загального доходу за рік, яка не буде брати участь в оподаткуванні. Податки будуть утримуватися з решти заробітку – оподатковуваного доходу.
Податковий клас | Кому присвоюється | Вільна від податку сума (на рік) |
---|---|---|
Steuerklasse I | Холості; розведені; живуть з законним чоловіком окремо і не мають дітей; працівники, чия сім’я проживає за кордоном. |
8004 євро |
Steuerklasse II | Матері і батьки-одинаки | 9312 (8004 + 1308) євро + 7008 євро за кожну дитини (у Німеччині це “мінімум” для утримання дитини) |
Steuerklasse III | Працівники, які мають на утриманні (утриманні) подружжя; працівники, чий чоловік заробляє набагато менше в порівнянні з ними |
16 008 (8004 х 2) євро + 7008 євро на кожного з дітей |
Steuerklasse IV | Працівники, чий чоловік також отримує більшу зарплату | 8004 євро + 7008 євро на кожного з дітей |
Steuerklasse V | Працівники, чий чоловік заробляє набагато більше у порівнянні з ними (дружину присвоєно клас Steuerklasse III) | Немає (весь дохід підлягає оподаткуванню) |
Steuerklasse VI | Працівники, працевлаштовані відразу в декількох компаніях (за основним місцем роботи присвоюється один зі згаданих вище податкових класів, а на всіх інших підприємствах використовується Steuerklasse VI) | Немає (весь дохід оподатковується) |
В цілому з доходів програміста в Німеччині будуть утримуватися:
- прибутковий податок (у кожному з податкових класів може варіюватися від 14% до 45% залежно від величини окладу);
- пенсійні відрахування, платежі в рахунок обов’язкового медичного страхування, страхові переклади на випадок безробіття та непрацездатності (всього близько 19%);
- податок на розвиток земель Східної Німеччини (до 5,5%);
- церковний податок для парафіянина (необов’язковий збір, залежить від місця працевлаштування; в Берліні розмір податку фіксований – 9%).
Очевидно, що для програміста вигідно переїжджати в Німеччину з сім’єю або возз’єднатися з чоловіком і дітьми в перший же рік після переїзду. Після прибуття сім’ї в країну і в перший рік перебування в Німеччині можна повернути собі значну частину сплаченого прибуткового податку.
Також частина перерахованих до бюджету коштів може бути повернена після подачі щорічного обов’язкового податкового звіту – для цього в документі необхідно вказати, скільки грошей було витрачено на потреби, пов’язані з професійною діяльністю. Це може бути оплата проїзду в громадському транспорті до місця роботи, витрати на придбання канцелярського приладдя і т. д. Іноді таким чином можна одержати назад до 1000 євро.
Всупереч тому, настільки значні відрахування в бюджет і фонди, навіть після сплати всіх податків IT-фахівець у Німеччині отримає на руки в середньому на 30% більше. Щоб розрахувати остаточну суму податку, можна скористатися сервісом офіційного сайту податкової служби Німеччини.
Що таке Blue Card і як її можна отримати
Країни ЄС, в тому числі й Німеччина, з метою залучення представників затребуваних професій з-за кордону для підвищення конкурентоспроможності економіки Євросоюзу, спростила процедуру в’їзду для висококваліфікованих працівників.
В даний час фахівці з вищою освітою, в яких країна відчуває потребу, можуть влаштуватися на роботу за так званої Блакитної карти (Blaue karte – ньому.). Дана програма професійної імміграції дозволяє не тільки влаштуватися на роботу в державах-членах ЄС, але й отримати постійний вид на проживання за спрощеною схемою як самому фахівцеві, так і членам його сім’ї. При цьому іноземець наділяється усіма правами громадян ЄС, за винятком права участі у виборах.
По суті, оформлення Блакитної карти – це приватний випадок відкриття довгострокової візи з правом на працевлаштування. Одержувачем Blaue karte може стати іноземний громадянин, який відповідає таким вимогам:
- Повинен мати громадянство країни, що не входить в ЄС.
- Офіційний роботодавець у Німеччині повинен укласти з ним трудовий договір терміном дії 1 рік. Також допускається наявність твердого недвозначної пропозиції працевлаштування на місце, що вимагає високої кваліфікації. При цьому:
- трудовий договір не повинен суперечити угодами з профспілковими організаціями та колективними договорами;
- обумовлена заробітна плата не повинна бути нижче мінімального рівня (оклад програмістів та інженерів не повинен бути менше ніж 40 560 євро брутто на рік).
- Кандидат повинен мати документальне підтвердження кваліфікації, необхідної для працевлаштування в заявленій фірмі.
- Фахівець повинен укласти договір медичного страхування на весь термін дії візи для покриття ризиків, пов’язаних з майбутньою роботою. Можна пред’явити заяву на видачу медичного поліса.
- Потрібно отримати від правоохоронних органів країни проживання довідку про відсутність судимості. Також знадобиться свідоцтво про проходження медичної комісії.
Візу за програмою “Блакитна карта” можна оформити в найближчому німецькому консульстві. Вона видається на термін від 1 року до 4 років з правом продовження, по ній іноземець здійснює в’їзд до Німеччини.
На підставі візи оформлюється посвідка на проживання, який необхідно щорічно продовжувати, а згодом можна буде отримати ПМЖ і громадянство. Якщо проживання в Німеччині не кінцева мета програміста, з часом тримач Блакитної карти має право переїхати в іншу країну ЄС, зберігши при цьому свої привілеї та обов’язки.
По приїзді в Німеччину необхідно подати заяву на Blue Card у Відомство у справах іноземців (Ausländeramt), надавши наступні документи:
- паспорт;
- трудовий договір;
- диплом про отримання вищої освіти;
- вид на проживання (Aufenthaltstitel).
Якщо фахівець не відповідає вимогам програми “EU Blue card”, він може спробувати переїхати в Німеччину по пілотному проекту PuMa (Punktebasiertes Modellprojekt für ausländische Fachkräfte), розрахованому на трудових мігрантів, які володіють німецькою мовою, мають середню спеціальну освіту і готових влаштуватися на роботу на території землі Баден-Вюртемберг (програма діє тільки там).
Учасники проекту можуть отримати ВНЖ строком на 2 роки, набравши 100 балів за різними критеріями, в основному, за рівнем знання мови. Проте подавати документи на участь у проекті треба вже зараз – термін дії програми розрахований лише на 3 роки. Після вказаної дати уряд Німеччини оцінить результати та прийме рішення про доцільність подальшого розвитку системи трудової міграції за бальною системою.
При цьому слід мати на увазі, що кожна країна, яка є членом Євросоюзу, може на свій розсуд, в залежності від стану ринку праці, вводити квоти на які-небудь професії або повністю вилучати їх з переліку. Актуальна інформація про затребуваних професіях регулярно публікується на порталі Федерального відомства з працевлаштування та на сайті Міністерства праці та соціального захисту Німеччини.
Як знайти житло в Німеччині
Німецькі компанії зацікавлені у висококваліфікованих професіоналах із закордонних країн настільки, що багато з них навіть готові надати трудовому мігранту безкоштовну житлову площу. Передбачається, що це значно спростить процес імміграції та схилить вибір кандидатів на користь наймача. Подібна практика характерна, наприклад, для Siemens AG.
Однак далеко не всім новим співробітникам так пощастить, тому житло краще почати шукати відразу після переїзду. До того ж компанії, готові надати працівникам можливість проживання в корпоративній квартирі, розраховують на те, що новий співробітник не пізніше, ніж через місяць, знайде собі інше житло.
Нерухомість у Німеччині дорога, тому планувати покупку навіть невеликої квартири після продажу житлового приміщення в рідній країні навряд чи варто. У зв’язку з цим слід відповідально поставитися до пошуку даху над головою.
Знайти постійне житло в Німеччині складно, особливо у великих містах. Шахраї часто пропонують здати в оренду квартиру через інтернет, але погоджуватися на такі пропозиції не слід.
Ознайомитися з наявними варіантами на ринку нерухомості варто заздалегідь, але відгукуватися на пропозиції краще після переїзду.
Найбільш популярними сайтами для пошуку житла є наступні ресурси:
- immobilienscout24.de (сайт зручним пошуком, дозволяє знайти квартиру або недорогий заміський будинок);
- immowelt.de (пошук житла можна здійснювати за кількома параметрами: вартості оренди, кількістю кімнат, місту, метражем);
- wg-gesucht.de (є можливість відстеження новин через групу на Facebook);
Німці надзвичайно серйозно ставляться до договору довгострокової оренди, тому прописують в угоді кожну дрібницю аж до того, скільки ключів було передано квартирантові.
Особливу увагу слід звернути на пункт про терміни розірвання договору (Kuendigungsfrist) – зазвичай мова йде про 3 місяці, так що швидко з’їхати не вийде. При достроковому розірванні договору господарі мають право залишити собі депозит, запитаний при укладанні угоди. Якщо виникла необхідність терміново змінити місце проживання, можна самостійно знайти нового мешканця – тоді вийде покинути квартиру раніше, ніж закінчиться обов’язковий термін.
Тим, кому роботодавець не запропонував поселитися в корпоративній квартирі, для початку рекомендується знайти дешевий готель або скористатися туристичними сервісами на зразок Airbnb – так вдасться заощадити на проживанні в перші тижні після переїзду.
Висновок
Результати недавнього спільного дослідження рекрутингового порталу “HeadHunter“, 13 % іноземних фахівців в області IT хотіли б або вже намагаються знайти роботу за кордоном з метою переїзду. З них 11,4 % програмістів вважають своєю головною метою імміграцію в Німеччину.
У Німеччині практично кожен десятий ІТ-спеціаліст – іноземець. В основному на роботу влаштовуються громадяни ЄС, Індії, Росії та України. Пов’язано це з тим, що німці стали частіше переїжджати у Швейцарію і влаштовуватися на роботу в місцеві компанії (ця країна відрізняється самим високим рівнем зарплат у світі, поряд з Люксембургом і Норвегією).
Однак перш ніж зважитися на переїзд, слід звернути увагу не тільки на рівень зарплат, але і вартість життя в країні. За даними найбільшої у світі бази даних про “вартості життя” Numbeo у Берліні, наприклад, доведеться віддавати 3150 євро в місяць за пакет товарів і послуг, які в Москві обійдуться у 2300 євро. Тому пряма економічна доцільність перебиратися в Німеччину наявності тільки для талановитих програмістів з країн СНД, оскільки у ФРН їм буде доступно більше благ, ніж на батьківщині.