Меню Закрити

Як вступити до studienkolleg і хто може це зробити

Дипломи закордонних вищих навчальних закладів стають все більш популярними в країнах СНД. Вони відкривають доступ до отримання роботи за кордоном, крім того, провідні національні компанії охоче приймають випускників таких навчальних закладів. Однією з найбільш престижних з точки отримання диплома країн є Німеччина. Однак атестата про середню освіту, отриманого в пострадянській державі, для вступу в її університети недостатньо – потрібно пройти додаткову підготовку в одному зі спеціалізованих навчальних закладів. Спробуємо розібратися, як вступити до studienkolleg у 2024 році та хто може це зробити.

Освіта в Німеччині

Що являє собою штудіенколлег

Підходи до підготовки фахівців у нас і на Заході помітно відрізняються. Наприклад, в Україні прагнуть готувати випускників з широким кругозором, які зможуть застосовувати свої знання у сферах, які виходять за межі спеціальності, зазначеній в дипломі.

Західна система освіти прагне готувати вузьких фахівців, при цьому навчання в закордонних вишах не розсіює увагу студента на безліч непрофільних дисциплін, а повністю зосереджена на тому, щоб студент отримав всі необхідні знання за майбутньою професією. Тому на момент вступу абітурієнт вже повинен володіти профільної термінологією і, звичайно, знати німецьку мову на рівні, що дозволяє йому вчитися.

Навчання в штудіенколлег спрямована на набуття початкових знань зі спеціальності.

Крім того, життя в Німеччині протягом року, а приблизно стільки триває навчання, допомагає відшліфувати знання німецької мови та адаптуватися до чужої країни та незвичних методів навчання. Тобто штудіенколлег – це своєрідні курси з підготовки для вступу до вишу.

Правда, існує і ще один варіант вступу в університети та інститути Німеччини: ви можете закінчити перший курс університету у своїй країні за тією ж спеціальністю, представити сертифікат про знання німецької мови, прикласти довідку про академічну успішність та атестат про середню освіту з високими оцінками та спробувати вступити до німецького ВНЗ.

Якщо ж ви навчалися на батьківщині за однією спеціальністю, а в Німеччині хочете отримати іншу, вам також доведеться вступити в штудіенколлег, щоб згодом мати можливість вступу до обраного вами університету.

Однак навчання в штудіенколлег по закінченні школи – більш прямий шлях до вступу в німецькі вищі навчальні заклади. Навчання триває два семестри.

У певному сенсі це означає втратити рік, але якщо ви хочете отримати диплом німецького внз, витратити один рік доведеться в будь-якому випадку, це буде studienkolleg або курс університету на батьківщині.

Хто може вступити в штудіенколлег

В studienkolleg можуть вступати особи, які здобули середню освіту за межами Німеччини, які не мають диплома про вищу освіту. Крім того, їм необхідно мати сертифікат про знання німецької мови на рівні В1 або В2 – необхідний рівень залежить від конкретного коледжу.

В деяких випадках замість сертифіката можна пред’явити документ про те, що ви закінчили мовні курси – приблизно 600 годин навчання. Однак слід мати на увазі, що, незважаючи на наявність сертифікату, рівень знання мови доведеться підтверджувати та при вступі.

Як проводиться набір на навчання

У різних штудіенколлег правила прийому можуть істотно відрізнятися, тому з ними необхідно уважно ознайомитися перед тим, як зробити свій вибір.

Більшість таких навчальних закладів набирають студентів 2 рази в рік. Стандартний термін подачі документів – з 15 травня по 15 липня для вступу на зимовий семестр і з 15 грудня по 15 січня – на літній.

Однак у деяких коледжах встановлені власні правила, і про це слід пам’ятати. Зверніть увагу на те, щоб терміни подачі документів підходили вам. Якщо ви навчаєтесь у випускному класі, може вийти так, що ви не встигнете отримати атестат, відразу перевести його і представити в штудіенколлег – це потрібно враховувати.

У більшість штудіенколлег можна вступити напряму – необхідно напрямок від ВНЗ, в який ви збираєтеся згодом вступити. Тому краще вступати відразу в кілька вишів, відповідно, і в кілька штудіенколлег – після здачі іспитів зможете вибрати найкращий. Якщо ви приймете таке рішення, зверніть увагу на розклад вступних випробувань, щоб їх дати не перетиналися.

Чи потрібно складати вступні іспити

Як такі іспити з обраної спеціальності в більшості штудіенколлег відсутні, проте деякі коледжі все ж висувають цю вимогу. При цьому підтвердити знання німецької мови, незважаючи на наявний у вас сертифікат, доведеться в більшості коледжів.

Студенти на іспиті

Це буде комплекс тестів, які дозволять встановити справжній рівень ваших знань та підтвердити здатність навчатися, оскільки викладання в штудіенколлег ведеться виключно німецькою мовою.

Зверніть увагу: для того щоб в подальшому поступити на цікаву для вас спеціальність, потрібно обов’язково пройти специфічний курс навчання, тому не помиліться, вибираючи курс у коледжі.

Річ у тім, що в штудіенколлег існують різні курси для тих, хто хоче вивчати, наприклад, механіку, дизайн або маркетинг.

Необхідні документи та як їх подавати

Слід ще раз підкреслити, що кожен штудіенколлег має власні правила, які можуть відрізнятися, в тому числі для абітурієнтів з різних країн СНД.

 • Наприклад, випускники шкіл Молдови з 2001 року, мають право відразу вступати в штудіенколлег.
 • А ось випускники з країн СНД можуть надходити туди тільки в тому випадку, якщо вони закінчили школу (школу з медаллю або відзнакою. Якщо ж в якості документа про середню освіту у вас диплом ПТУ або іншого навчального закладу, спочатку необхідно закінчити один курс університету у себе на батьківщині.
 • Крім медалістів, правом вступу в штудіенколлег відразу після школи володіють випускники спеціалізованих мовних шкіл з вивченням ряду предметів німецькою мовою. Наприклад, в Білорусії такою школою є тільки Національний гуманітарний ліцей імені Якуба Коласа.

Перелік необхідних паперів для вступу в штудіенколлег:

 • документ про наявність середньої освіти;
 • документ про здачу державних екзаменів (якщо є);
 • довідка з ВНЗ про навчання та академічної успішності, якщо вона є і потрібно;
 • сертифікат про рівень володіння німецькою мовою. Зазвичай досить рівня В1, але деякі коледжі вимагають С1;
 • додаткові документи на вимогу коледжу. Це може бути автобіографія, мотиваційний лист, скани документів і т. п.

Якщо ви все зробили правильно, вам надішлють запрошення на здачу іспиту. З ним потрібно терміново звертатися в німецьке консульство та оформляти національну студентську візу. Саме такий дозвіл на в’їзд дозволить вам навчатися в Німеччині.

Скласти іспити, в’їхавши в країну по туристичній візі, а потім продовжити навчання, оформивши національну, вдається дуже рідко. Тому процес отримання візи слід прискорити усіма доступними вам способами.

У скільки обійдеться навчання

Вартість навчання залежить від того, державний або приватний штудіенколлег ви вибрали. В державних навчальних закладах навчання безкоштовне навіть для іноземців. Однак доведеться внести студентський внесок, який коливається в районі 200-400 євро за семестр.

У приватних штудиенколлег вартість року навчання зазвичай перевищує 5 000 євро.

Не слід забувати й про те, що в процесі навчання вам доведеться десь жити, щось їсти, у щось одягатися та оплачувати інші витрати. Вартість життя в Німеччині досить висока, тому на ці мети вам буде потрібно близько 600-800 євро на місяць, в залежності від конкретного населеного пункту.

Існуючі правила дозволяють студентам німецьких штудіенколлег підробляти, але не більше 90 повних або 180 половинних змін в рік.

Де продовжити навчання після штудіенколлег

Формально після здачі випускних іспитів та отримання документа про закінчення штудіенколлег ви можете вступати до будь-якого ВНЗ Німеччини відповідно до профілю закінченої вами курсу. Однак у зв’язку з існуванням маси різних квот і обмежень набагато простіше вступити у виш тієї федеральної землі Німеччини, в якій ви навчалися. Тому подавати документи в штудіенколлег слід саме в тій землі, в якій знаходиться вищий навчальний заклад, обраний вами для подальшого навчання.

Всі штудіенколлег Німеччини

Для зручності ці навчальні заклади представлені у вигляді таблиці. Літерами позначені наступні навчальні курси:

 • G – гуманітарні.
 • M – медицина / біологія
 • S – лінгвістика / історія / суспільствознавство
 • T – технічні.
 • W – економічні
Найменування Курси підготовки Рівень знання мови
Studienkolleg München G, M, T, W B2
Studienkolleg Heidelberg G, M, S, T B2
Studienkolleg TU Berlin M, T, W B2
Studienkolleg FU Berlin G, M, S, T, W B2
Studienkolleg Karlsruhe T B1
Studienkolleg Leipzig G, M, S, T, W B1
Studienkolleg Nordhausen G, M, S, T, W B1
Studienkolleg Halle (Saale) G, M, S, T, W B1
Studienkolleg Greifswald G, M, S, T, W B1
Studienkolleg Hamburg G, M, T, W B2
Studienkolleg Mainz G, M, S, T, W B2
Studienkolleg Frankfurt am Main G, M, T, W B1
Studienkolleg Mittelhessen G, M, T, W B2
Studienkolleg Darmstadt G, T B1
Studienkolleg Bochum T B1
Studienkolleg Köthen S, T, W B1
Studienkolleg Kassell T, W B1
Studienkolleg Konstanz T, W B1
Studienkolleg Kaiserslautern T, W B1
Studienkolleg Coburg S, T, W B1
Studienkolleg Wismar T, W B2
Studienkolleg Kiel T, W B1
Studienkolleg Zittau-Görlitz T, W B1
Studienkolleg Universität Hannover G, M, T, W B1
STK TUDIAS Dresden T, W B1
Cologne Prep Class T, W B1
Rheinisches Studienkolleg Bonn M, T, W B2
Rheinisches Studienkolleg Berlin M, T, W B2
Studienkolleg Steinke-Institut Bonn G, M, S, T, W B2
Studienkolleg Steinke-Institut Berlin M, T, W B2
Studienkolleg-Bildungsgesellschaft mbH Glauchau T, W B1
Rheinland Privatschule Duisburg T, M B2
Rheinland Privatschule Düsseldorf G, W B2
Europäisches Studienkolleg der Wirtschaft Magdeburg T, W B1
Study & Training Privates Studienkolleg Leipzig T, W B1
Studienkolleg der DIPLOMA Hochschule Bad Sooden-Allendorf T, W B1
BIC Berlin International College T С1
Freshman G, M, T, W B1
FHM-Studienkolleg Bielefeld M, T, W B1
FHM-Studienkolleg Pulheim M, T, W B1
FHM-Studienkolleg Schwerin M, T, W B1
Das Studienkolleg der Westsächsischen Hochschule Zwickau T, W B2
Internationales Studienkolleg an der Universität Paderborn T, W B1
Studienkolleg der Hochschule Mittweida T, W B2
Privates Studienkolleg Halle G, M, S, T, W B1

Висновок

Для більшості випускників країн СНД штудіенколлег – це необхідний етап підготовки до вступу до ВНЗ Німеччини, який покликаний компенсувати різницю в тривалості середньої освіти між Німеччиною та іншими державами.

Для того щоб мати можливість пройти в ньому навчання, необхідно добре знати німецьку мову і виконати деякі вимоги навчального закладу.

Штудіенколлег може бути як платним, що досить дорого, так і безоплатним, проте і в цьому випадку знадобляться чималі кошти. В іншому ж вступу в німецький університет або інститут немає нічого неможливого.

Безкоштовна освіта в Німеччині: Відео

Статті по темі