Меню Закрити

ВНЗ Берліна: кого готують і як вступити

Отримання вищої освіти в Німеччині у 2024 році вважається досить престижним, тому в Берліні можна зустріти студентів з різних країн Європи, Азії, Африки та Америки. ВНЗ Берліна залучають їх розмаїттям спеціальностей, високим рівнем викладання, а також авторитетністю отриманих дипломів і визнанням їх провідними компаніями світового товариства.

ВНЗ Берліна

Як влаштована система освіти в Німеччині

Німецька система освіти досить складна і має свої особливості. Як і в інших європейських країнах, вона містить чотири основних етапи: дошкільне навчання, початкова, середня і вища школа. В основу вищої освіти в Німеччині покладено Болонський процес, що передбачає два рівні підготовки студентів: бакалаврат і магістратуру. У магістратуру йдуть ті, хто хотів би отримати поглиблені знання з певних дисциплін і надалі займатися наукою.

Навчання в державних ВНЗ Німеччини безкоштовне – заплатити доведеться лише студентський внесок, розмір якого в різних навчальних закладах становить від 100 до 500 євро в семестр.

Загальна інформація про берлінські ВНЗ

Навчання в Берліні користується популярністю, оскільки володіє рядом переваг:

 • тут налічується кілька десятків університетів, інститутів і вищих шкіл, які пропонують отримання освіти за різними спеціальностями;
 • у столичних університетах зосереджені кращі викладацькі та науково-дослідні сили країни;
 • розвинена інфраструктура, відмінні транспортні розв’язки, наявність музеїв, театрів, розважальних і спортивних центрів, кафе і магазинів дозволяє студентам суміщати комфортне навчання з різноманітними видами дозвілля;
 • порівняно низька вартість проживання – життя у німецькій столиці обходиться в кілька разів дешевше, ніж у Лондоні, Парижі чи Нью-Йорку.

Столичні державні ВНЗ

Берлін називають містом студентів. Тут налічується понад три десятки вищих навчальних закладів, в яких, за різними даними, навчається близько 175 тисяч студентів. Держава фінансує чотири найбільших університету, сім вишів, три школи мистецтв, а також міжнародну Школу бізнесу.

FU: Вільний університет Берліна

Вільний університет (Freie Universität Berlin) – найбільший ВНЗ Німеччини, який по праву пишається своїми випускниками: відомими політиками, громадськими діячами, вченими. А його філологічна бібліотека відома у всьому світі.

ВНЗ Берліна

Навчання на бакалавраті проводиться за 40 спеціальностями: комп’ютерні науки та інформаційні технології, мовні спеціалізації, філологія, юриспруденція, історія мистецтв, біохімія, медичні спеціальності, фармацевтика, ветеринарія та інші. Для магістрів діє понад 20 англомовних програм.

TU Berlin: Берлінський технічний університет

Веде свою історію з гірничої академії, заснованої в 18 столітті, і сьогодні визнаний кращим технічних ВНЗ Німеччини та Європи. Основні напрямки науково-дослідної спеціалізації: енергетика, кіберфізичні системи, екологія, раціональне використання природних ресурсів, дизайн, технології нових матеріалів. Більш детальну інформацію можна отримати, зайшовши на офіційний сайт Берлінського технічного університету.

Технічний університет бере участь у 120 міжнародних проектах. Його випускники відомі у всьому світі. При університеті працює літній табір для студентів, в якому можна пройти німецькі мовні курси.

HU: Університет ім. Гумбольдта

Це один з найстаріших і найбільш авторитетних ВНЗ Німеччини. Він відомий своїми досягненнями в області медицини, юриспруденції, гуманітарних і природничих наук, вивчення мистецтва, інноваційних розробок. 29 його випускників і викладачів стали Нобелівськими лауреатами. Тут навчалися Отто Бісмарк, Карл Макс, Макс Борн, Генріх Гейне, Артур Шопенгауер.

Сьогодні Університет ім. Гумбольдта пропонує 189 програм навчання і можливість отримати практично будь-яку спеціальність.

Берлінська школа економіки та права

Школа економіки та права (Berlin School of Economics and Law BSEL) свою нинішню назву і статус університету отримала у 2009 році після злиття Berlin School of Economics і FHVR Berlin.

За кількістю випускників це одне з найбільших державних вищих навчальних закладів подібного роду в Німеччині, що забезпечує отримання освіти в галузі бізнесу та управління з 36 спеціальностей та 8 програмами MBA (міжнародний бізнес-адміністрування).

Зокрема, на бакалавраті вивчаються міжнародна економіка та організація виробництва, бізнес-менеджмент. Магістратура пропонує понад 20 програм: фінанси та кредит, економіка, консалтинг, управління та адміністрування.

Приватні ВНЗ Берліна

У Німеччині існує понад 100 акредитованих Міністерством освіти ФРН приватних вищих навчальних закладів, які пропонують навчання практично по будь-якому напрямку. Причому 17 з них розташоване в німецькій столиці. Приватні ВНЗ роблять акцент на профільну практичну підготовку майбутніх фахівців на найвищому рівні.

SHB: Університет Штайнбайса

Берлінський університет імені Штайнбайса (Steinbeis Hochschule Berlin, скор. SHB) – приватний виш, який пропонує програми бакалаврату з гуманітарних наук, ділового адміністрування та магістратуру за тими ж спеціальностями, а також по бізнесу та інжинірингу.

ВНЗ Берліна

Користуються популярністю також приватні European School of Management and Technology, Design Akademie Berlin та інші ВНЗ. Наприклад, в Академії дизайну студенти, вивчаючи маркетинг, мистецтво реклами та дизайну (графіка і web), можуть отримати ступінь бакалавра і навіть магістра. А в міжнародній приватній бізнес-школі менеджменту і технологій навчання ведеться за програмами MBA, Executive MBA та Executive Education.

Інститути прикладних наук

Університети або інститути прикладних наук (Fachhochschule) – різновид вищих навчальних закладів, орієнтованих на професійну освіту.

HTW: Берлінський інженерно-економічний університет прикладних наук

Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin (HTW)- це один з найбільших державних ВНЗ цього профілю в Східній Німеччині. Тут навчається близько 13 тисяч студентів, які вивчають інженерні науки, основи дизайну, економіки, комп’ютерні науки та ігровий дизайн. Основні дослідження проводяться в області енергоефективності, сучасних технологій виробництва, промислового дизайну, цифрової техніки.

IUBH: Міжнародний університет прикладних наук Bad Honnef

Internationale Hochschule Bad Honnef (IUBH) – один з кращих приватних університетів Німеччини, лідер за програмами підготовки менеджерів у сфері послуг. Спеціальності: міжнародний менеджмент (готелю), фінанси та кредит, транспорт і логістика, IT-менеджмент, охорона здоров’я, кадрова політика, фінанси, маркетинг.

Цей університет першим запровадив навчання англійською мовою для студентів всіх спеціальностей. В результаті переважна більшість випускників ВНЗ сьогодні працює у великих міжнародних компаніях.

Університет має кампус в Берліні, який розташований в самому центрі німецької столиці недалеко від таких відомих пам’яток, як Alexanderplatz і Музейний острів (Museumsinsel). Кампус розташований в красивому історичному будинку, який знаходиться поруч з Прусською академією наук – його можна добре розглянути на фото Академії наук.

Інститути мистецтв

Іноземці, які бажають отримати освіту в галузі мистецтва, можуть зупинити свій вибір на одному з художніх і музичних вишів Німеччини. Основними напрямками навчання в них є живопис і графіка, художній та прикладний дизайн, скульптура, вокал, композиція та диригентське мистецтво. Деякі ВНЗ готують архітекторів, художників-декораторів, реставраторів, дизайнерів для ЗМІ, режисерів музичного театру, балетмейстерів.

Університет мистецтв у Берліні

Universität der Künste Berlin вже понад 300 років. На чотирьох факультетах вивчається малюнок і живопис, виконавче мистецтво і музика, дизайн та архітектура. У цілому університет пропонує 40 програм навчання.

ВНЗ Берліна

Тут часто проходять різні концерти, виставки, лекції, арт-проекти, приміщення для проведення яких надає Берлінська академія мистецтв.

Берлінська вища школа музики імені Ейслера

Hochschule für Musik „Hanns Eisler“ Berlin – це державний музичний ВНЗ, який подібно до консерваторії. Тут навчаються і вдосконалюють майстерність виконавців на різних музичних інструментах. У виші існує відділення режисури музичних театрів, спеціальна музична школа для обдарованих дітей.

Церковні інститути

Говорячи про ВНЗ Берліна, не можна не згадати про церковні навчальні заклади. У цей список входять:

 • Берлінський вищий навчальний заклад з соціальної роботи та педагогіки (Evangelische Fachhochschule Berlin): www.evfh-berlin.de. Це приватний конфесійний ВНЗ.
 • Берлінська католицька вища школа KFB (Katholische Hochschule für Sozialwesen Berlin): www.khsb-berlin.de. Приватний конфесійний вищий навчальний заклад.

Дізнатися орієнтовну вартість навчання в кращих вишах Берліна можна, ознайомившись із таблицею:

Назва ВНЗ, сайт Вартість бакалаврату Вартість магістратури Студ. внесок/сем Мова навчання
Університет прикладних наук Берліна HTW
https://www.htw-berlin.de/
Безкоштовно Безкоштовно Семестровий збір 200 євро Німецька, англійська
Міжнародний університет прикладних наук Bad Honnef, Берлін (IUBH)
https://www.iubh.de/en/campus/berlin/
Бакалаврату немає, є підготовча програма 2490 євро 11700 – 14200 євро/рік Вступний внесок 800 євро

Карта кампуса 300 євро

Англійська
Вільний університет Берліна
www.fu-berlin.de
Безкоштовно Безкоштовно Збір 290 євро/сем. бакалаврат і 430 євро/сем. магістратура Німецька, англійська
Берлінський технічний університет
https://www.tu-berlin.de/
Безкоштовно Безкоштовно Збір 240 євро/сем. Німецька, англійська
Університет ім. Гумбольдта
https://www.hu-berlin.de/de
Безкоштовно Безкоштовно Збір 243 євро Німецька
Берлінська школа економіки та права
https://www.hwr-berlin.de/
Безкоштовно, крім MBA МВА від 15900 до 17 800 євро Німецька англійська
Університет Штайнбайс
www.steinbeis-hochschule.de
2800 євро/сем. Від 2800 євро/сем. Німецька
Школа Ломоносова
http://lomonossow-schule.de/ru/
В залежності від доходів сім’ї Від 150 до 500 євро Німецька, російська
Університет мистецтв
www.kh-berlin.de
Безкоштовно, на деяких спеціальностях 750 євро/рік 3700-5500 Аспірантура євро/рік Внесок 250 євро/сем Німецька, англійська
Вища школа музики імені Ейслера
www.hfm-berlin.de
Безкоштовно Безкоштовно Внесок 250 євро/сем. Німецька

Про що потрібно пам’ятати абітурієнтам

Абітурієнт з України може вступити до німецького ВНЗ може двома способами:

 • отримавши атестат про закінчення середньої школи, необхідно вступити в спеціальний коледж при виші (штудіенколег), вибравши той курс, який ви маєте намір вивчати далі;
 • можна вступити в український виш, провчитися рік-два на очній формі та звернутися до німецького ВНЗ з проханням про зарахування на перший курс університету за своєю спеціальністю.

При цьому знання німецької мови на рівні С1.

Безкоштовна освіта, стипендії та гранти

Навчання в державних вишах Берліна навіть для іноземців переважно безкоштовне. Є вступні та семестрові внески, але вони невеликі за розміром. У приватних ВНЗ за навчання доведеться платити.

Стипендії та гранти також можна отримувати, але для цього необхідно зібрати купу паперів, мати хорошу успішність і відповідати вимогам, які висувають до претендентів різні фонди.

Стажування в період навчання

В кожному німецькому виші проходження практики є обов’язковою умовою отримання професії, її тривалість становить від 3 до 6 місяців. Її цілі, завдання та зміст обумовлені навчальним планом, при цьому студент сам шукає місце для її проходження, погоджуючи його з керівником практики.

ВНЗ Берліна

На деякі спеціальності (журналістика, медицина, деякі технічні спеціальності) необхідна донавчальна практика тривалістю 3-12 тижнів.

Як живуть студенти у Берліні

Вважається, що на скромне життя студенту потрібно близько 800 євро в місяць. Кімнату можна зняти за 250-300 євро, квартиру на одного – від 500 євро. Транспортні витрати оплачуються по студентському квитку. Багато їздять на велосипедах.

ВНЗ Берліна

Студентське життя прекрасно організована: бібліотеки, їдальні, гуртожитки, спортивні секції, заходи, бонуси для власників студентського квитка при відвідуванні виставок, концертів, поїздок по країні.

Багато студентів підробляють, при цьому іноземні студенти мають право на повноцінну роботу протягом трьох місяців в році або протягом 6 місяців з неповним робочим днем.

Популярні німецькі ВНЗ

Вчитися у ФРН можна не тільки в столиці – в інших містах країни є не менш популярні ВНЗ:

 • Мюнхенський технічний університет Technical University Munich;
 • Гейдельберзький університет Heidelberg University;
 • Технологічний інститут Карлсруе Karlsruhe Institute of Technology.

Висновок

Навчання в Берліні – прекрасна можливість познайомитися з життям в Німеччині, досконало опанувати німецьку мову, щоб згодом отримати гідну роботу в одній з європейських компаній і навіть громадянство в одній з країн ЄС.

Переваги навчання в Німеччині: Відео

Статті по темі