Меню Закрити

Навчання у Гейдельберзькому університеті

Класична німецька система вищої освіти приваблює абітурієнтів з усіх куточків планети. Найстаріші ВНЗ Європи, вимогливий професорсько-викладацький склад, інтенсивна навчальна навантаження, доступ до унікальних джерел інформації, веселе життя в кампусі та можливість досягти всього самостійно – все це великою мірою впливає на прийняття рішення щодо вибору навчального закладу. Ось уже кілька століть флагманом німецької науки є Гейдельберзький університет, який позиціонує себе у 2024 році як дослідницький центр з міжнародною орієнтацією. Як туди вступити, на які факультети та скільки коштує навчання – ось те, що цікавить молодь, яка прагне отримати освіту за кордоном.

Навчання у Гейдельберзькому університеті

Історія ВНЗ

Роком заснування найстарішого храму науки є 1386. Саме в XIV столітті курфюрст Рупрехт Перший вирішив створити в країні центр духовного життя, який готував би чиновників і церковних служителів на своїй території, і залучити для цього викладачів-іноземців. На момент створення університету був четвертим у списку навчальних закладів Священної Римської імперії (після Болонського, Празького і Віденського) і першим в самій Німеччині.

У різні періоди своєї історії найдавніший виш зазнав чимало злетів і падінь, що не могло не позначитися на інтерес до нього з боку професорів і студентів, його наукової репутації та інтелектуальної харизми.

У XVI столітті Гейдельберг отримав статус культурної столиці Європи, а його університет став оплотом кальвінізму. Це привернуло сюди величезну кількість учнів і викладачів. У 1563 році тут був написаний знаменитий Гейдельберзький катехизис, який донині залишається фундаментальним документом для церковнослужителів. Роки Тридцятилітньої війни (1618-1648) істотно вплинули на навчальний процес: університет не раз зачинявся, а його бібліотека кілька разів переїжджала в Рим. Аж до XVIII століття викладацький склад не відрізнявся високим науковим рівнем: гостро відчувалося засилля єзуїтів і передача професорських звань у спадок.

У 1802 році Гейдельберг був переданий Бадену, університет зазнав реорганізації та був відкритий знову вже як навчальний заклад, що перебуває на державному фінансуванні. Зміни відбулися і в назві навчального закладу: до імені його засновника додали ім’я першого великого герцога Карла Фрідріха Баденського. З цього моменту дана вища школа стала іменуватися Університетом Рупрехта і Карла.

У XX столітті Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg здобув собі славу самого ліберального ВНЗ у світі. Це проявлялося не лише у великій кількості студентів з інших країн, які навчалися в ньому, але і у особливій атмосфері, що панувала в його стінах. Досить складним для цього навчального закладу став період двох світових воєн. Університет першим серед своїх німецьких побратимів визнав націонал-соціалізм. Результатом цього стали масові репресії професорського складу, знищення неугодної літератури, пропаганда ідей фашизму.

Закінчення Другої світової війни став новим етапом для ВНЗ. Завдяки Карлу Ясперсу (німецький філософ-екзистенціаліст) був прийнятий новий статут університету, який проголошував служіння «духу справедливості, людинолюбства і правди». Цих принципів дотримуються тут і сьогодні.

Ключові особливості навчального закладу

В даний час Гейдельберзький університет імені Рупрехта і Карла, що розташувався у федеральній землі Баден-Вюртемберг, надає можливості для навчання близько 30 тисяч студентів, що становить близько 25 % населення всього Гейдельберга. Приблизно 15 % студентів – це вихідці з інших країн. Що стосується викладацького складу, то тут працює понад 5 тисяч вчених, 450 з яких мають професорське звання.

Девіз Гейдельберзькій вищої школи: «Книга знань завжди відкрита».

Величезну популярність ВНЗ отримав завдяки кільком безпрецедентно сильним факультетам:

 • медичний, існує ще з часів Середньовіччя, зберігає репутацію сильного напрямку не тільки в освітньому аспекті, але і в дослідницькій діяльності, не маючи при цьому власної клініки;
 • гуманітарних наук – філософії, германістики, археології;
 • природничих дисциплін – астрофізики, біології.

В університеті доступні наступні програми:

 • бакалаврат;
 • магістратура;
 • державний іспит;
 • аспірантура;
 • підготовчі курси;
 • заочне відділення;
 • програми обміну студентами.

Серед іменитих випускників вишу можна назвати імператрицю Олександру Федорівну, філософа Георга Гегеля, ідеолога націонал-соціалізму Йозефа Геббельса, етнографа і мандрівника Н.Н. Миклухо-Маклая, хіміка Дмитра Менделєєва, математика Софію Ковалевську, канцлера Німеччини Гельмута Коля.

Особливості навчання у ВНЗ і його територія

<Університетські корпуси розташовані в різних частинах Гейдельберга, але, враховуючи, що населений пункт відносно невеликий, студенти пересуваються по ньому пішки або на велосипедах. Водночас ніщо не заважає їм добиратися до місця навчання і на громадському транспорті, тим більше що проїзд у ньому для учнів безкоштовний.
Територіально корпусу університету розташувалися наступним чином:

 • Нойенгеймер Фельд – медичні, природні та основна частина спортивних дисциплін;
 • стара частина міста – суспільні, гуманітарні науки, адміністрація і ректорат;
 • Філозофенвег – фізика, астрономія;
 • стара університетська будівля – музей;
 • територія колишнього монастиря августинців – знаменита бібліотека, в якій налічується 6 мільйонів томів.

Крім того, університет має в наявності 4 гостьових будинки. Проте студентів селять у них вкрай рідко, тому зазвичай їм доводиться самостійно підбирати собі житло. При цьому навчальний заклад бере на себе обов’язок порекомендувати ріелторів з перевіреною репутацією.

Навчальний рік поділений на два семестри. Початок зимового припадає на жовтень, а річного – на квітень. Магістерські та бакалаврські програми складаються з модулів, які у свою чергу діляться на лекції, семінари, практикуми. Пройшовши певний модуль, студент отримує так звані кредити. Тільки зібравши певну їх кількість, можна перейти на наступний курс.

Багато студентів навчаються відразу на кількох факультетах. Це є можливим завдяки зручному розкладом, який формується в самому початку семестру. Тобто учень відразу бачить, скільки часу йому доведеться приділити навчанню, а скільки залишиться на підготовку до занять, спорт і дозвілля.

Під час сесії студенту дозволено не скласти лише один іспит. Для перездачі надається одна спроба. Якщо її провалити, другого шансу не буде – студенту загрожує відрахування. Щоб успішно здати сесію, необхідно регулярно відвідувати заняття, виступати на семінарах, вчасно виконувати практичні завдання. Відповідь під час іспиту – це всього лише невелика складова загального балу. Основне – це робота на протязі всього року.

На які факультети можна вступити

Гейдельберзька вища школа пропонує абітурієнтам навчання на 12 факультетах по чотирьох основних напрямків:

 1. Природні та комп’ютерні науки, математика:
  • біонауки;
  • хімія і геохімія;
  • математика та інформатика;
  • фізика та астрономія.
 2. Теологія і суспільні науки:
  • філософія;
  • теологія;
  • сучасні мови.
 3. Соціальні дисципліни, юриспруденція та економіка:
  • економічні та соціальні науки;
  • право;
  • культурологія та біхевіористика.
 4. Медицина:
  • факультет медицини в Гейдельберзі;
  • факультет медицини в Манхаймі.

Університет також має у своєму розпорядженні цілою низкою наукових організацій:

 • Центр вивчення біохімії та нейрології,
 • Інститут екофізики,
 • Інститут Південній Азії,
 • Дослідницький центр молекулярної біології,
 • Центр вивчення двох Америк,
 • Соціальні інновації та інвестиції,
 • Біоквант – наукова біологія,
 • Технічна інформатика,
 • Інститут психічного здоров’я людини,
 • Центр охорони здоров’я, профілактичної та соціальної медицини.

Університетська команда підтримує тісні контакти з іншими навчальними закладами, розташованими по всій країні. Партнерами вишу є Центр досліджень в галузі онкології, Інститут обчислень в області астрономії, Інститут Планка, Гейдельберзька академія наук.

Як вступити

Щоб вступити до німецького ВНЗ, доведеться виконати кілька вимог, які обумовлені різницею в системі освіти Німеччини та країни, з якої прибув абітурієнт. Крім того, доведеться підготувати певний пакет документів, отримати візу і вирішити питання з житлом.

Підготовка до вступу

Нагадаємо, що німецькі учні проводять на шкільній лаві 13 років. Водночас українські випускники завершують етап здобуття середньої освіти після закінчення 11-го класу. Це означає, що відразу подати документи до німецького ВНЗ не представляється можливим – для початку доведеться компенсувати різницю в кількості років навчання.

З цією метою в Німеччині були розроблені спеціальні курси – Studienkolleg. Зараховують на них на підставі звичайного шкільного атестата. При цьому зовсім не обов’язково закінчити школу з відзнакою або медаллю. Період навчання займає близько одного року (у будні дні по 30 годин на тиждень). Оплата для слухачів курсів не передбачена, але існує семестровий внесок у розмірі приблизно 150 євро.

Особи, які закінчили два курси університету в рідній державі, можуть бути зараховані в Гейдельберзький університет після проходження підготовчих курсів – Univorbereitung. Те ж чекає і бакалаврів, які мають намір отримати магістерський ступінь в німецькому навчальному закладі – для них розроблена програма підготовки Univorbereitung-Masters.

Пакет документів

Наступний етап – підготовка необхідних паперів. Особливу увагу слід приділити мотиваційним листом. У ньому слід викласти, чому саме ви хочете навчатися в Німеччині та що стало причиною вибору саме цього університету. Текст листа краще продумати заздалегідь, оскільки саме воно може зіграти вирішальну роль у прийнятті рішення про зарахування.

В цілому комплект документів буде виглядати так:

 1. Мотиваційний лист.
 2. Копія закордонного паспорта.
 3. Атестат про вже наявну освіту.
 4. Сертифікат, що підтверджує необхідний рівень володіння мовою.

Всі папери, складені іноземною мовою, повинні бути перекладені на німецьку і завірені у нотаріуса.

Оформлення візи

Як тільки ви дізнаєтеся, що місце на студентській лаві вам забезпечено, можете приступати до оформлення візового дозволу. Однак перш доведеться отримати підтвердження про ваше зарахування і запрошення з Гейдельберзького університету.

Для оформлення візи вам знадобиться зібрати досить великий пакет документів. Крім того, знадобиться підтвердження наявності у вас блокованого рахунку в Німеччині з певною сумою грошових коштів або спонсора, готового оплатити ваше навчання, або рахунку в українському банку та наявних на ньому коштів.

Для навчання у виші вам буде видана довгострокова віза національного зразка (категорія Д). Надалі на її підставі можна буде оформити тимчасову посвідку на проживання, яка дозволить перебувати в Німеччині весь період навчання. Студентська віза оформляється тільки в німецькому консульстві. Скористатися послугами візових центрів в цьому випадку не вийде.

Вимоги до знання мови

Навчання в Гейдельберзькому університеті на більшості факультетів ведеться німецькою мовою. З цієї причини доведеться підтвердити потрібний рівень володіння мовою викладання. Зробити це можна одним з наступних сертифікатів:

З німецької мови З англійської мови
TestDAF TOEFL
KDS IELTS
ZOP CAE
GDS TOIEC
DSD II
DSH
Диплом з Studienkolleg

Іспит з німецької мови здають всі випускники Studienkolleg. Тому якщо ви спочатку записуєтеся на підготовчі курси, готувати якісь інші документи не потрібно. Рівень володіння мовою має бути не менше С2 для філологічних факультетів і С1 для всіх інших. З цієї причини подумати про мовних курсах слід задовго до вступу.

Навчання в університеті

Вибравши факультет для навчання, студенти Гейдельберзького університету приступають до навчального процесу, який завершиться через 4 роки. По закінченні цього періоду вони отримають диплом бакалавра і зможуть вибрати один з наступних варіантів:

 • піти працювати за отриманою спеціальністю;
 • продовжити навчання далі.

Навчання в бакалавраті, в залежності від спеціальності, триває 3-4 роки. Абітурієнтам надається можливість навчання за однією з таких спеціальностей:

 • англійська та німецька філологія;
 • американістика;
 • археологія Близького Сходу;
 • біохімія;
 • дидактика;
 • інформатика;
 • медицина;
 • педагогіка;
 • сучасні мови;
 • економіка та багато інших.

Навчання в магістратурі та вступ до аспірантури

Магістратура в Гейдельберзі триває 1-2 роки залежно від обраної спеціальності. Отримати знання на даному етапі можна як німецькою, так і англійською. Однак вибір програм для англомовних студентів досить обмежений, а навчання проводиться на платній основі.

Доступні спеціальності:

 • американістика;
 • біомедична інженерія;
 • економіка;
 • здоров’я і суспільство в Південній Азії;
 • молекулярні біотехнології та деякі інші.

Щоб стати студентом, аспірантом, на більшості факультетів доведеться складати деякі іспити. При цьому заяви приймаються тільки за умови, що випускні оцінки вище середнього рівня, а сам кандидат має за плечима серйозний дослідницький досвід. При цьому аспірантура в Гейдельберзі передбачає послідовне навчання, так і не послідовне (з деяким відхиленням від вже отриманої спеціальності).

Університет дає можливість отримати докторський ступінь за такими напрямами:

 • філософія, сучасні мови, культурологія, географія;
 • біонауки, математика та інформатика, астрономія і фізика, хімія;
 • юриспруденція;
 • медицина;
 • економіка та соціологія;
 • теологія.

Підтвердження диплома для іноземних студентів не вимагається, проте доведеться виконати переклад диплома і завірити його у нотаріуса. Крім того, аспіранту належить вибрати тип навчання: індивідуальний або структурований. До пакета документів потрібно докласти попередній проект майбутньої дипломної роботи, наявні наукові статті та напрацювання.

Скільки коштує навчання

Навчання в університеті Гейдельберга є безкоштовним. Однак студентам належить кожен семестр сплачувати збір у розмірі 152,30 євро. Ці гроші спрямовуються на:

 • адміністративні витрати – 70,00 євро;
 • оплату соціальних внесків – 49,00 євро;
 • оплату в фонд студентської профспілки – 7,5 євро;
 • оплату проїзного на 1 семестр – 25,80 євро.

Кошти необхідно переказувати на рахунок навчального закладу. До основних витрат слід віднести оплату житла:

 • кімната в передмісті – 262 євро;
 • кімната в центральній частині міста – 369 євро;
 • однокімнатна квартира у віддаленому районі – 304 євро;
 • така ж квартира в центрі – 497 євро.

Вартість вказана за місяць.

Стипендія

Якщо грошей на навчання не вистачає, можна скористатися допомогою німецької держави. Мова йде про федеральний нормативний документ, який покликаний підтримати студентів у їх прагненні здобути освіту. Даний документ – так званий BaföG – регулює порядок надання стипендій кандидатам. Однак видаються вони не безоплатно – по закінченні навчання студенту належить повернути 50% від того, що він отримав у рамках програми. Але і тут влада йде назустріч, пропонуючи розтягнути платіж на 20 років без стягнення відсотків.

Щоб отримати позику на освіту, заявник повинен відповідати деяким вимогам:

 • бути не старше 30 років (для бакалаврів) або 35 років (для магістрів);
 • опрацювати в ЄС не менше 5 років (для нерезидентів ЄС) або один з його батьків має прожити на території ФРН як мінімум 6 років, 3 з яких присвятити трудової діяльності.

Другий варіант – скористатися програмою DAAD (Служба обмінів студентами). Щоб отримати стипендію в даній організації, доведеться пройти кілька тестів, співбесіда, показати гарні результати вже вивчених дисциплін, написати лист-мотивацію.

Про те, як підготуватися до інтерв’ю і яку організацію вибрати, читайте в нашій статті «Стипендії та гранти в Німеччині».

Обмінні програми

Найбільш вдалий спосіб опинитися серед студентів Гейдельберзького університету – взяти участь у програмі обміну учнями. Для цього потрібно вибрати партнерський ВНЗ, подати заявку і дочекатися рішення комісії.

Ще один варіант – записатися в одну з обмінних програм, які діють сьогодні на міжнародному рівні:

 • стипендії для філологів-германістів;
 • DAAD;
 • програма імені Коперника.

Але не варто забувати про те, що доведеться пройти досить жорсткий відбір при високій конкуренції. Якщо ж все пройде безнапасно, про те, що потрібно робити далі переможцям таких програм, розповість офіційний сайт університету.

Рівень життя в Гейдельберзі

У Гейдельберзі проживає близько 143 тисяч жителів. При цьому основною турботою місцевої влади є особиста безпека кожного громадянина. Цей і ще кілька інших фактів посприяли тому, що місто увійшло до топ-100 міст з найкращими умовами для життя.

В цілому основні витрати будуть виглядати наступним чином (в євро):

Витрати Вартість
Харчування 315
Оренда 1-кімнатної квартири 370
Транспорт 180
Електрика і зв’язок 120
Одяг 70
Спорт і відпочинок 80

Купівля власного житла, розташованого в центральній частині міста, обійдеться у 2 651 євро за квадратний метр, а трохи далі від центру можна знайти квартиру за ціною 1 467 євро за кв. м.

Не забудьте про те, що на вашому рахунку в німецькому банку повинна перебувати сума, достатня для проживання в країні. При цьому слід мати на увазі, що розмір цієї суми щорічно переглядається для кожної федеральної землі. Ці гроші також потрібно закласти в бюджет вашої подорожі.

Інші німецькі ВНЗ

Крім Гейдельберзького, Німеччина славиться й іншими вищими навчальними закладами, популярність яких обумовлена стабільністю економіки країни та розвиненою системою освіти в цілому. Найбільш відомими німецькими вишами вважаються:

 • Технічний університет Мюнхена. Тут пропонують для вивчення 132 курсу з технічних дисциплін. Плата за навчання не стягується. Кожен семестр студенти оплачують лише фіксований внесок, сума якого не перевищує 300 євро.
 • Університет Людвіга-Максиміліана в Мюнхені. Кількість студентів – понад 50 тисяч осіб, 15% з яких складають громадяни інших країн. При ВНЗ працюють найбільші дослідницькі центри країни.
 • Університет Фрайбурга. Здобув популярність своєю діяльністю в галузі медицини та біології. Тут функціонує університетська клініка, проводиться масштабна дослідницька робота.
 • Геттінгенського університету. Є центром унікальних відкриттів в області математики та фізики. Факультет психології та біології входить в топ-100 факультетів світу.

Величезною популярністю користуються також вищі навчальні заклади Берліна, Кельна, Бонна.

Висновки

Університет в Гейдельберзі – одне з найстаріших навчальних закладів, яке займає друге місце за популярністю серед інших ВНЗ у Німеччині та 41-е місце у світовому рейтингу. З часу свого утворення він пройшов тернистий шлях, придбавши в результаті репутацію найбільшого дослідного центру в країні. Сьогодні у складі університету налічується 12 факультетів, велика кількість різних наукових центрів, близько 5 тисяч викладачів і науковців.

Іноземці у виші складають приблизно 15% від загального числа студентів. Для того щоб вступити в університет, їм доводиться пройти навчання на підготовчих курсах, куди можна записатися вже з 16 років.

Університетська програма передбачає навчання в бакалавраті, магістратурі, аспірантурі, заочну форму, діють численні проекти з обміну студентами.

Гейдельберзький університет: Відео

Статті по темі