Меню Закрити

Студентська віза в Німеччину: як отримати

Багатьом іноземним студентам, які не є громадянами Європейського союзу, потрібна студентська віза в Німеччину, щоб отримати освіту в німецьких вузах у 2025 році. Документи на неї необхідно подавати заздалегідь, тому що оформлення може зайняти кілька місяців.

Їдемо в Німеччину

Студентська віза – що це таке

Студентська віза – це відмітка в закордонному паспорті, що дає право вступнику виїхати на територію обраної ним країни для отримання освіти в акредитованому навчальному закладі.

Віза для навчання може бути короткостроковою – до 90 днів протягом 6 місяців (для громадян країн безвізового режиму потрібен біометричний паспорт та супутні документи), та довгостроковою – від 180 днів протягом року. Точна кількість днів для кожного нерезидента регулюється законодавством держави, кордон якого він збирається перетнути. Віза наділяє студентів певною часткою свободи, але й передбачає деякі обмеження.

Наприклад, віза на навчання в Німеччині в перший раз зазвичай видається на рік. Тому періодично її доведеться продовжувати. Причому для продовження обов’язково звітувати в академічні успіхи.

Це пояснюється тим, що максимум в навчальних цілях в країні можна перебувати 10 років, до цього терміну додають ще три семестри на адаптацію та вивчення мови. Контроль успішності допомагає експерту побачити, на якому етапі перебуває іноземний студент, не перевищить тривалість його перебування у країні належні 10 років. Примітно, що іноземні студенти в Німеччині мають право працювати 90 днів у рік на ставку або 180 – на пів ставки.

Види навчальних віз у Німеччину

Ми вже зазначили, що бувають короткострокові та довгострокові візи. Таким чином, виділяють два типу:

  • шенгенська – до 90 днів;
  • національна – понад 90 днів.

Перша підходить для студентів, які не претендують на університетський ступінь і не збираються залишатися в Німеччині більш ніж 3 місяці. Якщо дію шенгенської візи все-таки знадобиться продовжити, доведеться виїхати з країни та знову подати документи.

Для того щоб закінчити німецький університет, потрібна національна навчальна віза в Німеччину. Таку відмітку в закордонному паспорті згодом можна конвертувати в німецьку посвідку на проживання.

Але головне, що вам не доведеться виїжджати з країни, щоб продовжити дію візи.

У свою чергу національна віза ділиться ще на дві категорії:

  • віза студента;
  • віза абітурієнта.

Якщо ви тільки подали документи у вищий навчальний заклад і запрошення ще немає, то вам підходить друга категорія, оскільки для візи студента необхідно підтвердження про зарахування. А по візі абітурієнта рішення вузу будете чекати вже в Німеччині, що не завжди зручно.

Процедура оформлення

Процес оформлення починається з вивчення переліку документації. Відзначимо, що всі документи повинні мати завірений переклад на німецьку мову. Процедура складається з наступних етапів:

  • збір документів;
  • запис на співбесіду (здіснити запис можна на сайті посольства);
  • заповнення анкети в консульстві (подавати заяву потрібно особисто, тому що разом із заповненою документацією здаються біометричні дані, які дійсні протягом 5 років);
  • отримання візи (після прийняття рішення за заявою, яка може розглядатися від декількох тижнів до декількох місяців).

Подавати до консульства потрібно повний пакет документів, в іншому випадку заява на візу розглядатися не буде.

Перелік документів

Якщо ви плануєте коротку поїздку в Німеччину, наприклад, для проходження курсів, то вам достатньо біометричного паспорта або отримати шенгенську візу, оформлення якої простіше.Оформлення візи

Для цього підготуйте наступні документи:

  • закордонний паспорт;
  • паспорт громадянина України;
  • анкету-заяву про видачу дозволу на перебування;
  • три біометричні фотографії 3,5х4,5 см (зроблені не менш ніж пів року тому, на білому фоні);
  • підтвердження наявності місця проживання в Німеччині (наприклад, готельна бронь);
  • лист-підтвердження від мовної школи із зазначенням адреси, тривалості навчання та вартості курсу;
  • підтвердження оплати мовного курсу (квитанція).

Для навчання у вищих навчальних закладах потрібно вже національна віза в Німеччину для студентів. Процес її отримання досить тривалий і трудомісткий. Пакет документів також набагато більше, ніж на шенгенську. Пропонуємо список необхідних документів:

  • закордонний паспорт;
  • загальногромадянський паспорт + копія сторінки з особистими даними та копія штампа про реєстрацію за місцем проживання;
  • три біометричні фотографії 3,5х4,5 см;
  • поліс медичного страхування;
  • резюме або автобіографія;
  • мотиваційний лист;
  • анкета-заява;
  • заяву згідно з параграфом 55 Закону про перебування на території Федеративної Республіки Німеччини;
  • документ, що підтверджує отримання останнього освіти (атестат, диплом);
  • підтвердження володіння мовою викладання;
  • підтвердження платоспроможності (виписка з рахунку в українському банку);
  • запрошення від вузу;
  • для неповнолітніх абітурієнтів: свідоцтво про народження з апостилем та згоду батьків на виїзд.

Більшість документів не вимагають додаткових коментарів, але на деякі ми хочемо звернути увагу.

Насамперед уважно поставтеся до підготовки підтвердження фінансової спроможності на весь період навчання. Можна зателефонувати у Відомство у справах іноземців того міста, де знаходиться вуз, та уточнити їх вимоги. Крім рахунку в банку, підтвердженням платоспроможності може також виступити порука або стипендія.

Медична страховка – ще один важливий документ. Її, на відміну від фінансових документів, надають на перші 90 днів. Для консульства потрібно й оригінал, і копію. По приїзді до Німеччини ви станете вже клієнтами німецьких страховиків.

У мотиваційному листі вам належить вказати причини, чому ви вирішили навчатися саме в Німеччині та довести, що ви не плануєте залишатися в країні після закінчення вищого навчального закладу. Мотиваційний лист та резюме, повинні бути написані німецькою мовою.

Відвідування посольства Німеччини: готуємося до інтерв’ю

Ще одним важливим етапом отримання візи є інтерв’ю. Проходить воно в посольстві за попереднім записом. Дата та час узгоджуються тільки один раз, змінити їх буде вже не можна.

Записатися на інтерв’ю краще за пару тижнів до зустрічі, щоб встигнути підготуватися. Швидше за все, співбесіда буде проходити німецькою мовою.

З собою потрібно взяти необхідні документи. Відповідально варто підійти й до свого зовнішнього вигляду. Бажано віддати перевагу діловому стилю одягу, не одягати яскраві прикраси, яскравий макіяж також недоречний. Аплікант повинен триматися впевнено, чітко відповідати на питання та подавати всі необхідні документи. Претенденту на довгострокову німецьку візу можуть поставити такі питання:

  • З якою метою ви збираєтеся відвідати ФРН?
  • Яке на даний момент ваше фінансове становище?
  • Коли плануєте повернутися на територію РФ?
  • Ким є члени вашої родини, чи є у Вас родичі в Німеччині й т. п.

Мета проходження інтерв’ю для претендента – переконати співробітника посольства, що отримання студентської візи у Німеччину дійсно важливо для абітурієнта, а придбані в німецькому вузі знання допоможуть йому в побудові кар’єри на батьківщині.

Терміни оформлення та дії

Розгляд запиту на національну візу займає не менше 4 тижнів. Це обумовлено тим, що пакет документів пересилається в Відомство у справах іноземців того міста, де знаходиться навчальний заклад, і там вже приймається остаточне рішення про видачу візи.

Навчання у Німеччині

Пропонуємо приклад для розрахунку часу. Якщо ви хочете встигнути на семестр, який починається 1 квітня, то постарайтеся потрапити на співбесіду в середині лютого, для цього подзвонити в службу потрібно вже в січні. Весь термін, поки буде розглядатися ваша заявка на візу, закордонний паспорт буде у вас на руках. Він потрібен тільки тоді, коли буде прийнято позитивне рішення, і тоді протягом ще трьох днів вам буде поставлена відмітка в паспорт.

Скільки коштує оформлення візи

Оформлення візи категорії C (шенгенська) обійдеться приблизно в 35 євро, а от національна віза категорії D буде безкоштовна для українців, у зв´язку з двосторонніми державними домовленостями. Проте для оформлення довгострокової студентської візи потрібно довести наявність коштів для проживання в Німеччині з розрахунку приблизно 659 євро в місяць. Іноді можуть знадобитися докази більш високих доходів.

Де можна оформити візу

Навчальна віза в Німеччину може бути оформлена тільки в офіційних представництвах, якими є посольства і консульства, або у візових центрах VisaMetric.

Посольство Німеччини знаходиться в Києві за адресою: вул. Богдана Хмельницького 25. Адреса візового відділу Посольства: Київ, вул. Льва Толстого 57.

Режим роботи візового відділу:

  • Пн-Чт:  08.00 – 13.00, 14.00 – 17.15;
  • Пт: 08.00 – 12.30, 13.00 – 15.30.

Телефонні довідки надаються за номером +38 (044) 281-14-00 з 10:00 до 12.00 та з 13:00 до 15:00.

Також можна звернутися в сервісно-візові центри VisaMetric у Києві, Дніпрі, Харкові, Львові та Одесі.

Відмовили у візі: що робити

Відзначимо, що рішення про видачу візи на навчання приймає не конкретна особа, а відомство. Про вступника судять виключно за поданими документами. Тому найчастіше причиною відмови можуть послужити саме помилки або незадовільні відомості. Увага звертається на все, навіть на правильність і акуратність заповнення формулярів. Важливу роль відіграє мотиваційний лист і, звичайно ж, важливі докази фінансової незалежності.

Тому якщо ви отримали відмову, потрібно уважно вивчити причини, виправити всі помилки. У разі, коли заявник не згоден з рішенням, він може подати апеляцію, обґрунтувавши свою незгоду з причинами відмови.

Висновок

Планувати свій приїзд до Німеччини стоїть за пару тижнів до початку навчального семестру. Вам буде потрібно по приїзді в країну ще залагодити деякі формальності: оформлення тимчасової реєстрації, медичної страховки, відкриття банківського рахунку. Зарахування в вуз може зайняти час.

Не плутайте його з запрошенням, яке ви надавали для отримання візи. Зарахування онлайн – це тільки перший етап, також ще потрібно особиста присутність студента.

Дуже важливий момент – це фінансування навчання та проживання в Німеччині. Через час візу доведеться продовжувати, а для цього потрібна довідка з банку про наявність коштів. Студент повинен бути забезпечений фінансами в достатній кількості на весь термін перебування в країні.

Студентська віза в Німеччину: Відео

Статті по темі