Меню Закрити

Що потрібно знати про роботу інженера в Німеччині

В даний час Німеччина потребує великої кількості фахівців різних профілів. Зокрема, на виробництві відчувається гостра нестача інженерів, оскільки кількість випускників даної спеціальності не задовольняє запитів німецької економіки. Тому, якщо ви хороший фахівець і любите свою справу, робота в Німеччині інженером, де вам запропонують хороші умови та гідну оплату праці, може стати прекрасною можливістю зробити кар’єру в Європі у 2024 році.

Інженер в Німеччині

Специфіка ринку праці інженерів в Німеччині

На даний момент ринок праці Німеччини може запропонувати претендентам приблизно 25 500 інженерних вакансій.

Значною мірою брак фахівців інженерного справи в країні обумовлена демографічними факторами.

Наприклад, у будівництві, яке сьогодні активно розвивається, приблизно третина фахівців старше 50 років. Приблизно 6 тисяч чоловік щорічно відправляються на пенсію, при цьому сфера освіти випускає всього 5 тисяч інженерів-будівельників.

Що стосується машинобудівної галузі, то тут на пенсію найближчим часом підуть 65 тисяч фахівців, тоді як ВНЗ підготували для цієї області 30 тисяч фахівців. Рідкістю останнім часом також є професія інженера-електротехніка. При цьому близько 50 тисяч таких фахівців незабаром повинні піти на пенсію, а до випуску готують всього 14 тисяч інженерів. Крім того, затребувана в Німеччині й робота інженером-конструктором.

Умови роботи інженера в Німеччині

Інженер в Німеччині досить легко може знайти роботу за фахом. Тим більше, що для кваліфікованих фахівців передбачена спрощена система отримання дозволу на проживання і навіть громадянства. Умови праці інженерів у Німеччині більш прийнятні, ніж в інших країнах. Однак не варто підписувати контракт не дивлячись. Для початку добре все продумайте та оцініть своє знання мови, оскільки без певного рівня володіння німецькою адаптуватися на новому місці буде досить складно. Крім того, акуратно складіть папку здобувача.

Влаштуватися на роботу в Німеччині можна за трудовим договором. В ньому прописуються права та обов’язки не тільки працівника, а й роботодавця. Тому перед тим як підписати, слід уважно прочитати всі без винятку пункти цього документа. Бажано отримати повний переклад трудового договору – його можна запитати у роботодавця поштою.

У договорах часто ставлять посилання на колективний договір. Як правило, цей документ підписується між роботодавцем і профспілкою. Колективні договори поширюються на певну економічну галузь, іноді на певну територію.

Існують також і внутрішні колективні договори, які працюють виключно в рамках однієї компанії. Вивчити колективний договір варто з тієї причини, що в них зазвичай прописується ряд додаткових умов, які можуть стосуватися і відпусток, і розмірів зарплати, і рішення трудових суперечок.

Розмір заробітної плати в трудовому договорі вказується обов’язково. Як правило, її виплачують з 1 по 15 число кожного місяця.

У Німеччині, як і в інших європейських країнах, існує система преміювання. Премії виплачують або за підсумками року, за якісь заслуги. Найчастіше їх нараховують перед відпусткою або перед Різдвом.

При підписанні трудового договору слід мати на увазі, що будь-яка фірма вказує в документі зарплату без урахування податкових ставок. У Німеччині існує декілька податкових класів, від приналежності до якого залежить ставка податку для конкретного працівника. Ставка податку обумовлена розміром заробітної плати, а також сімейним становищем працівника і кількістю дітей у сім’ї.

Робочий тиждень у Німеччині п’ятиденний і становить 38 годин. Оплата за можливу переробку вказується в контракті. Іноді після переробки дозволяються деякі послаблення на наступний день. Відповідно до німецького трудового законодавства, у кожного працівника є право на відпустку. При п’ятиденному робочому тижні він становить як мінімум 20 днів, при шестиденному – 24 дні. Право на відпустку можна отримати вже через півроку після початку роботи.

Звільнитися з роботи в Німеччині складніше тим, хто довше працював в компанії. Якщо ж ви перебуваєте на випробувальному терміні, то звільнити вас можуть через два тижні. У випадку якщо ви пропрацювали в компанії довше, звичайний термін для звільнення становить приблизно 1 місяць. Деякі компанії на перше надають своїм працівникам житло або допомагають його підшукати. Цей момент обговорюється додатково.

Як підтвердити диплом інженера в Німеччині

Інженер в Німеччині – регламентована професія, тобто інженерові потрібно довести, що його кваліфікація відповідає німецьким стандартам. Основні вимоги до претендентів – це досвід і знання. Тому якщо ви знайшли підхожу вакансію, то можете відразу подавати заявку.

Підтверджувати диплом інженера в Німеччині не обов’язково: роботодавець сам приймає рішення про те, прийняти претендента з іноземним дипломом чи ні.

Правда, якщо диплом не нострифіковано (не підтверджено), існують деякі обмеження.

В країні існує так званий закон про інженерів, згідно з яким «інженером» може називатися тільки той фахівець, який закінчив німецький ВНЗ та має відповідний дозвіл на роботу. Таким чином, якщо ви вирішили не підтверджувати диплом, то в офіційних документах необхідно вказувати свою спеціальність так, як це написано в дипломі, і додавати назва вишу, де ви навчалися.

Проте слід врахувати, що роботодавці все ж таки більш охоче беруть на роботу спеціалістів з підтвердженою кваліфікацією. Отже, якщо на перших порах без підтвердження можна обійтися, то через деякий час пройти цю процедуру все одно доведеться.

Щоб підтвердити диплом у Німеччині, необхідно надати наступні документи (нотаріально завірені, перекладені на німецьку мову копії):

 • атестат про отримання середньої освіти та додаток до нього;
 • диплом і додаток до нього;
 • навчальна програма вишу, в якій перераховані всі вивчені предмети та повна кількість годин;
 • перша сторінка закордонного паспорта (копія);
 • заяву на підтвердження диплома;
 • сертифікат про підтвердження знання німецької мови;
 • резюме, складене за певною формою.

Для того щоб підтвердити диплом можна звернутися в Інженерну палату федеральної землі або в Центральне бюро перевірки іноземних документів при Торгово-промисловій палаті Німеччини. Підтвердження диплома є обов’язковим для отримання Blue card в Німеччині.

Як почати працювати в Німеччині

Процес працевлаштування іноземних фахівців відбувається за певною схемою. Для початку слід уточнити, чи відповідаєте ви тим вимогам, які пред’являються до претендента. Найчастіше мова йде про таких умов:

 1. Знання німецької мови (може бути досить англійської).
 2. Наявність диплому про вищу освіту (в деяких випадках і його підтвердження).
 3. При працевлаштуванні на деякі посади в великі компанії, наприклад, інженера-технолога або інженера-будівельника, необхідний досвід роботи.
 4. Для того щоб укласти контракт з роботодавцем, вакансія, на яку ви претендуєте, повинна знаходитися у відкритому доступі.

Документи для роботи інженером в Німеччині

Після того як ви знайшли відповідну вакансію, потрібно написати лист потенційному роботодавцю, приклавши резюме німецькою мовою, дипломи та грамоти. Після проходження співбесіди та прийняття на роботу можна зайнятися оформленням візи.

Щоб отримати дозвіл на працевлаштування в Німеччині, для оформлення робочої візи необхідно надати наступні документи:

 • закордонний паспорт (нотаріально завірену копію);
 • 2 фото розміром 35 х 45 мм;
 • диплом про вищу освіту;
 • документ про наявність в апліканта коштів для проживання в Німеччині (виписка з банку про суму на рахунку);
 • запрошення від роботодавця.

Як знайти роботу в Німеччині

Існує кілька способів знайти роботу в Німеччині. Один з них – це біржі вакансій і спеціалізовані сайти. На них шукає роботу більшість німців. На таких сайтах, як правило, розміщено величезна кількість корисної інформації: про те, як написати резюме, як поспілкуватися з роботодавцем, і багато іншого.

Для пошуку роботи можна скористатися такими сайтами:

 1. Пошукові – тут можна знайти вакансію, але не можна залишити резюме. До таких можна віднести:
 2. Біржі – тут можна розмістити резюме, систематично моніторити вакансії, отримувати запрошення від роботодавців і багато іншого. Це:
 3. Сайт Федеральної трудової біржі – працює трьома мовами: англійською, німецькою і французькою.
 4. Соціальні мережі, призначені для пошуку роботи. До них можна віднести Xing і LinkedIn. Там можна шукати роботодавців, створювати профіль і багато іншого.
 5. Якщо ви хочете працювати в якійсь певній компанії, вакансії слід шукати на її офіційному сайті.

Яку зарплату отримує інженер в Німеччині

Середня зарплата інженера в Німеччині становить 56 645 євро брутто (без вирахування податків) в рік. Розмір зарплати залежить від спеціалізації працівника – приміром, інженер-ливарник може заробляти 6 201 євро в місяць, інженер на виробництві – 5 474 євро, а інженер-геодезист – 41 31 євро. В даному випадку мова йде про досвідченого фахівця, який працює у великій компанії.

На більш дрібних виробництвах заробітна плата може бути менше. Також розмір зарплати залежить від місця розташування компанії.

Робота інженера в Німеччині затребувана і досить високо оплачується. В силу того, що в країні відчувається гострий дефіцит фахівців в цій області, здобувач може легко знайти відповідну вакансію на спеціальних сайтах для пошуку роботи чи сайтах компаній.

Робота в Німеччині з великою зарплатою: Відео

Статті по темі