Меню Закрити

Робота для лікарів у Німеччині

У 2024 році німецька медицина займає провідні позиції у світі за якістю надаваних послуг. Тому робота в Німеччині лікарем є престижною і високооплачуваною. Німецьку медицину фінансує держава, що сприяє розвитку медичних технологій.

Робота для лікарів у Німеччині

Специфіка німецької медицини

У кожній федеральній землі Німеччини сфера охорони здоров’я перебуває у віданні місцевих управлінь. Саме вони визначають, скільки коштів слід виділяти на цю галузь з федерального бюджету.

В основі системи охорони здоров’я Німеччини лежить принцип солідарності, тобто медична допомога повинна бути доступною для всіх верств населення незалежно від їх матеріального становища, при цьому фінансуватися вона повинна за рахунок страхових внесків.

Тому кожен громадянин зобов’язаний мати страховку, оскільки отримати амбулаторну або стаціонарну медичну допомогу можна тільки при наявності страхового поліса. Більшість німецьких громадян користується державним медичним страхуванням, але існують також і приватні програми.

Кожен пацієнт в Німеччині має електронну карту, в якій міститься історія його хвороби і записуються всі призначення. Тому обстеження можна пройти в будь-якій лікарні.

Пацієнт має право сам вибрати медичний заклад, але тільки серед тих, які входять у державну програму.

Які лікарі найбільш затребувані в Німеччині

Роботу в німецьких клініках може отримати лікар з будь-якою спеціалізацією. На сайтах медичних установ і сайтах з пошуку роботи практично завжди можна знайти вакансії. Правда, деякі фахівці знайдуть роботу швидше, а іншим доведеться почекати.

Якщо ваша спеціальність не належить до найбільш затребуваним, це не означає, що пора припинити пошуки – просто потрібно прийняти певні правила. Не бійтеся змінити свою спеціалізацію, особливо в тому випадку, якщо вона досить вузька.

Наприклад, ви – кардіохірург. У Німеччині таких фахівців багато, і всі вони дуже кваліфіковані. Тому можна спробувати почати з загальної хірургії. Таких відділень дуже багато як у великих, так і маленьких клініках. Попрацюйте там, а коли наберетеся досвіду в місцевій лікарні, переводитеся в кардіологію. Ті ж правила працюють і для терапевтичних спеціальностей.

На даний момент найбільш затребувані сімейні лікарі, фахівці в галузі загальної терапії та загальної хірургії. Трохи складніше буде знайти роботу ортопеда, психіатра, анестезіологу, неврологу, гінекологу і реабілітологу. Найважче доведеться офтальмологів, ЛОРам, судмедекспертів, судинних хірургів, нейрохірургів, кардіохірургам і патологоанатомам. У зв’язку з цим, приїхавши на роботу в Німеччину, лікар може змінити спеціалізацію.

Як підтвердити кваліфікацію лікаря для роботи в Німеччині

Професія лікаря у Німеччині входить в число регламентованих, тобто тих, які передбачають підтвердження диплома. Для того щоб підтвердити диплом, слід звернутися в посольство Німеччини в своїй країні. Там же можна отримати всю інформацію про документи, яку потрібно надати претенденту з іноземним дипломом.

Документи, необхідні для підтвердження диплома

Для всіх іноземних фахівців в галузі медицини затверджено перелік документів, які слід надати. У нього входять:

  1. Резюме, складене відповідно до правил працевлаштування в Німеччині.
  2. Копія диплома й додатка з оцінками.
  3. Виписка з екзаменаційної відомості, яку можна отримати на факультеті, подавши заяву на ім’я декана. Це необхідно для того, щоб підтвердити кількість прослуханих годин з тієї чи іншої навчальної дисципліни.
  4. Документи про проходження практики. Великим плюсом стане проходження інтернатури або практики в Німеччині.
  5. Копії документів про додаткову освіту (підвищення кваліфікації, ординатура, аспірантура).
  6. Копія сертифіката, що підтверджує знання німецької мови. У ньому обов’язково повинна бути відмітка про мовний рівень.
  7. Вид на проживання в Німеччині. Це також може бути робоча віза або Blue Card.
  8. Якщо ви переїжджаєте в країну за певним статусом, то необхідна копія документа, який підтверджує його. Підставою для переїзду можуть бути єврейські коріння, возз’єднання сім’ї, статус пізнього переселенця.
  9. Медична довідка про стан здоров’я.

Всі документи в обов’язковому порядку повинні бути нотаріально завірені та перекладені на німецьку мову. Переклад повинен бути виконаний професіоналом, який і дає юридичну гарантію. Переклади підтверджуються в німецькому консульстві або присяжним перекладачем.

Рівень знання німецької мови для лікаря в Німеччині

Працювати лікарем і навіть асистентом лікаря без знання мови в Німеччині неможливо. Обов’язковою умовою отримання допуску до лікарської практики є володіння німецькою мовою на рівні не нижче В2. В деяких федеральних землях, наприклад у Баварії, цього цілком достатньо.

У багатьох регіонах потрібно підтвердження володіння професійним німецьким. Для цього потрібно скласти спеціальний іспит під назвою Fachsprachprüfung, який проводиться за місцем майбутньої роботи.

В ході іспиту моделюється ситуація, максимально наближена до умов роботи, що дозволяє перевірити уміння лікаря розмовляти з пацієнтами, обмінюватися інформацією з доктором-німцем, заповнювати медичні документи та призначати відповідне лікування.

Hospitation як перший крок до працевлаштування в Німеччині

Hospitation – це, по суті, пасивна практика, яку можна пройти по короткостроковій шенгенській візі строком до 3 місяців. У фахівця, який пройшов її, набагато більше шансів отримати роботу в Німеччині.

Hospitation проходять за тією ж спеціальністю, яку лікар отримав у себе на батьківщині. Як правило, ця стажування не оплачується (розмір внеску – близько 300 євро в місяць), проте деякі клініки надають практикантам житло та харчування.

Для його проходження не потрібно медична ліцензія, не потрібно укладати трудовий контракт. Під час практики можна спостерігати за роботою лікарів і медсестер, бути присутнім на прийомі пацієнтів, при проведенні лікувальних процедур, вивчати правила оформлення документів. Спілкуватися з медичним персоналом можна без будь-яких обмежень, а от проводити які-небудь лікарські маніпуляції заборонено, тому що у практиканта немає ліцензії.

Така практика потрібна насамперед для того, щоб претендент міг познайомитися з майбутнім місцем роботи: після проходження стажування клініка може підписати з лікарем контракт або дати йому рекомендаційного листа.

Що собою являє Approbation і як його можна отримати

Approbation – це безстроковий дозвіл на роботу лікарем на території Німеччини. Однак цей документ не є ліцензією на ведення власної практики, а лише допуском до роботи лікарем-асистентом. Тим не менш тільки при наявності цього документа ви зможете отримати ліцензію на медичну практику на території країн ЄС.

Деякі клініки взагалі не беруть на роботу спеціалістів, які не пройшли Approbation. Річ у тім, що медики, котрі навчалися в Німеччині, отримують цей документ одразу по закінченні навчання. Тому вимога про наявність даного документа завжди вказують при описі вакансії.

Для отримання Approbation необхідно зробити наступні кроки: після того як експертною комісією буде розглянуто пакет поданих вами документів та зроблено висновок про рівень вашої кваліфікації як фахівця, потрібно пройти усний іспит.

Терміни підготовки до іспиту можуть бути різними: 6 місяців у Гессені, півтора року в Саксонії, Тюрінгії та Нижній Саксонії, два року у Баварії. На те, щоб скласти іспит, у претендента є три спроби.

Іспит складається з 3-4 предметів. Основними є хірургія і терапія, інші залежать від федеральної землі або здаються за вибором залежно від спеціальності. Існують такі варіанти, як: педіатрія, анестезіологія, фармакологія (якщо ви фармацевт), радіологія (для роботи рентгенологом), клінічна хімія та інші.

За місяць до іспиту здобувачеві приходить лист, в якому вказано перелік екзаменаторів, місце проведення, сума до оплати. Триває іспит приблизно півтори години. Після успішної здачі іспиту здобувачеві видають сертифікат стандартного зразка.

Як шукати роботу лікаря в Німеччині

Шукати відповідне робоче місце можна як самостійно, так і за допомогою посередників – рекрутингових агентств, які займаються пошуком персоналу за заявками роботодавців. Щоб знайти роботу в Німеччині без посередників, насамперед потрібно скласти резюме. Його слід складати за певним зразком.

У цьому документі повинні бути зазначені:

  • ім’я та прізвище, повну домашню адресу та контактні дані (телефон, електронна пошта) претендента;
  • кваліфікація претендента;
  • досвід роботи;
  • володіння мовами;
  • додаткові навички.

Всі важливі дані в резюме слід вказувати в хронологічному порядку, дотримуватися структуру і докладно описувати свої позитивні якості. Рекомендується прикласти до нього фото (краще студійної якості), на якій ви посміхаєтеся. Не забудьте вказати в резюме свій професійний досвід (як можна конкретніше) і перевести свої документи та дипломи на німецьку мову.

Також потрібно скласти так зване прохання про прийом на роботу. Bewerbung або прохання про працевлаштування включає в себе короткий життєпис і відповіді на питання: «Чому ви хочете працювати в нашій лікарні?» і «Що ви можете дати цієї лікарні?». Документ складається німецькою мовою.

Після того як ви отримаєте відповідь з будь-якої клініки, вам, швидше за все, запропонують пройти попередню співбесіду по скайпу або безпосередньо в Німеччині, за підсумками якого буде ухвалено рішення про ваше працевлаштуванні.

Найбільш простий спосіб знайти роботу в Німеччині – звернутися в кадрове агентство. Фахівці організації допоможуть підготувати резюме та інші необхідні документи, перевести їх на німецьку мову і підберуть відповідну клініку. Однак за пошук та підбір вакансії доведеться заплатити чималу суму – від 200 до 1000 євро.

Де шукати роботу

Основним місцем для пошуку роботи сьогодні є інтернет. Існує кілька типів сайтів, на яких розміщуються вакансії для лікарів:

  1. На сайті будь-якої клініки є розділ з переліком вакансій. Там можуть знайти собі роботу не тільки лікарі, але і медбрати, лаборанти та багато інших.
  2. На сайтах, що спеціалізуються на працевлаштуванні:

Скільки отримують лікарі у Німеччині

Зарплата лікарів у Німеччині залежить від федеральної землі, клініки, кваліфікації спеціаліста та ряду інших факторів. Нижче в таблиці ми наводимо середні зарплати в Німеччині. Розмір зарплати вказується без урахування податкових відрахувань.

Спеціальність та кваліфікація Зарплата за місяць, євро
Лікар без спеціалізації 4023
Лікар зі спеціалізацією 5309
Завідувач відділення 6650
Головлікар 7823
Медсестра, акушерка, догляд за хворими 2882
Помічник по догляду за хворими 2376
Зубний лікар 4436

Висновок

Отримати роботу лікаря в Німеччині досить складно, але цілком реально. Головне – не бійтеся перепрофілюватися. У Німеччині величезна кількість вакансій для медиків різних спеціальностей. Однак для працевлаштування необхідно добре знати німецьку мову і підтвердити диплом.

Статті по темі